Myslím, že jde jen o konkrétní řešení, ne obecné. Vzniká tímto spousta možných nejednoznačných variant podpisu a tím i soudních řízení/rozhodnutí. Chudák běžný občan asi raději bude řešit pro jistotu a levně stylem z Rakousko-Uherska (pero + papír + případně svědci).
22. 1. 2025, 09:32 editováno autorem komentáře
Panebože, ta automatická anonymizace soudních rozhodnutí, to je něco k uzoufání.
(k tomu srovnej například [jméno], J. [tituly před jménem] al. Proměny soukromého práva v době COVID – 19. 1. vydání. [adresa]: [právnická osoba]. Beck, 2023, s. 161 -163), včetně webové služby DocuSign (k tomu srovnej [tituly před jménem] [jméno FO], [tituly za jménem]: Digitální právní jednání, Právní rozhledy č. [hodnota]-16/2023, s. 515)
Kdo to proboha vytvořil a kolik to stálo? :-(
Pracovat jakkoliv s elektronickým podpisem je pro běžného smrtelníka peklo. Poznat o jaký typ podpisu se jedná a zda je validní a zda má časové razítko je prakticky nemožné.
A ještě horší je, pokud nastane nějaký problém. Například podepisovali jsme smlouvu. Došlo od protistrany, její podpis dle Adobe platný a svítil zelene, podepsali jsme my, oba podpisy platné, vše zelene. Za týden jsem se náhodně podíval a ejhke, podpis protistrany svítí červene. Pro ke záhada, platnost certifikátu u obou stran (a už ověření tohoto je pro normálních osobu úkon, který absolutně nechápe) byla ještě minimálně několik měsíců, oba vydané českými certifikacnimi autoritami.... Na nic jsme prostě nedošli.
Jinam by i u státu se hodilo rozlišovat, například jsme chtěli elektronizovat dotační programy, ale smůla. U měst je to veřejnoprávní smlouva,takže to o čem se píše ve článku přes Docusign nejde. Paradoxní je to v tom, že stát s tím problém nemá a dotace má přes portály, města ale nemůžou.
Jenže čím to nahradit? Snad všechny alternaticky oproti Adobe Acrobat Reader mi některá PDF nedokázala zobrazit. A co se podepisování a podpsiů týče, tak ještě mnohem horší.
V práci máme ještě 602 Signer, zrovna na podpisy není úplně špatný, ale třeba bylo potřeba podepsat dokument o 400MB a smůla, Signer umí max 150MB, prý to ani přesně neví, co zvládne. Navíc pro běžného smrtelníka je to nepoužitelné, protože je to placené.
Možná se už situace změnila, ale pokud znáte nějaký soft, který je zdamra i pro komerční využití, umí bez problémů pracovat is velkými soubory všemožných typů a jde v něm snadno podepisovat a kontrolovat podpisy, sem s ním. Já nakonec vždycky skončil u Adobe....
jak čtu v tom zdroji, ověřuje se to pak úplně stejně jak by to bylo na papíru, tj. kouká se na metadata a samotný obsah, hledá se třetí osoba, která by to potvrdila.
¨podvrhnout odesílatele je snadné, ale podvrhnout ho tak, aby email skončil ve schránce a nešlo to snadno poznat? To už je docela těžké.