Je mi lito, ze nekolik prispevatelu odbocilo do temat, ktera byla nadhozena, aby vynikla zakladni otazka - zda GUI ma sva omezeni a zde se vubec mohou vyvijet nabidkou funkci, ktere se chte nechte museji zastirat, aby jimi bezny uzivatel nebyl "obtezovan". Jinak receno - kdyz zacne beznemu ridici auta blbnout treba karburator, nenajde zadne "GUI" na jeho opravu. I auta maji omezeni komfortu uzivatelskeho ovladani, nemohou nic vyladit, konfigurovat, aby auto jezdilo co nejperfektneji.
Kvantita nasazeni pocitacu ve vyzkumu roste a tvrde poroste. Jde o velmi specificke aplikace. Vedci nemuseji byt geeky. Ale kde sezenete jake GUI, ktere by temto rozdilnym aplikacim vyhovovalo?
Kdyz to hodne nadsadim - na kosmickych lodich ve Star Treku je kde jake GUI pro operace na bazi fyzikalnich a biologickych zakonu v jejich dost extremnich polohach a nepredpokladatelnostech?
Je osud GUI vymezen? Konci GUI samo sebou, nema sanci na vyvoj, ktery by odpovidal bohatosti moznosti vyuziti vypocetni techniky? Nekonci GUI na hranici MS Officu (analogii povicero), v nejlepsim pripade CADu?
A nejhorsi otazka na zaver - co bude delat uzivatel MS Officu tvari v tvar treba jakemusi takemusi GUI v ridicim centru kosmickych letu? Opravdu neni GUI omezeno samym sebou? Nebo se bude muset nakonec vyvijet nejake vrstevnate diverzifikovane rozhrani, kter bude s pocitaci komunikovat tak, aby se vyuzila jeho kapacita pro jakoukoli aplikaci opravdu naplno a co nejefektivneji?
Tak o tohle mi v clanku slo. Pokud to z nej moc nevyplynolo, pak sorry, zahradniku:)
Takze cilem clanku nebylo poukazat, ze se internet a pocitace vzdaluji geeks? Cilem clanku bylo zamysleni "Snese soucasna podoba grafickeho uzivatatelskeho rozhrani jeste dalsi funkce?"?
Pak ten clanek dost dobre nechapu, sleva oboji a dost nestastnym zpusobem. O otazce budoucnosti GUI je akorat anotace, zbytek je prevazne lamentace pouceneho uzivatele pocitace nad tim, ze bfu jsou bfu.
... "Ale když dostanu, vždy mě zaskočí, že takový uživatel neví vůbec nic nejen třeba o adresářích disku, ale on neví dokonce ani o tom, že v té krabici nějaký disk je! :-) Shocking?"
... "Pro geeka je počítač počítačem se vším všudy. Ale je tím i pro běžného uživatele, který o jeho vnitřnostech a softwarových funkcích nemá ani páru? " ...to je o GUI?
Pokud bylo cilem zabyvat se budoucnosti UI, tak pro prumerneho uzivatele je to samozrejme ovladani hlasem. Elitni geeks asi zustanou u klavesnice, nebot je to nejrychlejsi zpusob komunikace s pocitacem (psat je rychlejsi nez mluvit, klikat mysi a pod.), casem bude alternativou prime pripojeni nervove soustavy.
Hlasove rozhrani nebude za daneho stavu vypocetni techniky o nic chytrejsi nez ovladani mysi a klavesnici. Hlasem nedostanete z pocitace vic, nez jinymi prostredky - zda se budete neceho dozadovat hlasem nebo psanym slovem, je jedno, pokud jde o vysledek.
Hlasem tezko kdy zadate vykonatelny prikaz ve stylu: "Udelej mi o neco lepsi program, nez ma Pepa". Az tohle budou pocitace umet, nebudou muset cekat na podobne prikazy:)
Taky si myslim, ze jde o neco jineho - mozna jeste vic, nez bylo puvodnim zamerem autora. Ono to miri az do takovych poloh, ze se vejce "vyrabeji", ze deti ve skolce kresli fialove kravy a za chvili bude pro vetsinu lidi treba kralik "mytickym zviretem". I tohle je vlastne jaksi symbolicky vliv GUI - masmedii, reklam... Co udelame jednoho dne "tvari v tvar" syrove, neumyte a neoloupane brambore? Co udelame, kdyz nas Velky Bratr nepovede za ruku? Kdyz nebude po ruce hamburger?
Jiri