No jiste, kominiku moc neni a remeslnici si nejvice zakazniku stejne ziskavaji doporuceni a septandou mezi lidmi (ten ma zlaty ruce..). Ale jsou konkurecnejsi prostredi, kde opravdu zalezi napr. na kazdem miste ve vysledcich vyhledavani na Seznamu a Googlu. A to uz vam dvanactilety kluk ve Wordu nezajisti.
Ahoj Martine, to jsi se docela posunul z Internet Tradingu do Dobrého webu. Dokonce publikuješ i na Lupě, nepochybně je to lepší než prodávat TakeIt nebo Czech Trade. Gratuluji k rozumnému kroku. Hezký den
Franta Sladký
Jsou třeba prostředí, ve kterých by honba za korektností ke standardům stála spoustu peněz - a naprosto zbytečně. Díky tomu, co mají dělat a pro koho jsou určeny.
A když jsme u toho Wordu. Hledal jsem nedávno kominíka. Nakonec jsem ho našel a jeho stránka vypadala tak trochu jako by ji vyrobil jeho 12ti letý syn ve Wordu. No a ? Jako kominík je skvělý. Jeho zákazníci si ho najdou. Co víc mu mohou "odborníci" nabídnout ? Při rozumné návratnosti?
V tom případě je zcela zbytečné dávat jakékoliv peníze komukoliv a je zcela nejefektivnější si napsat sám stránku ve Wordu.
Navíc by alepsoň všechny stránky nevypadaly jednotně stejně, s nesmyslným množstvím nesmyslných odkazů nahoře a po stranách a hlavním obsahem psaným jak na rozbalenou roli toaletního papíru.
Ale to je všechno dáno tím, že profesionální tvůrci nečtou vůbec obsah text toho, co se tam bude vkládat. - A když, tak jedině na své co největší obrazovce s co největším rozlišením (a s brýlemi).
Proto obyčejná stránka, psaná člověk znalým podstaty, je daleko přehlednější a čitelnější než od prefesionálů (navíc programově nedoladělaná) AJAXově blikající WWW-stránka. (Zákonitě svádějící jen k hledání nedodělků.)
Je to jasné. Každá účetní bude dělat SQL dotazy do databáze :))))))) Nechal bych i každého cestujícího řídit letadlo, dyk se to dá všechno nastudovat a hlupáci, co to nezvládnou, nemají nikam cestovat a budou sedět na prdeli. Čím to je že ajťáci často podléhají iluzi své vlastní dokonalosti a nenahraditelnosti a čmudí kolem sebe pseudo geek mlhu...
Proč?
Jako zákazníka mě zajímá, jestli stránky plní svůj účel. To, jaký je napsaný kód, jak vypiplané tam jsou fíčury a jestli ten web je nebo naní validní me ve skutečnosti nezajímá.
Pojem "wireframe" neni nic noveho. Wireframe a layout jsou dva ruzne pojmy, i kdyz k sobe maji blizko. Zkuste si o tom nejdriv neco precist, pak kritizujte autora clanku. Panove proboha, to jsou zase prispevky...
Ano, v podstatě máte pravdu. Je každého věc jestli chce kvalitní nebo levné stránky (a ve výjimečných případech se to dokonce nemusí vylučovat), ale...
Taky máte možnost koupit si buď super drahé a namakané auto na vodíkový pohon, které má navíc ze všech stran airbagy, ABS, protikolizní varování a nevím co všechno, nebo si koupíte levně nějakou ojetinu, která nemá ani katalyzátor. Je to vaše rozhodnutí, nikdo vám do toho nemůže kecat, ale neznamená to, že je dobře, aby tu všude jezdila auta bez katalyzátoru... Nesmíte se proto divit, když vás čas od času nějaký prodejce aut bude přesvědčovat, že vaše volba je špatná a že ta investice se vyplatí...
Konečně i někomu jinému než mně vadí, že na mnoha místech jsou WWW-stránky s řadou chyb.
Proto bych si dovolil uvést jediný - témeř nesplnitelný - požadavek zadavatele, aby stránka byla bez chyb!
To totiž nikdo od teoreticky ukecaných webdisignerů nemůže chtít. Hlavně proto, že si stránku neprohlédnou v ničem jiním, než v jednom prohlížeči, který se naučili ovládat.
A nad IQ speciálně našich tvůrců je požadavek, aby stránka se sama zasílala v různém jazyce. Hlavně, že každý rozumí tomu, jaké barvy jsou barevnější.
Graphical User interface je nejvetsi pitomost kterou kdo kdy vymyslel a prosadil, jelikoz retardovanych idiotu co nezvladnou ovladat ani to, je vetsina.
...aneb...
Jdete do <|> se svou umele vytvorenou abstraktni a castecne proprietarni barierou zakazujici inteligentnim lidem performovat vse co chteji jedinym prikazem.
Pěkně napsané, je v tom kus pravdy. Taková všeobecná kuchařka a nemohu udělat nic jiného než souhlasit a poděkovat za článek.
P.S.: Nadpis bych drobounko upravil. Myslím, že pro cílovou skupinu čtenářů by bylo vhodné uvést: "Jak si nechat postavit kvalitní web?". (ale i vývojář si pár věcí ujasní/připomene)
"Že rozdíl v kvalitě webu za tisíc a deset tisíc bude značný je jasné i zadavateli"
Někdy mi připadá, že to klientům až tak jasný není. Při projednávání ceny se často zarazí a argumentují, že sousedovic Lojzík taky "umí udělat web" a určitě by to nestálo tolik tisíc a tím jsem do určité míry podezřelý... Samozřejmostí je, že zákazník chce, aby jeho web vypadal stejně jako xyz web a myslí si, že tři html stránky je stejné jako komplet web s databází a admin rozhraním. Když mu přednesu přirovnání trabanta s mercedesem a přitom je obojí auto, tak chvilku chápavě mručí, ale nakonec dá stejně přednost sousedovic Lojzovi, který to prý udělá za zlomek ceny ... že pak má firemní stránky děs hrůza a klienty to spíš odradí, to mu Lojza už radši neřekne. Hlavně že se "ušetřilo".
Wireframe je cool ;-) Kdezto layout neni dost husty:-)
Autor clanku taky trochu opomnel, ze i levna tvorba za par kacek muze vypadat velmi profesionalne, protoze mame k dispozici zadarmiko nastroje typu Drupal, Mambo apod. Nejaky fullservis z devadesati procent neni vubec potreba. Mne to pripada, jako by autor byl sam zamestnanec takoveto firmy.
Spousta veci z teto stranky by se mela webdesignerum vytesat dlatem primo do kebule,protoze dost velka cast webu je katastrofa.
Vcera jsem pro znameho hledal pisne kapely,kterou ja moc nemusim,ale kdyz jsem ten "odbornik" :-) To na co jsem narazil po celem internetu,tak z toho bylo vylozene na zvraceni.To i prase navrhne lepsi stranku v chlive na papir nez jak to delaji ti na ktere jsem narazil.Nevim jestli to vsechno byli teenageri nebo kdo,ale kdyz nemam zakladni znalosti z oboru,tak se do nej necpu jakymkoliv zpusobem a radeji to necham nekomu jinemu.Totalne nulove znalosti designu,pouzitelnosti a kodovani v HTML.A kdyz uz chci,tak si napred delam testovaci stranky a davam k posouzeni okoli,nez s tim vylezu ven a nebo jdu ven jen s textem a odkazy aby to vypadlo treba jako dokument z office,ale ne ze tam naplacam vsechny barvy,blikajici kravinky,flash,javascript atd.
pánové proboha! to je další článek pro článek!
1) vůbec není jasné, komu je článek vlastně určen. autor se chvíli obrací na zákazníka, chvíli na dodavatele, místy snad dokonce na překupníka.
2) jinak než uvádí "Správný postup při tvorbě webu" ani postupovat nelze. a vůbec nic nezaručuje.
3) velice mě ovšem pobavilo, jak autor hned v úvodu shazuje SEO. přitom sám jeho velký propagátor.
4) a ještě víc mě pobavilo použití "nového" výrazu "wireframe". říkám si co to asi je? to v souvislosti jiné než s 3D modely neznám? no ano! za "mých časů" se to jmenovalo po détépácku "layout" či "rozvržení stránky" a nikoho to nemátlo.
proč pořád děláte z úplně normálních věcí pavědu?
tím, že kolem sebe budete vypouštět modré čmoudíky, kšeft nerozhýbete.
Je spousta menších firem a živnostník, kterým stačí skoro jakékoli stránky a nízká cena je pro ně základním kritériem. A objektivně vzato - mají pravdu.
A na druhou stranu u opravdu velkých korporátních projektů je "web" jen uživatelským rozhraním, které se musí přizpůsobit metodice samotného projektu.
Prostě jsou různé projekty v různých podmínkách a pro každý z nich jsou vhodné jiné nástroje.
Web za pár stovek je lepší, než žádný web. Kdyby to studentíci, které podobné služby nabízejí, nedělali, spousta stránek by prostě nebyla, protože někteří lidé za web deset tisíc ochotni dát nejsou. Že rozdíl v kvalitě webu za tisíc a deset tisíc bude značný je jasné i zadavateli, ale o tom, jestli ultrakůl-AJAX-SEO-CEO web potřebuje nechte rozhodnout jeho.
Právě na tomhle souboji mezi levnými a drahými tvůrci se ukazuje, jestli má práce skutečných profesionálů skutečně nějaké opodstatnění a v jistém smyslu nutí tyto profesionály jít kupředu a vůči levným webům se vymezit...
O novou službu Dobrého webu se nejedná. Weby takto připravujeme již dlouho. Myslím, že řadě lidí může článek pomoci získat představu o tom, jak celý proces tvorby webu probíhá.
Potenciální zadavatel si pak třeba rozmyslí, než si nechá udělat web za 5 000, který pak za rok stejně bude muset předělávat.
Pokud chce zadavatel web za 10.000,-, tak se dodavatel pravděpodobně nebude wireframy zabývat. Jedná se spíše o "větší společnosti" nebo společnosti, pro něž je internet důležitý komunikační nebo prodejní kanál. Například http://www.aaron.cz.
Je to hezký vysvětlující článek, ale... není tak trochu proti zájmům webdesignerů? Není myslím moc rozumné vykecat laikům, jak to v kšeftě chodí, pak budou chtít kraviny navíc (a samozřejmě za stejné peníze). Sám to sleduju u známé, která je dámská krejčová: co jsou tu k dostání všelijaké ty módní časopisy, každá zákaznice ví všechno nejlíp, ale platit navíc za nestandardní postupy a materiály se jim nechce. :)
Rozeznávám tři typy zákazníků:
1) otevřený, nechá si poradit, když vidí, že tomu rozumíte
2) chce prostě "nějaké stránky" a vůbec ho to nezajímá
3) on ví nejlíp jak máte dělat stránky, protože on přece už viděl jak to tamten student dělal sousedovi a jestli vy to děláte jinak, děláte to špatně; nedejbůh chtít po něm nějakou aktivitu nebo dodání podkladů:-)
S wireframy bych si troufl obtěžovat pouze případ 1. U zbylých dvou to nemá cenu. Tolik pohled skeptika:-)
Zajímalo by mě, jak rozšířené je využití wireframů.
Zřejmě větší společnosti s IT oddělením je ocení, ale ocenil už je někdo z řadových podnikatelů, kteří jsou už i tak dost zavalení prací, než aby se ještě museli soustředit na někoho, kdo jim dělá prezentaci, které stejně moc nerozumí a je mu celkem jedno jak to funguje, hlavně, že to pěkně vypada.
Mi přijde, že tímhle bych akorát většinu zákazníků zatěžoval a moc velký užitek by z toho neměli. Ale pravda, že do tajů a výhod wireframů musím ještě proniknout.