.. ale stále jsem přesvědčen, že ani e-books čtečky a ani e-knihy stažené do počítače klasické papírové knihy nevytlačí. Alespoň za dobu mého života. O tom jsem téměř přesvědčen.
A nevím co by to muselo změnit.
Proto mi příjde boj proti podobné službě prostě jako blbost.
Naopak si myslím, že to může knižnímu průmyslu jedině prospět.
Třeba tím, že by na základě hledaných knih mohli vydavatelé zjišťovat, po jakých aktuálně nevydaných titulech může být mezi lidmi zájem. Nevím, to je jedna z věcí, kterě mě jako první bez většího rozmýšlení napadá.
Tak jako tak, když si budu chtít číst, tak zi zalezu někde do křesla a vezmu si klasickou papírovou knihu. Ve které můžu listovat a dávat si roztodivné záložky.
Google Books, jakožto i Europeaně celkem dost fandím. Je pochopitelné, že zejména Google Books musel s ohledem na svoji revolučnost narazit na právní problémy a také na konkurenci, která s ním bojuje raději u soudů než na poli technologií. Každopádně doufám, že vzniknou i další podobné projekty. Osobně se celkem těším, až si budu moci i nové knihy (zejména pak odborné) kupovat a číst online. Čtečky - coby jednoúčelová zařízení - mi až tak nevyhovují.
Tento článek je z těch mnoha, co za poslední dobu vyšly, rozhodně nejvíc "progooglovský". Osobně myslím, že u Google books je mnohem více otazníků (namátkou např. to, že Google Books bude moci zpřístupnit i knihy, které nevyšly a neprodávají se ve Spojených státech).
A například tvrzení "uživatel z toho vychází nejlépe" může být dost krátkozraké. Nicméně je zřejmé, že nový model distribuce knih je v éře 2.0 nevyhnutelný (stejně jako tomu bylo v hudební branži). Doufejme, že Google se nažere a autorská práva zůstanou celá :-)