Dobrý den, jedná se o Kilobite (kbps) nebo KiloByte (kB/s)? Protože 18 MBps (MegaByte) je více než rychlost přes Fast Ethernet (100 Mbit = 12,5 MB/s) a to by se jim ta rychlost internetu zlepšila o pěkný kousek :-)
Protože DVB-T by předpokládám bylo pouze pro příjem dat, ale k odesílání dat by byla telefoní linka. Na stejném principu funguje i internet přes satelit.
Datové toky Multiplexů jsou uváděné v Megabitech, tak předpokládám, že se v případě internetu jedná o to samé, akorát místo malého b tam dávají velké...
DVB je technologie datového přenosu. Pokud se tedy použije pro daný účel vhodným způsobem, pak to nebude žádný problém, stačí si jen představit možná řešení. Pro komunikaci se použijí dva kanály podobně jako u GSM. Jeden kanál bude down, druhý bude up. Každý kanál je rozdělený na 8k nebo 2k subkanálů. Pokud se použije vhodný protokol podobný např eternetu, pak si nebudou jednotlivé subkanály překážet. Klient požádá o přidělení komunikace, a počká na odezvu, pokud dostane příděl, tak komunikuje. Pokud příděl nedostane, tak požádá po pause znovu. Celý systém ovšem musí být poskládaný celulárně. Vysílač malého výkonu v řádech wattů pro nějakých 1-2tis obyvatel. Využitím technologie DVB-T2 datový tok opět stoupne. Je to prostě jen otázka správné konfigurace, nic jiného.
Satelitní internet vč. uploadu už jsem měl v ruce, funguje to uspokojivě. Jen si v dnešní době neumím představit, že by lidi prali výkony proti pozemnímu vysílači. Pokud totiž taková služba bude levnější než ADSL + paušál za linku v součtu, budou si to lidi pořizovat a pražit odevšad, kde vysílání downloadu bude zachytitelné.
Dále, dneska přijedete do Horní Dolní a na střechách vidíte antény místních providerů, dotažené mnohdy až do lesních samot. Obávám se, že v ČR by si to na sebe nevydělalo.
ale to asi nebude pripad DVB-T. Holt vysilac, ktery nemiri uzkym svazkem na oblohu by asi jen tak v masovem meritku neprosel. A spojeni s Wifi je na nic, to uz muzou jet hned WiFinou v obou smerech.
Take bych si kopnul do novinaru - cele mi to pripada jako popis situace nekym(mysleno puvodni zdroj), kdo se ve vypocetni technice vubec neorientuje. 18Mbit je vyuzitelna datova kapacita jednoho muxu. A jedna se pouze o smer k uzivateli. Nedokazi si predstavit vysilani z5 na vysilac. Takze pro zpetny smer stejne lide musi vyuzivat jinou technologii(WiFi, jiz zmineny DSL.....modem). No a tak treba hypoteticky vysilac na Lyse Hore by zajistoval datovy tok pro cele Beskydy. Kolik je tam lidi? I pokud bychom pocitali se sdilenim, pak se z dnesniho pohledu pro 1000 lidi jedna o zanedbatelnou datovou kapacitu. Zvlast pokud jiz dnes kazdy ma svou linku 300Kbit/s. Je to stejne jako kdysi byl prenos prostrednictvim druzice. Fungovalo to pouze do doby nez lide zacli mit o to zajem. Pak to zdechlo.
No ale treba se jedna o neco revolucniho. Proc tomu ale v dnesni dobe neverim? ;-)