Samotný protokol anonymní je, kdyby nepoužili neanonymní burzy, tak jediné co možná dohledají je adresa s bitcoiny, nebo adresa s podezřením, že to jsou ty bitcoiny.
Prozradil je jednak nemaskovaný čas transakcí, které si dokázali spojit s komunikací na discordu, ale i to by bylo málo, nebýt jejich netrpělivosti s nepromyšleným výběrem.
Nikoli, není anonymní, je pseudonymní. Není to „kdyby nepoužili neanonymní burzy“. Anonymní by mohli zůstat, pokud by se drželi stále jen bitcoinů. Jenže to by jim bylo na nic, bitcoiny mají hodnotu jenom v tom, že je možné je směnit za něco jiného. A při tomhle směňování za něco jiného je často možné spojit bitcoinový pseudonym s reálnou osobou.
Autor se sice podivuje nad tím, že pachatel udělal chybu, ale řekl bych, že se jedná o malou výjimku, o které se nyní
píše, zatímco další tisíce podvodníků vesele užívají bitcoiny na svobodě. Hloupí zločinci jsou ve vězení, chytří mezi námi (zatím). Udělat chybu při páchání zločinu je lehké - často nastane situace, kdy je třeba improvizovat, něco udělat rychle bez důkladného rozmyšlení, naopak vyšetřovatelé mají téměř neomezený čas se probírat důkazy a najít nejmenší chybu.
A přitom řešení bylo prosté a jednoduché a jmenovalo se
Monero. Není vidět kdo, komu a jakou částku posílá.
Bitcoin je naproti tomu založen na tom, že si kdokoliv může stáhnout celý blockchain (jakousi účetní knihu), kde jsou zaznamenány všechny Bitcoin transakce, které se kdy udály. Bránou k vlastnictví BTC jsou pak burzy a směnárny, které často chtějí po svých uživatelích více dokladů a potvrzení než banky. A je už pak jen otázkou vůle a výpočetního výkonu dohledat proti proudu transakcí identifikovatelný zdroj, člověka s účtem na burze se spárovaným bankovním účtem, adresou, emailem a kopií občanky, řidičáku či pasu.