Článek pěkný, bohužel v něm chybí to co ve všech dalších článcích propagujících digitální TV a to jaké bude mít vysílání nakonec parametry.
Bude rozlišení na úrovni PAL (752x576) nebo snad 1300x764 (či kolik to dnes prodávané lepší LCD televizory mají) nebo snad už konečně finální 1920x1080 ? A jaký kodek bude použit? MPEG2, MPEG4 nebo třeba H264 ?
Představa že si pořídím zařizení a za dva roky se změní vysílané rozlišení, koupím nové zařízení, změní se kodek, zase koupě nového zařízení, další změna rozlišení, nové zařízení zase jiný kodek, je možná lákavá pro výrobce a prodejce techniky, nikoliv pro mne jako uživatele.
PS: A to vůbec neberu v úvahu, že sebelepší technologie nevyřeší tak zásadní nedostatek, jakým je nezajímavý obsah :-(
Tvoje otázka je projevem zásadního nepochopení problému. DVB obecně, je jistý druh technologie a právě o této technologii je tento článek. Formát vysílání je úplně něco jiného. Nicméně, televizory vyráběné pro DVB, jsou dnes celkem běžně konstruovány tak, aby všechny tyto formáty dokázaly zpracovat. Je jen za zákazníkovi, jestli si koupí šunt, který to neumí a nebo jestli si koupí kvalitní výrobek, který to umí. Od toho jsou právě takovéto články, které upozorní na různá úskalí. Možná je to dobrá inspirace pro článek na takovéto téma. Nicméně problém A-TV/DVB, není problémem počtu řádků ani použité komprese. To jsou dvě různé věci. Důležité je, že DVB umí všechny tebou zmíněné formáty a kompresní metody zvládnout!!!!!!!!!
"Komu stačí pomalá levná doprava, zvolí koně." To nemyslíte vážně, stejně jako ty nesmysly, co tu uvádíte proti digitální TV, že ne? Zeptějte se nějakého "koňáka" kolik desítek až stovek tisíc ročně stojí "provoz" jednoho koně, kolik stojí (povinná) pravidelná prohlídka zubů, okování, běžné veterinární úkony, ustájení, doprava, krmivo ad. Stejně je to s analogovým vysíláním TV, je to drahá zastaralá technologie, bez schopnosti dalšího rozvoje.
No, třeba si chce zachovat možnost sledovat minimálně to, co může teď analogově...? :) (A takový nárok považuji za normální, když jde o pokrok, a ne o ústup.)
Enik: To, že něco technologie umí ještě neznamená, že se to využije. Právě proto mi chybí informace typu "začátek bude v PAL rozlišení a MPEG2, předpoládáme že převážná část multiplexů přejde na 1920x1080 a MPEG4 nejdříve od roku 2015" nebo naopak "od okamžiku uvolnění analogových kmitočtů pro digitální bude jediným limitem kvality marketingové rozhodnutí vysílací společnosti". Tudíž bych se pak jako zákazník mohl rozhodnout jestli mi stačí koupit šunt protože dalších deset let se stejně nebude vysílat v lepší kvalitě, nebo jestli se mi vyplatí zainvestovat rovnou do kvalitnějšího vybavení.
Jirka: Ano nikdo mě nenutí a jelikož mě taky nikdo zatím nepřesvědčil o výhodnosti, nehodlám zatím do digitalizace jít dřív než nastane analogová tma a s ohledem na spoustu nevyjasněností doufám, že to bude co nejpozději.
Spoustu dalších aspektů nadhodil už oddTom o diskuzi výše.
Jenže to, co ty chceš vědět vůbec nesouvisí s technologií. Ten článek je otechnologii, nikoliv o politice. Tebe zajímá politické rozhodnutí! Když to vezmu zdravým rozumem, pak se rozhodně po zavedení DVB-T, nepřejde hned na HDTV a MPEG4. Mimo to začátek nemůže být v PALu, protože příchodem DVB-T PAL zanikne. Stejně tak MPEG2 nesouvisí s rozlišením, ale s kompresní technologií, což je něco úplně jiného. Kdy, kdo a naco přejde, záleží na RRTV, protože to je regulační orgán, který o tom rozhoduje a přiděluje na to glejt.
Z tvého dotazu je jasné, že jsi úplně mimo obraz a od článku vypovídajícím něco o rozdílech technologií, chceš odpovědi, které se týkají rozhodování regulačního orgánu. Něco takového nemůže seriózní autor v žádném případě řešit.
Můžu všechny uklidnit - současné analogové TV budou zachovány i v digitálu. Ti, kteří nechtějí více TV na ně nemusejí koukat, no tu možnost mít budou a zdarma.