Je to krok spravnym smerem. Je potreba si uvedomit ze diskutujici lide delaji hodne navstevnosti, takze z tohoto pohledu je to prekvapivy krok. Na druhou stranu jak poukazujete vetsinu tvori male procento lidi kteri zrejme namreklamu casto neklikaji. Diskusim dam tedy jeste sanci. Doufam ze budou nasledovat i dalsi servery iinfa.
Považuji to za krok zpět, jelikož registrací krom nutnosti se přihlásit nepřináší žádné výhody. Moderátor dle Vás bude stále denně pravidelně moderovat diskuze potvrzováním příspěvků a tedy bude vytížen ještě více, než jak tomu bylo doposud.
Realita ale bude zřejmě taková, že moderovat a povolat se bude, jen když na to bude čas a příspěvky hodnotné či podnětné se objeví se zpožděním a zdrojem bude jen úzká skupina všeználků, protože náhodný čtenář, který má co k tématu sdělit, obvykle nemá motivaci se navíc registrovat.
Děkuji redakci, že volná diskuze byla alespoň do této doby.
Pokud nebude příspěvek schválen, jak se pisatel příspěvku dozví proč? Jako pisatel příspěvku jsem přeci přesvědčen, že můj příspěvek je v pořádku. Nebudu-li mít zpětnou odezvu, proč nebyl můj příspěvek schválen, nebudu mít možnost korigovat své psaní tak, aby mé příspěvky schvalovány byly... Úplně stačila heslovitá odezva například "Mimo téma", "Duplicitní názor - neposouvá diskuzi", "Urážlivý" a podobně.
Všiml jsem si ještě jednoho aspektu. Jak se reakce diskutujících někde štosují a objevují se zpožděním, tak jsem se setkal s tím, že najednou s mou reakcí se objevila se zpožděním i jiná +- podobná. Kdyby byla zobrazena hned při dopsání a já viděl, že už někdo reagoval, tak bych příspěvek napsal trochu jinak, nebo bych ho ani nepsal. Takhle si připadám trochu jako blbec, protože o psaní duplicitních reakcí nestojím. Takže když teď vidím příspěvek, kde někomu něco není jasné a potřeboval by vysvětlení, tak místo abych to dotyčnému vysvětlil, tak na to peču, protože s nenulovou pravděpodobností už tam nějaké odpověď ke schválení je a já bych to psal zbytečně. A když si tohle řeknou všichni kteří by k tomu mohli něco napsat, tak se tam to vysvětlení nemusí nikdy objevit.
Jakkoliv chápu omezení diskuzí, tak nějak nerozumím tomu, že píšete, že kontrola diskuzí, případné mazání atd. vám zabírá čas a na to zavedete registraci a schvalování moderátory. Tím si trochu protiřečíte. Navíc forma, že nejprve musí být příspěvek schválen a pak se objeví, prakticky znemožňuje klasickou diskuzi, kdy jeden reaguje na druhého (téměř) hned.
Osobně si myslím, že se to na kvalitě diskuzí neprojeví, spíše budou méně atraktivní celkově.
Ano, já vím, že teď je schválení do pár minut. Ale dřív nebo později nastane situace, že bude komentářů zvýšený počet a nebude se to schvalování stíhat, případně moderátoři budou mít jinou práci nebo zde prostě nebudou (Vánoce apod.). Na Digizone už byl podobný postup kdysi dávno taky a po pár letech to dopadlo tak, že tam někdy neschválený příspěvek visel i týden. Je to samozřejmě vaše rozhodnutí, ale smysluplnější by bylo schvalovat pouze prvních pár příspěvků a pak už ne. Vždycky je přece možnost nějakého problémového uživatele smazat komplet nebo minimálně jeho příspěvky, pokud by bylo potřeba.
Nemyslím. V poslední době je zde několik článků s politickým vyzněním, a protože politické preference návštěvníků jsou, zdá se, dost polarizované, mohou jedni naklikat opačným názorům druhých spoustu záporných hodnocení, což by byla škoda.
Jinak si myslím, že zejména moderování na býv. Digizone je potřebné jako praseti drbání.
BTW: Buďme rádi, že tu není Facebook plugin pro komentáře, jako je tomu na jiných webech, o nahrávání videokomentářů (Seznam) nemluvě.
Uvidime, zda to k necemu bude. Minimalne k tomu, ze bude moci redakce ani nepustit neco co se ji nelibi a tak lide ani nebudou moci resit, ze neco smazli apod. Takze takova lepsi forma rizeni diskuzi k obrazu redakce. Coz je, s ohledem na to, ze je to soukromy projekt, jejich pravo.
Jen nesouhlasim s tim, ze se to vzdy maskuje za "pro zkvalitneni sluzeb..." proste proc nerict "chceme mit jen to, co tam chceme mit..."
chtel bych videt dnes diskuzi pod clankem o vyrazeni projektu z kristalove lupy...
Nápad to není špatný, ale nevím, zda bude udržitelný. Čas ukáže.
Zvláště jsem zvědavý u zvláště výbušných témat, kde stačí jen zmínka o nenáviděné firmě, a už to jede.
Třeba nedávno článek o tom, že Skylink zdražuje. Většina příspěvků jsou naprosto negativních a na poměry hodně přitažené za vlasy. Jako každý se může vyjádřit, ale s mírou. Jak v takovémto případě zhodnotíte, zda je takový negativní příspěvek ještě v pohodě a kdy už hodně mimo nebo emotivní a tudíž nevhodný?
Z pohledu čtenáře vnímám takovou změnu v diskuzích na Lupa.cz jako přínosnou informační hodnotu. Mám však několik otázek.
Z jakého důvodů nejsou pravidla pro nově registrované k dispozici před registrací ?
V jakých případech přistupují administrátoři/moderátoři diskuze k jejich regulaci ?
Kdy a za jakých okolností se z příspěvků stávají nevhodné příspěvky ?
Jak administrátoři/moderátoři diskuze reagují na nevhodné příspěvky ?
Přistupují administrátoři/moderátoři ke všem diskuzím pod články stejně, nebo u některých
předem počítají s nutností větší regulace ?
Spolupracují administrátoři/moderátoři diskuze při své práci s ostatními členy redakcí ?
S registrací přes ID počkám až jak bude vypadat diskuze po nějakém čase v praxi. Moderování diskuze musí mít také svou profesionální úroveň, ne jen komerční.
Dobry den, napada me napriklad #tyden, kde pisatel p. Docekal, pise emocne zabarvene a zavadejici (misty mirne levicove demagogicke) komentare. Reakce na takovy clanek jsou krome odbornych i samozrejme k tematu toho, jak zavadejici a nevhodne napsany clanek je.
Vyhodnoti komise takove komentare jako nerelevantni?
Ale tak to přece je: "Redakce zároveň těm diskutujícím, kteří nebudou pravidla porušovat, umožní přispívat do diskuzí volně. Bude mít ale také možnost volný přístup zablokovat, pokud by opět někdo pravidla překračoval."
Zastávám názor že Lupa.cz chce jít cestou komunikace v diskuzích s přidanou informační hodnotou do budoucna. Samozřejmě lze namítat že taková komunikace má mnoho úskalí, zvláště pak ( myšleno všeobecně) co do uměle tvořených diskuzí na internetu nebo uzavřených jednotlivců co si vytvářejí svá virtuální ega.
Nejde si nevšimnout že spousta diskutujících stále vnímá diskuzi pod článkem jako chat což není pravdou. Samotná diskuze pod články přeci není pro čtenáře nároková a pokud má mít obsah diskuzí na Lupa.cz informační přidanou hodnotu je třeba aby se diskutující obrnili trpělivostí.
„Virtuální komunity jsou sociální skupiny, které se vynořují, když se dostatek lidí věnuje s dostatečným lidským citem a dostatečně dlouho veřejným diskuzím, čímž vytvářejí síť osobních vztahů v kyberprostoru.“
My jsme zatím se změnou spokojení. Kromě nocí a víkendů schvalujeme příspěvky obvykle v řádu minut.
Máte pravdu, odpadli trollové, kteří diskuse nikam neposouvali. Na Root.cz je systém stejný jako na Lupě.
Nojo, ale tak se odhlaste. Uvidite prispevky ktere nemaji ani jmeno ani prezdivku. Tim padem se ani neda poznat, co napsal jeden clovek a co ruzni lide. Mne to proste prijde divne. Prezdivku bych zobrazoval vzdy, jakozto 'neosobni' informaci.
Krom toho to uplne dobre neladi s poznamkou v nastaveni "Přezdívka se bude v diskusích zobrazovat místo vašeho jména pokud si v nastavení soukromí omezíte zveřejňování osobních informací."
Já jí také význam nedávám a klidně bych ji zrušil.
Ještě mám prosím dotaz - předpokládám, že případně změny byste dělali spolu s rootem, nebo se alespoň informujete o názorech, takže je zbytečné to tam vše znovu psát.
Dokonce by tam nemusel být ani klik navíc, jen tam těch zamítacích čudliků může být víc pro nejčastější důvody. A pokud se zamítnutí nevejde do nějaké standardní a zřejmé kategorie, tak jde pravděpodobně o nejasnost pravidel a svévoli moderátora a vůči přispěvateli by bylo fér mu to upřesnit.
Dostudoval? To je někdy problém.
Asi by nebylo nijak složité při zamítnutí příspěvku zvolit (zaškrtnout kategorii důvodu), co já vím: off-topic, flame war, politická agitka, vulgarity, ... Pár důvodů, to je jen kliknutí navíc.
Takhle to máme u řešení problémů, běžné situace/řešení mají předdefinovanou odpověď a po vyřešení, pokud jde o běžný provozní problém, stačí jen vybrat a hotovo. Když se objeví něco neobvyklého, tak se musí něco napsat. A pokud se to opakuje, je to přidáno mezi předdefinované odpovědi.
O systému podpory s vypnutím reklam jako na root.cz jste neuvažovali? Jedete na jednom systému, tato změna diskuzí také probíhá paralelně, tak by to nemuselo být tak složité a třeba já bych možnost vypnutí reklam uvítal.
Zrušil bych možnost palců nahoru a dolů u anonymů a ponechal bych ji pouze ověřeným uživatelům a když už si vymýšlím :-), tak přidat možnost editace příspěvků, alespoň časově omezenou. Když člověk udělá chybu a v náhledu si toho nevšimne, tak má smůlu.
Pokud máte v Nastavení soukromí nastaveno zobrazování osobních informací pouze registrovaným, nebude se neregistrovaným (nepřihlášeným) uživatelům zobrazovat žádné jméno - ani přezdívka. Já jsem přihlášený a vaši přezdívku vidím.
Zkontrolujte si ve svém profilu Nastavení soukromí: "Pokud omezíte zveřejňování osobních informací, bude se místo vašeho jména a příjmení zobrazovat přezdívka, máte-li jí ve svém profilu vyplněnou – v opačném případě nebude u názorů uvedeno žádné jméno."
Ano, budeme posuzovat, zda je dotaz/odpověď k věci a zda je příspěvek přínosný a erudovaný (např. obsahuje skutečně informace a ne jen emotivní výkřik, který diskusi nikam neposouvá).
Uvažovali, ale na Rootu nám komunitní přístup dává zatím větší smysl než na obecnější a "masovější" Lupě. Uvidíme, třeba se situace do budoucna změní. JInak díky za spoustu dobrých nápadů! :)
I když by mě jako autora zajímalo, proč nebyl můj příspěvek zveřejněn, tak si to moc nedovedu z časového hlediska představit. Vím, že teď mluvím sám proti sobě (a dostanu tak 30 palců dolů ), ale každému slovně zdůvodňovat zamítnutí není podle mě reálné. Občas to v diskuzích pod články poměrně vře, i do počtu příspěvků.
Maximálně může nějak fungovat a zvládat to, že budou stanovena pravidla, jak to občas bývá na diskuzních fórech a zamítnutí by se dělalo stylem odkazu na pravidlo, které příspěvek porušuje. Větší detail by bral strašně moc času a stejně by to později sklouzlo k něčemu "univerzálnímu".
To si ale teď trochu odporujete definicí aury, která se za pomocí palců (předpokládám) počítá .
Opravdu bych je zrušil, minimálně ty dolů, případně i nahoru (to by ale zřejmě znamenalo i zrušení aury, což je otázka). To samé i na root.cz
Dostudoval? To je někdy problém.
Ano, je. Ale nemyslím si, že by všichni měli povinnost asistovat u toho, když se někdo něco učí. Navíc pak dotyčný ani nemá motivaci se to naučit. Když chce někdo řídit auto, operovat lidi nebo tlumočit, také se to musí naučit a také k tomu nepřistupujeme „no on vůbec řídit neumí, ale tak ať si jezdí, ty bouračky snad nějak přežijeme“.
Asi by nebylo nijak složité při zamítnutí příspěvku zvolit (zaškrtnout kategorii důvodu), co já vím: off-topic, flame war, politická agitka, vulgarity, ... Pár důvodů, to je jen kliknutí navíc.
Obávám se, že spousta komentářů je takto nezařaditelných, případně se dotyčný začne hádat, že to nebylo off-topic ale politická agitka…
Ale hlavně nechápu, jaký smysl by to celé mělo. Cílem je přece kultivovaná diskuse. Tak proč pořád vymýšlet nějaký servis pro ty, kteří ta pravidla nedodržují? A ještě tím zaměstnávat moderátory… Já osobně bych na to šel přesně opačně – pokud chci kultivovanou diskusi, budu věnovat energii těm, kteří pravidla dodržují, ne těm, kteří je porušují.
Myslím, že schovávání problému by ničemu nepomohlo. A "palcování" rozhodně není spolehlivým ukazatelem přínosnosti či kvality, je to spíš "líbí/nelíbí".
Začátek bude náročnější, ale postupně očekáváme, že práce bude o něco méně, protože diskutující, kteří nebudou pravidla porušovat, budou moci přispívat bez premoderace. Pokud je ale zase porušovat začnou, budeme jim moci volné publikování zrušit.
U zavádění aury jsem nebyl a popravdě řečeno ani jí nepřičítám žádný velký význam.
Ha, nakonec jsem se přeci jen probil! Dokonce i na obstarožním železe, a to díky částečné vstřícnosti Lupy vůči Proxomitronu, bez něhož je nepoužitelný bohužel jak MSIE6, tak i FF28, jež používám (MSIE Cannot find server, FF vyhnije na nekonečném Javascriptu)... Musel jsem se registrovat, protože přesměrování na mojeid mi neprošlo, ač u konkurence prolezu, ale zaplať pánubohu za to! A díky za captchu, která je průchozí i pro nevidomé!
Ale k tématu: držím moc palce, vzpomínám na doby před 20 a více lety, kdy jsem na BBS Liane četl stovky příspěvků denně, a vesměs relevantních, protože off topic byly poměrně nekompromisně odstraňovány. O invektivách ani nemluvě. Zlaté to časy! Pak přišel internet pro všechny, a někde kolem přelomu tisíciletí již byl inet zaplevelen tak, že se diskuse prakticky nedaly číst. Obávám se, že bez moderování a alespoň částečné deanonymizace (nelpím na skutečném jménu, přezdívka s určitou historií může již být jakousi zárukou) to nepůjde. Doby, kdy byl inet doménou akademického sektoru, jsou již bohužel dávno pryč...
Náš odhad je, že práce bude na začátku přibližně stejně jako dosud, časem by to ale mohlo být naopak lepší. Určité zpoždění při publikování příspěvků nastane, ale budeme se je snažit udržet co nejmenší (samozřejmě ne uprostřed noci). Pokud půjde o kvalitní komentář, neměl by myslím ztrácet hodnotu tak rychle.
Kamil Zmeškal: Přesně tak, trollové dokážou komentáře generovat mnohem rychleji, než kdokoli zvládne zdůvodňovat, proč komentář zamítnul. Pravidla tu stanovená jsou, a cílem moderování diskusí podle mne není to, aby někdo s pomocí moderátorů komentář tak dlouho opracovával, až konečně těsně podle pravidel proleze – cílem by mělo být, aby drtivá většina komentářů byla jednoznačně bezproblémových.
Mně osobně to připadá hrozně jednoduché. Pokud by byl můj komentář zamítnut a já bych nevěděl proč, prostě už se nebudu snažit ten komentář opakovat a místo toho uznám, že mi něco o způsobech diskutování uniká a měl bych si to dostudovat. Nemyslím si, že by diskuse pod články měly sloužit k tomu, aby se někdo učil diskutovat, a že by moderátoři měli povinnost vyučovat umění diskuse.
Moc nechápu tu apriorní nedůvěru mnohých komentářů vůči moderování a potřebu mít nad moderováním nějakou kontrolu. Pokud mám pocit, že jsou někde moderátoři zaujatí nebo neféroví, tak tam přece nebudu diskutovat vůbec.
Jde o to aby jsi nepsal o pochutinach ceske kuchyne pod prispevkem o novem rozsireni do Heartstone nebo jsi nekomentoval stylem "jezis, ta hra jde uplne do kelu" a podobny vyplody ktere lidi pisou bez jakehokoliv promysleni, na to jsou komentare na facebooku. Za me 100% souhlas, pokud pridas komentar ktery ma hlavu a patu a je k tematu tak dejme tomu po 5ti odsouhlasenych komentaru dostanes neco jako "overeny komentator" a uz ti to nikdo schvalit nemusi. Je to forma cenzury ktera dava smysl protoze vyuziva logiku "my ti nebereme nazor, jen ho vyjadri neofensivne a nezkousej nam tady vysvetlovat teorii relativity kdyz pracujes jako cisnik se zakladni skolou".
pro lupa.cz : thumb up, uvidíme jaké budou výsledky, možná si ty diskuze začnu i pročítat :)
Auru jsem chápal jako číslo, které mělo pomoci identifikovat uživatele s přínosnými komentáři. Zeptám se vývojářů, ale myslím, že je tento systém už delší dobu "zmražený". Za sebe se do budoucna kloním spíš k obdobě podporovatelského systému na Rootu, než k počítání skóre z "palcování".
"Redakce zároveň těm diskutujícím, kteří nebudou pravidla porušovat, umožní přispívat do diskuzí volně." A jak jsem psal výše: opravdu neymslím, že kvalitní příspěvek k tématu zastará tak rychle.
Registrace už je teď povinná (byť ne jen přes MojeID) a pokud někdo bude trollovat, banu se určitě dočká.
Zabírá nám teď a bude nám zabírat i do budoucna. Do budoucna by toho času mohlo být méně, protože "Redakce zároveň těm diskutujícím, kteří nebudou pravidla porušovat, umožní přispívat do diskuzí volně. Bude mít ale také možnost volný přístup zablokovat, pokud by opět někdo pravidla překračoval."
A určité zpomalení diskuse (byť se budeme snažit moderovat co nejrychleji) myslím také není na škodu :)
Celkem pochopitelný krok. I od neregistrovaných čtenářů se občas objeví rozumný názor, ale těm rozumným neregistrovaným snad nebude dělat takový problém registrovat se. Neregistrovaných anonymních trollů škoda nebude.
Moderace asi bude pracná, ale volné přispívání pro "ověřené" diskutéry (klidně podle aury) je určitě rozumný nápad.
Váš příspěvek jsme schválili do pár minut. A přes den se budeme snažit o co nejrychlejší posouzení. Jak jsem psal výše: nemyslím, že přínosné komentáře zastárávají tak rychle. A pokud nechcete přijít o žádný komentář, můžete si samozřejmě nastavit posílání nově přidaných reakcí e-mailem.
Budeme se snažit oddělit komentáře přinášející relevantní informace či argumenty od emotivních výkřiků. Vím, že to nebude lehké a že to hodnocení bude vždy do určité míry subjektivní, ale přijde mi to pořád lepší, než neregulovaný flame, ze kterého se nic nedozvíte.
Většina našich článků jsou názorové texty a komentáře. Ani teď nemažeme komentáře proto, že jsou nesouhlasné. Mažeme takové, které jsou mimo téma, urážlivé nebo debatu nijak neobohacují.
Za tohle jednoznačně . Ještě bych uvítal, kdybyste u uživatele nějak indikovali jakým způsobem (místní účet, MojeID, ...) je přihlášen a pokud přes MojeID, tak jakým stupněm je ověřen.
Chceme, aby diskuse téma článků rozvíjely a doplňovaly. Offtopic debatu rozbíjí a odvádí jinam. A k registraci nevyžadujeme žádné zásadní množství osobních údajů.
Zobrazovat v diskusích zdůvodnění nám nedává smysl, debaty by to jen zaplevelovalo. Pokud máte k fungování moderování nějaké dotazy nebo chcete vysvětlit nějaké nejasnosti, můžete nám vždycky napsat e-mail.
O něčem podobném by se asi uvažovat dalo, teď ale takovou funkcionalitu v systému nemáme.
Ještě doplním, že bych zrušil palce dolů. Ty se podle mě často zneužívají, kdy je nějaký názor nepopulární, přesto je pravdivý a OK, nicméně spousta jedinců to nerozdýchá a už to jede....
Nechal bych jen palce nahoru.