Jan Novák - Loupež tisíciletí
http://amber.zine.cz/AZOld/Stories/Story/51.htm
Zlato má hlavně na lidský mozek zvláštní účinek. Lidem se prostě líbí.
Kdysi jsem četl jakousi sci-fi, která stavěla na tom, že lidstvo je vlastně jen jakýsi "biologický stroj" na těžení zlata.
A až důkladně vytěžíme celou tuto soustavu a okolí, tak si jednoho dne jakási vyšší inteligence přiletí a to zlato si vyzvedne pěkně nacihličkované přímo z trezorů :)
Jenže krize je vždycky jen dočasná - a pak se směnitelnost zlata rychle vrací někam ke své původní hodnotě. Proto se taky v každé krizi najde spousta vykuků, kteří ten chleba za hroudu zlata rádi "darují".
Zlato se ke své původní hodnotě vrací právě proto, že má hodnotu samo o sobě (hezký a stabilní materiál).
Bitcoin žádnou inherentní hodnotu nemá. Jakmile nastane krize, je slušná šance na to, že úspory v bitcoinech ztratí svou hodnotu navždy.
Az na maly detail, v pripade zhrouceni ekonomiky se zlato stane uplne stejne bezcenym materialem, jako ty papirky nebo virtualni cisilka. Neni totiz zakladni lidskou potrebou. Tou je kupodivu jidlo ... takze se vam muze stat, ze vam nekdo za par tun zlata mozna daruje bochnik chleba - rikam daruje, protoze realne mu to zlato stejne bude knicemu.
Aktualne je to tak, ze hodnota cehokoli je zalozena na vire. Ovsem v krizovych situacich se hodnotovy system vraci prave k tomu "potrebuju/nepotrebuju" => hodnota veci je dana tim, jak moc je potrebna pro me preziti.
Zlato má obecně dvě výhody:
1) Je ho relativně málo (ale nikoli předem známé omezené množství, v čemž je ta finta).
2) Samo o sobě má užitečné vlastnosti (pro měnové účely je patrně nejdůležitější téměř dokonalá chemická stálost).
I kdyby ho každý obyvatel planety mohl mít kolik by chtěl, stále by se z něj vyráběly třeba zubní protézy nebo počítačové součástky, nebo závaží atd. Akorát by se muselo najít něco jiného pro funkci měny, třeba stříbro :Q) ... nebo by bylo nutné postavit násobně větší bankovní trezory :QD
každopádně za současných podmínek => i malé množství zlata představuje zajímavou hodnotu.
V zásadě cokoli, co splní tyto dva požadavky, může být použito pro účely měny. Výrok "zlato také není ničím kryté" proto stojí dost na vodě...
Mozno to bude zniet odveci, ale zlato tiez nieje nicim kryte. Tzn. nic ako absolutna hodnota alebo istota neexistuje, a vsetko je relativne.
Bitcoin, rovnako ako zlato ma ale urcite specificke vlastnosti, pre ktore ho ludia chcu vlastnit a pouzivat.
Co sa tyka poplakov, som strasne alergicky ked nejaky fanboy niekde napise "bez poplatkov". Tazko je potom niekomu vysvetlit ze to je inak, bez toho aby ziskal iracionalny dojem ze cely Bitcoin je podvod.
... jak neekonomové o bitcoinu básní a jako jednu z hlavních nevýhod ostatních měn udávají to, že nejsou kryté zlatem apodobně...
ale vůbec si neuvědomují, že bitcoin taky nní ničím kryt. Jeho hodnota je určována na základě stejných principů, jako jakékoli jiné měny - čili směnným kursem. Jeho jediná "výhoda" (a současně - nevýhoda) je to, že je to jedflační měna, a její množství v oběhu je pevně dané.
Bitcoin v porovnání s klasickými měnami v nuceném oběhu nic neřeší, a je jen prostě další měnou, která bude stejně nestabilní, jako jakákoli měna.
Mimochodem, to, že za provedení transakce se u Bitcoinu nevybírá žádný poplatek, je též tak trošku chybná informace - za transakci Bitcoinem se poplatek (pro minéra) strhává atd atd atd...