Když si neumí zabezpečit vlastní server, tak jak chtějí dělat něco tak rozsáhlého?.
To já bych klidně platit začal. Když se ale podívám na ceny, za které nabízí svoje zdroje Economia (Hospodářské noviny a spol.) nebo Neris (přepisy článků z tisku), tak si říkám, že by bylo dobré, kdyby se třeba na úrovni UVDT/SVITu dohodli vydavatelé na společném programu předplatného.
Pak bych třeba zaplatil 5.000 ročně (mno, spíš 500 měsíčně ;-) za neomezený přístup k obsahu webů členů takového syndikátu. Členové nechť si pak peníze rozdělí třeba podle PV. Počet reklam by klidně mohl zůstat na stávající úrovni.
Z počátku by se třeba v syndikátu mohli dohodnout na tom, že obsah znepřístupní třeba po jedno-, dvoudenním zastarání, nebo že zpřístupní volně jen jeden článek denně atp. Chtělo by to ovšem, aby vyhledavače uměly hledat i v nepřístupných článcích (zkuste si prohledat web Economia, uvidíte, kolik obsahu teď je nedostupného).
Mirek v te dobe za sebou tahal kacera, tak se nediv, ze v tom ma trochu hokej. Dejiny jsou nespravedlive - i kdyz investori COL si na sve prisli :-)
Jeste si vzpominam na jednu hadku nad nakym srovnanim webhostingu nebo ceho (autor tehdy argumentoval, ze za tech par supu se jim na hloubkovou analyzu kazdej vysere).
Takze pokud budou velky servery mit vlastni free dial-up, klidne je budu stridat, abych si jednou za tyden precet poradny clanky a ne ty povrchni cesky sracky.
A z myho pohledu (jakozto uzivatele) se mi to zda velmi prijemny.
Ta psychicka a casova ztrata z evidence nekolika kont je rozhodne mensi, nez udrzovani penez na mikroplatebnich systemech (ktery stejne nas opatrovnickej stat zrusil).
Ona je dokonce i mnohem mensi, nez kazdorocni odesilani penez na predplatny (at uz prihlasit do banky, vyplnit, zkontrolovat, autorizovat, odklekat, nebo hezky po staru na postu, vystrachat drobny, zacvakat poste,...)
Tohle uz je OFF-TOPIC, ale obcas mi honba za kilobitama pripomina spis fanatismus honicu fps (IHMO je jedno, jestli grafika zvlada 50, nebo 150 fps - oko to stejne nepozna).
Na dial-upu travim cca 75% internetovyho casu a musim rict, ze na clanky a hledani na googlu dostacuje. ISDN se spoji za 2 sekundy a ani pul minuty cekani nikoho nezabije.
A mimochodem, maloktery prase napadne jezdit se sportakem do lesa, nebo s tahacem na nakup ...
... to jen PC-maniaci musi na stazeni 10kb posty mit nejmin pulmegovou linku.
Například k té vaší poznámce o stahování pošty bych podotkl, že žádnou poštu nestahuji. Nemám to zapotřebí - poštu nechávám na serveru a pracuji s ní přímo tam. Má to tu výhodu, že všechno (včetně všech starších mailů) mám dostupné kdykoli, bez ohledu na to, odkud se zrovna připojím. A to už nemluvím o tom, že s permanentním připojením (není-li zmršeno nějkým překladem adres) je můj počítač adresovatelný zvenku. S dial-upem se připojíte při potřebě, s permanentním připojením jste pořád součástí Internetu.
Hlavně ale ve vaší úvaze nechápu jednu věc. Z těch dvou příspěvků mám pocit, že ten, kdo potřebuje permanentní připojení z jiných důvodů (např. VPN), by si podle vás kromě něj měl pořídit ještě dial-up na čtení článků, aby nevyčníval z řady. Nezdá se vám to trochu nesmyslné?
A znovu: jiste je pravda, ze je uzasny mit tahac s privesem - ostatne proc jen blbej tahac, proc ne rovnou hausboat, nebo obytnej prives. Je uzasny, ze se tam nemusi nic slozite skladat. Je uzasna ta volnost, bezpecnost, prostor, svoboda.
Zkuste se podivat na parkoviste nakyho supermarketu a reknete: kolik jich tam parkuje?
Proc asi.
Myslíte? Je to stejně postavené na hlavu jako svého času móda hardwarových klíčů. Představte, že by se tato nová vymoženost trochu rozmohla. Budete se po ránu postupně připojovat přes deset různých čísel? A co takhle lidé, kteří linku od ČTc nemají (protože jim k ničemu není)? Co uživatelé připojující se z terénu přes mobilní telefon?
Kdepak, tahle úžasná metoda spoléhá na současné rozložení, kdy se naprostá většina uživatelů připojuje přes dial-up a těch pár procent buřičů nikoho nezajímá (oh, deja vú :-)). Jenže pohled na západ (nebo sever) jasně ukazuje, že budoucnost takhle nevypadá - pokud se tedy chceme vyvíjet směrem dopředu. V budoucnu bude dial-up (snad i u nás) sloužit už jen jako způsob připojení pro méně aktivní uživatele, kteří potřebují Internet jen občas. Ti, kdo používají Internet častěji (a těch by měla být většina), budou mít nějakou formu permanentního připojení (jen co si ji budou moci dovolit).
Vam se libi dostupnost ... ja nevydejcham tu bezpecnost (zalohovani, odcizitelnost,...).
Server je tak bezpečný, jak bezpečný si ho udělám. Zálohovat si samozřejmě mohu na svůj počítač. A třeba i na CD do trezoru, budu-li mít zájem.