Tvrdíte tedy, že nezávisle na jiných zdrojích Vás napadlo napsat článek o tom samém. I to je možné, pokud to ovšem tak není, tak by článku odkazy na původní inspiraci prospěli. Co se dá považovat za své, je možná v dnešní době otázka na samostatný článek (vzhledem k patentovatelnosti a registrovatelnosti a právní ochraně všeho možného).
Mě jen zarazila silná podoba, se textem v uvedené knize. Pravděpodobně i při vlastním hledání jste musel dojít k tomu samému. Ale asi to nemá smysl dále rozebírat. Samozřejmě se informace z článku vygooglovat dají, to zda by u článku měli být i reference s odkazy jako na wikipedii, ponechám na vašem úsudku. Rozhodně nemělo být mým cílem psaní vám znechutit nebo vás od něj odradit :)
Odtud to není. Je to sice první knížka v češtině na to téma, ale ne první článek a už vůbec anglicky. Myšlenka původně je Menothalesova (koho vláda, toho zákony, cca 800BC), k internetu ji podle mne poprvé napasoval Roger Alcaly. Vámi zmíněná kniha to jen detailně rozebírá. A není to myšlenka, je to popis stavu, ten těžko může někdo vydávat za svůj. To je prostě stav.
Napsat ten článek mne napadlo poté, co jsem si na několika blogách přečetl debaty, že by lidi zajímalo, jak se bude vymáhat na zahraniční firmě dodržování místního práva - jmenovitě ve spojitosti s Youtube odstraňováním videí a Facebook - kojící matky. To je také v perexu článku uvedeno, byť bez odkazů, UTFG...
Valná většina myšlenek i argumentace v článku pochází z knihy
Who Controls the Internet?: Illusions of a Borderless World
Jack Goldsmith (Author), Tim Wu (Author)
Která nedávno vyšla i v českém překladu Kdo řídí Internet?
Je neetické zamlčet zdroj a vydávat tím myšlenky za své.