Rozsvítím si slabou lampičku v pokoji a mám vyřešeno. Stejně to takto vždy dělávám. Je opravdu nezdravé sedět před TV za tmy a koukat přímo na blikající obrazovku. To je šok pro oči ty obrovské světelné a prudké rozdíly.
Ambilight ještě více zvýrazňuje jasové skoky obrazu. Když je obrazovka tmavá, také nesvítí, když bleskne obrazovkou světelný výboj, rozzáří se celá stěna za TV ...takže oči jsou podle mne namáhány víc. Mně to tedy připadá jako hezká vychytávka, ale jen na efekt. Zdravější by myslím bylo mít za TV tlumené osvětlení pořád ve stejné intenzitě. Nebo se pletu ?
Spíše bych to nepřeháněl s maximálním jasem (raději zapnout na TV nějaký ten filmový mód) a vzdálenost od TV měnil podle obrazové kvality. A nepřeháněl to se sezením u TV ... :-)
tady bz bylo vhodne pozadat nejakeho odbornika znaleho hygieny. Snad odkazovane clanky jsou zalozeny na takovychto lidech. U toho obchodu ale pochybuji. Ten chce prodat a v nasi republice nejvice lidi ochotnych kupovat modni zbozi je z panelaku.
Pan Datart mluvil o kvalite obrazu v zavislosti na jeho rozliseni a tudiz vzdalenosti od zobrazovace, kdy si vsimnete obrazovych nedokonalosti. To jestli koukam na mazaninu s malym rozlisenim, nebo hyperostry obraz v namahani oci velkou roli nehraje.
Namahani oci zpusobuje jednak jas obazu a jeho okoli a potom vzdalenost, na kterou musi oci ostrit. Cim bliz, tim vic musi svaly v oku cocku stahovat a tim vic mame oci unavene.
Ano ano, několik mi jich prošlo obývákem ( viz http://hdmag.cz/recenze/televizory ) a skutečně to není zlé - na běžné televizní vysílání. Kvalitní film si ale raději pustím bez Ambilightu, zbytečně mě rozptyloval - pořád jsem sledoval, jak to hezky odhaduje barvy :-)
Jinak s tou vzdáleností... Každému vyhovuje něco jiného. Já se třeba nerad "rozhlížím" po ploše obrazu, takže sedím tak nějak všeobecně dál, než bych podle nějakého vzorečku měl.
Nešťastné na věci je i to, že téměř žádné sledování TV není vyloženě zdravé. Zejména, když je někdo nucen v práci čučet 8 hodin na displej počítače a k tomu si ještě doma přidá dalších několik hodin. Netvrdím ale, že alespoň to domácí zatížení nemůže být, při vhodných parametrech obrazu, pozorovací vzdálenosti, diváckém prostředí a použití vhodných doplňkových technologií, méně škodlivé.
Zdravé sledování TV z hlediska osvětlení řeší u televizorů Philips funkce Ambilight.
Jde o několik LED diod umístěných podél obrazovky zezadu a po zapnutí mění barvu podle zobrazovaného obrazu (včetně OSD) s nastavitelnou dynamikou. Vytvářejí tak dojem širšího obrazu a sledování tolik nenamáhá oči. Popsaným příkladem je konkrétně Ambilight Spectra 2. Je tu také Spectra 3, která má ještě navíc panel diod zvrchu. Nejnovější je Ambilight Aurea, u které jsou LED diody zabudovány přímo v rámu televizoru a svítí dopředu. Ta už tolik oči nešetří, soustředí se hlavně na divácký zážitek.
Ambilight nemají všechny televizory Philips, ale jen asi polovina z kategorie 32'' - 47''.