Vlákno názorů k článku Je možný vyhazov z práce za soukromý email? od runner - Opravdu je to tak jednoduche? Podle meho nazoru...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2002 10:21

    runner (neregistrovaný)
    Opravdu je to tak jednoduche?
    Podle meho nazoru lze pri monitorovani (odposlouchavani) komunikace, at uz na bazi TCP/IP ci jine, aplikovat o 239 odst. 1 Trestniho zakoniku, ktery rika:

    "Porusovanim tajemstvi dopravovanych zprav se dopusti ten, kdo umyslne porusi tajemstvi a) uzavreneho listu nebo jine pisemnosti, zasilanych postou nebo jinym dopravnim zarizenim, nebo b) zpravy podavane telefonem, telegrafem nebo jinym takovym verejnym zarizenim......."

    Domivam se, ze Internet i konkretne e-mail spada do teto kategorie verejneho zarizeni a monitorovani e-mailu je tedy trestny cin. Urcite v pripade, ze za vstupni bod do Internetu jakozto verejneho zarizeni budeme povazovat pocitac zamestnance a jako vystupni bod pocitac jeho babicky v Krusnych horach.

    Uvital bych nazor odbornika, jestli lze toto aplikovat i na jiz dorucenou postu. Asi ne.

    runner
  • 26. 1. 2002 1:31

    Vena (neregistrovaný)
    Ja bych si s Vami dovolil nesouhlasit.

    Firemni pocitac nepovazuji za vstupni bod internetu, ale soucast FIREMNI SITE. A i kdyby, v zadnem pripade vsak VEREJNYM zarizenim!
  • 26. 1. 2002 16:15

    kuňk (neregistrovaný)
    Čtu-li pozorně citaci zákona, pak se vztahuje na případy, kdy je "podána" veřejným zařízením.

    Patrně narážíte na to, že zaměstnanec ji "podal" FIREMNÍM zařízením (PC).

    Nicméně se domnívám, že pojem "podávat" v ad b) je třeba chápat také jako "přenášet".

    Jinak by mohl kdokoliv odposlouchávat např. můj hovor, protože byl "podán" nikoli veřejným, ale soukromým zařízením (mým telefonním přístrojem).
  • 26. 1. 2002 20:46

    Andrej Čírtek (neregistrovaný)
    Dovolim si s vami nesouhlasit. Za zarizeni zde nelze povazovat internet, nybrz pocitac zamestnavatele. Stejne tak neni "zarizenim" telefonni sit, nybrz je zarizenim telefonni aparat, ktery pouzivame. A ten je verejny, pokud je v venku v budce, nebo soukromy, pokud ho mam doma. Zamestnavateluv telefon "verejny" neni. Stejne tak neni verejny zamestnavateluv pocitac a mailserver.
  • 27. 1. 2002 4:09

    M.Šera (neregistrovaný)
    Z dikce zákona jednoznačně vyvozuji, že telefonem, telegrafem apod. se má na mysli celý systém, tj. síť, nikoliv (jen) vlastní telefonní aparát (sluchátko+číselník). Podávat zprávu telefonním přístrojem, který není připojen na veřejnou telefonní síť, to je přece holý nesmysl! Nedělejte ze zákonodárců (a potažmo i z nás)idioty, ostatně i proto se v zákoně vyskytuje slovo "veřejný". A obdobně to platí o mailech, jak je chcete posílat bez připojení na internet, tj. veřejnou síť (pomineme-li intranet).
  • 27. 1. 2002 21:17

    Vena (neregistrovaný)
    Podávat zprávu telefonním přístrojem, který není připojen na veřejnou telefonní síť, to je přece holý nesmysl!
    A procpak? Cozpak nemuze fungovat FIREMNI (tj. neverejna) telefonni ustredna bez napojeni na VEREJNOU telefonni sit? Jeste jinak: Nemuze byt telefonni linka napojena na ustrednu s omezenim volat pouze po firme?
    Povazujte si tedy termin "telefon" za cely system, ale "verejny telefon" mi tedy netahejte do firmy ;-))) Tam je vsechno moje - ustredna, linky, pristroje....
  • 27. 1. 2002 21:55

    M.Šera (neregistrovaný)
    Pro pana Venu a jiné šťouraly či nedovtipy: Tak jako jsem v případě emailů pominul intranet, stejně tak jsem pominul případ firemní telefonní ústředny nenapojené na veřejnou telefonní síť, byť jsem to výslovně nenapsal (nevylučuji existenci takové sítě, ale ještě jsem se s takovým případem nesetkal). Nechci ani diskutovat o ochraně hovorů vedených pouze v rámci firemní telefonní sítě, protože je to otázka poněkud složitější, u hovorů z této firemní sítě probíhajících prostřednictvím veřejné telefonní sítě je však záležitost zcela jasná a jednoznačná - jakékoliv odposlouchávání (pro šťouraly či nedovtipy: rozumí se nepovolené soudem) je porušením zákona. Jinak by se mohl kdokoliv kdekoliv napíchnout na linku a odposlouchávat nejen soukromé hovory ale všechny, tedy i ty služební a podle propagovaného výkladu patrně zcela legálně. I když je ústředna, interní linky a telefonní přístroje zaměstnavatele, ani on si nemůže dělat co se mu zlíbí a porušovat platné zákony.
    Ostatně i veřejná telefonní síť není zas tak doslova veřejná - patří Českému Telecomu, který není státní institucí ale obchodní společností a až bude dokončena privatizace, tak bude zcela v soukromých rukou. Jak by se potom pan Vena (či ostatní stejně argumentující) díval na to, že by si vlastník ČTc řekl: telefonní síť včetně ústředen je moje a tak mi sem nějaký zákon netahejte, mohu si vše, co přes moji síť prochází, odposlouchávat jak se mi zachce! :-(
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).