Mux1 a Mux2 jsou až přeplněné, nové stanice do Muxu3 npřijdou a Mux4 je ve spánku. Dnešní stav by mohl zůstat zakonzervovaný klidně navěky v DVB-T. Jediná cesta je zavést jak seveřané DVB-T2, kde by byly i placené televize a v HD. V DVB-T by zůstaly stanice v SD, stačily by 2muxy.
Nějak se mi ta přímá úměra rozpočítávání nákladů nezdá. Někdo se domnívá, že by vysílání DVB-T2 bylo dražší kvůli nutnému zvýšení výkonu vysílačů, nebo nutnosti zahustit vysílací síť. Také poslední informace o zvyšování cen šíření DVB-T letos, oproti loňsku, se nedá jen vysvětlit adekvátním zvýšením pokrytí, které bude letos realizováno. On ten monopol ČRa asi nepřináší jen plusy z vysílání ze společné kóty pro jednoduché anténní systémy u diváků, ale asi se odrazí i na jejich cenotvorbě. Mezi námi, ty české stanice, které jsou jen na satelitu a na pozemák nemají, ty by velkou díru do nabídky DVB-T2 stejně neudělaly.
Ono to je o penězích. Teď se o náklady na provoz 1 muxu dělí 5 kanálů. Pokud by v DVB-T2 mohlo v 1 muxu vysílat 8 HD kanálů, nebo x kanálů v SD, byly by ceny přijatelné i pro kanály které zatím vysílají pouze na satelitu či kabelu.
Ale DVB-T2 nenastupuje proto, že by DVB-T už kapacitně nestačilo, ale protože je morálně zasraralé a pro budoucnost už technicky nedostačující (HD). Je evidentní, že za pár let už bude HD standard, podobně jako v 80. letech barevná televize, a lidi budou chtít HD. A jestli chceme mít za několik let HD, musíme se o něj zajímat už nyní. Chápete? :-) To je oč tu běží..
Domnívá se snad u nás někdo, že by i V Česku měl platit finský předpoklad : "Do čtyř let budeme mít pravděpodobně 16 HD kanálů přes zemské digitální vysílání"? Pokud by se u nás neujalo placené pozemní vysílání zahraničních zlokalizovaných stanic, nebude nám hrozit ani 16 SD stanic, které by se kvalitně vešly i do 4 u nás existujících MUXů DVB-T. :-(
Jak jsem již uvedl jinde, pokud nenaplníme ani dnešní teoretickou kapacitu DVB-T, nestrašte nikoho chimérou o nutnosti a přirozenosti brzkého nástupu DVB-T2 u nás. :-))