Mate nejaky lepsi zpusob? Proste investor dal tolik penez za 15% budoucich vynosu (pripadne za 15% budouci hodnoty firmy). Nenapada mne neic lepsiho nez trojclenka na ohodnoceni firmy.
S 15% ten investor nemuze nic blokovat, nic moc ovlivnovat, nic si odnest.
Takze trojclenka nefunguje je u podilu kolem 51%, kdy vam jde o kontrolu firmy.
Nehledě na to, že investor v takovém případě podíl nekupuje, ale výměnou za podíl investuje. Tudíž jeho vydané peníze v té firmě jsou a on očekává, že pomůžou té firmě k hodnotě budoucí.
Tedy investor rozhodně počítá s tím, že po jeho investici má firma podstatně větší majetek než před investicí. Rovněž počítá s tím, že ten majetek bude použit ke zcela konkrétnímu způsobu zhodnocení celého podniku. A na základě toho, má pro něj podíl ve firmě určitou hodnotu. To ale neznamená, že by pro něj dvojnásobný podíl měl dvojnásobnou hodnotu a už vůbec to neznamená, že by takovou cenu byl ochoten zaplatit někdo další.
Ja bych rek, ze investora predevsim zajima, jak za co nejmene ziskat co nejvice. Ovsem cena, za kterou nakoupil podil nevypovida o hodnote firmy prakticky vubec nic. Hodnota muze byt (i radove) vyssi - pak udelal velmy dobry obchod nebo (i radove) nizsi, pak udelal velmi spatny obchod.
Prevazne si kazdy investor samozrejme mysli, ze hodnota firmy je mnohem vyssi nez za kolik kupuje - jinak by to nekupoval.
Nikdy jsem nechápal to oceňování firmy podle tržní ceny zlomku. To že někdo prodá cca 15 procent za 150 tisíc neznamená přeci že firma má hodnotu 1 milionu. To jen znamená že tech 15 procent mělo pro jedno investora cenu 150 tisíc, nic víc nic mín.
Podle tohoto špatného vzorce, je totiž investor motivován dát co nejvyšší cenu za co nejnižší procenta :-)
Stejně tak když by se začal prodávat benzín za 100 Kč za litr, nějaké malé množství by ze s nutnosti koupilo tak jako tak ale určite by to neznamenalo že neprodejný zbytek benzínu se dá za tuto cenu prodat.
Cena klesá s množstvím nabídky, to je jedna ze základních ekonomických pouček.
Čistě matematicky částka, zaplacená za celou firmu při jejím prodeji en bloc nebo s přimhouřením oka částka dopočítaná tou propíranou trojčlenkou za předpokladu, že je výrazná většina akcií firmy dostupná na veřejném trhu.
Počítat celkovou hodnotu z částky, kterou zaplatí risikový investor za výrazně minoritní podíl v nějakém startupu je dle mého názoru nesmysl. Nejen proto, že předmětem nabídky je velmi malý podíl, ale i proto, že investuje-li někdo v počátečním stadiu rozvoje firmy, rozhoduje se daleko spíš intuitivně stylem "co kdyby to vyšlo" než při investici do zavedené firmy, kde je k disposici podstatně víc tvrdých dat.