Myslím, že je běžné (i právně v pořádku), aby sekretářka rozbalovala poštu nadepsanou:
Firma ABC s.r.o.
Karel Novák
což odpovídá adrese novak@ABC.cz
Pokud chce Karel něco soukromě nechá si to poslat na karel@seznam.cz.
Stejně tak by asi nikoho nenapadlo požadovat, aby sekretářka na náklady firmy odesílala někomu (nebo všem) soukromou poštu.
Nicméně souhlasím s tím, že pokud si zaměstnanac plní své povinnosti, může mu zaměstnavatel umožnit cokoliv.
Opomnel vsak podstatnou vec a sice telekomunikacni zakon a souvisejici predpisy. Osobne nejsem pravnik, to rikam dopredu, nicmene jsem za leta shromazdil dost nazoru (pravniku & spol.) na to, abych se priklonil k tomu, ze charakter elektronicke posty je dle ceskeho prava srovnatelny s charakterem listovni zasilky, tedy vcetne povinnosti zachovavat listovni tajemstvi, coz je vec, ktera je vymahatelna a jeji poruseni je pomerne vysoce sankcionovano.
A stejne jako zamestnavatel by tezko u soudu uspel s dukazem otevreneho (zabaveneho) papiroveho dopisu, stejne tak se domnivam ze by neuspel s e-mailem, coby dukazem. Podivam-li se na to z hlediska klasickeho dopisu, k podobne cinnosti (a pro soud uznatelne) je zabaveni korespondence Policii CR. Podivam-li se na to z pohledu elektronickych informaci, jdeme jeste dale a sice v tom, ze zamestnavatel bude hodne tezko dokazovat autenticitu mailu a odesilatele, protoze do doby nez bude cely mail vcetne veskerych rezijnich informaci signovan, lze zmenit naprosto cokoli a kdykoli (a to muze udelat jak zamestnanec, tak zamestnavatel, nikdo nedokaze, ze to neudelal, bohuzel ale nedokaze ani ze to udelal) - z hlediska soudu je IMHO takovyto dukaz naprosto bezpedmetny. A verte mi, ze kdyby mi zamestnavatel (chech, zamestnavam sam sebe, takze se mi to mluvi snadneji, to priznavam) dal vypoved z duvodu poruseni pracovni kazne (v pripade dohodou mi musi dat odstupne a ja ho rad prijmu) a jako duvod (ktery musi uvest) uvede prave tu soukromou postu, okamzite ho davam k soudu. Nerikam, ze neznam nekolik pravne pomerne silnych 'klicek', jak se zbavit nepohodlneho zamestnance proti jeho vuli aby ani popel nerekl, nicmene tudy cesta nevede.
Docela by mne zajimalo, zda-li jako reakce na uvedene skutecnosti a nazory zazni v nasledne (bude-li nejaka) diskusi jiny pravni nazor, nez jsem za ty roky zaznamenal.
To dokazovani je problem i s papirovou postou - tam sice muzete zachovat listovni tajemstvi a jako predmet dolicny predlozit stale zalepenou obalku az u soudu, ovsem u elektronicke posty ci podobneho streamu dat to udelat nelze - proto nejste opravnen k takovemu ukonu, neb se sam vystavujete riziku obvineni z poruseni hned nekolika zakonu, je na Vas, zda-li risknete, ze Vase obzaloba bude nakonec 'mastnejsi' nez zisk z 'nepohodlneho' zamestnance...
Nezpochybnuji Vase tvrzeni, mam trochu odlisne zkusenosti, netvrdim, ze spousta veci je technicky nerealizovatelna, spise zalezi na umu a znalostech. Domnivam se, ze by mne zamestnavatel hodne tezko hledal a dokazoval by mi tuto cinnost, pokud bych si dal zalezet (sifrovany prenos je podezrely vzdy:->), to je zrejme rozdil cloveka, ktery ma na starosti security & spol. u desitek zakazniku a sekretarky, ktera chudak nevedomky diky viru rozesila ucetnictvi po znamych (i takove pripady se staly:-()
Ostatne jine citace v teto diskusi cituji clanky zakona jasne: porusit listovni tajemstvi je v CR trestny cin. Jak podle zakona o telekomunikacich, tak podle Ustavy.
Nechci polemizovat s tímto názorem, sám jsem ho na Lupě vyjádřil před pár lety v poměrně kontroverzním článku, nicméně: trestný čin je čin, který splňuje příslušné znaky, stanovené skutkovou podstatou ve zvláštní části trestního zákona, a zároveň splňuje další podmínky (společenská nebezpečnost, vážnost apod.). Rozhodně se tedy nemůže jednat o trestný čin "podle zákona o telekomunikacích" nebo "podle Ústavy".
Možná vám to bude připadat jako hnidopišská poznámka, ale pokud se bavíme o tak navýsost odborném tématu, jako je trestní stíhatelnost čtení cizí pošty, a vynášíme rychlé soudy, je třeba mít příslušné znalosti práva. A ty mi tu - u většiny diskutujících pod tímto článkem - poněkud scházejí.
Autor nas seznami se svoji definici projevu "osobni povahy" - abych pripomel, ma jit o "projev, který se týká jeho rodinného a soukromého života" - je to autorova definice, ktera dle autorova nazoru vyplyva z dikce zakona - proto je vhodne ji pro ucely dalsi argumentace docasne prijmout - jenze sam autor ji zrejme neprijal, protoze v zapeti dovozuje, ze projevy "ostatni" jsou projevy ucinene v zamestnani, tedy projevy, ktere nebyly ucineny v soukromi - a zrejme si rozmyslel i to, ze tato definice plyne ze zakona - protoze odstavec konci prohlasenim, ze z dikce zakona plyne, ze rozhodujici je prostredi, kde byl vyrok ucinen. Jeho vlastni definice pojmu (udajne take vychazejici ze zakona) ale NEDEFINOVALA projev "osobni povahy" jako projev UCINENY V SOUKROMI - a tak zaver, ze projev ucineny v zamestnani neni projevem osobni povahy nema zadnou oporu ve vlastni autorove argumentaci. Autor se tedy v jednom odstavci soucasne domniva, ze zakon za projev osobni povahy povazuje projev tykajici se soukromeho a osobniho zivota (a zde neni nijak obsazeno prostredi kde byl ucinen), a o par radku dal se pro zmenu domniva, ze zakon za projev osobni povahy povazuje projev ucineny v soukromi (zde zase pro zmenu bez ohledu na jeho obsah). To ale smysl clanku znacne znehodnocuje. Nikdo autora nenutil nadefinovat si prislusny pojem zrovna tak jak to udelal - ale pokud jej nadefinoval jednim zpusobem - a nahle se ukazuje, ze tato definice jaksi neposkytuje podporu jeho dalsim uvaham, povazuji za podvod na ctenari provest nespravne dve negace vyroku a tim se dostat k uplne jinemu tvrzeni, znovu ho oznacit za dikci zakona (ackoliv je obsahove zcela odlisny od drive zmineneho vykladu zakona) - a prezentovat ho jako integralni soucast argumentace.
Do jiste miry se prohresku proti logicke argumentaci dopousti uz perex (tam si ale nejsem zcela jist, zda je autorem autor clanku nebo redakce) - vyjdeme-li z vyroku, ze zamestnavatel ma pravo za neco zamestnance postihovat, neexistuje zadny logicky obrat jak z toho dovodit, ze zamestnavatel je opravnen vuci zamestnanci cinit jakekoliv kroky jakymkoliv zpusobem, pokud se jimi snazi realizovat sve pravo "postihovat". Pravo "postihovat" je mozne uplatnit u zjistenych "poruseni" - ovsem, poruseni lze zjistovat vyhradne zakonnymi postupy. Dovodit, ze z prava "postihovat poruseni" plyne jaksi "automaticky" take jakekoliv pravo tykajici se postupu "zjistovani zda poruseni vubec nastalo" je nonsens.
Ztotoznit se bez vyhrady da s poslednim odstavcem clanku - pokud nam vsak autor chtel sdelit, ze nejlepsi je zdravy rozum, pak to mi na clanek pripada ponekud malo. Pokud se melo jednat o clanek, ktery mel rozebrat zamestnavatelovo opravneni k cteni soukrome korespondence zasilane prostrednictvim elektronicke posty, pak bych ocekaval, ze autor vyslovy nejaky svuj nazor na tuto problematiku a svuj nazor podpori argumenty. Ovsem, argumentace ma mit jakasi formalni pravidla - a to, ze by se argumenty mely vztahovat k prijatemu zaveru je jakysi minimalni zaklad.
Je mozne, ze autor ve skutecnosti neposkladal a nepkroutil argumenty ucelove vedome - pak se mu alespon v mem pripoade - rozhodne nepodarilo predlosit takovy myslenkovy postup, se kterym by vubec bylo mozne polemizovat nad zavery. A tak stale nevim, jestli zamestnavatel takove pravo ma nebo nema - a tento clanek me v tomto ohledu nemohl posunout dopredu. A, bohuzel, nelze ani diskutovat o autorovych zaverech - diskutuje se totiz obvykle nad argumenty, ktere predkladatele zaveru k takovemu zaveru vedly - zde jsou vsak zavery vyslovovany bez takovych argumentu (na druhou stranu clanek obsahuje spoustu argumentu, ktere ale zase nemaji zadny vztah k vyslovenemu zaveru).
Snad jsem tentokrat ve sve kritice prilis prikry - ale tentokrat nemam cas cekat s reakci nekolik hodin, jak obvykle delavam.
Firma ABC s.r.o.
Karel Novák
Horni Brdoly
je adresovana firme ABC - udaj o jmenu a obci je doplnujici udaj pro dorucovani. Dopis s adresou
Karel Novák
Firma ABC s.r.o.
Horni Brdoly
je ale adresovan Novakovi, t.c. nahodou sidlici mu v prostorach firmy ABC v obci Brdoly - a zamestnavatel k jeho otevreni opravnen neni (stejne tak jako k otevreni neni opravnen obecni urad v Brdolech, ackoliv je tato obec v obou pripadech zapsana v adrese take.
Adresa elektronicke posty se sklada z oznaceni postovni schranky, zavinace a identifikace mista, kde postovni schranka lezi. To, ze schranka nahodou lezi v domene registrovana firmou ABC (novak@abc.cz) nedava teto firme k dopisum lezicim v teto schrance zadna specialni prava - stejne jako je nema Seznam v pripade schranky karel@seznam.cz. A tato prava nema ani firma, ktere "patri" domena nadrazena (.cz) natoz firma jeste o stupinek vyse (ICANN). Kdyby platila teze, kterou jsi prezentoval, pak by k jedne z mych davnych adres dan@obluda.kolej.mff.cuni.cz mely "cteci" prava tyto organizace - sdruzeni obcanu Obludarium, Kolej 17.listopadu, Matematicko-fyzikalni fakulta, Univerzita Karlova, spravce narodni domeny CZ a take ICANN. A k dopisum na adresu
Karel Novák
Firma ABC s.r.o.
Horni Brdoly
Ceska Republika
by pak zrejme mely plne cteci prava nejen firma ABC, ale take OU v Hornich Brdolech a Ceska Republika (tedy, tak ho v jistem smyslu ma, to ale rika specialni zakon).
Vubec nedebatuju na tema, zda zamestnavatel ma nebo nema mit pravo cist postu svym zamestnancum, nebo zda by ho mel ci nemel mit - pouze se snazim se ukazat nesmyslnost tebou pouzite argumentace. Oznaceni toho, na jakem miste se nachazi nejaka neci schranka nemuze davat zadna prava k obsahu te schranky (spolu)majitelum toho mista - a pokud se domnivas, ze dava, pak jsi tim oduvodnil pravo nejen pro zamestnavatele, ale pro daleko sirsi okruh zvedavcu nez jsi mozna zamyslel...
Jako zamestnavatel mam samozrejme pravo rikat, co sekretarka smi a co nesmi vykonavat v pracovni dobe (i kdyz i to ma sve meze), dodrzovani takoveho narizeni vsak lze kontrolovat vyhradne zakonnymi postupy - a proto nelze samo "pravo stanovovat pravidla" povazovat za dostatecne zduvodneni prava na konkretni postup pri kontrole - tak jako nelze informaci o obsahu dopisy ze sekretarky vymoci pravem utrpnym, protoze to neni zakonny postup, stejne tak nelze informaci o soukromosti ci nesoukromosti dopisu ziskat prectenim dopisu - pokud to neni zakonny postup.
A proto je zduvodneni "zamestnavatel smi cist" protoze "smi urcit co v dopisech smi byt" naprosto nesmyslne. Pravo neni postaveno na zasade "ucel sveti prostredky".
Trochu odbocim - muj nazor je, ze zamestnavatel ma narok na jakoukoliv manipulaci s jakymkoliv dopisem i telefonatem zamestnance pokud k tomu ma jasny a explicitni (staci generleni, nikoli ad-hoc) souhlas. Staci si to tedy dat naprosto jasne do smlouvy (nestaci tam dat, ze vsechny dopisu jsou nesoukrome, je tam treba dat vyslovny souhlas s tim, ze se zamestnavatel muze neomezene seznamovat s obsahem) nebo v tomto smyslu podepsat jiny dokument. Bez takoveho souhlasu se spise domnivam, ze takove pravo zamestnavatele neexistuje (neresim, jestli by melo existovat, rikam, ze si myslim, ze neexistuje).
Co se tyce prvniho problemu - zamestnanec nepochybne nema pravo zneuzivat prostredky zamestnavatele - at uz je to jeho hardware nebo jim placeny cas. Ale zamestnanec ma, pro zmenu, pravo na soukromi - a to i behem pracovni doby (abych pouzil extremni a proto dost jasny priklad - zamestnanec ma pravo provadet vymesovani v soukromi, prestoze jej provadi v pracovni dobe a na zachode zamestnavatele). Zamestnavatel ma nepochybne pravo vydat pokyn, ze zamestnanec smi tento ukon vykonavat jen v urcite doby, muze vydat pokyn, ze na zachode lze stravit jen dobu nezbytne nutnou pro provedeni prislusneho ukonu. Zamestnanec ma pravo do zamestnani za takovychto podminek nenastoupit, ale pokud nastoupi, jsou pro nej pravidla v zasade zavazna. A tim se dostavame k druhemu problemu - ke kontrole. Nevidim zadne, ani moralni ani jine, pravo zamestnavatele, kontrolovat dodrzovani byt' i zavaznych pravidel zpusoby dle vlastniho vyberu a bez jakehokoliv omezeni pokud o metode kontroly neni zamestnanec informovan. Tim chci rict, ze bez vedomi zamestnance nesmi byt na onom zachode kamera prumyslove televice a stejne tak nelze bez vedomi zamestnance cist jeho korespondenci.
Bavime se o moralne, nikoli o pravu - a tak povinnost VZAJEMNE slusnosti a ohleduplnosti neni socialni politikou zamestnavatele, ale pravem a povinnosti obou stran. Mluvit o moralnich pravidlech s tim, ze zamestnanec je povinen bezpodminecne dodrzovat jakesi povinnosti (je to jeho moralni povinnost), zatimco zamestnavatel se pri kontrole jejich dodrzovani nemusi citit vazan jakymikoliv pravidly slusnosti a ohleduplnosti (a je to jeho laskavost, nikoli moralni povinnost pokud tak cini) je dost jednostranny pohled na otazky toho, co je a co neni moralni ...
Nicmene, debata o moralce nemuze nikdy skoncit jinak nez odkazem na "zdravy selsky rozum".
A k druhemu odstavci:
Nerikam, ze koncept, ktery se nam snazite naznacit je nepouzitelny - ale zatim jste nam navrhnul jen zrejme prilis zjednodusene teze na to, aby z nej byla jejich pouzitelnost poznat.
Pri vsi ucte - vim, ze logika pravniho systemu neni uplne totez, co logika v tom smyslu, v jakem toto slovo pouzivaji matematikove. Ale mam opravdu VELICE VAZNE pochybnosti, ze to, co jste v clanku uplatnil LZE nazyvat logikou - byt' pravni. To co jste predvedl je vas nazor podepreny odkazem na normy rikajici neco jineho nez co tvrdite, ze rikaji (to by snad jeste mohla byt otazka nazoru, i kdyz pak byste nemel mit dva ruzne nazory na to, co zakon rika v tomtez odstavci); a v horsim pripade - jde o vas nazor podporeny odkazem na pravni normy hovorici o necem uplne jinem (z prava stanovit pravidla nelze bez dalsiho dovodit pravo na nejaky zcela konkretni zpusob kontroly).
Pokud je vase presvedceni zalozeni na domence "jednani v dobre vire" pak se to melo objevit v clanku, protoze to by byl argument, se kterym by bylo mozne nejak polemizovat nebo ho prijmout. Uvest prvni relevantni zakony podklad k nazoru az v diskusi pod clankem je vsak jiz ponekud opozdene ...
Pokud se tedy chystate psat dalsi clanek, pak ja ho rozhodne uvitam - ale nemel by se tvarit jako clanek zalozeny na logice pravniho systemy a nebo by na ni skutecne zalozeny byt mel.
v zadnem pripade nevyvijim temito prostredky cinnost, kterou bych obohatil sebe nebo privodil zisk jenemu nez firme ve ktere pracuju
pokud se Ti bude zdat ucet za telefon az prilis vysoky, nezbyde Ti jina moznost nez usetrit penize jinou investici a zamestnancum tuto cinost zarazit
PS: interneti provoz do 20MB je snad zanedbatelnej, a to se mi do nej jeste vejde stahnuti aktualizace antiviru
Tato veta mi neco pripomina. Myslim, ze nejlepsim by bylo zridit domovni duverniky a ulicni vybory. Co kdyby se nam komplikovana struktura lidske spolecnosti rozpadla v miste bydliste?
Obavam se, ze autor tentohkrat HODNE prestrelil.