"Kolik z toho je materiál, úspory na dovolenou, nemocenskou, státní svátky, horší časy (zakázky jsou, ale za rok být nemusí), cesta (čas+náklady), nářadí, čas na to, aby si vyřešil papírování, protihodnota za nejistotu, přesčasy a práci o víkendech....."
Nevím, kdy u Vás byl naposledy řemeslník, ale 1000 - 2000 Kč je za hodinu práce, bez materiálu, dovolená/nemocenská/svátky jsou započítány stejně jako u normálního zaměstnance - je to prostě přepočet na hodinu práce. Naposledy mi k tomu řemeslník připočítal cestu a dokonce i nářádí, které měl půjčeno z DEK prodejny.
Samozřejmě toto nemůže aplikovat každý řemeslník, paušalizace by v tomto případě byla velmi nekorektní, ale v poslední době toto dělá čím dál víc řemeslníků, vědomi si toho, že je jich prostě nedostatek. Naučili se používat tabulkové ceny a nikdo se s Váma nebaví:
- taková cena ja za metr čtvereční
- tohle je cena za dopravu (ale ne materiálu, ale sama sebe)
- tohle je cena za půjčené nářadí
- atd. atd.
A stává se i to, že se s malířem domluvíte na vymalování, upřesníte si metry čtvereční a cenu a on po dokončení práce příjde s cenou o jednu třetinu vyšší, protože "se udělala chyba, do metru čtverečních se počítají i okna a dveře a je to součástí vícenákladů". Tedy doporučuji dobře sepsat jakoukoliv smlouvu s řemeslníkem.
A proč že se lidi o to místo nepoperou?
Kolik z toho je materiál, úspory na dovolenou, nemocenskou, státní svátky, horší časy (zakázky jsou, ale za rok být nemusí), cesta (čas+náklady), nářadí, čas na to, aby si vyřešil papírování, protihodnota za nejistotu, přesčasy a práci o víkendech.....
"Moje NECHCE v sobě neslo velký důraz na ekonomický kalkul"
Ale každý ten ekonomický kalkul vidí jinak. Příjde mi, že vy to vydíte tak, že "vysokoškolská práce" je mnohem lépe placená než řemeslná. Jenže, zkuste se nějakého vysokoškoláka ze střední/vysoké školy, z muzea, z divadla, z nemocnice, z úřadu, z ... zeptat, zda bere 1.000,- až 2.000,- Kč na hodinu? Takové jsou dnešní reálné sazby pro zručné řemeslníky. Samozřejmě jsou vysokoškolácí, kteří jsou platově/mzdově úplně někde jinde než obyčejní řemeslníci, ale to nevylučuje, že jsou řemeslníci, kteří jsou zase úplně jinde než většina vysokoškoláků.
1) To záleží na každém, znám hodně vysokoškoláků, kteří prostě vyhořeli a šli na určitou dobu pracovat manuálně a po určité době zapracování si vedli výborně (ostatně jak jsem psal, pokud někdo obětuje 9 let života studiu, u kterého většinou také pracuje, je schopný adaptovat se rychle na jinou práci - a to i manuální)
2) Ne, neznačí to. Vysokoškolák má větší výběr a volí pro něj v tu dobu nejlepší variantu. Pokud nějaký učitel zjistí, že jako řemeslník má dvojnásobně více peněz a nemá problém manuálně pracovat, pak si prostě odskočí k řemeslu. Paušalizovat nelze, samozřejmě, že se všeobecně doktorům nebude chtít vrtat v motorech, atd. Ale když učitel zjistí, že někde jako řemeslník dostane na hodinu 3x více peněz, bez domácích úkolů, bez nervů, atd. a tu práci jde dělat, pak se dá říct, že zastávat práci těch vyučených CHCE.
"Podívej se na statistiky Českého Statistického Úřadu. Každý jeden rok od roku tuším 1996 od kdy mají data, je větší nezaměstanost mezi vyučenými než mezi vysokoškoláky"
Ta statistika je celkem logická. Jestliže je člověk ochotný "mučit se učením" místo 3 let minimálně 9 let, je pravděpodobné, že nebude patřit do skupiny flákačů a práci si sám aktivně najde. Zatímco vysokoškolák může zastávat práci středoškoláka a mnohdy i vyučeného a samozřejmě i práci nevyučeného, opačně to bohužel nejde. Pravděpodobně i sebezručnější automechanik nedokáže zoperovat člověka. Pokud 9 let a více studujete, je předpokladem, že po studiu neskončíte na pracovním úřadě a každý den večer v hospodě. Kdo trochu žije v realitě, ví, že např. na vesnicích se mláděž shlukuje, pije alkohol, kouří trávu a vůbec se ji nechce chodit do práce (a mezi touto mládeží těžko najdete vysokoškoláka). To pak samozřejmě statistiku dělá takovou jaká je.
Protože si myslí, že v dnešní době by už někdo měl být schopen vyrobit univerzální nástroj. Natolik, že slepě věří všem, kteří jim takový univerzální nástroj nabídnou a prodají.
Zkrátka si myslí, že sonický šroubovák existuje. Přitom všichni dobře víme, že jediný univerzální nástroj je záchodová štětka.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sonick%C3%BD_%C5%A1roubov%C3%A1k
A u mě pracovali řemeslníci pouze 50+, na základě mých zkušeností bych také mohl soudit, že pokládat dlažbu se dá i v 60 - 70 letech, protože to tak u mě v reálu bylo. Podstatou mého vyjádření bylo, že i při programování a sezení u počítače se dá zničit tělo stejně jako se dá zničit při vykonávání řemesla.
Domnívám se, že v tomto případě nemáte pravdu a zákon poptávky a nabídky zde neplatí. Příčina je v pokřivení hodnot a vinu nesou i media a rodiče . Všude se dočtete, že kdo má titul, má se automaticky dobře. Přitom řada řemeslníků má příjmy, o nichž by se všem těm čerstvým Bc., Mgr. apod. mohlo jen zdát a mělo by tedy řemeslníků teoreticky být dost. Jenže mít výuční list na něco zkrátka není "in". Rozvrat učňovského školství a honba za co největším počte vysokoškolsky vzdělaných lidí nesou své ovoce.
"Možná to nějak souvisí s tím, že si každý dokáže spočítat, že pokládat dlažbu prostě nejde do 65-70 let"
Problém je v tom, že do 65 - 70 let nejde ani programovat. Kromě toho, že nebudete stíhat mentálně, už ve třiceti bývá Vaše tělo díky nejlepšímu kamarádovi - kancelářské židli - zničené - hemeroidy, vyhřezlé ploténky, svalová distrofie, cholesterol, vysoký tlak, atd. jsou ty lehčí "závady" :-)
Kdyby byla pravda, že se tam každý hrne, bylo by tam, jak popisujete, hodně neumětelů, ale na rozdíl od toho, co popisujete, by tam nebyly pořadníky. Tohle vypadá spíš tak, že jsou pořadníky i na ty, co nic neumí.
Proto bych z toho s dovolením vyvodil opačný závěr a řekl, že do řemesla se lidi nehrnou. Možná to nějak souvisí s tím, že si každý dokáže spočítat, že pokládat dlažbu prostě nejde do 65-70 let.
No s těmi řemeslníky, když budu konkretnější, je to tak, že nejen že jsou drazí, ono si na ně musíte tvořit pořadníky a i když si počkáte na řemeslníka půl roku a i když ho dobře zaplatíte (1000 - 2000 Kč v přepočtu na hodinu), nemáte zaručenou kvalitu a občas se prostě musíte spokojit s horší kvalitou, protože nemáte možnost další rok čekat. A jak píšete, žijeme v kapitalismu a protože je některé řemeslo mnohem lépe placeno než některá manažerská práce, přitahuje to i lidi méně zručné a bohužel kvalita odvedené práce jde stranou. Ale podstata mého komentáře nesměrovala k nevyvážená poptávace a nabídce řemeslníků, jak píšete, nacházíme se v kapitalismu a rozhodující zde je nabídka a poptávka a s tím je potřeba se smířit. Já spíš směřoval k tomu, že je dnes moderní cokoliv "hejtovat" a sehnat pak někoho do týmu pro práci na projektu postaveném na technologii, která je momentálně na seznamu "hejtů", je problematické.
A mimochodem, ano, zkusil jsem už párkrát řemeslníkům platit víc, a jestli chcete radu, nikdy to nedělejte, na kvalitu odvedené práce to mělo spíše opačný efekt.
Jeden by si představoval levné schopné řemeslníky, jiný levné vývojáře, a já bych si pro změnu představoval levnější zmrzlinu.
Naštěstí ale žijeme v kapitalismu. Pokud je nedostatek řemeslníků, znamená to, že za ty peníze se to lidem nevyplatí dělat. Můžeme jim buďto platit víc, nebo se spokojit s tím, že řemeslníci i nadále nebudou.
Osobně si ztěžuji si poprvé, takže slovo "vždy" bych nepoužil.
Celkově je mi současná zkažená "mládež" nějak jedno (kromě toho, že musím platit drahé řemeslníky, protože jim neroste žádný nový dorost, žádná nová konkurence - neschopní mamánci mají zakrnělé mozky i tělesné končetiny), jen mám problémy najít někoho, kdo dokáže dotáhnout zadaný úkol v technologii, která živí mě, kolegy a mé zaměstnance a kdo neustále nepřeskakuje na nový "in" nástroj/technologii a v podstatě tak není nikdy schopen dokončit práci - vše končím rozdělaným nedokončeným projektem - ztráta času :-(
"jak škodlivá je proměna od „zbožňování všeho kolem Facebooku“ na „kritiku všeho kolem Facebooku“"
Tohle cítím všude tam, kde nastupuje nová generace "vypatlaných buranů", co vůbec nic neumí a nic nezná. Ti lidé umí jen: "jQuery je sh.t, pak Angular 1 je sh.t, pak Vue.js je sh.t, pak Angular 2 je sh.t, pak React je sh.t, pak web components jsou sh.t" (příklad Javascript, ale je to stejné u Javy a dalších jazyků). Ti lidé se ani nenaučí danou technologii a už přeskakují na novou, protože prostě někde četli, že technologie, co používají, je zrovna sh.t a oni chtějí být cool a používat to, co je zrovna in. Pak na fórech papouškují nesmysly. Zlaté časy, kde se na fórech o programování řešily problémy programování. Dnes člověk nahlédne do fóra Rootu a dva dny zvrací z toho, co tam ti "vypatlaní burani a spratci" fabulují za nesmysly.
Hrozná doba.
Sit on my face (and tell me that you love me) je hlavně písnička od Monty Pythonů (Viz https://www.youtube.com/watch?v=tDu-fGp_A9Y ) . Zřejmě si to Google dal do databáze, protože to lidi hodně hledaj ve vyhledávači (text písně apod.)