Vlákno názorů k článku Jak by mohla vypadat liberální Národní broadband strategie od Milan - To, co jste napsal je opravdu naprosty blabol....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 8. 2004 6:58

    Milan (neregistrovaný)
    To, co jste napsal je opravdu naprosty blabol. Predstava, ze v teto oblasti neco vyresi trh je smesna. Problem spociva v tom, ze trh v teto oblasti prakticky neni. V oblasti pevnych pripojeni podle obratu ma CTc 90% trhu. V cele oblasti, vcetne mobilnich komunikaci pak ma Telecom se svoji dcerinou spolecnosti Eurotel opet hrube pres 60% trhu.

    Co to blabolite o trhu a jeho vlivu na tuto oblast?

    Aby trh fungoval, musel by stat nejprve demonopolizovat Telecom, robit ho na casti s obratem do max. 2 mld. Kc.
    To neudela, protoze se s lehkym prujmem trese na ty penize, ktere za nej dostane...

    Takze sorry, ale bez stimulace trhu a pusobeni na nej to rozhodne nepujde.

    Otazka c.2 je, jak jej stimulovat, kam a kdy davat dotace a jak udelat transparentni prostredi k jejich pridelovani. Vami uvedeny priklad s polostatnim operatorem v horni dolni lze jednoduse vyloucit tim, ze se stanovi odpovidajici kriteria.

    Jeste k Vami uvedenemu prikladu. Bez statu by napr. v Rakousku-Uhersku nikdy nikdo zeleznici nikdo nepostavil...

    Souhlasim ale s tim, ze soucasti broadbandove strategie MA BYT POKUS O VYTVORENI TRHU v teto oblasti, uvadim termin POKUS, protoze ani v Nemecku a ostatnich statech v EU se toto nedari, protoze jak je vseobecne znamo, firmy jako jsou Telecomy rychle uredniky zkorumpuji a to na jakychkoliv mistech, nejen v Cesku, ale i v EU...
  • 18. 8. 2004 7:47

    Patrick Zandl (neregistrovaný)
    Ta představa je možná směšná, nicméně funguje. Narozdíl od Rakousko-Uherska nemusíme nic stavět, máme v zemi stakilometry optických kabelů, už je postaveno. Teď jde o to, využívat to.

    Není důvod, proč majoritního operátora rozbít a už vůbec není mechanismus, jak ho rozbít, protože je to soukromá společnost a ČR nejsou USA a Telecom není Bell.

    Majoritní operátor vlastní infrastrukturu a spíše než ho rozbíjet je důležité, aby ji byl povinen zpřístupňovat na nákladových cenách s fér ziskem. Nic víc a nic méně.

    Dotace - a co byste chtěl dotovat? Aby si soukromá firma postavila síť za státní peníze? Ne, vážně - co byste chtěl dotovat?

    PS: První telefonní sítě všeobecně ve světě i u nás vznikly ze soukromého kapitálu. Pak se ale státy rozhodli, že je to příliš ztrategická služba a znárodnili je. A pak se jejich vývoj zastavil... Státní historiografie většinou soudila, že důvodem bylo zajištění technologické kompatibility. Směšné - analogová zařízení obsluhovaná manuálně operátorkami v roce 1890 byla kompatibilní do té míry, do jaké byla operátorka schopna krokosvorku přesunout do dírky na jiném panelu... (takže příměr se železnicí je k ničemu, ostatně i třeba v USA byly železnice nejdříve privátní).
  • 18. 8. 2004 8:10

    Libor Kučera (neregistrovaný)
    Naprosto se ztotožnuji s Vaším návrhem strategie. Jediné, co mi snad chybí, je závazek státu, že po určité období (pokud možno alespoň dočasně na 20 let) nebude jakýmkoliv způsobem zdaňovat samotný datový provoz, od paketů až po maily.

    Myslím že tenhle návrh si zaslouží širší publicitu a diskusi.
  • 18. 8. 2004 8:14

    Patrick Zandl (neregistrovaný)
    Máte pravdu, myslím, že obecná deklarace nezdanitelnosti internetu by neškodila - mne to nenapadlo, protože mi to přišlo, jako říct, že vzduch nebudeme danit. Ale nakonec je fakt, že na obojí by to jednou snadno mohlo přijít...
  • 18. 8. 2004 9:23

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Patriku, co je to nezdanitelnost Internetu? Nebudou se zdanovat pakety (o tom snad nikdo ani neuvazuje)? Nebo se nebudou zdanovat sluzby pristupu k Internetu a treba zarizeni, ktera se pouzivaji k provozu Internetu? Nebo se nebudou zdanovat veskere obchody ucinene prostrednictvim Internetu?

    Tvoje strategie rika: Nechame Vas v tom a nebudeme skodit. To je v nejlepsich tradicich liberalismu. Nicmene tuto strategii de facto uplatnuje stat ted a nejsem si vedom, ze by to nejak Internetu pomohlo. Lepsi koordinace kmitoctoveho spektra a zjednoduseni pokladani kabelu je fajn, ale neresi ochotu investovat do vykopovych praci. Navic, jak jiste sam vis, krome Telecomu a GSM operatoru nikdo nema penize a prakticky vsechny hrace trapi preinvestovanost (do telefonnich ustreden a SDH vybaveni).

    Kabelu v zemi je sice dost, ale v potrebnych mistech (pristupovych sitich) je ma pod palcem jeden subjekt. To, ze si muzes gigabitovou trasu Praha-Brno pronajmout az od deseti firem v peti ruznych trasach, nic neznamena, kdyz se na konci nema kdo pripojit.

    Dale ve Tve koncepci postradam hnaci motor Internetu - podporu budovani aplikaci. Internet dnes rutinne pouziva jedna skupina lidi - ostatnim ma jen velmi maloco nabidnout. Stat by mel napriklad urychlene internetizovat vsechna rozhrani, kterymi komunikuje s obcany. Nebo Ceska televize, ktera je take ovladana statem, by mela na Internetu vykrocit ze stinu N@vy a nabidnout poradny archiv.

  • 18. 8. 2004 9:36

    Libor Kučera (neregistrovaný)
    Měl jsem skutečně na mysli zdanění "dat", nikoliv služeb. Spíše než analogie se vzduchem mě napadá analogie se spotřební daní na benzín a autodopravou. Jestli to u benzínu trvalo 100 let, než sociální inženýři přisli na to, jak vytřískat prachy z pohybu zboží, nebude to v případě internetu trvat déle něž 10 let a některého chytráka to napadne. Obávám se, že je to příliš lákavé pro jakékoliv socialistické vlády či EU.
  • 18. 8. 2004 9:48

    Libor Kučera (neregistrovaný)
    Vycházím ze snahy Německa a Francie o sjednocení daní a celého daňového systému v rámci EU. Pokud by tedy teoreticky v Německu zvítězily tyto daňové "optimalizace", pravděpodobně bychom se brzo dočkali i evropské obdoby. Nepředpokládám, že by se tyto snahy objevily od zemí typu Irska, ale od Německa či Francie se můžeme dočkat i takového překvapení. Nechci malovat čerta na zeď, ale pokud bychom hned v počátku takové nápady zatípli, určitě by se hodně lidem ulevilo. Ostatně, ve Vás vzbuzují iniciativy typu Lisabonská agenda naději pro budoucnost?
  • 18. 8. 2004 11:27

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    A Nemecku ci Francii se o takovych vecech ani realne neuvazuje (ono totiz NENI mozne takovou dan vybrat). Takze ta uvaha je cela nesmyslna. Stejne tak bych mohl zacit uvazovat o tom, ze mate prasivinu - a bylo by to stejne blizko realite :-)

    Lisabonskou agendu neznam celou, ale nektere uvahy z ni mi rozhodne prijdou lepsi (a levnejsi) nez to, co tady spachala CSSD spolu s opozicne smluvni ODS (napriklad INDOS).

  • 18. 8. 2004 11:36

    Libor Kučera (neregistrovaný)
    Souhlas, konec teorii, doufám, že k nečemu takovému nikdy nedojde. Fakt mě víc pálí ty záležitosti s DPH.
  • 19. 8. 2004 12:29

    Ladislav N. (neregistrovaný)
    Muzete mi prosim sdelit, proc do toho tahate EU?

    No třeba proto, že vláda zvýšila téměř čtyřnásobně zdanění internetových služeb a připojení (5% -> 19%).
    A bylo to právě kvůli EU!
  • 19. 8. 2004 13:27

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Jenze EU nam nerika, jake maji byt sazby. Ostatne, kdyby ceska vlada povazovala telco sluzby a Internet za prioritu, tak by vyjednala prechodne obdobi a behem neho by se snazila, aby se v cele EU presunuly tyhle sluzby do snizene sazby.

    Bohuzel ceska vlada mela jine priority, napriklad omezeni nakupu pudy zahranicnimi fyzickymi osobami, takze mame to, co jsme si zvolili.

  • 19. 8. 2004 23:07

    Ladislav N. (neregistrovaný)
    Jenze EU nam nerika, jake maji byt sazby.

    Problém je právě v tom, že říká. Základní (vyšší) sazba DPH minimálně 15%. Tzn. trojnásobné zvýšení (oproti 5%) je dílem vstupu do EU, další čtyři procentní body (do 19%) jsou dílem ČSSD.

    Není důvod, proč by měl být internet ve snížené sazbě. Problém ČR je v tom, že celková hladina cen je příliš vysoká (díky Českému telecomu) a vláda nemá zájem snižovat příjmy rozpočtu. Naopak.
  • 20. 8. 2004 9:00

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Není důvod, proč by měl být internet ve snížené sazbě. Problém ČR je v tom, že celková hladina cen je příliš vysoká (díky Českému telecomu) a vláda nemá zájem snižovat příjmy rozpočtu. Naopak.

    Dovoluji si upozornit na to, ze ta zla EU Vam vypadla. Ale jiste to hned v dalsim prispevku napravite.

    Za tech 15% se omlouvam, nebyl jsem si toho pri psani vedom.

    Mimochodem, zmenu nazvu threadu povazuji za hodne off-topic a odporujici zasadam slusne diskuse. Proto povazujte diskusi z me strany za ukoncenou.

  • 18. 8. 2004 9:47

    Patrick Zandl (neregistrovaný)
    Nepostrádáš - je tam uveden, resp to je to, co jsem rozuměl slovy "Stát vyžaduje, aby všechny instituce čerpající finance ze státních zdrojů své veřejné databáze zpřístupnily na Internetu. Stát iniciuje program Jednotné zdravotní elektronické evidence a další podobné databáze, u nichž je vhodný centralizovaný přístup a to jak formou přímých požadavků na instituce, u nichž může požadavky vznášet, tak formou legislativních či jinak motivačních úprav."

    Televizi jsem tam výslovně nezmínil, ale pravda je, že archiv by bodl...

    Strategie je o tom, ze se nebude skodit a budou se vytvaret podminky. Rozhodne zadne dotace a subvence. Regulace last mile je uz ted - tu zachovat. S jedinym dodatkem. Velkoobchodni cena nemuze byt vyssi, nez maloobchodni cena po odecteni sluzeb v ni zahrnutych, ktere nejsou predmetem velkoobchodni nabidky :)

  • 18. 8. 2004 10:05

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Verejna databaze NENI rozhrani. Je sice hezky, ze se muzu na Internetu podivat, kdo vlastni firmu frantavohnout, s.r.o., ale kouzlo je v tom, ze muzu pres Internet podat zadost o zapsani.
  • 18. 8. 2004 10:29

    Ales Pekarek (neregistrovaný)
    jo? a kde prosim vas? to by me zajimalo. to si totiz jeste pockame
  • 18. 8. 2004 11:25

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Ja jsem popisoval to, co je obsahem toho slova. Zkuste prosim byt peclivejsi pri cteni.
  • 18. 8. 2004 11:26

    Patrick Zandl (neregistrovaný)
    Ano, ale to je zase uvedeno v tom zrovnoprávnění elektronické komunikace - prostě si tu žádost o registraci firmy budeš moci podat i elektronicky, nejenom osobně...
  • 18. 8. 2004 8:24

    Tomas (neregistrovaný)
    "Majoritní operátor vlastní infrastrukturu a spíše než ho rozbíjet je důležité, aby ji byl povinen zpřístupňovat na nákladových cenách s fér ziskem. Nic víc a nic méně."

    Mám dojem, že tomu se právě říká regulace :-)
    Opravdu si nedovedu představit jak by trh mohl přimět vlastníka všech kabelů aby je zpřístupňoval ostatním.
  • 18. 8. 2004 11:34

    Rosťa (neregistrovaný)
    To že to pro něj bude ekonomicky výhodné. Jestliže vlastník infrastruktury bude soukromý podnik a nebude regulátor nucen, aby ji nabízel za podmínek, které neumožňují vlastní business modely (tzn. musí ji nabízet za náklady + regulátorem určený zisk), tak bude takový vlastník hledat způsoby, jak ji co nejvíce ekonomicky zhodnotit.
    Pak můžou nastavat dvě situace - infrastruktura bude dostupná (levná) pro konkurenci a ta ji bude využívat. A nebo se vlastník infrastruktury rozhodne, že chce přes vlastnictví infrastruktury konkurenci bránit a ta nebude dostupná (bude drahá). V takovém případě je pro konkurenci ekonomicky výhodnější budovat si vlastní infrastrukturu (námitky, že na to nemají neberu - můžou se spojit = najít ekonomicky výhodné řešení, to že to nedělají je jen důsledek toho, že dnes můžou řvát a ČTÚ jim nějak zařídí, aby měli přístup - jenže to není výhodné pro OLO ani ČTc).

    Není potřeba vymýšlet nějaká sofistikovaná řešení, stačí se vrátit k elementárním ekonomickým teoriím a nechat trh, aby to vyřešil. Pokud bude poptávka, vznikne i nabídka a najde si takové řešení, které je pro ni ekonomicky nejvýhodnější. To funguje už několik tisíc let a nikdo zatím neprokázal opak. Mimochodem, tímto se řídí i FED (konkrétně Alan Greenspan) a evidentně mu to vychází - tam jde sice o celou ekonomiku, ale jeho přístup (nechat cenotvorbu na trhu, který si poradí, aniž by to mělo dlouhodobý vliv na inflaci) se dá aplikovat i na jednotlivá odvědtví nebo konkrétní komoditu.
  • 18. 8. 2004 12:02

    Myšel (neregistrovaný)
    Pro vlastníka infrastruktury bude (téměř) vždy ekonomicky výhodnější, když ji bude využívat sám. Jakákoli regulace mu bude na obtíž a bude se ji pokoušet obcházet.
    Vaše vývody jsou sice zajímavé, ale vzhledem k tomuto faktu pouze teoreticky.

    Pokud by fungovaly Vámi uváděné principy, nebyla by žádná regulace potřeba. Jenže je to jako s komunismem - pěkné, ale na lidech to v praxi nefunguje :o))
  • 18. 8. 2004 12:52

    Rosťa (neregistrovaný)
    Dovolím si nesouhlasit - jestliže mám infrastrukturu a spousta její kapacity je nevyužitá, je pro mně výhodnější ji nechat být, nebo pronajmout (za takových podmínek, kdy se mi to vyplatí a neohrožuje to můj hlavní byznys)?

    Jednoznačně pronajmout. Pokud jsem ale kvůli regulaci k tomuto kroku přinucen, budu se snažit pronájem co nejvíce stížit, zvláště když mi někdo určuje míru ziskovosti a chce po mně, abych tu infrastrukturu pronajímal proto, abych podporoval své konkurenty a ne svůj hlavní byznys. A když to přeroste nějakou ještě únosnou mez, tak ten pronájem začnu blokovat a dělat regulátorovi naschvály. Tuto situaci máme dnes u nás.
  • 18. 8. 2004 16:08

    J (neregistrovaný)
    To plati v pripade, kdy nemuzu/neumim poskytnou stejnou/podobnou sluzbu. Ale protoze CTC zajiste umi a muze po svy dratech poskytovat internet a take to dela, bude se branit jejich zpristupneni co to pujde. Viz jeho pronajate linky za lidovou cenu.

    Vemte to tak, ze momentalne nema zadnou konkurenci (kdo jiny ma natazeny drat do temer kazde domacnosti ?), takze oni se budou ochotni podelit o sve kabely az v situaci, kdy si lidi sami (protoze velci "ISP" na to nemaji) vybuduji vlastni site a slozi se na vetsi kusy konektivity. Jenze pak uz jejich kabel nikdo potrebovat nebude, protoze po TP kabelu lze data tlacit radove rychleji nez po svazku od CTC ;).
  • 6. 9. 2004 8:20

    Petr Klimovic (neregistrovaný)
    Trh sice funguje, ale problem muze byt v tom ze nekdy az v horiznotu desetileti. Zadny monopol netrva vecne, ale nektere trvaji treba sto let, nez se objevi technologie, nebo jina skulina, ktera umozni vznik konkurence.

    No a volici holt nehodlaji mit radost, ze se toho doziji alespon jejich vnuci.
  • 18. 8. 2004 11:49

    Patrick Zandl (neregistrovaný)
    Souhlas s Rosťou. Regulace je přechodné řešení a tak je ho třeba chápat. na co bude regulace pronájmu místní smyčky, když ji nikdo nebude chtít používat, protože v mnoha lokalitách budou atraktivnější přístupové metody.

    Na co v současné době potřebujete pevnou telefonní linku? Na telefonování? Mobil pro malé telefonování vyjde levněji (paušály vs prepaid atd). Takže jen na rychlá data nebo na velké telefonování ... a o to se už rád někdo postará, nebo můžete vstoupit do komunitní sítě atd.
  • 18. 8. 2004 8:19

    Patrick Zandl (neregistrovaný)
    jak je vseobecne znamo, firmy jako jsou Telecomy rychle uredniky zkorumpuji a to na jakychkoliv mistech, nejen v Cesku, ale i v EU...

    ještě k tomuhle - právě proto, že si to také myslím, se snaží moje verze NBS odstranit všechny možné (=které mne napadly) oblasti korupce, tedy se snaží zamezit tomu, aby úředník o něčem rozhodoval (=byl korumpovatelný). O čem by také měl rozhodovat - o tom, zda si smíte postavit optickou síť? Zda ji můžete prodávat a za jaké ceny? Rádio? U rádia je problém - licenční tendr. Ale tam už se nedá nic dělat a úředníkům se to nechat musí, jen jsem zapoměl dopsat ten odstaveček o tom, že průběh tendru je věc veřejná a probíhá navenek viditelným a zjevným způsobem.

    Když nebude potřeba úředníků na tyhle věci, nebude tolik korupce.

  • 19. 8. 2004 23:14

    Ladislav N. (neregistrovaný)
    V českých poměrech jdou Českému Eurotelecomu na ruku celé politické partaje i poslanci.
    Když si vzpomenu např. na poslance Římana, ale i další, jak "srdnatě bojovali" proti snahám narušit monopol ČTc...
  • 18. 8. 2004 12:07

    Standa.Blábol (neregistrovaný)
    Nejsem odborník, ale podle mě je Český Telecom soukromá společnost, i když poněkud nelogicky stále ještě vlastněná státem, a nechalo by se říct, že monopol na služby tu už nemá, alespoň z toho pohledu, že kdokoliv jiný může začít podnikat ve stejném segmentu. Tady se pořád objevují názory, že se musí demonopolizovat Telecom, nějak ho rozdělit, regulovat atp. Ale proč radši opravdu neusnadnit vstup na trh malým a levným lokálním providerům například zjednodušením administrativy atp.? Kdyby toto skutečně fungovalo, byla by zde spousta lokálních providerů jako brněnský NetBox a lidé by samozřejmě volili výhodnější alternativu, stačí si porovnat slavný Internet Express Start 256 kbps za nějakých 900 Kč s datovým limitem 250 MB dat, agregací 1:50, a nabídku Netboxu (optika, 756 kbps bez agregace, datovým limitů, za nějakých 1000 Kč). Tohle by měla být práce státu a jeho strategie, stanovit jasná pravidla hry a zajistit jejich dodržování, usnadňovat vstup na trh mladým dynamickým firmám a ne jak je běžné v ČR, tedy samé dotace, přerozdělování, dělání umělých administrativní problémů pro kohokoliv, žádajícího stát o cokoliv, praktická nevymahatelnost práva (nebo trvající několik let) atd. Tudy vede cesta, protože pokud bude opravdu jednoduché začít podnikat, tak spousta lokálních providerů prostě donutí i Český Telecom, aby se konečně přetransformoval na dynamickou společnost, umějící nabízet kvalitní a levné služby. Pokud Český Telecom sám nebude chtít nabízet rozumné služby za rozumné peníze, stát s tím nic nenadělá. Mě spíš zaráží, že to Český Telecom neudělal už dávno, měl, při současných schopnostech tzv. konkurence obrovskou šanci získat s ADSL přirozený monopol na poli datových služeb, což, jak je jeho zvykem, opět prováhal. No ale i teď, díky neuvěřitelné drzosti Standy Grosse a jeho socdemáků, má ČTc ještě další 2 roky na to, aby toto napravil, viz. tento článek (http://zlutysmrad.unas.cz/bigpic.php?id=25). Až bude v každé vesnici dostupné ADSL v megabitových rychlostech za ceny srovnatelné s vyspělým světem, kdo pak ještě bude mít odvahu se pouštět do podnikání a Telecom zůstane stejně zakrnělá společnost bez nějakého reálného ohrožení konkurencí. Mimochodem, uvědomuje si tady vůbec někdo, jak neuvěřitelně neefektivní a zbyrokratizovaný stát jsme? Že například polovinu roku vyděláváme na stát a přitom zadlužení České Republiky neustále roste, že na podání daňového přiznání pomalu potřebujete osobního daňového poradce, že na výhru u soudu, kde je přitom vaše právo naprosto evidentní, potřebujete několik let, že v našem právním řádu se už pomalu nevyznají ani právníci? Hluboce obdivuju společnosti, které se v takovémto prostředí do podnikání pustí. Nic takového ale od vlády samozřejmě neuslyšíme, natož že by s tím začala něco dělat, přece potlačení různých dance party, plošné přídavky na cokoliv, kdy vláda ukápne pár korunek co nám předtím ukradla na daních, je vidět mnohem více..
  • 18. 8. 2004 13:31

    Michal Kára (neregistrovaný)
    S tim se neda nez souhlasit, nicmene je to predmetem obecnejsi strategie, nez "broadbandove".
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).