Vlákno názorů k článku Kdy počítač přestává být počítačem? od Ondrej 'SanTiago' Zajicek - Domnivam se, ze clanek se netyka problemu users...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 9. 2000 1:07

    Ondrej 'SanTiago' Zajicek (neregistrovaný)
    Domnivam se, ze clanek se netyka problemu users vs. geeks (jak si nejspise nekteri prispevatele mysli), ale problemu CLI vs. GUI. IMHO je mezi CLI a GUI jen jeden opravdu zasadni rozdil, a tim je intuitivnost - od toho se vetsina ostatnich veci odviji. Nedovedu si kloudne predstavit intuitivni CLI nebo neintuitivni GUI (no, tam by to slo, ale kdo by to delal, ze?). Zasadni problem s intuitivnosti je IMHO v tom, ze znacna cast lidi se pak domniva, ze netreba cist manual a veskerou dokumentaci. Ono to je obvykle vicemene pravda - zakladni operace jsou vetsinou znacne intuitivni a trivialni a obtizne operace se daji slozit ze snadnych. A v tomto je casty zadrhel pri uzivani GUI - cas usetreny nestudovanim pouzivani programu se velice casto prosrada pouzivanim neefektivnich metod reseni problemu.

    Kazdy interface muze byt ruzne mocny - napr. unixovy shell je nesporne mocnejsi nez dos prompt, obdobne rozdily jsou i v ruznych GUI. Mocnosti zde myslim moznost kombinovani vyrazovych prostredku daneho interface za ucelem elegantniho reseni slozitych uloh (no hnusne receno, snad mne pochopite :-) ). Z tohodle hlediska je u GUI ten problem, ze intuitivne se da udelat jen nejaky maly zaklad funkci GUI - uzivatele zvykli na intuitivni praci pak o techto dalsich moznostech nevedi a nevyuzivaji je.

    Krom toho, v GUI jsou obvykle zakladni operace (presun souboru, smazani souboru, vytvoreni adresare) jednodussi nez v CLI (do GUI castecne pocitam i Norton Commander a spol.), coz je sice hezke, ale svadi uzivatele k tomu, aby komplexnejsi ulohu resil jako sled zakladnich operaci (treba jejich mechanicke opakovani), nez elegantni kombinaci funkci daneho interface.

    Co tim chci rict - CLI do jiste miry nuti uzivatele pouzivat mozek (coz dela nejspise skoro kazdy nerad (podstatna cast geeku asi taky, akorat to premahaji :-) ) :-) ), zatimco GUI ho teto nutnosti do jiste miry zbavuje na ukor efektivity prace. Abych to vyjadril prikladem - nedokazu si predstavit silence, ktery by uzival CLI a mazal desitky souboru tim, ze by postupne zadaval del [jmeno jednoho souboru] - to uz by se radsi ty wildcards naucil. Zatimco mnohokrat opakovane snadne klik-stisk delete-enter je beznou praxi.

    No tak mam pocit, ze akorat mlzim okolo a nedokazu se dostat k jadru veci :-), tak uz radsi koncim.

    BTW, kdyz odmyslim geeky, je mozne usery delit na ty, kterim staci vedet naproste minimum k tomu, aby mohli delat to, co potrebuji, a ty, kteri toho chteji vedet optimum (krasne slovo :-) ) - tedy takove mnozstvi vedomosti, ktere je prilis nezatizi, ale ktere jim umozni vyuzit dany nastroj co nejefektivneji.
  • 12. 9. 2000 11:30

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Mozna by diskuse byla mene zamlzena, kdyby se ujasnily pojmy. Tadu se napr. mluvi o GUI, ale pritom to "G" v nem neni vubec podstatne a nema ani zadny zasadni vliv na zadnou z vlastnosti, ktere jsou zde prezentovany. 80% cinnosti na ktere v GUI vykonava bezny uzivatel mel v sobe uz stary Norton (pravdepodobne spravne zarazovany mezi G(?)UI ) a tak GUI zustana vzhledem k "non-G" UI vyhoda jedina - jednotny vzhled programu.

    Debata zda je GUI vhodne ci nevhodne pro praci a vzdelavani laickych uzivatelu je (az na pouzivane pojmy) identicka s debatou zda ma na vzdelanost vliv televice kladny ci zaporny. Jedni zduraznuji to, ze se "k veci" dostanou i ti, kteri by jinak pro slozitost k problemu ani nepricichli - a tak ziskaji alespon minimalni gramotnost (v danem oboru), jini rikaji, ze tento pristup zabiji v cloveku ochotu premyslet, coz je pro pouzitelnost cloveka daleko podstatnejsi. Je to identicka debata jako ta, kde se resi jestli se maji deti na zakladnich skolach ucit myslet nebo zda maji byt nacpany kupou fakt. A tyto debaty jsou (IMHO) tak caste a tak naprosto bezvychodne (protoze jde o stret dvou mimobeznych koncepci), ze v tom vidim duvod, proc se tady zadna rozumna debata na toto tema nerozjela. Proste zustanou zachovany oba zpusoby a skutecne budou vznikat dve vetve lidi - prisne specializovani a "renesancni" (oboji jsou potreba a zadny neni obecne lepsi nez ten druhy; mimochodem, to deleni samozrejme neni prisne binarni). A tento primarni rozpor se promitne uplne vsude, vcetne pocitacu. Zadne UI nebude nikdy "obecne" (nepocitame-li, ze v sobe bude mit zabudovano CLI, coz zatim vzdy plati) a IMHO nema smysl toho stavu dosahovat.

  • 12. 9. 2000 21:31

    Ondrej 'SanTiago' Zajicek (neregistrovaný)
    Jen tak pro presnost - CLI je IMHO forma UI, proto to G v GUI (i kdyz mozna by bylo vhodnejsi misto GUI rikat VUI - Vizualni uzivatelsky interface.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).