Vlákno názorů k článku Kdy počítač přestává být počítačem? od Maarty - Asi bych se pozastavil nad tímto tvrzením: "Stejně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 9. 2000 11:02

    Maarty (neregistrovaný)
    Asi bych se pozastavil nad tímto tvrzením: "Stejně tak nemá smysl vznášet otázky typu: "A co maj teda nepočítačoví lidi dělat, když chtěj na počítači napsat dopis nebo článek?". O to tady přece jde, nebo snad ne ? Vývoj GUI jednoznačně směřuje k jednoduchosti a nemám pocit, že by to bylo špatně. Vždyť lidé, kteří počítačum nerozumí, můžou být jedině spokojení. Dostanou se k informacím a k nástrojům na zjednodušení práce. Tyto výhody nemohou být přece vykoupeny jen tím, že člověk delší dobu studuje jak co funguje. Nezastávám se M$ ani nikoho jiného, ale uvědomte si, že je to všechno otázka lidí, jak co používat. Kdo chce používat příkazovou řádku, "BUDIŽ" :-)
  • 11. 9. 2000 11:46

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Samozrejme, ze to neni spatne. Zakladni problem je, ze vetsina lidi se domniva, ze uzivatel pocitace a clovek pocitacum rozumejici jsou jen dva body na jedne primce. Ale ono tomu tak neni a je davno na case priste tyto dva druhy pristupu k pocitacum odlisit. Bezna sekretarka (takova ta co se dodava v bile nepotistene krabici) je proste uzivatel, kdyz se bude hodne snazit, bude mozna zkusenym uzivatelem, ale vzdy bude jen uzivatelem - a to nikoli pocitace, ale nejakeho konkretniho programu - nejcasteji M$ Wordu a Outlooku. Tak je to asi dobre - nikdo nemusi/nemuze byt odbornik na vsechno a spocitejte si, kolik veci bezne denne pouzivate aniz vite jak presne funguji - a nezajima vas to - a nedokazete udelat vubec nic rozumneho pokud ta vec najednou zacne fungovat jinak nez jste zvykly. Stejne jako nestastny uzivatel pocitace.

    Druha sorta lidi jsou proste ti, kteri vedi jak to funguje - to je naprosto oddelena zkusenost. Takovi lide dokonce ani nemusi byt "zkuseni uzivatele" - muze se ukazat, ze obchodni dopis ve Wordu zformatuje ona sekretarka daleko lepe a rychleji. Na druhou stranu, takovy clovek dokaze zachazet i s programem, ktery nikdy nevidel a je daleko v lepsi situaci v pripade, ze se neco nechova tak jak se ocekava. Proste, tito lide maji rozdilne znalosti a rozdilne "pouziti". A pri sebevetsi penetraci GUI lide, kteri chteji vedet jak "cerna skrinka" funguje nezmizi. Maximalne se zmensuje jejich procentualni zastoupeni ve skupine lidi, kteri prichazeji do styku s computery.

    Vic nez to, ze dnes je kupa laickych uzivatelu me vadi to, ze k nim jako k mase mysleni neschopnych idiotu pristupuji sami vyrobci software nedavajice jim tak jakoukoliv moznost vyberu. Mam tim na mysli m.j. to, ze v posuzovani "uzivatelska privetivost" v.s. bezpecnost nejenze automaticky voli to prvni, coz by snad jeste mohlo byt odpusteno, ale delaji to dokonce tak arogantne, ze vetsinou ani uzivatele neinformuji o nebezpecich, kterym ho tim vystavuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).