Jen bych rád dodal, že bežné lidské ucho zvládá rozsah 10-20000Hz, co se týče barvitosti tak až 4-45000Hz. Navíc na bezdrátové úzkopásmové síti NFM v pásmu 446MHz (PMR), "vysílačky" komunikují běžně s rozsahem 50-12000Hz, čili jsou na tom co se týče rozsahu ještě lépe než HD telefonie a to navíc fungují jen k přenosu hlasu.
Az privedete cloveka slysiciho 20kHz tak to bude na Nobelovku. Pocitam ze i tech kteri vnimaji (o slyseni nemuze byt reci) nad 15kHz nebude nijak mnoho.
Na vysoké škole jsme si zkoušeli co slyšíme s vysokofrekvenčním reproduktorem a tónovým generátorem. Většina studentů slyšela zvuk do cca 18,5 - 20 kHz (nicméně s volume hodně doprava). Náš více než padesátiletý profesor už neslyšel nic nad cca 15 kHz.
Zajímavější bylo, že jsme byli schopni slyšet i ultrazvukové měřidlo vzdáleností pracující na 450 kHz. Samozřejmě jsme neslyšeli těch 450 kHz, ale obálku kolem této základní frekvence. Nicméně jsme tu obálku slyšeli do cca 0,5 metru a cca 30° od osy, tedy nic použitelného pro hifisty.
Takže praktický význam zvuků nad cca 15 kHz je sice vcelku nulový, nicméně občas je možné slyšet ledasco ;-)
Kdysi mi ve vojenské nemocnici na ušním naměřili, že slyším kolem 22 kHz :-). Dnes, ve věku výše zmíněného pana profesora, jsem tam kde on. Tedy na cca 15 kHz.