více méně souhlas, koukám na DVB-T přes 94 cm LCD na 2,5 m a vesměs jsem spokojený, problém bývá jen u sportu (CT4) kde datový tok nestačí. Prostě problém kostiček nevidím v tom jestli vysíláme v T nebo T2, ale v datovém toku, pokud do T2 napcpeme neúnostně mnoho stanic, zase budou kostičkovat.
Kdybych mohl digitalizaci řídit já :-) tak bych :
a) zavedl max 4 TV stanice na multiplex
b) nedával do nich rádio (a tlačil na rozvoj DRM aj)
c) do i po ukončení analogu by tu byly 3 muxy (=12 programů SD)
d) po ukončení analogu bych čekal (možná by ani nebylo třeba) až bude na trhu dostatek DVB-T2 přijímačů a další muxy rozjel v T2
e) a pak jednou, až už se technika obnoví přepnul i ty první muxy
Dovolím si trochu s Vámi polemizovat. Pokud by se bral Váš názor zcela vážně, všichni současní majitelé Full HD a HD Ready televizorů mají tak špatný operativní televizní obraz, že by se jejich používání mělo ze zdravotních a estetických důvodů zakázat.
Zcela se ztotožňuji až se závěrem Vašeho doporučení. Značná část kvality obrazu na zobrazovači je definována velikostí datového toku. Pokud "nakrmíte" LCD a plazmový TV dostatečně kvalitním signálem = s ještě přijatelnou kompresí, nelze této technologii téměř nic vyčítat. Už vůbec bych nesváděl pohybující se kostky a barevné mazanice na vrub velikosti úhlopříčky. Pokud budete sledovat ilustrace v tisku ze vzdálenosti několika milimetrů, také by byly vidět jen různobarevné body. To ale nikdo nedělá a kdo má zdravý zrak, nebo dobré brýle, na vzdálenost ruky vidí ilustraci tak, jak to chtěl vydavatel novin. Stejně, pokud si sednete před obří TV na vzdálenost několika decimetrů, v bláhové víře, že plným zaplněním zorného pole očí si vytvoříte iluzi osobní přítomnosti na místě děje, vidíte samozřejmě jednotlivé pixly a artefakty komprese. V ostatních případech je to jen záležitost geometrie a při rozumné a doporučené pozorovací vzdálenosti na velikosti obrazovky, jako takové, nezáleží. Další kapitolou je zpracování dat elektronikou TV. Je vlastně spíše výjimkou, kdy obrazový kanál pracuje se stejným počtem vysílaných řádků, jako je nativní rozlišení zobrazovače. Kvůli geometrii obrazu a eliminaci černého orámování se různé elektronické algoritmy snaží tento problém vyřešit. Někteří výrobci a nejdražší typy TV to dělají do jisté míry úspěšně, ale často si za to nechají značně připlatit. Přitom jde jen o více či méně úspěšné vypočítání obsahu pixelu, pro který vůbec nebyl vyslán žádný údaj. Čili jen takové optické hrádky, počítající s nedokonalostí lidského oka. To bylo ostatně využito i v samém principu filmu.
Je také všeobecnou pravdou, že různé stanice vysílají pomocí různých technologií a použitím jiných parametrů komprese také jinak opticky kvalitní výsledný obraz. Pokud se budou nové normy využívat jen pro vytvoření cesty pro více programů v jednom kanále (MUXu), významného zlepšení obrazu na našich obrazovkách se nedočkáme. Pokud ale umožní DVB-T2 vysílat hlavně kvalitnější obraz s technologií méně degradující původní optický obsah, potom se i my dočkáme "dokonalejšího" obrazu a přirozenějšího dojmu bez kostiček a mazanic. Na závěr ještě dotaz. Pokud by velké Full HD TV neměly svůj vlastní tuner, pomohl by jim externí STB pro příjem DVB-T s vysíláním v SD? Osobně sice nemám doma TV s 50' a ještě většími displeji, ale většina pořadů mnou sledovaných stanic má obraz uspokojivý. To slovo uspokojivý může v někom vyvolávat dojem něčeho ještě nedokonalého, neperfektního. Já ale hledám před obrazovkou uspokojení a to mi v první řadě může zajistit námět a zpracování pořadu a až ve druhém plánu kvalita přenosu a zobrazení. Shodněme se na tom, že písmeno S ve zkratce SD znamená jen pouhý standard a pro obvyklé použití by při vhodném zacházení mohl postačovat. Pro náročné existují už dnes jiné možnosti a pokud pro to něco udělají, mají potom většinou svůj obraz v nadstandardní kvalitě. Nejsem zas tak nenáročný a ani nemám zcela špatný zrak, abych se spokojil se špatným zakostičkovaným flekatým obrazem, ale i v SD se pro to dá něco udělat. Když to někdo neumí a nebo pro to nemá podmínky, musí si na digitalizaci ještě počkat a nebo tomu věnovat více snahy a peněz.
Nové digitální teleziroy jsou v současné době vybaveny zásuvkou "Common Interface", do kterého by se měly vsunout přídavné moduly pro příjem DVB-T2. Ty zatím nikde na trhu nejsou, ovšem je velmi pravděpodobné, že přechod na DVB-T2 se bude řešit právě takto.
CI už se používají dnes, konkrétně například pro HDTV bez schopnosti rozkódovat MPEG-4 AVC a se signálem z MUXu 4.
STB takovými sloty vybyaveny nebývají - také se jedná v případě STB jen o dočasné řešení - a zbytek lidí, co stále budou mít doma na stolku tuhle krabičku, je většinou při přechodu na DVB-T2 vymění za nové digi-TV, už s vestavěným příjmem DVB-T2.
Když to půjde rychle, dá se teoreticky očekávat první pilotní vysílání v Praze v DVB-T2 (pokud se vypne analog) už třeba příští rok.
Jediný TV s CI slotem, který zatím doma provozujeme, je Sony Bravia 32W4000 a tam je CI slot s modulem a párovanou přístupovou kartou pro DVB-C od UPC opravdu funkční a použitelný už dnes. Snad mu to vydrží i delší dobu.
Pletete se, na Slovensku žádné DVB-T2 nezavádějí. Tam prozatím plánují klasické DVB-T, ale s MPEG-4AVC. Jedině snad že by ještě několik let Slováci kafrali a běhali po soudech a mezitím se ve světě rozjela tato nová technologie.
podle mě , lidi budou čekat , protože si teď nekoupí set top box a pak během několika málo let by si lidi měli koupit jiný , vzlášť ty starší lidi .Jinak já jsem pro vysoký rozlišení HD a doufám že bude v brzký době plno programů v HD .Ještě , kdyby u televizí vyráběli tuner DVB-T , který by šel nahradit tunerem DVB-T2 , aby zas nemusel být set top box v místnosti . Ušetřili by se finance , ale každý má svůj názor a upřednostňuje něco jiného .
c) Soucasna kapacita radioprostoru je pro 4 MUXy, meli by se vyuzit vsechny.
d)+ e) DVB-T2 se da taky resit jinak a to ve forme PCMCIA tuneru (a to vcetne MPEG4-AVC/AAC transkoderu contentu), takze postaci prehodit koaxial do jine zdirky.
V flashi PCMCIA by byla cas obsluzneho fw pro hromadu iDTV/STB/PVR, ktery by se dal dal upgradovat v notebooku pres inet. Takze az tak hromadne "zahazovani" iDTV/STB/PVR by se konan nemuselo. Horsi problem bude s DVB-C2....QAM4096 !!
Rekl bych ze docela urcite ne, jelikoz GB20600-2xxx je "vycukany" DVB-T. Politicky by v cine neproslo, aby se pouzila "zapadni" norma, tak ETSI "se uvolnila" aby si CTRP upravilo DVB-T normu specialne jen pro cinu. Predpokladam, ze v tomto roce "najednou" ETSI schvali "derivat" DVB-T, ktery pravdepodobne pojmenuje DVB-TC :) . Na druhou stranu DRM prijali okamzite, asi to bude tim, ze je to "open source" a cinani muzou "kopirovat" az do aleluja :))))
Ale porad jsme na tom dobe, v Paraguay maj 3 normy US, JAP i DVB-T a aby bylo na co se koukat, tak potrebujete 3 STB :)_)))
Máte pravdu - dneska jsou tyhle sloty v ČR prakticky nedostupné, a jediné, co jsem na internetu vypátral, stejně, jako vy, je tenhle jeden pro MPEG-4 v PALu. Ovšem výrobci televizí přesto vědí, co dělají, když do všeho tyhle díry cpou.
V tom případě budou muset tyto moduly v sobě mít zabudován nový tuner, nový software pro jeho ovládání atd, jelikož DVB-T2 používá (podobně jako "2" v kabelu a na satelitu) jinou modulaci.
Jinak jste milý pane zdráv? Jak chcete CI modulem nahradit tuner? Polopaticky řečeno data z tuneru jdou přes CI slot. Jelikož DVB-T2 se týká úpravy i tuneru, pak je CI modul ve smyslu "modernizace" na DVB-T2 v tomto případě bezpředmětný. Pletete hrušky a jablka. Ty přídavné mpeg4 moduly slouží pro dekódování mpeg4 streamu ve standartu DVB-T.
výrobci vědí co dělají, tzn. cokoliv co jim zvedne prodej :
- CI slot jim zvedne prodej protože zákazník si bláhově bude myslet, že má jistý upgrade drahého přístroje
- CI slot který byl funkční do té míry, že by nenutil zákazníky kupovat nové modely TV by byl pro výrobce nevýhodný
co z toho vyplývá si snad každý domyslí sám ... ještě že ceny TV pořád klesají
Ne, ze bych si dovolil opravovat pana prof. Ricneho, naopak, text jako takovy je uplne v poradku, ale jak vidno, redakce Digizone dokaze i takovyto profesionalni text "dotvorit" tak, ze dochazi ke zbytecnym nesrovnalostem a mateni ctenaru. Mam na mysli napriklad redakcni zvyrazneni odkazu MPEG-2 TS, a to nikoli pod celym oznacenim transportniho toku, jak by to bylo logicke a zadouci, nybrz pouze pod jeho prvni casti MPEG-2, kterazto zkratka uvedena samostatne znamena (nepripomina vam to neco?) neco docista, hm-ale docista hm-jineho, hm :-). I obsah rozkliknuteho odkazu bohuzel vysvetluje ten druhy (nespravny) vyznam, tedy oznaceni kompresniho algoritmu, o ktery v tomto pripade vubec nejde. Jen tedy s dovolenim opravim tuto "tiskovou" chybu:
Zkratka "MPEG-2 TS" neoznacuje algoritmus pro ztratovou kompresi videa, nybrz predpis pro usporadani (paketizaci) vicemene obecnych dat s predpokladem jeho pouziti pro verejny prenos digitalizovanych AV dat (broadcasting). Zda jsou videodata podle tohoto predpisu usporadana komprimovana v MPEG-2, H.264 ci jinem kompresnim standardu, je zcela nepodstatne a nesouvisejici. Velmi jednoduse receno, i pokusne HDTV kanaly v multiplexu 4, ktere jsou komprimovany metodou H.264 (MPEG-4 AVC) a nemaji tedy s kompresi MPEG-2 vubec nic spolecneho, jsou prenaseny transportnim tokem "MPEG-2 TS". Konec opravy.
Jakým jiným tunerem než DVB-T by měly bejt obsazený současný moderní televize? Snad mě napadá ještě DVB-C nebo DVB-S.. Ale vy jste to asi myslel jinak. Ale stejně, záleží na tom? Podstatný přece je, aby měla televize HDMI konektor, nebo ne? A to snad všechny současný HD televize mají. Tuner (settopbox) se dá přece vždycky dokoupit jako samostatné zařízení. Není to asi ideální, oproti zabudovanému tuneru v TV, ale je to holt přechodové období. Nebo snad kvůli tomu, že drtivá většina dnešních HD televizí nemá zabudovaný DVB-T2 tuner nemůžeme uvažovat o modernizaci?
No já myslim, že do budoucna vlivem vývoje technologií klesne i cena za distribuci signálu, takže nebude problém zaplnit multiplex. Je to obecný trend, že elektronické technologie jsou v čase výkonnější a levnější. Když začínala před 15 lety Nova, tak jí stály všechny zařízení více, než když dnes startuje třeba Barrandov. Ty technologie a ta cena jsou prostě dnes úplně jinde a během několika málo let bude HD 1920x1080 standardem podobně, jako je dnes standardem digitál oproti analogu, nebo před 30 lety barevná televize oproti černobílé. Navíc televize se zatím moc do multiplexů nehrnou, protože (mám dojem) většina lidí v republice stále ještě přijímá televizi analogově. Zatim vyčkávají až bude větší podíl DVB-T oproti analogu.
A nemyslím si, že DVB-T2 bude aktuální až s příchodem Pay TV. Pay TV je záležitost spíše satelitu, jak jste sám podotkl. Podle mě bude DVB-T2 aktuální, až bude mít většina domácností možnost zobrazit na své televizi HD vysílání.
Já nevím, nechápu nějak ty vaše skeptický názory. Když se mohl dělat mnohem náročnější přechod z analogu na digitál, tak z jedný generace jedný digitální platformy na druhou generaci téže digitální platformy by už neměl být takový problém, ne? Hybnou silou by mělo být právě HD.
Naprostý souhlas. FullHD televize není určená na DVB-T. Řekl bych, že dig. tuner normy DVB-T je tam jen jako doplněk. Hlavní využití je na HD ze satelitu, BD a konzole. Ale výrobci to lidem samozřejmě neřeknou. Proč by měli? Snaží se těchto TV prodat co nejvíc. Kdo chytá jen DVB-T, bude mít obraz daleko lepší na CRT než na plazmě nebo LCD. A už vůbec nechápu, že si někdo mohl koupit tyhle TV na analogový signál. To je jako koupit si Ferrari a jezdit s ním jen po městě v zácpách. Ale reklama je mocná a lidé stádo.
S článkem v podstatě souhlasím. Jen mi přijde škoda, že současná situace na trhu je tak trochu nespravedlivá k běžnému spotřebnímu zákazníkovi, který si s velkou pompou koupí Full HD nebo HD Ready televizor s DVB-T tunerem s větší úhlopříčkou a po naladění programů se může "kochat" pouze pohybujícími se kostkama a wbarevnými mazanicemi, což si v době koupě takhle asi nepředstavoval. Snad by bylo lepší, kdyby výrobci tyto TV radši ani televizním tunerem mevybavovaly, aby bylo jasně vidět, že se na tento účel (příjem MPEG2 SD s nízkým datokovým tokem) skoro vůbec nehodí...
pokud se nepletu - on je problem, ze tam nezavadeji nic. Mozna budou, az se jim podari vypsat vyberove rizeni, nebo az soud rozhodne, ze to ktere bylo zrusene ze ma pokracovat podle puvodnich podminek. Zatim se u nich porad experimentuje.
U HD zobrazovače bych v první řadě očekával integrovaný tuner pro příjem HD vysílání (jako to má Sony u některých typů) a pak by se dalo mluvit o tom, že zavedení DVB-T2 má svoje opodstatnění. Ale jestliže má HD tuner naprosto mizivé procento zobrazovačů, tak by zavedení DVB-T2 nepřineslo naprosto nic a většina lidí už by si stejně žádný extra set-top-box nekoupila a zůstala by u SD DVB-T.
PayTV - to je bez debat hnacím motorem každého vysílání. Už proto, že uživatel dostane všechno (zařízení pro příjem) až pod nos, což rozhoduje. A pochopitelně i programová nabídka, které nemohou FTA stanice konkurovat.
A moje názory nejsou ani tak skeptické, jako reálné - ono je hezké "jít s dobou" a mít všelijaké vymoženosti, ale musíš brát v potaz, že pro celou řadu lidí (a nejspíš i drtivou většinu) je sledování TV běžnou záležitostí a je jim úplně jedno jestli SD nebo HD nebo něco jiného (hlavně, že do toho nemusí moc investovat a je tam hodně programů). To jenom pár fandů na diskuzních fórech si myslí, že pro každého je TV no.1, a že jsou všichni ochotni do toho investovat pomalu životní úspory :-)
Já bych nečekal na dokončení digitalizace v DVB-T a další regiony (Morava), bych už klidně zapojoval v DVB-T2. A přechod na DVB-T2 v regionech, kde už DVB-T existuje, bych udělal klidně už za 3 roky.
Je to smutný, že DVB-T2 technologie přišla právě ve chvíli, kdy se u nás teprve zavádí DVB-T. Ale co se dá dělat, takovej je život a vývoj. Je přece zbytečný zavádět technologii, která je už zastaralá (1995) a když víme, že jí za několik málo let stejně nahradíme současnou DVB-T2. A v regionech, kde je DVB-T už zavedeno, jí nechávat několik let jen proto "aby si jí lidi taky užili", ale prostě ji nahradit modernější DVB-T2 jak jen to bude možné. Jak už bylo řečeno - DVB-T2 má díky kompresi MPEG-4 AVC lepší využití kmitočtového spektra a možnost kvalitnějšího obrazu pro současné, masivně se prosazující, televize s HD obrazovkou.
Doby, kdy standardy byly desítky let úplně stejné jsou nenávratně pryč, lidi si musí zvyknout a pochopit to, aspoň toto období, kdy se bouřlivě vyvíjí digitální videotechnologie (vysílání, HDTV, atd.). V opačném případě nemít televizi (to přece není žádný nutný standard). Čekat třeba 5 let jen proto, že DVB-T ještě neni dost dlouho zavedený mi přijde na hlavu postavený. Nevyvíjí se jen DVB-T. Vyvíjí se i DVB-S, DVB-C, IPTV.. Prostě všechny tyto technologie. A je to dobře.
No měly, ale že to nepojede asi neřešíte, co? Vy sloty jsou pokud vím jen na kartu sice z MPEG-4, ale jen Stadardního rozlišení. Na HD už nic takového stejně není - neexistuje. U DVB-T2 je to to samé. Ten slot, není stejně všespásný ...
souhlas, ale trochu bych nesouhlasil se "zastaranim" stavajicich STBoxu, je treba si uvedomit ze digitalizace probehne az v roce 2011 (tedy tam, kde je digitalizace nejdulezitejsi - v horach, mezi prostym lidem) , takze aby lide dostali chut menit sve levne nakoupene STBoxy, pripadne draze nakoupene digi televize, tak bude rok nekde kolem 2018. Ale doufejme, ze uz to nebude revoluce (jako nyni), ale evoluce (jak je naznaceno v clanku). Inu vitejme v kolotoci konzumu - stejne jako v pripade pocitacu v 90. letech.
Ty údajně "masivně se prosazující televize s HD obrazovkou" jsou v 99% osazeny pouze DVB-T tunerem (pokud vůbec nějakým digitálním tunerem, celá řada má pouze tuner analogový), takže pro koho by DVB-T2 bylo? A využití kmitočtového spektra je taky na nic, dodneška není ani zaplněný mux 3, natož aby někdo stál o vysílání v muxech dalších...
DVB-T2 bude aktuální až s příchodem PayTV, kde všechno (od vysílání až po receivery u účastníků) "zařídí" provozovatel takové PayTV. Ovšem je otázkou, jestli se vůbec nějaký provozovatel najde, protože každý dá jednoznačně přednost DVB-S.