Vážení,
konečně někdo napsal článek - a díky p. Zemanovi za něj - o skutečném "guru" českého internetu. Doposud se oslavovaly mediální figury typu "neff".
Diskuse ale nabrala směr, zda a kdo podniká na cesnetí infrastruktuře - toto téma se čas od času objevuje, viz kdysi vylučování v Brně apod - to ale myslím vůbec nesouvisí s článkem o panu Gruntorádovi.
Samozřejmě, že se na cesnetí infrastruktuře kšeftuje - existují stovky/tisíce studentů, kteří ať již oficiálně, nebo neoficiálně jedou jako draci - NO A CO? Jednou školu opustí a co se v mládí naučí, ... nakonec to bude českému hospodářství a nejen ICT průmyslu ku prospěchu. Ale používat tento fakt jako kritiku cesnetu je nesmysl. Studenti by jistě podnikali, i kdyby VŠ měly oddělené síťky a nikoli celostátní infrastrukturu, kterou p. Gruntorád "vydupal".
Co si já pamatuji, tak cesnet se významně samofinancoval, když v roce 1999,2000? prodal svou komerční část za supercenu, která vysoko (podle mne minimálně 6x převyšovala reálnou hodnotu). Neméně významné jsou jistě i nákladové úspory pro provoz a komunikaci "uvnitř" a "mezi" VŠ.
Takže díky Gruntorádovi!!!
Právě, že ujetá není. Není možné brát peníze na podporu činnosti od státu, ze škol vlastně peníze ze studentů a těmito penězi financovat podnikání v konkurenčním prostředí, kde si konkuruji s firmami, které takovéto příspěvky nemají.
Toto s čistým podnikáním nemá nic společného.
Buď je možné provádět charitativní činnost na školách a brát granty a příspěvky a je to OK. Nebo je třeba se zařadit mezi konkurenci a vydělávat si na svoji činnost vlastní prací a podnikáním. Nic mezi tím nemůže být dlouhodobě právně udržitelné a s právem to nemá nic společného. A pokud taková situace trvá v podstatě od počátku sdružení CESNET, tak jistě pan Gruntorád na ni má svůj podíl.
Vůbec tady nejde o činnost jednotlivých studentů, kteří podobně jako u SW nebo MP3 souborů vědí, že se nechovají OK.
Tady jde o podnikání dotované organizace.
Souhlasím s TB, že pan Grutorád je skutečný Guru. Seriál míchá hrušky s bramborama a zapomíná na řadu skutečných zakladatelů, kteří byli i na Slovensku. Chvalme v IT branži ty, kteří měli skutečné zásluhy a nevystavují se dnes na odiv jako ti, kteří se rádi zhoupnou na kdejaké vlně i vlnce! Psát takovýto seriál vyžaduje určitou práci historika, dopátrat se něčeho, co je nám již skryto a ne pouze vytvořit náhodný výběr dnes všeobecně známých osobností, které se navíc sami propagují. To je pak špatná novinářská práce!