No ja nevim. Dle mych informaci byly ve dvacatem stoleti nejvetsim tahounem informaci dve svetove valky a americky kosmicky program.
Bereme-li bojujici strany a NASA jako trh, pak je vse v poradku ...
Zrovna my (cesi a moravaci) bychom si na EU moc stezovat nemeli. V byrokratizaci mame velkou praxi, naopak praxe v kapitalistickem mysleni nam (s vyjimkou podvodniku) chybi.
Krome toho rozdeleni na pidistatecky si o konkurovani USA muzem nechat jenom zdat. Spravnym resenim neni EU zrusit, ale reformovat - i kdyz to samozrejme bude fuska, zvlast kdyz rada vlad (napr. francouzska, ale nekdy mam pocit ze i ceska) se bude aktivne snazit tlacit opacnym smerem, o prirozene setrvacnosti byrokracie nemluve.
(A mimochodem, co se tyce evropske ustavy, tak to rozhodne nevypadalo jako krok spravnym smerem. 300 stranek ? To ani nemusim cist aby mi bylo jasne, ze je to moc byrokracie ...)
"Kolik projektu prejde z prostredi vyzkumaku, VS atp. do komercniho sveta tak, aby tym lidi zustal ve firme s majoritnim podilem a to jeste v Cechach?"
Bijte me do hlavy, ale presne z tehle duvodu jsem se po 3 letech (uspesneho) studia vy*ral na jednu nejmenovanou VS v CR (konkretne FSv CVUT ;))))...
Tolik sutru na ty "akademicke" blbce tam jsem nenasel ani v Krkonosich...
No ja bych dvakrat nadseny z toho, ze USA se snazi "dohnat" evropu snizenim svych inovaci, nebyl. Jednak verim v potrebnost inovaci (zatracene, uz potrebujeme osidlit dalsi planetu, tahle je mala) a druhak nemaji sanci, evropa zvladne jit ke dnu rychleji a ma celou radu byrokratu tesicich se az od USA obslehnou jejich nejvetsi chyby ...
A kolik ta Aerovka žere a jaký má výkon ? Pokud mechanický stroj předimenzuji 10x, tak sice vydrží věčně, ale za cenu 2x větší spotřeby, polovičního výkonu a možná trojnásobné ceny. A teď zkuste takový výrobek prodat.
Docela me zaujal clanek v casopise Spectrum http://www.spectrum.ieee.org/print/4244, kde se mj. docitam:
"...The United States is 23rd in the world in terms of the percentage of young people studying science. That is a cancer. We are living on borrowed time....We have to get back to making real products that make a real difference. You can’t trick people into paying a premium for commodity stuff anymore. The Internet is beautiful because it’s gotten rid of the marketing trickery. You used to be able to get away with the fact that your product was the same as everybody else’s, because nobody’d figure it out. Now with the Internet, everybody figures it out instantly. "
Navic se dozvidam, ze v USA maji reality show na tema “American Inventor” - to by chtelo videt :-)
Copak by za valky bylo myslitelne, aby nelitaly 4 roky raketoplany, kvuli par uhorelym kosmonautum? Kdyby byly strategickou zbrani nutnou pro spionaz? Ze by treba lek omezujici krvaceni prochazel 4 roky testovanim nez by byl poslan vojakum na frontu?
Za valky k inovacim dochazi, byt uspech maji jen ty jednostranne zamerene. Naopak jejich cesta do praxe je kratsi a motivace lidi co je delaji mnohem vyssi. I ten americky kosmicky uspech stoji na vynalezech vyvinutych za valky.
Skutecnym problemem Evropy je podle me blahobyt. Lide se maji prilis dobre a tak jim chybi motivace neco menit.
Největší překážkou inovací je byrokratická EU a "zaprděný" evropský systém podnikání. To je typické řešení - nejdříve trh omezíme a pak vymyslíme instituci, která se bude zabývat jeho inovací. Tak vznikne další úřad, který vymyslí směrnici, která "přikáže" každému podnikateli ročně vymyslet iks inovací.
Proč v Evropě nikdy nebylo Křemíkové údolí? Proč? Protože v Evropě se vlastní nápady a inovace trestají. Když odhlídnu od podvodníků, kteří jsou všude, tak se Evropa zásadně staví jinak k nepovedeným inovačním nápadům a nepovedeným projektům (které jsou ale nezbytnou součástí každého rozvoje).
V Evropě, když se nepovede projekt a zkrachujete - je to trestný čin, dostanete zákaz podnikat a zavřou vás. V USA mají fondy rizikového kapitálu a ví, že se povede jeden projekt z 10 a ten zaplatí zbývající ztráty. (Znovu nehovořím o podvodnících, ale o podnikatelském prostředí).
Je potřeba si uvědomit, že na každý HP, Compaq, IBM, Microsoft, Apple, Dell apod. jsou destíky jiných, kterým se to nepovedlo. A že podstatná část z nich nebyla úspěšná s prvním projektem.
Kolik nových IT společností vzniklo v Evropě po II. svět válce? Anebo vyrostlo do velkých? SAP? A kdo ještě? Všechny ostatní už nejsou, anebo své divize prodali.
Nejlepší možnost pro inovace? Zrušte EU. Zrušte ty její byrokratické překážky omezující svobodu podnikání. Vždyť i komunisti přišli na to, že není dobré diktovat lidem, co si mají pěstovat na své zahrádce. Ale EU to dělá (typicky vinice, nepasterizovaný sýr se stoletou tradicí).
Připomíná to hořké vtipkování Wericha (S Horníčkem) - určitě jě někde nějká komise, která hledá budovu, určitě!
Ale že já se vůbec rozčiluju. Vždyť jeden ze šéfů EU před asi 3 lety přiznal, že EU už rezignovala na to, že by mohla USA dohnat (a předehnat).
A to nemluvím o tom, že velmi demotivačním prostředkem jsou ty současné značně vysoké daně a sociální dávky.
P.S. A to už vůbec nemluvím o omezování politických práv, jako že EU nerespektovala výsledky voleb v Rakousku (Haider) a vystavila Rakousko takovému ekonomickému a diplomatickému nátlaku, že vítěz voleb raději ustoupil, než aby Rakousko bylo EU "zničeno".
P.P.S Prostě za pár let budeme všichni ve státních službách. A bude nás živit 5-10 velkých nadnárodních konglomerátů, které budou chráněny vysokými cly před imperialisty ze západu a východu.
"Trh je považován zatím za největší bariéru ze všech, která v Evropě brání investovat do výzkumu. Trh sám po inovacích nevolá, dokonce je vítá jen s podezřením a neochotně"
A neni to obracene? Ze trh je hlavni tahoun inovaci. Trh je ale tahoun dobrych invaci, ne tech o kterych si CEO mysli ze je zakaznikum vnuti.
Nekdy se lisi teorie a praxe. V pulce roku 2004 jsem hledel na reklamu pres celou stenu baraku telekomu. Na ISDN! Tomu se rika inovace?
Trh ma tendenci davkovat novou generaci pokroku az kdyz se mu splati ta predchozi. Naopak me prekvapilo, ze si ta socanska evropa troufla na tak rouhacsky popis reality.
Ze velke firmy by nez nejiste zitrky radsi nehybne bahynko pojistene pravniky a medii je asi beze sporu.
Takhle ja ctu formulaci "po inovacích nevolá, dokonce je vítá jen s podezřením."
Tak a ted az se uklidnite si znovu projdete tu tabulku. Kdepak se tam nachazi treba to "zaprdene" evropske Svedsko? Mimochodem je to stat, kde je mozna nejvetsi danove zatizeni z tech zkoumanych. A cely ten vas "vyplod" najednou nejak "kulha" ze?
Nevím, proč si hlasující myslí, že český spotřebitel není nakloněn inovacím.
Alespoň podle některých dřívějších studií a rozhovorů s manažery se v Česku velmi dobře prodávají novinky, více než v ostatních sousedních zemích a to přesto, že jsou zpravidla dražší, než v okolí.
Jestli se v Česku nedaří inovacím, kvůli spotřebitelům to rozhodně nebude.
Jsou inovace, které přináší něco nového, nějakou užitečnou funkci, lepší trvanlivost výrobku, nižší cenu. Nevzpomínám si, kdy jsem naposled takovou inovaci viděl - snad jen vyjma webového prohlížeče Opera.
A pak jsou "inovace", které spočívají v zaoblení hran pět let zastaralého výrobku, přidání několika drahých a zbytečných funkcí, snížení trvanlivosti, nahrazení kovových součástí plasty, navýšení ceny o sto procent a natočení desítek nových reklam o tom, jak je nový výrobek trendy a každý kdo ho nemá je nýmand a budižkničemu.
Typické přiklady "inovace": Favorit -> Felicia. Felicia -> Fabia. Prakticky všechny mobily na trhu a vůbec valná většina spotřební elektroniky. Veškeré "inovace" směřují jen k tomu, aby byl výrobek v konečném důsledku dražší, ale jeho výroba přitom stála méně a aby uživateli méně vydržel. Když si vzpomenu třeba na dědovu Aerovku, která fungovala v nezměněném stavu padesát let, a srovnám s dnešními auty, které se po pěti letech stávají rizikovou zónou, je mi z toho poněkud šoufl a nemůžu se ubránit, abych se ptal: qui bono? V čím zájmu jsou takové "inovace"?
...ale s evidencí, patentováním, nějakou státní podporou natožpak dotacemi je takový byrokratický "vopruz", že se na takovou pomoc raději vykašleme a děláme to komerčně, často pro zahraniční firmy. Ty si to pak vydávají za vlastní řešení...
Jediné, co je ještě snesitelné zúřadovat, je možnost dvojího započtení nákladů na výzkum a vývoj při výpočtu daní.
docela jednoduse. Kolik projektu prejde z prostredi vyzkumaku, VS atp. do komercniho sveta tak, aby tym lidi zustal ve firme s majoritnim podilem a to jeste v Cechach? Ucitel ve Statech je taky relativne chudy, ale narozdil od nasich ucitelu co se v lete flakaj u vody nebo chodi s batuzkem po horach, se ucastni ruznych workshopu, inkubatoru, financovane IBM, Microsoftem, Googlem...vyvoj reflektuje pozadavky trhu.
Fondy rizikoveho kapitalu jsou i v Cechach. Nejnizsi investice je obvykle 0,5 mil. Eur, pozadovana navratnost je 120% (tj. +20%) za 3 az 5 let. Tolik proto, aby bylo mozne firmu vubec nejak prodat (ziskat likviditu) a tak dlouho protoze to souvisi s formou a. s., s. r. o.
Ono napsat podnikatelsky zamer na cca 15mil korun je docela fuska - je to trosku hodne penez, ale zase malo - proste BMW pro reditele se tam asi objevit nemuze.
Nase bankovni prostredi je schizofrenni. Pujcky se davaji k velikosti obratu a to firme, ktera uz 2 roky existuje - musite prokazat takove ruceni, ze riziko navratnosti je 0,0001% (jmenuje se to rychla pujcka).
Je tu prece jeste Czech Invest - pro prazskou fa bezurocny uver do 30%, mimo prazskou 40% prokazanych nakladu. Prokazanych nakladu.
Kdyz uz se zalozite jako OSVC, kde naklady na zalozeni jsou nejmensi - zalozte se po 1. noveho roku nebo si rok pockejte. Jinak se velmi rychle dostanete na efekt minimalni dane - zalohy, mesicne min. 2666,-.
S.r.o je na tom lepe, pokud podilnici nemaji platy a pracuji rekneme v ocekavani zisku a naslednem rozdeleni. Jenze do zacatku potrebuji min. 200 000,- KC, kazdy z nich minimalne 20 000,-
A kdyz si uvedomite, ze inovator je v drtive vetsine clovek mezi 22-26 roku veku, diky nasemu skolstvi relativne bez pravniho a obchodniho znalostniho minima (za to zna Maj na zpamet a vi v kterou hodinu upalili Husa, jmena komisaru Velke Rijnove Revoluce); bez ruceni, bez historie, bez obratu, bez movitych rodicu...
A tak streli svoji inovaci americke firme, tak se narozdil od EU firem emaily ctou a hledi se na obsah pred formou - dostane par susnu na pivko a zivot jde dal.
CEO se placaj po ramenou, jak inovuji a to za hubicku.
Ps: ten CORIDS Inno no 70 inovaci. Porovnejte kolik jich prinese Google Summer of Code a za jaky cas.