Vlákno názorů k článku Google pod palbou kvůli Číně od Jakub Vrána - Když jsem poprvé slyšel, že Google bude v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 1. 2006 16:07

    Jakub Vrána
    Když jsem poprvé slyšel, že Google bude v Číně cenzurovat výsledky vyhledávání, byl jsem také zklamán. Po přečtení článku mám ale jiný pocit.

    Když čínský firewall blokuje "závadné" stránky včetně jejich zrcadla v Google Cache, tak je uživatelé dosud mohli najít, ale stejně se na ně nemohli podívat. Dozvěděli se tak akorát to, že před nimi čínská vláda něco tají, ale nemohli si to přečíst. Jistě to bylo i velmi iritující - vyhledávač něco najde, ale uživatel se na to kvůli firewallu stejně nepodívá.

    Pokud nebude docházet k cenzurování výsledků na www.google.com, tak www.google.cn považuji za verzi uzpůsobenou cílovému prostředí, spíše než cenzurovanou.
  • 29. 1. 2006 18:31

    Elixon (neregistrovaný)
    To mne děsí, pokud někdo vědomě zamění slovo "cenzurovat" za "uzpůsobit". Základní vlastností pravdy je, že se nedá uzpůsobovat, přizpůsobovat ani měnit. Dá se pouze tajit a tomu se potom říká cenzura a všechny ostatní názvy považuji za společensky nebezpečné, včetně toho vašeho.

    A neníž-li pravda, že nejhorší cenzura je ta, o které nevíte? Oč lepší je vědět, že jste narazili na informaci, kterou vám odepřeli, než ani netušit, že vyhledávač vám výsledky bez vašeho vědomí zatajil.

    Ano, Google se s tím "netají", ale popravdě, kdo z normálních uživatelů čte licenční ujednání a pokud ano, kdo by pochopil že za nejasnou frází "neodporovat teritoriárnímu právu" je skryté všem srozumitelné slovo "cenzura".

    Je to stejný princip, jaký nastiňuje pan Vrána. Stejný princip, jako nazývat vyvražďování Židů "odjezdem". Pravda je jasná a čirá a nepotřebuje opisy ani jiné nálepky.

    Nikdy se nám neoplatilo ignorovat situaci, kdy začínáme opisovat a přelepovat pravdu jinýma nálepkama. Alespoň toto bychom si mohli z historie zapamatovat, jinak bych se musel stydět před vlastním otcem a dědem.
  • 5. 2. 2006 9:28

    Jakub Vrána
    Jak jsem psal, dokud nebude cenzurované google.com, tak se chování dá pochopit. Podívejte se na to z pohledu obyčejného číňana. Ví, že v zemi panuje tvrdá cenzura, a na Internetu chce prostě jenom něco najít. Pokud mu nebude polovina výsledků fungovat, tak z toho bude otráven a použije raději jiný vyhledávač. Když se bude chtít podívat, jak vypadají necenzurované výsledky, použije google.com.
  • 29. 1. 2006 22:02

    Elixon (neregistrovaný)
    Je to logické?

    Američané posílají své vojáky do Asie umírat ve jménu demokracie a svobody.

    Američtí vojáci jsou financováni americkými korporacemi z daní.

    Americké korporace pomáhají udržovat asijské diktátory,protože je to obchodně výhodné, mohou tak vydělat více peněz na americké vojáky umírající v boji proti asijským diktátorům.

    Je toto logické?

    Není to tak, že vojáci jsou jen jiný druh "obchodování"? "Demokracie" a "svoboda" také?

    Řečnická otázka/y: Kdo podporuje totalitní režimy více? marxistické bojůvky s rozpočtem několika miliónů dolarů nebo Google s rozpočtem mnoha miliard dolarů? Jaký je mezi nimi rozdíl? Kdo z nich čínskému establishmentu koná _medvědí_ službu?

    Podle ovoce poznáš strom... nese-li špatné ovoce...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).