Zajímalo by mne, zda pan Hlavenka už slyšel o Bitcoinu. Budoucnost totiž osobně vidím v decentralizaci a používání opravdu přímých plateb, bez prostředníků.
Použití kreditek, PayPalu, Googlu apod je platba typu PULL - obchodník resp. platební operátor "má" mé peníze a kdykoli si z nich vezme, kolik bylo dohodnuto. Nebo taky řekne, že ne a že tuto věc platit nemůžu, záleží na jeho libovůli.
Platba Bitcoinem je naopak typu PUSH, tj. obchodník nemá způsob, jak si peníze ode mne vzít, musí čekat, že já, jako zákazník, mu je aktivně, přímo, zašlu. Například přes NFC z mobilu.
Kdo už si vyzkoušel, jak je snadné v neděli ve 2:00 zaplatit někomu z druhého konce světa, bez nutnosti se někam logovat, bez poplatků a okamžitě, ten začne vidět budoucnost online plateb jinak.
Až na takový detail, že BitCoin nemá žádného správce měny a dokonce to ani nelze dělat z principu jeho fungování - takže uživatelé jsou na tom nějak podobně jako Řekové s Eurem. Dokud je růst, je všechno růžovočké...
Ale ono úplně stačí, kdyby na BitCoin přešel nějaký větší hráč, který si uvědomí riziko a jednoho dne řekne: "Sorry, ale BitCoin už neberu, jenom Eura a doláče!" V ten moment zažije BitCoin vůči okolnímu světu takovou hyperinflaci, že uživatelé, kteří tam něco více měli, si můžou hodit mašli... A nikdo s tím nic neudělá, protože s decentralizovanou deflační měnou nikdo nehne.
A všechno se to samozřejmě také stane stejně jednoduše, třeba v neděli 2:00 ráno a klidně kvůli tomu, že se tak stane na druhém konci světa :-D.
Současné dění mě spíš utvrzuje v tom, že jsou to právě "správci" měny, kteří mohou za problémy (nejen) Řecka s Eurem.
Klíčová fíčura Bitcoinu je právě to, že není správce a nemůže například "dotisknout" měnu, když se to hodí, nebo provést měnovou reformu, zabavit vám majetek, zakázat vám někomu peníze poslat nebo je přijmout, apod.
Příklad s větším hráčem moc nechápu. 99.99% klíčových hráčů Bitcoin nebere. Hodnota měny není jen v tom, kdo ji zatím bere nebo ne.
To, že neexistuje "správce" považuji za zásadní výhodu Bitcoins. Předem dané konečné množství Bitcoins ve skutečnosti totiž znamená, že tato měna je principiálně deflační.
To připomíná měny podložené zlatem (existují dnes ještě nějaké?). Deflační měna mění celý pohled na ekonomiku. Nevyžaduje zbytečný konzum jako podmínku přežití ekonomiky, je výhodnější spořit než brát úvěry, akcie mají zcela jiné postavení, banky dnešního typu ztrácejí smysl...
Naprostá decentralizace a nezávislost měny na politicích či ostatních zlojedech spolu s anonymitou účtu i transakcí vrací občana zpět do postavení suveréna, který sám rozhoduje o tom, co se bude dít s jeho penězi. To tedy znamená, že se musí zcela změnit nejen daňový systém, ale i celá politika.
... a domýšlet by šlo jistě dál a dál. Dál by šlo nacházet výhody měny typu Bitcoins (svoboda, efektivita a racionalizace ekonomiky, přátelštější svět...).
Když čtu komentáře kolegů na této stránce, tak se obávám, že kdyby to začalo skutečně fungovat, tak nastane "Zlojedové všech zemí spojte se". My, obyčejní ovčané potom pod masivní mediální a legislativní masáží raději sami zrušíme internet, než abychom strpěli takové ubližování zlojedům.
Prozatím Bitcoins představují jen okrajový jev s poměrně malým ekonomickým potenciálem. Proto jsou tolerovány a my si je můžeme užívat a příjemně snít. Nebo to bude jinak?
Když máte měnu s kterou nelze hnout, tak to pak vypadá jako v Řecku. My, protože máme korunu, si můžeme devalvovat hodnotu koruny a jsem (celkem v pohodě), ovšem pokud nemůžete spravovat měnu (jako Řecko nemohlo spravovat Euro), tak musíte snížit mzdy a zvýšit ceny a to OKAMŽITĚ!!!
Takže v případě BitCoins to znamená, že pokud by nastal větší pokles, měna jako taková by se opravdu nehla - jenom by všechno stálo 3x tolik a vydělával byste 2x méně :-). Tím by se dorovnal deficit hodnot bez hýbání měnou...
Ujišťuji Vás ale, že tohle bolí (zvlášť normálního zaměstnance) mnohem, mnohem více než inflace pár procent. Z tohoto důvodu většina států nepoužívá deflační měny.
Ze stejného důvodu se jako platilo už nepoužívají ani drahé kovy jako zmíněné zlato. Samozřejmě by nebyl problém platit zlatem už nyní. Přes komoditní trhy klidně můžete někomu platit zlatem on-line :-). A když ho máte dostatečné množství, tak si klidně svoje zlaté cihličky můžete nechat dopravit domů :-D.
To co rika JKL dava smysl. Tyhlety antikonzumni, antisvetove, linuxacko-geekovske pokusy vymyslet lepsi ekonomickej system nemaj sanci uz z principu ze sou dlouhodobe neudrzitelny / nevyhodny. Zmena je korenim zivota, evoluce je nutna, pokud by tu byla mena ktera se nebude nijak vyvijet, zanikne.
Tak se zase vy zkuste zamyslet nad tím, kdo ty stříbrné mince vydával a kdo měl zájem na tom, aby tam toho stříbra postupně ubývalo. Je to ten samý => panovník. Snižování obsahu stříbra byl pro něj dobrý způsob, jak mohl vydat více peněz (sám sobě, za jejich původní hodnotu), ale měl donucovací sílu k tomu, aby takové mince lidé brali jako stříbrné, a současně měl monopol pro jejich vydávání. Jestli se vám tohle nezdá jako krádež, tak pak už nevím.
V každém systému platí, že kdekoli se dá podvádět, tam se podvádět bude. U bitcoinu se podvádět nedá, a to je jeho hlavní výhoda.
Možná vám uniklo, že polemizuji s názorem "tisíc let nikdo inflaci nepotřeboval..." Potřeboval. O krádeži jsem se nezmínil ani slovíčkem. Můžete blíž vyložit, co znamená "u bitcoinu se podvádět nedá"?
Jednou z funkcí peněz je, že jsou mírou hodnoty. Protože tato "měna" je (a vzhledem k ostatním funkcím peněz bude) marginální a nekonvertibilní, musí prodávající při stanovení cen nutně respektovat ceny v jiných měnách, které vynaložil jako své náklady na pořízení produktu, který nabízí.
....Jednou z funkcí peněz je, že jsou mírou hodnoty.... Což vylučuje idealistické představy o BC jako věci která odbourá ekonomickou nerovnost, inflaci\deflaci. Nebo to, že se někdo dostane do dluhové pasti a bůh víc co jsem od BC avangelistů všechno slyšel či četl.
Lichvu může někdo zkonstruovat na mušlích, korálkách, groších, eurech i Bitcointech. Poznámce drobným písmem pod čarou si, které si někdo nevšimne při podpisu smlouvy, bude opět volné jakou měnou to bude.
Inflaci potřeboval akorát panovník. Inflace je extrémně výhodná pro vydavatele měny, protože umožňuje soustavné okrádání ostatních. Deflace je zase výhodná pro držitele měny a úplně obchází potřebu mít vůbec nějakého vydavatele měny.
K ničemu jinému než k okrádání (obdoba daní) inflace neslouží. Smutné je, že spousta lidí věří, že tak je to přece správně nebo dokonce že spotřeba je dobrá, i když ji nikdo nepotřebuje.
Rozdíl mezi Bitcoinem a českou korunou je v tom, že u české koruny musíte věřit ČNB. I pokud byste jí nevěřil, tak je používání koruny vynuceno zákonem, takže vám nic jiného nezbývá. U bitcoinu i u koruny víte, jak měna vzniká apod., v podstatě celé pozadí. U bitcoinu však stačí věřit tomu samotnému principu, že to bude fungovat. U koruny musíte věřit tomu principu a zároveň věřit ČNB (resp. lidech co ji řídí). To je dost rozdíl. Tím podváděním myslím jakoukoli manipulaci s měnou, včetně inflace (s tou se sice dá počítat, ale koruny se používat musí, takže…).
No zaprvé spekulujete na pokles hodnoty (vše by stálo 3x tolik), ale nevysvětlujete, čím by byl způsoben. Právě poměr spotřební koš vs. bitcoin by měl být víceméně stabilní. Je to právě jako se zlatem.
Důvod, proč se ustoupilo od krytí zlatem je ten, že pak není možné realizovat půjčky v míře, v jaké jsou nyní realizovány (víceméně je to kupování času - budoucích hodnot). Pokud máte měnu krytou zlatem, pak něco jako budoucí hodnota neexistuje a investovat lze pouze z nadbytečných zdrojů.
Zároveň se vám ale také nemůže stát, že vaše centrální banka natiskne nové peníze a tím vás připraví o úspory - peníze nereprezentují hodnotu.
Takže stále nechápu, v čem je u Bitcoinů problém. IMHO je to ekvivalent zlata navíc s tou výhodou, že nikdo nenajde nový zlatý důl, který by vaše zlato devalvoval.
Zaujala mě ta věta <i>.... větší pokles ... </i> Větší pokles čeho?
Nemůžu souhlasit, že inflace bolí málo. Bolí málo teď, ale v delším časovém horizontu bolí mnohem víc. Se podívejte na výnosy veškerých českých investičních a důchodových fondů za posledních 20 let. Po očištění o inflaci (o skutečnou inflaci, nikoliv oficiálně zmírněnou) je výnos minimální nebo záporný. Což samozřejmě nevadí spekulantům a bankám, protože jejich zisky se realizují krátkodobě, ale nám obyčejným zaměstnancům to defakto znemožňuje spořit na důchod a podobné důležité věci. Dá se říct, že inflace je stálé malé chudnutí všech, zatímco deflace je občasné větší chudnutí někoho.
Na druhou stranu...
Inflace nuti vlastniky penez je nekam investovat, kdyz lezi, tak ztraceji hodnotu. Pocas deflace penize casem ziskavaji hodnotu, takze staci kdyz je zasiji do matrace a o nic neprichazeji.
Takze spis otazka stoji takhle - potrebujeme investicni kapital nebo ne ?
Investiční kapitál tu bude, ať už je inflace nebo deflace. Vždycky bude někdo, kdo bude mít zbytkové peníze a bude na nich chtít vydělat něco více, než by mu přinesla třeba ta deflace.
A mimochodem, když zašiju peníze do matrace, udělám dobře! Ostatním tím totiž mírně snížím ceny, zvednu jim kupní sílu a sám se distancuju od spotřeby (tj. dávám společnosti svoji práci, ale zároveň nespotřebovávám). Na čas. Kromě toho, když mám nějakou hodnotu teď, a chci ji mít i za 20 let, to není zadarmo. Ty peníze mi může mezitím někdo ukrást, můžu je nerozvážně propít, můžu o ně jinak přijít… Bylo by správné, kdyby za moji snahu uchránit hodnotu ta hodnota spíše stoupla. A ne že si odtrhávám od huby a inflace mě ještě potrestá.
To o inflaci/deflaci je vsechno nakrasne pravda, ale pokud bude bitcoin tvrdsi mena (podlozena vyssi duverou... a podotykam vyssi duverou v tu menu, ne v to, ze ta mena udela lepsi socialni spravedlnost), tak po nejakych tech turmoilech prezije. A prezije ne jako komunisticka mena chudych, ale jako mena rezervni.
Klidne mohou vedle ni existovat GDolary a dokonce i dolary - vtip bude v tom, ze jejich kurz bude navazanej na BTC a moznosti centralnich bank hybat kurzem budou prave nula.
Ono je to jeste vtipnejsi, protoze IMHO uz se to deje prave ted. Hospodarska politika, jak menova, tak fiskalni, je cim dal min ucinna a verim tomu, ze je i to kvuli zmenam na peneznim trhu a vubec toho, co jsou penize. Verim, ze tu funguje cosi, jako hrozba kryptomen, ktere deiure poradne neexistuji, resp. jejich realne pouzivani je limitni nula. Nicmene trh s nimi nejak pocita a vi, ze si nemuze dovolit prilis.
Takze kryptomeny maji urcite budoucnost, zvlast pokud bude nejaky velky zlom, ale i bez nej. Nicmene nebude to vubec zadna idylka a bude to presne jak popisuje JKL - pro BFU middle class podelanyho zamestnance to bude dokonaly peklo a to az takovy, ze polarizace 99% vs. 1% se zvetsi.
Jenže to pak není o Bitcointu, ale obecně o jiném alternatívnímu plativu.
Pojen cryptoměna je umělý, BC není ani měna, ale doplňkové plativo. Důvod je že termín měna vychází z předpokladu konkrétního vydavatele. Upřímně mě připadá, že BC byl relativně promyšlený socioekonomický- IT experiment, který bohužel z rukou odborníků se dostal do rukou ekonomicko\politických neandrtálců nebo alternativní trolů. Tím myslím např. Ocupu, nebo antiglobalizační cirkus co jezdí po celém světě protestovat proti MMF a tak podobně.
Nevycházím z toho, že inflaci způsobuje jen a pouze regulace z vlády\panovníka a nevidím v ní ani to primární zlo. Hýbat s kurzem vychází ze změn na trhu. Už tu padlo ....Jednou z funkcí peněz je, že jsou mírou hodnoty.... efektivita využívání zdrojů není konstantní, množství zdrojů také ne. Takže nemůže být konstantní poměr BC vs spotřební koš. Nemůže být konstantní kurz BC vůči jinému platidlu.
Neinflační\deflační měna je utopistický ideál. Obrazně 1BC se nemůže rovnat například jeden rohlík, ve všech částech zeměkoule. 1BC se nemůže rovnat jeden rohlík v každém časové období. Pokud se budou měnit zdroje pro jeho výrobu rohlíku. V momentě kdy nebude vyjadřovat tu míru hodnoty nemá takové platilo význam používat. Hodnota peněz je výsledkem toho, jak ta ekonomika funguje.
Neinflační měna zapadá do komunitního uspořádání a plánovaného hospodářství. Kde poptávka „je rovna“ nabídce. Tedy konstatní a má tedy konstatní hodnotu vůči spotřebnímu koši
Doplňkové měny a plativa jako je BC budou existovat. Ony existují a existovaly dávno, mění se jen forma, kterou jsou prezentovány. Jejich dopad, nebude, ale globální na veškeré obyvatele, nebo veškeré ekonomické třídy. Jeho postavení proti spotřebnímu koši bude různé, až rovno nule. Tedy vždy se najde oblast, kde nebude akceptovaný\obchodovatelný vůbec.
Pořád nevím, jak si lze například našetřit peníze v inflační ekonomice. Podle toho to totiž vypadá, že peníze se nedají našetřit, že se dají jen půjčit a věřit, že jě někdy někdo zaplatí a že to zaplacené ještě bude mít cenu.
Osobně toto považuji za základní chybu systému a na hlavní důvod toho, proč bude hodně mých vrstevníků (a já možná také) místo důchodu umírat hlady.
Myslím, že tam máte dost naivní myšlenku a to : .....naprostá decentralizace a nezávislost měny na politicích či ostatních zlojedech spolu s anonymitou účtu i transakcí vrací občana zpět do postavení suveréna, který sám rozhoduje o tom, co se bude dít s jeho penězi. To tedy znamená, že se musí zcela změnit nejen daňový systém, ale i celá politika...
Technicky BC není zas tak úplně anonymní a pak myšlenka že typ nebo druh měněny řeší problémy na které narážíte je dost zcestná. Už protože suverénem se občan\jedinec stane tehdy až bude mít suverénní sociální inteligenci . Takže dejte "Křovákovy" místo dolaru Bitcoint a stějně bude věřit na zlé duchy a tak podobně. Politický a sociální vývoj ve spolčenosti není přímo úměrný ekonomickému modelu.
Osobně mám pocit, že prošvihnutém „konci světa“ . Se nám alternativci opět oklepali. A ze zklamaní tím jak je nestihli mimozemský autobus k lepším zítřkům už zase vystrkují růžky. A začínají "zásobovat" svět utopistickými new-age myšlenkami, které už ale opravdu těd možná pomohou....
Vsak jo, celej system i politika se zmeni. A uz se meni. Dani se vybira cim dal min a bude to pokracovat. Staty jak je zname ztraceji silu, politici jsou vleceni trhem a maji cim dal mensi prostor k manevrovani.
Ze statu zbyde slupka, menova i fiskalni politika budou na odpis. Lidi se budou bourit, ale svet pujde smerem treti svet - bohaci vs. chudaci. Defacto se po kratke anomalni situaci, ktera nastala navic jen pro mensinu obyvatel planety, vse vrati do starych koleji gini koeficientu > 0.7 nebo neco takoveho.
To je všechno pěkné, dokud vše funguje.
Pak někde bagr vytrhne nějaký optický kabel ze země a kus mobilní sítě je na den mimo provoz, vypadne kartové centrum některé banky nebo překročíte denní limit - a končíte. Když máte alternativu (kartu druhé banky, nebo k tomu platebnímu mobilu ještě normální kartu, nějakou hotovost v peněžence), tak máte aspoň nějakou šanci, že do odstranění závady nebudete o hladu.
To je pravdepodobné. Niečo podobné už teraz funguje napr. v Estónsku: http://e-estonia.com/components/mobile-id
Zmíněné placení hotovostí v automatech je snad „normální“ už jen u nás a dál na východ. Všude jinde můžete do parkovacího automatu, automatu na jízdenky městské dopravy, vlaků apod. zasunout kreditku a také jí zaplatit. U nás pak návštěvy z toho vyspělejšího zahraničí jen tupě zírají na automaty na P+R a marně převracejí kapsy, jestli tam nemají nějaký český drobas. Samozřejmě nemají. A placení mobilem bez toho, že bych měl v kapse nějakou kreditku? Ptákovina. Kreditka se vám, na rozdíl od mobilu, nevybije. Místo náhradních baterek nebo solárních či jiných nabíječek budu raději dál nosit ty kreditky a možná nějaký ten malý obnos, abych při tom zmíněném překopnutém kabelu nejen nezemřel hladem, ale třeba se mohl jít taky relativně kulturně vyprázdnit.
Stará moudrost říká, že od chaosu dělí civilizaci jen sedm jídel. Pokud se opravdu něco stane, tak vám ta hotovost v kapse je stejně k ničemu jako ta kreditka.
Nenajíte se ani jednoho.
Například podle Německa máte mít doma pro případ krizové situace zásoby na 14 dní. Viz http://www.ernaehrungsvorsorge.de/de/private-vorsorge/notvorrat/vorratstabelle/
Máte?
Za předpokladu že nebydlíte v panelovém domě. Pokud vyjdu z údajů Českého statistického úřadu (sčítání 2011), zjistím, že v panelových domech bydlí 10 144 961 z 10 424 974 obyvatel. Jelikož výsledky vypadají jako totální kravina, řekněmě že v bytech bydlí 7 000 000 obyvatel. Pokračujme v úvaze dál. Předpokládejme, že oněch sedm miliónů lidí sežene "pitnou vodu" (třeba z nejbližší stoky=řeky) a bude si chtít uvařit. Kde vezmou palivo? U obyvatel domků předpokládám, že mají zásoby dřeva a uhlí a rok, dva, tři by s palivem vydrželi. Představa, že území ČR poskytne palivo pro obyvatele panelových domů je směšná.
Máte kam postavit kamna, nebo měl Váš příspěvěk nějaký hlubší smysl?
... že měna musí mít hmatatelný podklad, jinak se nestává měnou. To znamená, že bankovky být musí, jinak by nemohla existovat ani samotná měna. Zase se probuďte. Co když dotyčný utopí mobil? Jak si koupí nový, když jeho NFC nástroj na platby bude dead? Jasně, bude mít tablet, záložní kartu..ááááá jsme u toho. Vždycky musí mít člověk něco záložního.
Dobry postreh a pekny popis logickeho kroku. Ono jedna z moznosti rustu velke firmy je zalozit si vlastni banku. Pripadne se nechat uverovat zakazniky formou predplatneho nez bankou.
Naskyta se tu jedna otazka. To, co na internetu chybi je neco, co by nahradilo obcanku = doklad totoznosti. K tomu nejaka dobrovolna identifikace lidi, kteri to chteji. Je otazkou, co by se stalo, kdybychom nahradili obcanku a ruzne udaje nejakou socialni siti. Ono nekdy Vam staci vedet, ze na druhe strane je jedna realna osoba, nekdy je potreba vice zodpovednosti.
Mozna, ze dnes si techto par veci nedovedeme predstavit, ale za par let to muze byt bezne.
Jsem vcelku zvedavej, kam to pujde. Nejen proto, ze delam kartove systemy.
gf
To řeší jen problém "nepoctivý obchodník si vyfotil můj kus plastu". A co problém "údaje o mojí kartě včetně CCV si stáhl hacker z databáze"? CCV má smysl přesně jednou, v okamžiku, kdy ho při první platbě dám poprvé z ruky. Od té doby ho už pod kontrolou nemám. Pokud chci svoji paranoiu brát vážně, tak fyzickou kartu musím mít zablokovanou proti jakékoliv transakci bez online ověřené přítomnosti karty a na vzdálené platby musím mít kartu virtuální (a buď CCV nebo rovnou číslo karty se musí pro každou transakci měnit).
Obávám se, že myšlenka je příliš futuristická. Mezi tím, co dělá Apple/Google a tím, co považujme za banku, je stále propastný rozdíl. Že by Apple požádal o bankovní licenci v každé zemi, kde působí? Těžko. To má jako poskytovat úvěry? Nechal by někdo do Apple posílat svoji výplatu? Dostal bych od nich hypotéku?
Objem peněz o kterém se v globálu bavíme je úžasný, ale kdo utratí na AppStoru víc než 10€ za měsíc? To, co posílám Applu je zanedbatelné. Proč bych své peníze svěřoval firmě, se kterou dělám 0,006% svých transakcí??? I když globálně protočí mld. dolarů.
Apple/Google budou významný payment processor, ale banka? To ne.
Ne vzdycky si dovedeme predstavit, ze neco bude. Pokud ale vezmete v uvahu, ze firma ma tolik a tolik hodne penez a ze ma distribucni kanal, tak to je jeden z velkych duvodu, aby se vydala timto smerem. V podnikani, pokud hodne rostete, se postupne snazite zbavovat prostredniku, at uz je si to ci ono delate sami nebo prostrednika koupite.
Nekde jsem slysel, ze je potreba verit na veci, ktere neexistuji - jak jinak by vubec mohly zacit existovat ? Apple tusim pujcoval americke vlade - proc by nemohl lidem ? Proc bankovni licenci v kazde zemi, penize nejdou poslat pres hranice ? Nemuzu snad platit americkou kreditkou ? Ceskou ve Svycarsku to fungovalo :) Ja jsem penize sveril firmam, se kteryma delam 0% transakci a vubec mi to divne neprijde. Jinak vse nej v roce 2013, at se dari !
...z jednoduchého důvodu: je to jediný 100% anonymní platební prostředek. Když nechci, aby se někdo mohl dozvědět, že jsem např. byl v bordelu, tak tam rozhodně nebudu platit kartou/mobilem apod. On je totiž docela velký rozdíl mezi rizikem, že mě někdo uvidí, když tam/odtud jdu - a mezi rizikem, že od návštěvy "navěky věků" si to někdo někde může zpětně vyhledat.
Coz je presne ten duvod, proc se staty/banky snazi o jeji vymyceni
http://www.theatlantic.com/technology/archive/2012/03/as-sweden-goes-so-goes-the-world-the-beginning-of-the-end-of-cash/254713/
a stejné to bude s mobilními platbami a zárukami společností jako je Google, nebo Apple. Zase bude těžší začít něco dělat, protože budete muset projít sítem Google, což povede k větší unifikaci a tedy ke snížení pravděpodobnosti, že systém nalezne optimální rozdělení zdrojů. Centralizace obchodu je zločin, postupně povede k zániku civilizace, protože nakonec bude jen jeden MultiStore a uplatní se tak 20 položek shora každého seznamu, který vyplivne. Ekonomika zmrzne.
růžovoučký pohled na online placení. Exitují tady dva zásadní problémy:
1)Již zmínil někdo nahoře, tj. vypadne datová infrastruktura a nenajíš se. Spolehlivost těchto věcí totiž nestoupá (čistě matematicky ani nemůže) spíše naopak.
2)Snadné okradení. Nejde ani tak o hackery, ti jsou v pohodě už teď ale o vlády a státy. Pokud bude platební styk pouze elektronický, je velice snadné peníze zabavit, zablokovat, vysledovat atp. Což samozřejmě (z mého pohledu) nikdo soudný nemůže chtít.
Ještě nazávěr ohledně inflace/deflace. Inflace nahrává dlužníkům, deflace věřitelům. Vzhledem k tomu, že peníze jsou nyní kryty pouze důvěrou věřitelů ve splacení a zároveň téměř neexistují státy, které by nedlužily, tak se všude tvrdí, že inflace neboli znehodnocování(zlevňování) peněz je správné a deflace je špatně. Nicméně rozum praví (bez ohledu na veškeré ekonomické školy), že bez stabilní ceny peněz nelze dlouhodobě (desítky let) plánovat, spořit nebo investovat. Problémy dnešní doby myslím toto potvrzují.
Nutno dodat, že inflace je obvykle kalkulována v úrokové míře... Takže pokud inflace roste rovnoměrně "běžným způsobem", tak je vliv na výhodnost ve vztahu věřitel-dlužník v podstatě nulový. Problém vypukne pouze v případě, kdy se situace zhoupne nečekaně na některou stranu, buď k prudkému nárůstu nebo naopak poklesu inflace. Pak nastanou "zajímavé časy", koneckonců není nijak složité najít příklady z aktuální doby...
Bitcoiny (a jiné alternativní měny): jejich hlavní problém je, že jsou "elitářské". Anča od rybníka je nikdy nepochopí a nikdy nebude používat. Ta je vyděšená, když přejede přes Rozvadov a má vzít do ruky eura, ale ještě to nějak zvládne. Anči od rybníka tvoří 80% našeho (obecně jakéhokoli) národa.
Tedy všechny ty sympatické, strašně chytře vymyšlené alternativní měny budou jen pro určitou skupinku lidí, která je malá a ani se nebude moc rozrůstat. Ostatně alternativních měn lze vyjmenovat mnoho desítek, existují dlouho, žádná ale nezvítězila ani nedoznala většího rozšíření.
Otázka Bank of Google/Apple. Pozor, uvědomme si jednu věc - co je to banka a co je to poskytovatel peněžních služeb (tj. "procesor"). Banky máme tendenci vnímat jako instituce s velice širokým záběrem, kde peněžní služby jsou jen jednou z mnoha činností. Jenomže (mimochodem také když se podíváte na to, kam směřují poslední kroky EU v oblasti bankovnictví) lze toto rozsekat: naprostá většina občanů potřebuje JEN ty peněžní služby, ty potřebuje denodenně a mnohokrát. Bank of Apple/Google je "wallet", instituce realizující pro mě a v mém jménu, mými instrukcemi peněžní služby. Ostatně tohle dělá už PayPal, PayU, Moneybookers atd. - peněžní služby, taky pro stovky tisíc lidí u nás. Máte pocit, že tyto firmy mají u nás zažádanou/udělenou bankovní licenci? Nikoli - ani ji nepotřebují. Bankovní licenci - úvěry, hypotéky, správu aktiv, investiční bankovnictví, stovky dalších produktů - ať si mají "kamenné" banky, přísně dozorované a regulované. Až budu chtít jejich služeb využít, obrátím se na ně. Ale to, co potřebuji - a co potřebuje každý z nás, každý den, desetkrát - jsou "drobné" peněžní služby. Je stále "Bank of Apple" příliš futuristickou představou?
V roce 1993 byste taky možná napsal, že Anča od rybníka nikdy nepochopí e-mail a web a nebude to používat. Nebude ani mít počítač, ani nějaký účet v internetu. Maximálně zvládne něco objednat telefonem v QUELLE.
A přesto dnes tahle Anča má smartphone, na letošní Vánoce si většinu věcí koupila na internetu a dost možná má i něco jako blog, i když jen na MimiBazaru.
Adopce nových věcí bude pomalá, ale pokud přinesou něco, co tu chybělo, ujmou se. O tom jsem přesvědčen.
Tak adopce „věci“ jako je finanční gramotnost jde opravdu pomalu.
Pravděpodobně si plete pojmy jako znalost něčeho a schopnost používat něco.
Tady nejde o to jestli Anča zvládne vykonat nějaké věci. Ale jde o to, že již od dob vzniku prvních finančních a bankovních systémů, zboží na splátky, bezhotovostních plateb a podobných „novot“. Má pokolení těch Anč problém s tím si spočítat takové věci jako je splátka, úrok, poplatek, zisk, ztráta, rezerva atd…. Ty problémy bude mít pokolení Anč s jakoukoliv měnou, protože neumí v tom systému hospodařit.
Proto taky Ančám se tak líbilo v režimu 1948-1989, protože to měli jednoduší. Jednak kvetl výměnný obchod a spousta věcí byla nerealizovatelných. Tedy obchod byl úměrný jejich znalostem\schopnostem a nemohli tam udělat chybu.
Od první zmínky o Bitcointu nahoře je poznat jak se tu spojuje několik problémů dohromady, pokud si je někdo neplete vůbec.
Potrebujete pôžičku, aby urýchlene zlepšiť vaše podnikanie, aktualizujte interiér vášho bytu, domu, budovy, atď alebo na projekty, alebo z iných dôvodov, ale bohužiaľ banka vás požiadať o podmienky, ktoré nemôžete stretnúť sa s. Ak máte príjem, ktorý môže povoliť budete platiť za mesačné splátky, môžeme byť pomoc pre vás za dobrú úrokovou sadzbou. Kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu; panda.investments@outlook.com