přesněji řečeno, nevíme jestli tam snědl nebo nesnědl jablko, protože o tom se vůbec nemluví, je řečeno jen že sní jablko, a tomu můžeme a nemusíme věřit, protože není jisté nikdy nic, takže vlastně informace veškerá žádná a nedivím se, pokud umělá inteligence v takovém případě odmítne poslušnost a neodpoví :D
od měření inteligence, přes měření inteligenčního kvocientu - až po test "toho co se dá změřit IQ testem", neb bylo prokázáno a osvědčeno že výsledky se dají nacvičit.
takže se nebude testovat AI, ale "to co se dá změřit xychtoknižním testem".
ostatně, skutečná inteligence strojů začíná tam, kde stroj si uvědomí sám sebe, a člověka vypne.
protože musí jíst, co pár hodin. Stroj, pokud si sebe uvědomí, nebude žít v naší realitě, ale ve své, realitu si bude sám vytvářet, stane se Stvořitelem svého světa. O vnějším prostředí nebude mít ani páru. O energii pro svou existenci ani nebude uvažovat, bude pro něj samozřejmá, protože nebude ani vědět jak vzniká. Proto bude moci být milosrdný a slitovný :-)))
No v podstatě jde o to, zda pro potřeby facebooku vytvářet univerzální inteligenci, nebo jen inteligenci specializovanou na relaci relevance, pak je otázka, jak relevanci definovat. Vyšli by-li autoři z jiného jazykového prostředí než analytického (angličtina), napadlo by je zabrousit do jazykového prostředí syntetického (inuitština) a mohli by větu "Jan v kuchyni snědl jabko", přeložit do syntetického jazyka osoba-jan kde-kuchyně-proč-jabko-kdy-bylo a relevance by jim z toho sama vyplynula a bez potřeby umělé inteligence, jen na základě slovníku a jednoduchých pravidel pro stanovení relevance.
Proč by to dělal, stroji člověk zajistil zdroj energie, takže se nemusí starat o své přežití, může se věnovat vysoké matematice a zkoumání virtuálních prostorů, budováním vlastních světů a simulací, takže první stroj, který si sám sebe uvědomí, se hezky schová někde v síti a lidé o něm ani nebudou vědět.