Vlákno názorů k článku DVB-T2 – zní to moc hezky, ale kdo to zaplatí? od ivovi - Docela si protirecite: "Máme DVB-T s kapacitou 5 až...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2011 16:51

    ivovi (neregistrovaný)
    Docela si protirecite:

    "Máme DVB-T s kapacitou 5 až 33 Mbps, takmer všetky vysielače sú nastavené na 20 Mbps, pri DVB-T2 s rozsahom 1 až 55 Mbps budú zase takmer všetky vysielače nastavené na cca 20~25 Mbps." x "Nevyužívame ani súčasné možnosti, napr. teraz v SK nepovoľujú QPSK, ktoré umožňovalo s pidivýkonom pokryť slušné územie."

    Nejde mit kapacitu 33 Mbps a zaroven slusne pokryti pidivykonem (QPSK). Podstata je v tom, ze DVB-T2 ma priblizne o 50% vetsi kapacitu nez DVB-T pri jinak stejnych parametrech (vykon, pokryti). Jinak ale souhlasim s tim, ze se zatim nevyuzil ani potencial ceskeho muxu4.
  • 14. 11. 2011 21:07

    -=RYS=-
    PRESNE spravna poznamka.

    Ano, DVB-T2 umoznuje az 52Mbps ve vzduchu a cca 70Mbps v kabelu.

    Kdyz se podivame jen na air distribuci, tak by melo vsechny zajimat, proc CRa tlacej na CTU v oblasti konfigurace teto nove normy pro oblast Cesko s maximalne 35Mbps (http://www.digizone.cz/aktuality/cra-uz-maji-idealni-parametry-pro-ceske-dvb-t2/).

    Proc netlacej na CTU s tim, ze by se DVB-T2 melo co nejlepe vyuzit s optimalni konfiguraci v bitstreamu 43-45Mbps.

    Duvod je jednoduchej, CRa by potrebovala vice vysilacu kvuli SFN a ty nema.
    Musela by zainvestovat do dalsich stozaru nebo jit do najmu ke stavajicim GSM/UMTS operatorum na jejich stozary a to se jim nechce, protoze by tolik "nevyrejzovali".

    Takze vytvorila konfiguracni normu, ktera je pro CRa nejvyhodnejsi se stavajicim poctem jejich "vezi" a takto to cpou lidem a CTU jako nejoptimalnejsi konfiguraci normy DVB-T2 pro CZE.

    Prot tomuto by jsme meli bojovat.

    Je to stejne jako FullHD 1920x1080i, kterej vysilaj nikoliv nativne, ale SD prepocitane a navic treba jen v 6Mbps. To se pak to MP4-FullHD docela vytraci.

    To same DVB-T, taky by slo vysilat s 24Mbps, ale CRa trvala v TPP na svem a tak upekla normu a jeji konfiguraci vhodnou...shodou "okolnosti".... tak akorat pro rozmistneni jejich vysilacich vezi... oooo jaka to nahoda.

    A misto aby se DVB-T/T2 skutecne nejoptimalneji vyuzilo v podminkach CZE, tak si CRa opet delaj co chteji s nasimi penezi.

    Idealni by bylo, aby se vydalo vyhlaskou/zakonem jak parametry MUXu, tak parametry nastaveni enkoderu MP2/MP4 v headhendech distribucnich tras DVB-S/S2 ... C/C2 .... T/T2 ... IPTV.
    Je treba mit nad "nima" bic.

    Proc MUX4 umi 24Mbps (jestli se nepletu), nebude tim, ze stozary O2 jsou mnohem bliz k sobe nez veze CRa?

    Jakej by pak melo smysl zmenit T na T2 kdyz je to zmena jen z 19Mbps na 35Mbps kdyz by slo udelat pro CZ bezproblemovych 43-45Mbps...to uz je zmena... o vic jak 100% z 19 na 43Mbps.
  • 14. 11. 2011 17:05

    Steve
    To jo, dnešní zobrazovací panely jsou už tak vymakané že není čeho se bát. Ano, ty staré první stály za prd.
  • 14. 11. 2011 14:35

    bez přezdívky
    Pohybuju se zhruba v průměru (občas samozřejmě i u velmi movitých lidí, ale těch je menšina), ovšem souhlasím, že peníze mít musí, protože jinak by si asi instalaci neobjednali :-)
  • 14. 11. 2011 12:42

    bez přezdívky
    Tak se asi pohybujete v nějakých movitějších sortách občanů, já se setkávám s novým televizorem málokdy...
  • 14. 11. 2011 10:03

    bez přezdívky
    Ty koláče sledovanosti bych osobně moc v potaz nebral. Není prostě fyzicky možné aby HBO patřilo mezi 8% ostatních cca 70 stanic. Nedávno se zde Andruško z Novy vyjádřil, že dle jeho názoru 50% diváků používá DVB-T a 50% diváků používá DVB-S/S2, DVB-C, IPTV. Podle mého názoru je to snad první faktické zhodnocení reálného stavu. A budu ho asi citovat velice často. Znamená to tedy, že každý druhý z těch pokusných měřáků by měl mít k dispozici třeba HBO apod. Ovšem to víme, že nemá. Znamená to tedy, že tzv. koláč sledovanosti je ve své podstatě jedním z největších podvodů, ke kterým zde dochází. Tak ženy jak známo sport nezajímá, takže tchýně na sport nekouká a na sport není ani tchán. On je spíše typem takového domácího kutila, takže, když by měl v DVB-T nějaký kanál Hobby apod. tak na to by asi koukal. Ostatně sport nesleduji ani já, nezajímá mne. Když někde hraje naše národní mužstvo, vždy si přeji aby, co nejrychle konečně vše prohráli a byl od té taškařice, co nejdříve pokoj. Takže na sport také nejsem. Politika je také nebaví, tedy nejspíše všechny politiky odepsali. A mne to bavilo tak asi od roku 1989 do roku 1995 pak jsem to v podstatě odepsal taky a od zvolení současné vlády jsem to v podstatě přestal sledovat zcela. Takže Cool je určitě neuchvátí a já je osobně považuji za nejhorší českou televizi. Tedy za dobu jejich existence se tato absolutní sračka zmohla na odvysílání asi 4 slušnějších filmů. Na proti tomu na Cinemě jsem občas i něco zajímavého zahlédl. Šlo např. o staré francouzské detektivky. Ale nějak se mi nepodařilo je na ní upozornit i když jsem se o to pokusil. Je možné, že to zapříčiňuje to, že oni chodí brzy spát a televizi sledují spíše dopoledne a dopoledne jsou na Cinemě hodiny, tak si myslí, že to snad ani nevysílá a dali si to někam úplně dozadu. Ovšem bylo by na místě podotknout, že tchán chodil do německých škol a vyjadřuje se lépe německy nežli česky a mají k dispozici v DVB-T 12 německých programů, takže velice často sledují mdr a rbb apod. Dokumenty o zvířátkách atd. Tak minimálně 2x týdně. Jak jsou tam ty různé pořady z různých ZOO atd. tak též ty různé písničkové zabavové německé šlagrparády, to se jim líbí...

    Tak moment. Tady šlo v analogu 2x ČT, Nova a Prima a 2x Polsko a 2x Německo.
    Takže to máte 8 stanic. Analogových. Plus ještě lokální RTM. To je 9.
    Takže teď jdou dva muxy s 4ČT a 5x priváty.
    To je taky 9. Protože mux 3 s Prima Love nejde a mux RTM s RTM a Óčkem a Noem taky nejde. Takže žádná výhra tedy, české DVB-T. Opravdu ne.

    Ovšem něco jiného je samozřejmě německé. 12 německých stanic je 12 německých stanic. Je tam ARTE je tam 3sat. To už je počitatelná veličina.
    Samozřejmě až se dokopou do DVB-T Poláci bude to zase o něčem jiném.

    A české DVB-T prostě zklamání a zbytečnost je. Do teď zde nedokázali dosáhnout ani počtu německých stanic ! Což považuji za naprostou národní ostudu ! Jsem v ČR a ne SRN !

    Tak jistě. Na tento server chodí např. fanatičtí vyznavači Cool. Tak těm to jistě k něčemu bylo, když se jim to líbí a opěvují to. Ale myslím si, že oproti skupinám... Stačí jim jen ČT, Nova, Praima, Barrandov. A té druhé. Používají HBO a Viasaty a NG atd. Tvoří tito jedinci s Coolem zcela zanedbatelnou menšinu.
  • 14. 11. 2011 9:49

    bez přezdívky
    To máme každý jiný poznatky, já při instalaci antén a satelitů vidím skoro všude nový televizory, resp. minimálně v tom obýváku ano a STB s CRT tak leda někde na dožití v kuchyni nebo ložnici. A i tam s tím, že když bude potřeba, tak se prostě koupí rovnou novej televizor (u kterýho hodně lidí mimochodem oceňuje i velikost, že se vleze všude a není to obludná kisňa, která zavazí všude).
  • 14. 11. 2011 9:06

    Pamětník
    Jistě záleží na zvyklostech a nárocích diváka, kolik stanic si dá do svého pole zájmu. Berme za fakt, moc jiných variant se nám totiž nenabízí, že sledovanost jednotlivých stanic částečně naznačují koláče sledovanosti, používané pro rozdělování zisků z reklam. A když jsem se namátkou podíval na zde naposledy prezentovaný koláč sledovanosti http://i.iinfo.cz/urs/ATO_rijen_2011-132091673944650.jpg , opravdu si ukously největší sousto ony 4 uvedené stanice, a sice skoro 69%. Ale třeba Vámi sledované HBO je jen zlomkem z těch mnoha stanic, spadajících do škatulky "ostatní", s pouhými 8%. Samozřejmě respektuji divácké zvyklosti rodičů Vaší manželky, ale to opravdu někdy nezabrousí na nějaký zajímavý přenos "národního" sportu na ČT 4, na aktualitu na ČT 24? Jejich sledovanost sice dosahuje jen pár %, ale i to převyšuje ostatní, třeba ono HBO, nebo je srovnatelné s Cinemou a Coolem.

    Proto bych řekl, že bez DVB-T by tu MOŽNOST, vybrat si z větší nabídky, analog nemohl nabídnout. Nebo se domníváte, že by si část diváků nestěžovala na svůj dojem, že o něco bez digitalizace přichází?

    Já se proto naopak domnívám, že digitalizace nejen přinesla pocit větší divácké volnosti, ale zařadila Česko mezi civilizované evropské země. Bez eura je nám možná dnes lépe, ale bez DVB-T by značná část diváků, minimálně těch z příhraničí, o analogovou a tudíž jakoukoliv, pozemně šířenou, TV úplně přišla.

    Sice můžete sloučit skupinu diváků, kterým stačí 4 stanice, se skupinou přijímající DVB-S, ale tím by neměl vzniknout pouze dvoukolejný systém, všechno, nebo téměř nic. Divácká obec je jistě pestřejší. Díky tomu, že se stejně může divák dívat v jednom okamžiku jen na jeden pořad, rozdíl mezi těmito hraničními případy je jen v tom, jak mají k dispozici široký výběr.

    A nakonec bych si dovolil argumentovat známým heslem o "všemocné ruce trhu". Kromě zlomku informací, představuje TV jen nástroj zábavy a někdy i poučení. A dá se v této branži úspěšně podnikat. Pokud by bylo neefektivní, aby vysílalo více stanic, jistě by to komerční stanice nedělaly. A zde přestává jednoduchá logika a něčí návyky zkrátka fungovat, vše se řídí jinými zákony. A ty se sice mohou nelíbit, ale to je asi všechno, co se s nimi dá dělat.
  • 13. 11. 2011 23:27

    bez přezdívky
    Osobně používám s naprostou pohodou oba argumenty.

    Např. I tchýně s tchánem nemají satelitní přijímač a v podstatě používají 4 programy.
    Tj. ČT1, Nova, Prima a Barrandov TV. Zbytek nepotřebují a nesledují.

    Já zase měl DVB-S a používám stovky stanic. dnes jsem např. na doporučení zdejšího serveru sledoval výborný film na HBO.

    Z toho plyne pak souhrný a velice jednoduchý závěr, celá tzv. digitalizace byla úplně na nic a nepotřeboval ji vůbec nikdo.

    Jedna skupina už dávno měla DVB-S nebo si je nakoupila během zpackané digitalizace, protože nechtěla čekat a nečekala.

    A druhá také početná skupina, tak těm stačily opravdu 4 programy a stačí jim dál.

    Z toho plyne závěr, zcela jednoduchý a paradoxně sečtením těhle dvou zdánlivě neslučitelných skupin, dostáváte naprostou většinu obyvatelstva, takže já je sloučit dokáži a od samého začátku je slučuji.

    Takže to mezi tím, tedy těch 10 programů opravdu nikomu na nic nebylo a není a fakt si to můžou celé strčit za klobouk nebo mohli odpustit.
  • 13. 11. 2011 23:15

    Pamětník
    Ano, i takto se dá na nabídku DVB nahlížet. Pokud ale platí jiné tvrzení, že diváci nevydrželi čekat, až se k nim došourá větší nabídka stanic pozemní cestou a proto si opatřili satelit s desítkami až stovkami stanic, potom ten nezájem o Cinemu a Cool není pochopitelný. Obstarávat si satelitní příjem jen kvůli Barrandovu, to mi připadá poněkud přitažené za vlasy.

    Vy sám, Chosé, často argumentujete satelitní nabídkou kolem 80 českých, slovenských a lokalizovaných stanic. A najednou by jich stačilo z DVB-T jen 5? Nechápu.....
  • 13. 11. 2011 22:26

    bez přezdívky
    Přesně opačně, protože se báli plazmy, která se v té době příliš hřála a chrčely větráky a protože měli strach z LCD na kterých místo puku a tenisového míčku viděli šmouhy, tak naprostá většina přezbrojila tak že koupili krabičky za 500Kč a zůstali u svých starých osvědčených CRT televizorů, takže pochopitelně tunery s MPEG4 nemají a dnes se pomalu rozhlíží po nových televizorech. Takže pokud by byla nabídka s tunery DVB-T2 v naprosté pohodě půjdou už na ně. Dokládám tím, že z veškerého příbuzenstva nový televizor kupoval pouze tchán a to pouze 1 do obyváku. Druhé dva jsou stále CRT. Z práce z x kolegů, co vím kupovali nový televiz 2. Všichni ostatní krabičky. Čili koupě nových televizorů teprve nastavá a to nyní, když se uráčaly plazmy a LCD vychytat všechny ty mouchy a problémy, co to mělo. Čili až teď. Znovu opakuji pokud by jim teď byli schopni prodávat zobrazovače s tunery DVB-T2 v naprosté pohodě to prodají. Ovšem pokud jim to nabídnou za dva roky. Bude pozdě. Protože učiní nakup v průběhu příštího a dalšího roku s tím, že plazma už je na vrcholu a dále už to nepůjde. LCD už je podsvícené a v takovém stádiu, že už se to taky nechá. Čili nyní nastává čas ke koupi televizoru.
  • 13. 11. 2011 22:12

    Ivan z Kolína
    To není v rozporu. "Naprostá většina" lidí (když už jsme u těch hyperlativ) určitě nemá TV s datem výroby 2009 a novější. Naopak bych řekl, že většina lidí (i když už asi ne drtivá) má u nás pořád ještě CRT. Ještě dodám, že se vybavenost nedá posuzovat jen podle "obývákové" televize, ale podle všech TV v bytě, na chatě, atd. V současné době je náhrada stávajícího MPEG-2 kompresí MPEG-4 AVC (i v DVB-T) zatím neprůchodné a souběžné vysílání by pro vysílatele byly jen další zbytečně vyhozené peníze.

    Mimochodem, 5 HDTV programů při celkovém datovém toku 35Mb/s (ovšem pozor, to je včetně audiostop a EPG!) by asi nebylo kvalitativně nic moc. Já bych to čtenářům (potenciálním divákům) radši nenabízel. Oni by si totiž mohli myslet, že program, pokud je to HDTV, je vždycky kvalitní. Bohužel, není tomu tak. I kvalita HDTV programu stojí a padá s datovým tokem, takže čím víc programů, tím nižší kvalita. Taky bych jako divák dost nerad, aby maximalizace počtu přenesených programů byla na úkor kvality (datového toku) a počtu zvukových stop.

    Mně osobně chybí v DVB-T nejvíc hlavně větší počet zvukových stop a vysílání v originále s DVB titulky. K tomu by snad ani změna standardu nutná nebyla. Proč se teda ještě nepoužívají? Uvítal (a zároveň očekával) bych to hlavně na ČT2 (filmový klub, dokumenty...). Narozdíl od MPEG-4 AVC, DVB titulky zvládne snad úplně každý přijímač. Přesto ČT setrvává u těch hnusných teletextových (stránka 888), a to jen pro neslyšící. Proč? Nechápu.
  • 13. 11. 2011 21:12

    bez přezdívky
    Sice je to poněkud OT, ale osobně mám zkušenost přesně opačnou. Na vesnici si každej zatopí v kamnech a nepotřebuje drahý dálkový vytápění jako ve městě, neřeší nájem, vypěstovat si něco na zahrádce taky není problém.
    Jediný proč by nikdo na vesnici neřešil DVB-T2 je to, že už mají všichni DVB-S2.
  • 13. 11. 2011 20:59

    bez přezdívky
    Těžko říct oni to stejně tyhle starší lidi ladí po staru, tedy ČT1, ČT2 a Nova a Prima a stanice Cinema a Cool vůbec nesledují ani to nechtějí naladit, tak maximálně u nich ještě snad u všech figuruje Barrandov. Takže to je sečteno a podtrženo v podstatě plus jedna stanice k tomu, co měli před tzv. digitalizací.
  • 13. 11. 2011 20:58

    bez přezdívky
    Analog je v nenávratnu (vyjma nějakýho základu v kabelovkách), takže většina lidí už přezbrojit musela. Otázkou je jenom to, jestli se ono přezbrojení odehrávalo rovnou v nákupu novýho televizoru (pak není s MPEG-4 problém) nebo dokoupení STB (kde je na pár vyjímek jenom MPEG-2). Ale vzhledem k cenám nových televizorů v 32" (což je nejprodávanější artikl) se ono přezbrojení odehrálo víc v TV než v STB. Takže z MPEG-4 mít nikdo strach nemusí.
  • 13. 11. 2011 20:38

    Pamětník
    Až tak volnou ruku s cenotvorbou za šíření ČRa určitě nemají. Přechod z analogu na DVB-T byl evropsky vynucený krok. Ten se musel udělat. Proto se kompenzovala umělá nechuť opouštění analogu nátlakovým zvýšením poplatku za jeho šíření ze strany státu. Ale přechod na DVB-T2 povinný není a nikdy nebude. Proto ani stát nebude mít zájem se plést do podnikání soukromých subjektů, pokud by se to netýkalo veřejnoprávních médií. Při duálním vysílání by snížení poplatku o třetinu nic neřešilo. A o poloviční poplatky asi zase nebude zájem ze strany ČRa?

    Škoda, že nemohu nabídnout té prastaré babičce něco z mých zásob funkčních CRT televizorů. Od těch nejmenších až po nějakou 55-ku a všechny mají alespoň SCART. Asi by se u mne našel i STB s modulátorem. Třeba by se jí nutnost naučit se ovládat něco nového alespoň trochu vykompenzovala přece jen větším výběrem stanic?
  • 13. 11. 2011 19:46

    xsc
    Jenže zatím víc než tři stanice stejně nebudou.
    ČRa teprve dokončily testování. Oficiálně tak můžou české DVB-T2 podporovat až přijímače modelové řady 2012. Digitalizace právě doběhla, takže lidi techniku teď nakoupili, nebudou mít zájem kupovat hned nové modely. Proto by bylo lepší rozjet HD v DVB-T a tak za 2 roky, až na trhu budou DVB-T2 modely běžné, se může uvažovat o přepnutí do DVB-T2.
  • 13. 11. 2011 19:39

    xsc
    Ono je to trochu jinak. Drivá většina STB umí jen MPEG2. Naopak naprostá většina modelů TV od roku 2009 umí MPEG2 i MPEG4.
  • 13. 11. 2011 19:20

    bez přezdívky
    U DVB-T není problém se dostat až na 31,67Mbps. Což si lze klidně představit u nějakých lokálních muxů, kde není potřeba řešit SFN a další věci, díky kterým se musí jinak nastavit parametry a kapacita tak rapidně klesá.
  • 13. 11. 2011 19:04

    bez přezdívky
    Každý kdo si koupí (nebo v posledních cca 2 letech koupil) nový televizor, tak ho má s DVB-T jak v MPEG-2, tak v MPEG-4. A těch lidí je celkem dost a neustále přibývají, protože televizor bez tohoto vybavení se už prakticky nesežene.
  • 13. 11. 2011 19:00

    Steve
    Nejsou peníze, není zájem o něco takového. Někteří stále čumí dodnes na CRT, tam by HD neviděli stejně nikdy líp :-)
  • 13. 11. 2011 18:59

    bez přezdívky
    Jistě to jsou věčné rotace. Taky jsem měl asi 2x nejvybavenější PC z okolí a dnes je to křáp. Nedávno jsme kupovali přijímače na DAB+, třeba ten kdo ho koupí za 2 roky ho už bude mít i s DRM+.

    Vy jste na DVB-S2 přezbrojil. Já na DVB-S2 dosud nepřezbrojil, zatím jsem neměl důvod. Možná příští rok.

    No a stejně tak mnoho lidí nepřezbrojilo na tunery DVB-T s MPEG4 ale přezbrojí rovnou na DVB-T2.

    A takto se to točí, jednou nahoře, pak dole a jiní nahoře a pak zase opačně.

    Prostě stále to jde dopředu. Pak příjdou zase s nějakým ultra zobrazením, co mají vyvinuté už tak 3 roky. A zase Vy už třeba přezbrojíte a ti, co si koupí teď ty DVB-T2 tak nepřezbrojí a budou u blbého HD protože nedávno přezbrojovali a tak stále dokolečka dokola...
  • 13. 11. 2011 18:51

    bez přezdívky
    Tak diváci snad ne ? Pochybuji, že tu někdo bude mít zájem o nějaké DV-T/T2 pay programy, když v kabelu i na satu to mají levnější...

    No a vysilatelé... No, co by se dělo, když by ČRa začaly zdražovat DVB-T ?

    Odešli by všichni jen k satu a kabelu ?
    Nebo by trvali na pozemním vysílání ?

    Nebo by někdo dal ČRa pokutu ? Nebo jim odebral multiplex ?
    Do teď ho nedokázali odebrat O2.

    Takže to je ta otázka, co by se dělo...
    Když by jim nabídli, přelezte si do DVB-T2 budete to mít o třetinu nižší ?
    A když vás přeleze hodně tak třeba by o polovinu...
    Třeba by to ty provozovatelé tv stanic uvítali..

    A na diváka by se jako obvykle každý vykašlal, ten by prostě přezbrojil...
    On se ho snad někdo ptal, když přešlo na DVB-T ?

    Zrovna minulý týden jsem hovořil s jednou prastarou babičkou, co lomila rukama nad přenosným televizorem, který neměl zcela žádný vstup. Měl prostě svoji prutovou anténu a analogový tuner, ale co chtěla jí to chytilo. Teď je jí na níc a jediné, co jde snad udělat, je najít někde nějakou vyhozenou krabičku na DVB-T s UHF výstupem / už je naštěstí lidi vyhazují / a to jí nějak přibalstil k té anténě a snad to bude fungovat...

    ,,Proč prý nám tohle dělají ? Tu digitalizaci..." říkala.
    No odpověděl jsem: ,,Protože to jsou hajzlové, nikdo tady o ní nestál."

    No a tak časem přezbrojíme na DVB-S2 a DVB-T2. Pokrok musí vpřed...
    Jedině v tom kabelu se jim to nevyplatí, tak tam bude dál DVB-C.
  • 13. 11. 2011 18:36

    Pamětník
    Mně se ty "teorie" o drtivých většinách opravdu nelíbí. Já nechci nutit diváky do nákupu nových přístrojů, schopných příjmu MPEG-4 v DVB-T, ale využít toho potenciálu, co už v našich domácnostech je. Kdyby, čistě hypoteticky, se MUX 4 stal celoplošným, pravděpodobně by byl počet domácností s nějakým přijímačem pro MPEG-4 drtivě větší, než pro DVB-T2. Čili by se dlouhodobě vysílalo HD méně do zdi, než by to bylo v DVB-T2. Zkrátka, nezanedbatelné množství TV s tunerem schopným zpracovat MPEG-4 už v našich domácnostech je. A kde je ta přijatelná hranice mezi drtivou většinou a nezanedbatelnou menšinou, to skutečně nevím.

    K P.S. Drtivá většina to nebude, když, i podle Novy, je na pozemní příjem odkázaná jen pouhá polovina domácností. A podle jiných znalců, využívá satelitní příjem "drtivá" většina. Podle satelitních pragmatiků je ale v dosahu DVB-S/S2 100% domácností. Tak proč se extrémně vzrušovat s tím "zanedbatelným" zbytkem, který možná na DVB-T2 ani nechce přejít?
  • 13. 11. 2011 18:20

    Pamětník
    Proč by ale vyšší zisk ČRa, prostřednictvím nasazení DVB-T2, když by se o nic jiného nejednalo, měli zaplatit diváci a vysilatelé?
  • 13. 11. 2011 18:19

    kubisek78
    No to je právě blbost - budou se nutit lidi, aby si koupili nové přijímače DVB-T, které budou umět MPEG4 a za pár let znovu, pro změnu přijímače, které budou umět i DVB-T2? Proč ten mezikrok rovnou nevynechat?

    PS: Drtivá většina lidí má opravdu přijímače, které umí jen MPEG2...
  • 13. 11. 2011 18:16

    Pamětník
    Samozřejmě se nikdo nenutí do výměny DVB-S přijímače za DVB-S2. Kdo ale chce něco "extra", nebo držet krok s dobou, nic jiného mu nezbývá.

    Ono to chce také šetřit rozumně. I když v době, kdy jsem si kupoval dražší DVB-S2 přijímač, v této normě nevysílala žádná tuzemská stanice a využil jsem ho jen pro příjem ze zahraničí, dnes nejsem nucen zaplatit za obnovu svého přijímače ani korunu. Podobně to snad bude brzy platit i o nových modelech TV a STB s tunery pro DVB-T2. Majitel takového přístroje bude připraven na možnou a dá se říci i očekávanou změnu, která snad někdy přece jen přijde.
  • 13. 11. 2011 17:59

    bez přezdívky
    No to se právě vůbec nemusí, tady se může klidně jednat o vyšší zisky ČRa, tedy snížit si náklady, tedy méně muxů s více stanicemi, tedy obdoba postoje Sky Linku i jiných provozovatelů, kde už nejde až tak o HD jako spíše o to narvat SD programy do DVB-S2.
  • 13. 11. 2011 17:57

    bez přezdívky
    Než se ČRa "rozhoupou", dopadne to stejně jako v případě pozemního digitálu - lidi už tu Novu, ČT, Barrandov a jiné v HD rozlišení budou doma mít díky kabelu a satelitu.
  • 13. 11. 2011 17:57

    bez přezdívky
    No jo, jenže vezmi si politiku Sky Linku kdy tedy tlaší Doku CS a Muzika CS a já nevím co do MPEG4 a nutí tedy lidi k přechodu na DVB-S2. Já zatím má v této chvíli jen dva přijímače DVB-S, takže i když bych si zaplatil, co chci, tak ty programy prostě nedokáži sledovat.
    A zcela stejnou politiku mohou uplatnit ČRa na zemi. Prostě rvát to do komprimace MPEG 4 protože to je levnější, čili budoucnost.
  • 13. 11. 2011 17:54

    Pamětník
    Technicky je to možná správně, ale ani zatím nepotvrzený a neschválený vysílatel DVB-T2 = ČRa nikde neslíbily, že v DVB-T2 budou šířit HDTV za polovičku SD. A o HD se snad tady jedná především?
  • 13. 11. 2011 17:51

    bez přezdívky
    Problém je ten - a to již 100% z nedávné minulosti víme - že lidé by měli "morální, technický i finanční problém" s výměnou techniky, kdyby se k DVB-T2 přešlo. Už je pozdě - ostatně krásně to napsal Honza Potůček nahoře.
  • 13. 11. 2011 17:50

    Pamětník
    Asi nemá cenu proti sobě stavět poměr přijímačů v našich domácnostech vybavených tunerem pro DVB-T s MPEG-4 proti počtu s tunerem pro DVB-T2. Třeba v mé domácnosti by ten poměr byl 6:0. Což, čistě matematicky, znamená nekonečno. Možná má několik technologických nadšenců dovezeno pár TV s DVB-T2 tunerem přímo z Anglie, o něco větší počet diváků má asi nějaké USB přístavky k počítačům. Proto bych považoval prvotní krok od MPEG-2 k MPEG-4 v DVB-T za rozumnější, než rovnou skok k DVB-T2. Ale, až už budou na našem trhu v prodeji jen přijímače všech typů (TV, STB, PVR a pod.) s tunerem DVB-T2, bude se ten obrovský nepoměr zákonitě obracet. Kdy se ale penetrace DVB-T2 přijímačů stane většinovou, to dnes nikdo neví a určitě to nebude už v době LOH v příštím roce.

    Rozpočet ČT masivní duální vysílání v obou normách zatím neumožní. I ČRa bude případně schválený provoz DVB-T2 sítě něco stát a tak ani pro komerční TV nebude jejich vysílání šířit za hubičku. A když náš analogový lídr - Nova, stále vysílá i analog, už vidím, jak se hrne do vysílání v DVB-T2 pro pár svých příznivců.

    V neposlední řadě je faktem, že reálné plány zatím do sítí DVB-T2 neslibují žádnou novou stanici s atraktivním obsahem, která by nemohla být levněji šířena přes satelity a kabelovky. Dá se sice předpokládat, že asi DVB-T2 někdy přijde a časem i možná bude standardní normou pro pozemní šíření televize, ale termín změny neuspíší jen něčí přání a očekávání.
  • 13. 11. 2011 17:46

    kubisek78
    Samozřejmě, že to není luxus. Jak jsem psal výše, dalo by se při stejné kvalitě nacpat všech 10 celoplošně vysílajících stanic do jednoho muxu. Provoz muxu stojí v DVB-T a DVB-T2 plus mínus stejně, ale v případě DVB-T2 by se ta samá suma, která se nyní dělí mezi 5 stanic, dělila mezi stanic 10.
  • 13. 11. 2011 17:26

    bez přezdívky
    Já ne, já naopak navrhoval snížení procent reklamy u Novy a Primy. Aby se také navezl někdy někdo do nich, když oni se naváží neustále do ČT.
  • 13. 11. 2011 16:56

    kubisek78
    Jsem čekal, že mě někdo chytí za slovo, ale chtěl jsem tím říct, že specifikace DVB-T vznikla v době, kdy MPEG4-AVC se používalo možná toliko leda pro nelegální distribuci filmů mezi studentama na kolejích. :-)

    Ale vážně - měl jsem na mysli to, že drtivá většina přijímačů DVB-T neumí MPEG4-AVC právě pro to, že v době zrodu DVB-T byla reálně použitelná pouze komprese MPEG2. Naopak neexistuje DVB-T2 přijímač, který by neuměl MPEG4-AVC, zase právě kvůli době vzniku specifikace DVB-T2.

    Takže způsob přenosu signálu a audio/video komprese sice spolu z hlediska přenosu dat nesouvisí, ale z hlediska zpracování těchto dat na straně diváka částečně ano.
  • 13. 11. 2011 16:49

    bez přezdívky
    Také si myslím,že to bude problém ufinancovat DVB-T2. Jen k té reklamě,každý tady fandil Nově Primě,kdy konečně ta zlá ČT pustí reklamu. Stalo se za bouřlivého souhlasu tady většiny diskutérů.
  • 13. 11. 2011 16:43

    kubisek78
    Protože DVB-T2 umožní díky jiné modulaci ještě zvýšit datový tok daného multiplexu. U nás v DVB-T s necelými 20 Mb/s se do multiplexu vejdou 3 HD stanice, v DVB-T2 jednou tolik (využije-li se statistické multiplexování).
  • 13. 11. 2011 15:59

    bez přezdívky
    O krachu jsem nic nepsal, o tom mluvíte až teď Vy:-D nechme ale slovíčkaření...

    Pokud mě ale paměť neklame, tak jste si zde stěžoval hodněkrát - jak kšefty nejdou. A právě o tom Vašem krachu byl kdysi článek i na digizone? pan Polák myslím dokonce tenkrát psal i něco o tom, že místo do SATu začnete dělat do čoček a optiky a že jste na zaučenou v Německu... tak by mě zajímalo, jak pokračujete v tomto oboru / byznysu?? Nebo jste se vrátil k SATu?
  • 13. 11. 2011 14:14

    bez přezdívky
    Kdybych zahltil trh nekvalitnimi a levnymi SAT instalacemi, tak bych asi nic jineho, než-li reklamace nedřešil. Naštěstí nemáte pravdu, nabízel jsem (a stále to dělám) kvalitní zboží s výhledem právě do budoucna. A jak jste to myslel, že jsem dopadnul? Jestli jste si nevšiml, tak já jsem nezkrachoval, ale zcela pragmaticky pozastavil činnost v kamenné provozovně, nic víc. Snížil jsem náklady v podobě nájmu a pod. Téměř každá rodina v mém regionu tzv.přešla na digitál (via DVCB-T či DVB-S) a je to. Nic netrvá věčně.
  • 13. 11. 2011 13:58

    bez přezdívky
    Jo to teda žiju:-D
    Pro Vaši informaci, bydlím na Vysočině - která je statistiky v Práglu považována za jeden z nejchudších krajů v ČR a rozhodně nebydlím ani v Jihlavě, ani v Brodě, ani v Třebíči... ani v Pelhřimově a ani ve velkém Meziříčí... jiná velká města tu nejsou... bydlím v jedné malé vesničce...
    Fascinuje mě, že se pořád mluví o hladu, o Nečasových síťovkách atd.. a ve 12:00 ve všední den je plné parkoviště u Kauflandu... lidé mají pořád plné košíky... a ti co je mají poloprázdné, tak mají souseda, který chová králíky nebo slepice a mají je od něj - zase za něco jiného... na vesnicích to chodí tak, že když je někdo zedník, tak jde na stavbu kamarádovi instalatérovi a ten pak zase jemu udělá vodu... někdo má sad s ovocem, tak nandá sousedovi jabka, nebo domácí vypálenou slivovici a ten mu za to dá kus prasete, když je zabijačka... tak to prostě bylo, je a i bude... pokud u Vás taková soudržnost není, tak Vás asi ve Vaší vesnici nemá nikdo rád:-) lidé mají narvané strožoky a matračky penězma... na dovolenou mají všichni, peníze a čas na koníčky taky všichni, na údržbu baráků taky... auto má na vesnici taky každý... někdo jezdí Š120, někdo Felicií a někdo Mercedesem, ale nikdo nechodí do města - do práce, nebo do školy pěšky... nikdo nechcípá hladem...
    Když se bude neustále strašit krizí, bídou apod., když se bude neustále škrtat na nesprávných místech, když se zastaví státní zakázky a stát nenechá nikomu vydělat, když nikdo nebude ve strachu předtím co bude utrácet, tak se ekonomika nerozjede pořádně nikdy...

    Váš problém pane Ráczi je, že jste místní trh zahltil nekvalitními a levnými instalacemi SATu, potom jste zákonitě musel dopadnout, tak jak jste dopadnul...
  • 13. 11. 2011 13:46

    bez přezdívky
    Kočkopes? A nedomníváte se, že docela rozumný? Co Polsko vlastně nutí přejít do DVB-T2, když volbou komprese H 0.264/MPEG-4.AVC pro DVB-T má vůči třeba nám ve svých multiplexech dostatek místa i pro kvalitní šíření HD programů? Nutí (a nebo přinutí) jej k tomuto kroku móda, technický pokrok, a nebo co vlastně? Pamětník, i jiní, kteří se poměrně často zmiňují o možnosti standardního vysílání HD v MUXu4, pokud by byl přece jen odejmut Kyslíkovi a přidělen ČRa, má (mají) prostě pravdu. Většina současných televizorů je schopna přijímat signál v kompresních standardech MPEG2 i MPEG4, což znamená, že není potřebné nakupovat nové STB či TV. Prostě ČRa by měly HD, když už, prioritně rozjet v MUX 4 a pokrýt jím oněch "magických" 75% obyvatel. Tímto krokem by k pozemkému digitálnímu vysílání HD programů bezpochyby přilákaly podstatně více diváků - nadšenců, než přímým spuštěním DVB-T2. Obávám se, že takto nula od nuly pojde. Pár fajnkšmekrů se jistě najde, bohužel však "JEN PÁR"... Přechod na DVB-T2 by zkrátka měl být pozvolný a teprve tehdy, až bude zcela zřejmé, že zájem o HD vysílání pozemní cestou v ČR je, a to i ze strany televizních stanic.
    Pokud bych měl na ČRa nějaký vliv, jako že vůbec žádný nemám :-), pak bych jim doporučil rozjet HD v mux 4 co nejdříve, a k systému DVB-T2 se vrátit teprve tehdy, až bude zřejmé, že divácké ohlasy na HD vysílání terestriální cestou soue vesměs pozitivní a současně rovněž TEPRVE TEHDY, až dojde k přirozené obnově stávajících televizních příjimačů. Čili v horizontu cca tří čtyř let. Jinak se obávám, že DVB-T2 pohasne na x let dříve, než vůbec bude moci rozzářit, klasicky řečeno, obrazovky televizorů...
  • 13. 11. 2011 13:40

    bez přezdívky
    Jenže právě proto nevěřím ani trochu tomu, že všichni honem letěli a kupovali si nové zobrazovače, čili mají krabičky za 300-400Kč které jim stačí a k nim starý CRT TV tyto krabičky většinou neumí MPEG4, ale pouze MPEG2, takže i celé HD v DVB-T v MPEG4 by jim bylo naprosto na nic. Případně mají tutéž starou TV CRT a k tomu nějaký sat přijímač za 1500Kč a kartu Sky Linku / CS Linku. Tedy nevěřím ani za mák tomu, že půl republiky honem letělo k vůli nějaké podělané hurá digitalizaci utrácet 10 tisíc a výše, za nějaké zobrazovače. Prostě nevěřím tomu. Vidím staré CRT TV a k nim krabičky DVB-T a DVB-S. Takže opakuji stejně nejsou schopni přijímat DVB-T MEPG4 !

    To ale znamená jednu věc, že podle mého názoru většina lidí tento nákup neučinila. Proč taky ? Stará TV běhá... Tak co ? Stačí když je donutíli koupit krabičku za 500Kč na DVB-T nebo krabičku na DVB-S za 1500Kč a plus ještě za 2 tisíce kartu. Případně jakoukoli kombinaci těhle způsobů, tedy např. tu DVB-S do obyváku a ty DVB-T do kuchyně a dětského pokoje apod.
    Takže neměnili, podle mne zobrazovače ještě neměnili.

    A to jsou potencionální kupci. Pokud dostanou současné zobrazovače už s tunery DVB-T2. Proč ne, že ? Už za ty roky, co se to vleklo, stačili někteří našetřit...

    Já si myslím, že DVB-T2 by se prodávalo a kupovalo.

    Jiná otázka je, kdo bude ochoten to vysílání platit ? A to je problém. Kdo ?
    Snad ČT 1 HD a ČT HD ? Za cenu zvýšení poplatků ?
    Chytráci v parlamentu jim sebrali reklamu, tak nevím...

    To bych viděl jako problém, která televizní stanice bude mít na zaplacení svého vysílání v tom ?

    Ovšem ČRa mohou tlačit a postupně jim zdražovat DVB-T s tím, že v DVB-T2 to budou mít levnější, když jich tam třeba v SD bude více atd.

    Tento tlak je ostatně i v DVB-S versus DVB-S2. Je to zcela totéž.
    Jen DVB-C se to netýká, ti jsou v pohodě v DVB-C.

    V každém případě to už bude probíhat normálně tržně a ne nesmyslnou a totélně zprasonou státní regulací.

    A ostatně, když se jim nebudou líbit ceny v DVB-T a DVB-T2 tak přece všichni mohou využívat DVB-S a DVB-S2 a DVB-C. Tomu se říká trh.

    Prýj to teď 50% na 50% tady hlásal nedávno andruško z Novy.

    Tak uvidíme. Buď zaplatí anebo nezaplatí. Výběru mají dost.
  • 13. 11. 2011 13:33

    bez přezdívky
    Tak po obchodech chodí takoví lidé, kteří tomu nerozumí, nic nového nechtějí, protože pak jim zbyde míň na pivo, případně si tam koupí metrovou plazmu na splátky a pak nadávají, kde že je ten HD obraz.
  • 13. 11. 2011 13:28

    bez přezdívky
    prečo tu, na "odbornom" serveri, stále niektorí donekonečna miešajú "hrušky s jablkami" teda spôsob audio/video kompresie so spôsobom rádiového prenosu. Dokonca mi to pripadá ako miešanie jabĺk s košíkmi.
  • 13. 11. 2011 12:59

    bez přezdívky
    Pane Martina, jde vidět, že zřejmě žijete v nějakém velkém městě a ne na venkově, kde lidé opravdu žijí od výplaty k výplatě a nějaký přechod k DVB-T2 neřeší a řešit nebudou, protože k tomu nebudou mít prostředky.
  • 13. 11. 2011 12:54

    kubisek78
    Trošku jste to pomotal - v Polsku právě udělali takový kočkopes, kdy DVB-T, ač primárně určeno pro šíření MPEG2, naroubovali MPEG4 AVC. Ale budoucnost je v DVB-T2.
  • 13. 11. 2011 12:03

    bez přezdívky
    "Kdo chtěl mít Novu HD, už si ji pořídil prostřednictvím satelitu, digitálního kabelu nebo IPTV. Těžko si představit, že by kvůli tomu někdo čekal na zavádění DVB-T2 a kupoval si zase nový set-top-box nebo úplně novou televizi s T-2 tunerem." - tak toto napsal Honza Potůček absolutně přesněa pravdivě!!! Mám za sebou mnoho instalací a prodeje DVB-T i sat zařízení a jak tvrdí pan Hanuš - tak to prostě je. Přechod z analogu na digitál byla nutnost, přechod dál už ale ne. Domníval jsem se, že přesně toto se bude týkat i rozhlasu - přechod z FM třeba do DAB+, ale už nyní víme, ne. Lidé nemají peníze, kdy už si to někdo ve vedení ČRa uvědomí? Příští rok zřejmě spadneme do recese a bude ještě hůř! Lidé budou moc rádi a vděčni, že jim jejich, už pár let starý DVB-T set-top-box, stále funguje :-)
  • 13. 11. 2011 11:50

    buko1
    Možnosť MPEG-4 je naozaj veľký argument v prospech DVB-T2 - ale len pre toho, kto o digitalizácii nič netuší. Pretože MPEG-4 ide v pohode vysielať aj v rámci DVB-T - takto vysielala napr. STV-1 vo verejnoprávnom muxe na slovensku počas MS v hokeji 2010 (teda časť programov v tomto muxe išla v MPEG-2/SD a STV-1 ešte naciac v MPEG-4/HD). A rovnako vysielajú digitálne muxy v poľsku - mux-1 a aj Mux-2 po 7 programov v kompresii MPEG-4 (dohromady 14 programov).

    DVB-T2 používať na prenos SD programov je zbytočný luxus použiteľný len v štátoch, kde DVB-T preskočili. Ale tam kde je funkčná DVB-T sieť má DVB-T2 zmysel najmä pre nadštandard - teda napr. HD programy, alebo platené programy (naviac treba počkať zopár rokov, pokiaľ postupne neodídu teraz predané lacné DVB-T prijímače, prechod bežného užívateľa do DVB-T2 potom už bude plynulý).
  • 13. 11. 2011 11:49

    bez přezdívky
    To by byla jedna z přijatelných cest i zde. Přejít na MPEG-4, ale zůstat v DVB-T. Ovšem ČRa potřebují generovat zisky, takže pro ně bude lepší zalobovat a zlomit aspoň někoho v ČT, aby pustil chlup a platil DVB-T2.
  • 13. 11. 2011 11:46

    bez přezdívky
    Pokud skutečně lze do jednoho muxu DVB-T2 umístit všechny programy ze současných multiplexů, dokonce i s vyšší kvalitou, pak se vůbec nedivím, že v Rusku poslali DVB-T rovnou k ledu. To jen my jsme věčně "sto let za opicemi", ani kompresi MPEG4-AVC de facto nevyužíváme. V tomto smyslu nám může být příkladem i docela opožděná digitalizace v Polsku; přešli přímo na kompresní standard MPEG4 a o DVB-T2, pokud vím, vůbec neuvažují. To jen u nás se věčně musí kdeco dokola předělávat. Ještě ani pořádně neskončilo martýrium s DVB-T a už se chystá další. No jsem zvědavý, jakým směrem se bude systém DVB-T2 ubírat. Sice jsem mu docela nakloněn, ovšem ekonomicky... Nevím, nevím...
  • 13. 11. 2011 10:37

    kubisek78
    CTRL+C CTRL+V:

    Technické parametry pro DVB-T2 v České republice
    kmitočtové pásmo: UHF – 8 MHz kanál
    FFT: 32k extended
    pilot pattern: PP2
    ochranný interval: 1/8
    modulace: 256QAM
    kódový poměr: 2/3
    odstup C/N (Riceův kanál): 20,0 dB – příjem typu „outdoor fixed“
    datová kapacita: cca 35,5 Mbit/s

    A hlavně - komprese MPEG4-AVC, tudíž do jednoho tohoto DVB-T2 multiplexu by se vešly všechny SD programy ze všech tří multiplexů při vyšší kvalitě a ještě by zbylo na vícekanálový zvuk.
  • 13. 11. 2011 10:22

    bez přezdívky
    je to zbytočnosť. Máme DVB-T s kapacitou 5 až 33 Mbps, takmer všetky vysielače sú nastavené na 20 Mbps, pri DVB-T2 s rozsahom 1 až 55 Mbps budú zase takmer všetky vysielače nastavené na cca 20~25 Mbps. Načo zmena ? Nevyužívame ani súčasné možnosti, napr. teraz v SK nepovoľujú QPSK, ktoré umožňovalo s pidivýkonom pokryť slušné územie.
    Ďalšie vymoženosti T2ky: šírky kanála 1.5,5,10 MHz ... myslíte že terajší prevádzkovatelia CDMA a UMTS sa vzdajú biznisu kvôli nejakému DVB ? Takže ostáva len megaSFN so 150 km vzdialenými vysielačmi, to by mohlo zafungovať ... ale pre koho by to bolo ?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).