„Dnes za peníze, zítra zadarmo.“ – Na vloni v říjnu oznámený záměr nizozemské společnosti KPNQwest koupit od americké firmy Global TeleSystems (GTS) divize Central Europe a Ebone by se slovní hříčka z pohádky Honza málem králem náramně hodila. Z ceny 645 milionů eur bylo totiž nejméně 211 milionů eur uhrazeno vydáním dluhopisů s desetiletou splatností. Stejných dluhopisů, kterým ve středu agentura Standard & Poor's udělila známku „D“ (jako dno). Prodávající tak ostrouhali a nově vzniklý hybrid po několika měsících zbankrotoval. Osud českého zastoupení se však ubírá jinými cestami, takže zřejmě, literárně řečeno, přežije svou vlastní smrt.
V České republice se projevily důsledky absorpce velmi specificky. Když jsme 23.10.2001 na Lupě napsali: „Že integrace může probíhat na různých trzích různě, což dokazuje například pohlcení World Online Tiscali, kdy v České republice proběhl proces obráceně, než bylo logické,“ uhodili jsme částečně hřebíček na hlavičku. Částečně proto, že na rozdíl od akvizice společnosti World Online firmou Tiscali bylo na funkce v současné GTS Czech / KPNQwest Czechia vypsáno výběrové řízení, které skončilo vítězstvím původního managementu GTS Czech. Díky tomu se změnila „orientace“, což možná v konečném důsledku zachránilo hybridu kůži.
Rozdíl mezi fungováním GTS Czech a KPNQwest Czechia byl totiž přibližně následující: Prvně jmenovaná spadala pod maďarskou centrálu Central Europe (dříve GTS Central Europe) a existovala na decentralizovaném principu, tj. většina rozhodnutí se přijímala lokálně, druhá jmenovaná podléhala nizozemskému ředitelství KPNQwest a pracovala na centralizovaném modelu, tj. většina rozhodnutí se schvalovala shora. Jakmile ovšem kormidlo GTS Czech / KPNQwest Czechia převzalo původní vedení GTS Czech, přímé vazby KPNQwest Czechia na KPNQwest vzaly za své a hybrid jako celek patřil pod Central Europe.
To je také důvod, proč se GTS Czech ani KPNQwest Czechia nestaly součástí konkurzní podstaty. Když KPNQwest vyhlásila bankrot, došlo k rozdělení společnosti na několik samostatných aktiv. Jedním z nich byla i Central Europe, která měla být jako rodinné stříbro prodána samostatně, s výhledem na zaplacení alespoň části dluhů mateřské firmy. Pokud tedy The Wall Street Journal píše: „Lehman-Led Konsorcium Looks At Buying KPNQwest Assest“ míní tím právě východoevropské artefakty, kam náleží i Česká republika. Konkurence se banky rozhodně bát nemusí, neb operátoři nemají peníze, pouze dluhy a jejich investoři si pravidelně zvyšují dávky vália.
Jak to však dopadne s Ebone, skrze kterou momentálně protéká odhadem 50 procent veškerého provozu, je ve hvězdách. Jedná se totiž o samostatné aktivum, které pod Central Europe nespadá a tudíž se jej optimistické výhledy netýkají. Odhaduje se, že „vypnutí“ této největší pan-evropské by mohlo způsobit citelné zpomalení Internetu a existenční potíže 100.000 subjektů. K postraním efektům by byly kupříkladu problémy v letecké dopravě (kvůli odpojení aerolinií) a řada dalších. Dobrou zprávou je, že dle článku KPNQwest Likely Has Funds to Keep Network Up se KPNQwest zřejmě podařilo zajistit prostředky na dalších pět týdnů provozu.
Rovněž v České republice je skrze GTS Czech / KPNQwest Czechia provozována řada kritických aplikací. Patrně nejzávažnější je národní doména .cz. Jiří Dohnal, ředitel CZ.NIC, říká: „Věříme KPNQwest a doufáme, že nebudeme muset sáhnout k havarijním opatřením.“ Podobné je to v případě peeringového střediska NIX.CZ. Jeden ze dvou jeho PoP (Point of Presence) je umístěn v GTS Telehouse a někteří členové jsou připojeni pouze zde a nikoli na věži žižkovského vysílače. Ředitel NIX.CZ, Tomáš Maršálek, uvádí, že pro případ krize nabídli dva operátoři postiženým dvě optická vlákna vedoucí na Žižkov.
GTS Czech / KPNQwest Czechia zastává názor, že Ebone je „too big to fall“, což je výraz používaný pro velké banky, které si kvůli jejich klíčové pozici a množství zákazníků nikdo nedovolí nechat padnout. I tak ovšem bylo třeba zajistit záložní zahraniční konektivitu, která je nyní realizována skrze BT Ignite a několik dalších operátorů. David Duroň, marketingový ředitel GTS Czech / KPNQwest Czechia, rovněž popřel, že by hybrid nebyl schopen zahraniční konektivitu ufinancovat (jak jsem spekuloval zde) a uvedl, že GTS Czech platila za služby Ebone příznivou ceníkovou cenu. Stejně tomu bylo dle jiného zdroje i v případě KPNQwest Czechia.
Společnost podle svých vlastních slov ztratila v průběhu (či spíše v důsledku) krize pouze jediného zákazníka, který měl IP VPN vedoucí do zastoupení, jenž nemělo to štěstí, aby přináleželo k Central Europe, i když proces ochodu zákazníků je dlouhodobá záležitost a výraz „KPNQwest“ působí v současné době jako strašák. Právě proto je možné, že s majitelem dojde rovněž ke změně jména, a to na původní „GTS“. Takže telekomunikace zřejmě opíší pikantní kruh. Jedinou nejistotou v této zářivé budoucnosti zůstávají dohady, že část vybavení KPNQwest Czechia (automobily, počítače, routery) zakoupil KPNQwest, což by mohlo znamenat potíže…
Ale to už je jiná pohádka.