NICu bys musel platit 10 slovy DESET korun.
Poskytovatelé registrují svoje rozsahy do Infrastructure ENUM. Není žádný důvod, proč by tak měli dělat v Public ENUM.
Cena 250 Kč je ovšem cena stanovená u registrátora Ignum, s.r.o., kde patrně sází na to, že "first adopters" budou ochotni "ze zájmu o věc" tuto částku vynaložit.
Druhý registrátor (vlastně "první", s nímž CZ.NIC uzavřel smlouvu...), Kraxnet, s.r.o ., registruje i validuje eNUM domény po dobu zkušebního provozu zdarma. Jinak řečeno, Kraxnet si testy registračního systému platí sám ze svého, u Ignum je zaplatí "betatesteři" zákazníci ;-).
Pokud se týká dalších dvou registrátorů, ani IPEX ani GENERAL REGISTRY s.r.o. k 3.10. zákaznické rozhraní pro registraci eNUM domén v provozu nemají a ceny nezveřejnili (IPEX mi bohužel ani neodpověděl na "tázací mail", kdy a zda vůbec v dohledné době službu spustí.)
Cena 250,- Kc za jedno cislo me pripada moc (a to jich pouzivam 10, takze bych musel platit NICu 2500,- Kc rocne a to v zadnem pripade nebudu). Pridelene rozsahy by meli spravne registrovat VOIP operatori.
Ale ti spise pouzivaji vlastni nebo alternativni stromy. Takovy e164.info ma miliony zaznamu a umoznuje operatorum provozovat sekundarni nameservery, takze je to pomerne odolne proti vypadkum a resolvovani cisla nezdrzuje pri sestavovani hovoru.