že T2 je z hlediska datového toku mnohem levnější na provoz než T. Takže bude přístupnější většímu počtu televizních stanic. Argument, že je nutné napřed naplnit současné MPXy, a pak řešit T2 je tak nesmyslný. T2 je vyšší modulační mód, který snižuje ceny za pozemní vysílání, co umožňuje nástup televizní konkurence.
Z ekonomického hlediska není vůbec nutné, aby 1Mb\s v DVB-T2 stál víc než stojí v DVB-T. Jelikož je T2 asi o 30% výkonnější než T, tak je cena datového toku u T2 o 30% nižší než u T, a to je docela zásadní věc!
DVB-T v současnosti používá k televiznímu příjmu 50 procent domácností v České republice!. To je přece obrovské číslo! To, že se postupně diváci vybavují i satelitním přijmem neznamená, že je terrestrický příjem určen k zániku.
V poslední době i přes krizi přibývá subjektů, které by rády vysílaly i v terrestrice. Myslíte si opravdu, že tam zanedlouho bude dostatek místa?
Plánovat se musí dopředu a nezavádět nové technologie, které umožní cokoliv zlepšit a zlevnit by byl hazard.
Přijímače musí být v prodeji s předstihem, než se začne řádné vysílání. Kdo by vysílal do "zdi?
To, že DVB-T2 dříve, nebo později přijde je realita, nad kterou není potřeba diskutovat.
DVB-T2 rozhodně ano. Další testy již měly běžet. Bylo by záhodno, aby v ČTÚ někdo kompetentní, kdo problematice tv vysílání skutečně rozumí, udělal pořádný vítr! Chrápou tam a doslova házejí klacky pod nohy těm, kdo vidí poněkud dále, než pouze HD v roztomilém muxu 4...
Na druhé straně ale neustále nestrašte doslova s potrhlou tzv.digitální dividendou II. V Evropě je tento nesmysl de facto nerealizovatelný. Představy afričanů nelze jednoduše implementovat do rázovitých evropských krajin s vysokou hustotou obyvatelstva tak, aby výsledek byl technicky a zejména ekonomicky akceptovatelný. V Africe nechť se vyřádí, když myslí, Evropa je ovšem jiná, a pevně doufám, jako Kuba Melín, že klasické pásmo UHF, tedy K21-K60, zůstane nedotčeno. Ostatně - nic není schváleno, a rozumné evropské státy již začaly nekopromisně hájit své "kmitočtové bohatství", na rozdíl od našeho skvělého ČTÚ, jehož oficiálové by volné frekvence nejraději rozdali pouze muxu 4 a všechny ostatní zakopali hluboko pod zem, aby zkrátka "nebyly k dispozici", jako kupříkladu K50, na kterém by ČRa mohly DVB-T2 testovat takřka přes celou republiku...
Docela se bojím, že v době, kdy ve všech okolních státech pojede DVB-T2 a u nás pofrčíme furt na MPEG-2 s SD rozlišením... se k nám budou vozit zastaralé a v Evropě již neprodejné šunty (TV, STB, USB dongly). A těch pár přístrojů s DVB-T2 u nás budou převratnými novinkami s pečlivě novinkovou cenou. Podobné věci si již léta zažíváme s mobilními operátory. Není ten náš ČTÚ nějakej divnej???
Vzhledem k tomu, jak bolestný byl pro spotřebitele / konzumenty přechod na DVB-T, který si vyžádal nákup nových LCD televizí / settop boxů / DVD rekordérů (namísto analogového videa), tak přechod na DVB-T2 za součastné situace vidím jako nesmysl. Před každé zařízení jen s DVB-T tunerem kupovat nový settop box? Pánové se asi zbláznili.
DVB-T2 bych viděl k použití jen např. na MUX4, ale i tam je to celkem zbytečné, když je skoro prázdný MUX3?
Argument, že klesne cena a může být větší konkurence. To již nestačí konkurence, která je teď? Vždyť si sotva člověk vybere na víkend aspoň dva koukatelné pořady. Víc kanálů = víc balastu.
A kdo chce kvalitu, ten už dávno má DVB-S2.
Veliká a zásadní chyba byla ta, že se nezavedla rovnou norma DVB-T2. Vemte si životnost normy PAL. Nikdo nebude chtít po pěti letech přecházet na novou technologii.
Souhlasím, že je potřeba nejprve s náskokem cca 5 - 10 let začít prodávat přístroje a až pak masově přejít na DVB-T2 s tím, že to bude na řadu let "konečná".
Lidi si televizní techniku obměňují právě po cca 10 letech a nutit je k tomu po přechodu na DVB-T dříve je nesmysl. Stejně tak je nesmysl pořizovat nové settop boxy.
Váš pohled z technického hlediska je pochopitelný,ale z pohledu obchodníka ne. Musíte nabízet TV kvalitní a hlavně levné,nikoho neukecáte,že někdy,možná za 2 nebo za 5 let využije nějakou funkci možnosti příjmu ,nepochodíte. Když člověk vidí situaci kolem začátku inovace MUXu 4,tak se musí spíše smát diletantismu oněch pánů.
- 90% kupců jde po ceně = souhlas, asi by si tito lidé záměrně DVB-T2 telku nepořizovali
Máme se tedy spokojit s tím, že jinak to nejde? Co nám vlastně přinese stagnace?
- opravdu budeme asipirovat na to, být smetištěm spotřební elektroniky
- nic tím ve skutečnosti neušetříme, protože rozdíl v ceně obou tunerů je prakticky nulový
- a až se budeme za pár let zamýšlet nad přechodem na DVB-T2, tak v okolních státech už budou mít 30% penetraci DVB-T2 přijímači, zatímco u nás budeme pro změnu zase argumentovat tím, že tady nikdo nemá DVB-T2 přijímače :-)
Podle mne z toho vede jen jedna nanásilná cesta. Začít s DVB-T2 testem ve třech největších městech, který se za 1-2 roky překlopí do oficiálního vysílání. Pro ty tři vysílače nikdo finančně nevykrvácí. To zvýší (nenásilně) poptávku po TV s DVB-T2 tunery, prodavači to jako zpětnou vazbu předají dovozcům, ti výrobcům. Do 2 let bude mít každá nová TV DVB-T2 tuner, protože distribuovat jinou šarži pro Plzeň a jinou pro Prahu se nikomu nevyplatí.
A až se tady začne jednou hovořit o možnosti celorepublikového přechodu na DVB-T2, najednou se zjistí že třetina republiky je na to už dávno připravena. Nenásilně, bez zbytečných nákladů.
pro Tech 7
Vysvětlivky k tabulce:
CABLE (KABEL) je šíření televizního/rozhlasového vysílání prostřednictvím kabelových společností v domácnostech.
DTH (Direct To Home) je zkratka pro příjem předplacené i bezlatné satelitní televize pro domácnosti. Tato služba je v České republice na vzestupu, zatímco kabeloví operátoři svůj podíl na trhu postupně ztrácí.
IPTV (Internet Protocol Television) je novější druh digitálního televizního vysílání přijímaného prostřednictvím IP protokolu. (například přes optický kabel, nebo pevnou linku). Jedná se vždy o placenou službu.
DTT je zkratka pro digitální pozemní příjem televize (DVB-T, DVB-T2)
Je fakt, ze DVB-T2 muze pri stejnem vykonu vysilace a pokryti prenest dokonce az o 50% vetsi datovy tok nez DVB-T. Technicky uzasna vec. Jenomze ta technika taky neco stoji (vysilace, meraky), skoleni lidi taky. A hlavne, z CRa jeste nevypadla konkretni cisla, ze kterych by bylo jasne, o kolik (a zda vubec) chce nabizet DVB-T2 pokryti levneji nez DVB-T.
Ceny pozemního vysílání jsou divákovi úplně u pr**le, toho zajímá, kolik ho (zase) bude ta sranda stát. A že se nikomu nechce po pár letech (nebo dokonce měsících) co inovoval, kupovat komplet nový vybavení, to je snad jasný. Navíc celej kolotoč neskončí s T2, za pár let zase někdo vyrukuje s něčím dalším (a jak jinak, než natolik úchvatným, že se na to bude muset přejít), takže když ČR ten mezičlánek s T2 vynechá, tak se naprosto nic nestane :-)
Tak za prvé: Televizory s tunerem i pro DVB-T2 normu rozhodně neaspirují na cosi, co by se dalo nazvat nekvalitním křápem. Právě naopak - jsou (budou) "kvalitnější" právě proto, že umí něco více - totiž kromě DVB-T dekódovat rovněž i DVB-T2.
Za druhé: Obchodní politika není přece pouze o tom, že zákazníka přesvědčím, že si má koupit nějaký přístroj, jehož vlastnosti plně využije za pár let. V případě DVB-T2 tunerů se přece jedná takřka o totéž, jako že televizor je schopen příjmu HD obrazu. A pozastavoval se snad před dvěma třemi roky někdo nad tím, že trh nabízí HD televize (a ony se už tenkrát kupovaly), aniž by byl k dispozici dostatek HD programů? No vlastně nikdo! Tak proč vám vadí, respektive negujete možnost, aby výrobci už nyní dodávali na trh plnohodnotné digitální přijímače dražší o pár nevýznamných kaček. Domníváte se snad, že DVB-T2 tuner zdraží televizní přijímač v řádu několika tisíců Kč? No já tedy ne... Tudíž přirozená obměna televizorů by měla probíhat již s tou možností, že až nastane ostrý provoz DVB-T2, nebude se převážná většina lidiček divit, co to zase je, a co mají kvůli tomu dělat, neb jim "to" nehraje. Divit se ovšem budou o to víc, čím déle bude výroba a distribuce zaostávat za technickými požadavky současnosti. Protože televizorů "v té době" s tunery DVB-T2 bude na trhu jako šafránu. De facto prozíraví obchodníci by na výrobce měli tlačit, a ne se schovávat za tvrzení, že u zákazníků nepochodí. Takoví obchodníci jsou špatní, a jak už jsem napsal v příspěvku výše, nevidí dále, než HD v roztomilém muxu4...
Tak s Velkou Británii se nám srovnávat zachtělo...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_digital_terrestrial_television_channels_%28UK%29
http://www.tvguide.co.uk/?systemid=3&cTime=7/9/2012%204:00:00%20PM&thisTime=&thisDay=&catColor=
V tomto světle vypadá naše dvb-t s Pohodou a Fandou (pokud bude) skutečně směšně.
DVB-T2 jako takové žádné nové služby nepřináší (HD i Pay-TV funguje i na DVB-T). To co přináší je efektivnější využití spektra. A teprve to efektivnější využití spektra může připravit prostředí pro příchod nových služeb. A pokud po efektevnějším využití spektra není poptávka, byl by asi nesmysl aby se na DVB-T2 přecházelo.
Btw., ČRa právě teď udělaly zásadní chybu pro propagaci DVB-T2 a jeho svázání s pozemním HD. Budou šířit Olympiádu v HD v DVB-T MUXu 3. Velká chyba a vymstí se jim - sice chápu to pokušení být těmi, kdo přináší v terestriálu Olympiádu v HD, ale později se jim bude velmi těžce obhajovat proč si lidé mají kupovat T2 přijímače. Ale možná se pletu a už T2 vzdaly. Nevím.
A když už jsme u toho přechodu - pokud bude někdo mluvit o přechodu na T2, dělá zásadní chybu a odežene další lidi ke kabelu, satelitu a IPTV. T2 musí být doplněk, který přichází s novou službou (HD, Pay-TV, NVOD, ...) a případný přechod z DVB-T musí být dlouhý a nejlépe až ve chvíli, kdy naprostá většina domácností bude mít T2 přijímač. Je to velmi citlivá otázka a pozemní vysílání si už nemůže dovolit opět naštvat lidi zásadní změnou technologie, kvůli které musí vyměnit přijímač jen proto, aby mohli i nadále sledovat to, co nyní.
Už teď se mi zdá že Nova s Primou kombinují dávno profláklé filmy jednou na svém hlavním kanálu a pak na vedlejším. Na co potřebujeme 12 stanic v každém multiplexu, když už teď je jasné, že se tam nedá nic vymyslet. NE opravdu nechci 30 stanic s kvalitou zkaženého jogurtu.. Bude to akorát samá repríza a zmatek nad zmatek. Smetiště evropy si nechte např. pro Polsko, tam vysílají ještě standartně analogově a hned to tak nevypnou. Spíše se někdo potřebuje nakapsovat s prodeje boxů pro DVB-T2 a jiných věcí.
Píšete že nabídka "narůstá a narůstat bude". Já jsem přesvědčený, že v tom je zakopaný pes celého problému - u nás nikdo není schopný dosáhnout určité shody na tom, že např. HD bude v pozemním vysílání od 1.1.2014 a bude v DVB-T skramblované např. Nagrou. Místo toho se kanály spouštějí několik dní po prvním oznámení. Jak se má na to kdo připravit? Co s tím má ČTÚ dělat? Jak na to má reagovat operátor? A co diváci?
Jsem přesvědčený, že dokud tohle bude trvat, budeme mít problémy se zaváděním nových technologií.
A k těm ČRa a DVB-T2 v. HD v DVB-T. Ptáte se kdo to zavinil? Na to mám 2 odpovědi - to, že nyní není jasný provozovatel DVB-T2 muxu a nevysílá se oficiálně si zavinily televize + ČRa. A to hned z několika důvodů, které tady nemíním rozebírat. A to, že ČRa rozbíjí tímto vysíláním jasnou a srozumitelnou zprávu divákům (HD v pozemním vysílání = DVB-T2) - tak za to si mohou samy. Nikdo je nenutil šířit Olympiádu v HD. Vím, snaží se ukázat že pozemní vysílání drží krok s ostatními platformami a nebylo to jednoduché rozhodování (aspoň tedy doufám). Ale je to tak.
Ptáte se na řešení. To mají v rukou všichni klíčoví hráči v odvětví - TV, operátoři, ČTÚ. Když přinesou jasnou roadmap a specifikaci (pokud možno s certifikací přijímačů - protože alespoň ze začátku nebude nejspíš signál), lidé se budou shánět při nákupu po T2 TV a budou připraveni, až se časem začne vysílat. Jinak to bude znovu hurá akce jako u DVB-T.
A s tím, že "DVB-T2 stejně musí přijít" nesouhlasím - musí se akorát umřít. Dokážu si představit i jiný směr vývoje.
Omlouvám se, že se zapojuji do této diskuze, když o tom toho tolik nevím, ale přechod na DVB-T2 mě pěkně naštval. Před 2-ma roky jsem si koupil televizi a až teď jsem zjistil, že za další 2 nebo 3 roky budu potřebovat set-top box, tj. bude to u nás vypadat jak u socek, některé kanály vypadly už dneska. Internet mám od roku 2009 a za tu dobu se ke mě informace o přechodu na DVB-T2 prostě nedostala, v prodejně nás na to nikdo neupozornil, dozvěděl jsem se o tom asi před půl rokem z časopisu. Nemyslím si, že by využívání internetu v mobilech bylo tak rozšířené, že by kvůli tomu museli zabrat televizní pásmo nebo jeho část, co na tom internetu jako ty lidi jako dělají rád bych o tom něco věděl. Každý kdo používá internet má doma přípojku a pro nějaké "lufťáky" předělávat v celé Republice normu na TV, proč jako. Přitom staré DVB-T tu není tak dlouho, mohli to udělat tedy už rovnou.
Nemáte pravdu,
přijímačem s DVB-T2 tunerem můžete normálně přijímat i stávající DVB-T. Najíc diváci, kteří budou v okruhu zkušebního vysílání, nebo v oblasti příhraničního zahraničního vysílání, kde se v DVB-T2 vysílá budou mít programy navíc. Co si tedy v prodejně vyberete? Přijímač s DVB-T, nebo za téměř stejné peníze s tunerem DVB-T/DVB-T2?. Budet alespoň připraven, pokud si televizor vybíráte na více jak pět let. Je to na každém divákovi, jak se rozhodne a přemýšlí-li dopředu.
Vaše úvaha je správná, pokud si člověk bude kupovat nový televizor, pro něho je dvb-t2 tuner přínosem, ale lidé, kteří mají již nyní plochý televizor s dvb-t mpeg-4, tak si rozhodně nebudou měnit televizi jen kvůli dvb-t2 tuneru. Nehledě na to, že obchodníci si cenu minimálně ze začátku cenu pěkně nadsadí. Vždyť ani nejsou schopni dovézt cenově přijatelné radiopřijímače pro DAB v L pásmu. Přitom se stačí podívat na Alibabu, vybrat si a dovézt.
Pro Honza DVB
K prvnímu odstavci: k efektivnímu využití spektra nás nutí první digitální dividenda a možná pokud ji neodmítneme i druhá. Do zbylých frekvencí se musí vejít za stávající situace dnešní nabídky v DVB-T. Ta narůstá a narůstat bude (nové SD a HD stanice). K efektivnímu využité zbylých televizních pásem musíme zefektivnit jejich využití. A to půjde jedině s DVB-T2. S DVB-T/MPEG4 to bude zaplněno brzy a co potom?
K druhému odstavci: s ním souhlasím, ale kdo to zavinil? České Radiokomunikace chtěly spustit olympiádu v testu DVB-T2 a to zdarma a pak pokračovat dlouhodobým testem. Byla by to doba pro pozvolonou obměnu přijímačů.
K třetímu odstavci: teď máme jedinečnou příležitost, aby oba standardy DVB-T i DVB-T2 vysílaly současně do doby, než se diváci vybaví přijímači. Pokud to tak nebude, budete mít poravdu, že lidé budou více migrovat k satelitu a neprojeví zájem.
Máte nějaké jiné řešení? Čím později se bude tato problematika řešit, tím se více dostaneme do dražších a drastičtějších zásahů v budoucnu. DVB-T2 stejně musí přijít!
To je zase FUD ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Strach,_nejistota,_pochyby )
Takže smetiště? Jsme na ocase? Tak kolik pak zemí z EU na DVB-T2 přechází povinně? Opět tady někdo mží a doufá že ostatní nevědí jak to v zahraničí opravdu je. Jak se tomu říká papežštější než papež?
Tak zase trochu zalžeme a lidé se snad chytnou. Tedy pokud jim nedošli prachy už z předchozího "zkvalitnění" příjmu a obsahu jménem DVB-T