Samozrejme, ze jde o daleko obecnejsi problem nez jen Windows versus UNIX, pan Zajicek ale tentokrat dal prilezitost aby si potrebne zobecneni provedl sam ctenar - a to v mire, ktera je pro nej jeste prijatelna a pochopitelna. Zname preci l-users - tem kdyz se to nepredlozi polopate a s konkretnimi priklady, tak to nepochopi ;-). A, samozrejme, ze tento clanek musi byt psan ze strany users - my, z druhe strany barikady preci vime davno o co jde ... :-)
Druha sorta lidi jsou proste ti, kteri vedi jak to funguje - to je naprosto oddelena zkusenost. Takovi lide dokonce ani nemusi byt "zkuseni uzivatele" - muze se ukazat, ze obchodni dopis ve Wordu zformatuje ona sekretarka daleko lepe a rychleji. Na druhou stranu, takovy clovek dokaze zachazet i s programem, ktery nikdy nevidel a je daleko v lepsi situaci v pripade, ze se neco nechova tak jak se ocekava. Proste, tito lide maji rozdilne znalosti a rozdilne "pouziti". A pri sebevetsi penetraci GUI lide, kteri chteji vedet jak "cerna skrinka" funguje nezmizi. Maximalne se zmensuje jejich procentualni zastoupeni ve skupine lidi, kteri prichazeji do styku s computery.
Vic nez to, ze dnes je kupa laickych uzivatelu me vadi to, ze k nim jako k mase mysleni neschopnych idiotu pristupuji sami vyrobci software nedavajice jim tak jakoukoliv moznost vyberu. Mam tim na mysli m.j. to, ze v posuzovani "uzivatelska privetivost" v.s. bezpecnost nejenze automaticky voli to prvni, coz by snad jeste mohlo byt odpusteno, ale delaji to dokonce tak arogantne, ze vetsinou ani uzivatele neinformuji o nebezpecich, kterym ho tim vystavuji.
Takze tak....
Ten monopol tu stale je a bude. Neexistuje zadna oblast, kdebyste se jakymkoliv zpusobem dokazal zbavit potreby (monopolu) lidi, kteri "vedi" a neni duvod se domnivat, ze pocitace budou vyjimkou. Je nebezpecnym oblbovanim laickych uzivatelu jim tvrdit, ze vsechno dokazou sami a bez toho, ze se budou muset naucit "rozumet". To, ze si lze podobne nesmysly sirit je nepochybne dano tim, ze vyrobci software preci nenesou za skody zpusobene svym softwarem zadnou zodpovednost - to se to pak lze jako kdyz tiskne ...
A cim komplikovanejsi system (Windows, GUI) tim vetsi pravdepodobnost zavady a vetsi pravdepodobnost, ze to nepujde opravit. Ale to uz jsem odbocil opravdu hodne ...
A k cemu je dobry jakykoliv shell?
Dam ti Vaclave priklad, co je jednodussi? :-)
napsat do shellu:
cd adresar
cp a.txt b.txt
anebo v GUI:
kliknout ikonku s GUI-filemanagerem, nekolik tuknuti na adresare, oznaceni souboru a.txt a ted trosku premysleni, protoze to uz zalezi na GUI-filemanageru co dovede.
prvni moznost:
tuknout na menu, tuknout na polozku "kopirovat do", napsat "b.txt"
druha moznsost: (pro uzivatele Win9x)
chytnout ikonku "a.txt" pravym tlacitkem, potahnout a pustit a zvolit v vyskakovacim menu polozku "zkopirovat sem" a pote tuknout pravym tlacitkem na novou ikonku ("kopie-a.txt") zvolit prejmenovat a napsat "b.txt".
Snadne, ze?
A ja mam spusteno svych osm textovych konzoli a Xy spoustim jen kdyz uz je nektera WWW stranka opravdu tak nepouzitelna, ze je opravdu potreba sahnout po Netscape (coz je, priznavam, casto). A kdyz uz nahodou nabootuji Windows tak prvni co obvykle spustim je VOlkov Commander a zase mam command prompt vyjma uziti Netscape.
A to mam vlasy ani ne centimetr, nekourim a kafe taky nepiju. Asi me maminka neco zamlcela ...
Na zaklade posledni vety me napadlo premyslet o tom, k cemu je vlastne obvykle GUI (ktere me casto zdrzuje potrebou sundat pravou ruku z klavesnice a polozit ji na mys - ja nepisu jednim prstem leve ruky) a vlastne me az na prohlizeni toho WWW nic-moc nenapada ...
Tak nevim ...
Paralela s praotcem Janeckem je gumova - lze pouzit i jako argument i jako protiargument. Kazdy praotec Janecek totiz umel ulovit, stahnout a upect jelena. Dneska (zejmena to loveni) rozhodne mezi vseobecne vlastnosti nepatri - doslo k rozdeleni a specializaci ...
GUI se stale bude pouzivat pouze pro urcity "styl" prace a nikdy nebude nastrojem zcela univerzalnim, pouzitelnym "na vsechno". A je otazka, jestli je vubec dobre mrhat penezi a pokouset se vyvinout neco zcela univerzalniho. BTW, telefon nezlikvidoval psanou postu ani televize nezlikvidovala kino. GUI a non-GUI ovladani zustane take v klidu vedle sebe - kazde pro jine prilezitosti, kazde pro jine lidi, kazde pro jiny druh prace.
Debata zda je GUI vhodne ci nevhodne pro praci a vzdelavani laickych uzivatelu je (az na pouzivane pojmy) identicka s debatou zda ma na vzdelanost vliv televice kladny ci zaporny. Jedni zduraznuji to, ze se "k veci" dostanou i ti, kteri by jinak pro slozitost k problemu ani nepricichli - a tak ziskaji alespon minimalni gramotnost (v danem oboru), jini rikaji, ze tento pristup zabiji v cloveku ochotu premyslet, coz je pro pouzitelnost cloveka daleko podstatnejsi. Je to identicka debata jako ta, kde se resi jestli se maji deti na zakladnich skolach ucit myslet nebo zda maji byt nacpany kupou fakt. A tyto debaty jsou (IMHO) tak caste a tak naprosto bezvychodne (protoze jde o stret dvou mimobeznych koncepci), ze v tom vidim duvod, proc se tady zadna rozumna debata na toto tema nerozjela. Proste zustanou zachovany oba zpusoby a skutecne budou vznikat dve vetve lidi - prisne specializovani a "renesancni" (oboji jsou potreba a zadny neni obecne lepsi nez ten druhy; mimochodem, to deleni samozrejme neni prisne binarni). A tento primarni rozpor se promitne uplne vsude, vcetne pocitacu. Zadne UI nebude nikdy "obecne" (nepocitame-li, ze v sobe bude mit zabudovano CLI, coz zatim vzdy plati) a IMHO nema smysl toho stavu dosahovat.