Nevim jak nekdo chce nahradit drtivou vetsinu desktopovych aplikaci webovymi aplikacemi napsanymi na platforme se silne omezenymi schopnostmi (custom painting ? thready ? prace s filesystemem ? atp.), spatnym vykonem a nekompatibilitou mezi browsery. Dovedu si predstavit neco jako flash/silverlight/javaFX, ale to uz snad neni web, ale desktopova aplikace pouzivajici web jen jako pristupovou branu a prenosove medium.
Osobni pocitace se postupne vyvinuly do dnesni podoby zadupavajici tehdejsi salove pocitace do zeme, na druhou stranu HTML (puvodne urcene na richtext dokumenty, vzpominate ?), Ajax apod. by bylo nejlepsi vyhodit a vymyslet radsi neco rozumnejsiho, otevreneho, multiplatformiho. Snad JavaFX, nekdy v budoucnu ?
Podobně se ptali na počátku ´80 "lidi" od sálových počítačů: Jak chce někdo nahradit terminálové aplikace nespolehlivými osobními počítači...?!
Píšete: "na druhou stranu HTML (puvodne urcene na richtext dokumenty, vzpominate ?), Ajax apod. by bylo nejlepsi vyhodit a vymyslet radsi neco rozumnejsiho, otevreneho, multiplatformiho." - co je na HTML či AJAX uzavřeného či monoplatformního?
To samé: "ale to uz snad neni web, ale desktopova aplikace pouzivajici web jen jako pristupovou branu a prenosove medium" - čím se to principiálně liší třeba od Java appletů?
"Podobně se ptali ..." - jak rikam, z osobnich pocitacu se casem staly mocne stroje, zatimco z Ajaxu se casem asi stane akorat jeste vetsi omezeny bastl, postizeny valkami browseru.
"co je na HTML či AJAX uzavřeného či monoplatformního" - mel jsem tam jeste treti pozadavek: rozumnost :-) bohuzel ani s tou multiplatformnosti to neni tak zhave, vzhledem k tomu ze existuje nekolik navzajem neprilis kompatibilnich platforem (browseru)
"čím se to principiálně liší třeba od Java appletů?" - nijak, je to to same, java applety take nepocitam mezi webove aplikace - jde proste o javove programy stazene prostrednictvim browseru, stejne tak jsme je mohli stahnout pres ftp nebo gopher, kdyby www neexistovalo a primarne se pouzivaly tyto technologie
Cetl jsem to PDFko od Jana Donata a v podstate vsechny jim uvadene vyhody obecne plati pro klient-server aplikace, s webem to nema moc spolecneho. Osobne bych v principu preferoval cestu treba Javy automaticky updatovane pres WebStart nebo neco takoveho, nez omezeny bastl jmenem Ajax, ve kterem napisete leda formular pro vstup textu s par comboboxy apod. a vsichni se mohou pocurat blahem z toho, ze to umi mluvit se serverem aniz by se muselo reloadnout cele okno (at zije pokrok !)
Software jako sluzba nepotrebuje web, ale ciste datovou client-server komunikaci. Muzete tomu rikat treba Internet2.0
Presne tak.. html+ccs+ajax se da jen tezko da oznacit za rozumne prostredi pro psani aplikaci, kdyz prakticky neexistuje browser, ktery by nemel nejake problemy. Ale da se cekat, ze je jen otazkou casu, kdy se zacnou objevovat "enhanced" browsery, ktere krome zpracovani html dokazou zvladnout jeste nejaky jiny format, ktery bude nejspis take postaven nad http (protoze to je asi jedina vec, ktera funguje vsude, pres vsechny ty firewally ap.) ale bude presneji definovano jak se to ma chovat. Jednou z moznosti by mohla byt aktivita IBM zvana Eclipse RIA, jestli teda budou mit silu to dodelat a podari se jim pro to vytvorit pouzitelny browser.
Jine reseni by mohla byt i JavaFX, ale tezko rict, jestli se Sunu podari vytvorit tu klientskou cast tak, aby to uzivatele akceptovali.
Zaklad je ze takova aplikace musi fungovat "dualne", tj. server bude mit k dispozici dve verze, jednu postavenou nad html+ajax, pokud uzivatel bude pouzivat normalni browser a jednu pro nejaky ten "enhanced" browser nebo aplikacni browser nebo jak se to bude nazyvat. Ale prave to cemu se obcas rika "web 2.0" je viditelny krok timto smerem, byt je casto uzitna hodnota takovych aplikaci dost problematicka.
1. Ano, z PC se staly mocné stroje, ale z řady pohledů jsou tak trochu slepou uličkou.
2. Nekladu rovnítko mezi Web 2.0 a AJAX a netroufám si tvrdit, kam se AJAX vrtne a zda je tou optimální volbou. Ale z historie víme, že někdy zvítězily ty horší alternativy.
3. S těmi browsery to tak černě nevidím.
4. S tou Javou pochopitelně souhlasím. Ale browser se stává universálním rozhraním.
5. O klient-server jsem to psal podobně.
6. Software je de facto i OS a i ten browser ;-) Mě by možná taky stačily Xka...