Povazoval jsem pana Peterku za odbornika, ale tento clanek mou virou silne otrasl. Tvrdit, ze s "oddelenim" prisla firma Citrix v roce 1995 je asi jako tvrdit ze ve stejnem roce vymyslel genialni Bill preemtivni multitasking. Vzdyt na stejnem "oddeleni" jsou zalozeny XWindow ktere byly jiz (+-) 10 let pred Citrixem!
P.S.: Tento text pisu v Netscapu, ktery bezi na serveru a na mem stroji se pouze zobrazuje jeho okno :-)
Určitě zajímavý článek o alternativě k WAPu, ALE....
1, WAP už je tady a s příchodem GPRS dostává úplně novou šťávu.
2, Pro WAPovou aplikaci mě stačí internetový server a znalost jazyka WML. Takové stránky si je schopen udělat i študák.
3, WAP není oddělený - není to druhý svět! S tímto názorem se setkávám velmi často a vadí mě vůbec nejvíce. Je nutné si uvědomit, že celý Web směřuje k technologiím kolem XML a WAP je jednou z prvních reálně fungujících. A pokud vývojář navrhuje dnes Web pro více konečných zařízení nezbývá mu než použít právě XML parsované do různých výstupních kanálů (např. HTML, WML). Tak jako si museli vývojáři zvyknout na rozdílný vývoj pro prohlížeče MSIE a Netscape budou si muset zvyknout na podporu více konečných zařízení (a k tomu jsou technologie XML ideální). Nikdo neví jaká zařízení se na trhu objeví. A mimochodem: WAP ve verzi 2 je odvozen z XHTML.
4, Dle mého názoru si určitě ICA uživatele najde, ale není ji možné srovnávat s WAPem. To je stejné jako kdybych srovnával Terminal Services s HTML. Prostě a jednoduše: ICA bude pro speciální aplikace na dražších zařízeních s OS (viz. Nokia 9210) a WAP dosáhne daleko širšího uplatnění v cenově dostupných zařízeních.
5, No a tady je ještě pár zvědavých otázek:
- jak bude pod ICA vypadat vícejazyková aplikace?
- jak si ICA poradí s různým rozlišením klientů?
- bude klient posílat hlavičku s identifikací, informaci o lokaci, informaci o zařízení,....?
Dovedete si představit tohle vše programovat. Já už ne. :-)
a) proc WML kdyz je tu w3c XHTML basic (samozrejme zalozene na XML a je to vlastne naprosty standart pro hypertext dokument...)
b) WAP se NEROVNA WML... Kde mate push, security, gatewaye atd....
c) tvrdit ze GPRS nebo podob. dava stavu WAPU je sice pravda, ale on ji dava i konkurencnim technologiim, takze pouzit toto tvrzeni jako argument je prinejmensim odvazne
atd...
Domnívám se, že pan peterka vůbec nepochopil, k čemu je WAP a vůbec internet na mobilních telefonech. Rozhodně ne k tomu, aby bylo možné zobrazovat na mobilech s minimálním displejem a malou přenosovou kapacitou běžné webové stránky s obrovským balastem reklamy, obrázků a canců.
WAP byl navržen pro rychlé získání informací v terénu. Klasickým příkladem jsou jízdní řády - jsem někde bůh ví kde, a chci vědět, kdy mi jede vlak z pět kilometrů vzdálené stanice. Podobných aplikací si lze představit stovky, ovšem pokud to nejsou aplikace vnitrofiremní, je v současné době obtížné najít model, jak by byly financovány. Proto je jich dneska tak málo.
To, co se nyni prezentuje jako tzv. WAP jsou prachsproste WML stranky. Nikdo se zatim napriklad nezminil o WSP (Wireless Session Protocol), ktery je soucasti specifikace WAPu a umoznuje napriklad davkovou synchronizaci dat mezi aplikaci na mobilnim zarizeni a centralnim systemem. Chtel bych videt toto udelane pres ICA...
mno, citrix je sice sqelej, ale tvrdit ze na provoz staci 5k lajna je asi jako tvrdit ze na 486 lze rozbehat WinNT. ve skutecnosti i na 33.6k tlustym drate pekne cuka.
a rikat ze terminalova grafika je vymysl citrixu je docela bota, co takhle xwindows nebo tarantella ? u 'odbornika' je to pekna ostuda.
a pouziti v mobilech by bylo fajn, jenze by se autori bud museli presunout na unix (na coz vetsina z nich nema) nebo zaplatit nekrestansky licence microsoftu. (pod w2k je nutne mit na kazdou licenci citrixu jeste klientskou licenci terminal services pro kazdy pristup, coz by znamenalo jednu pro kazde pristupujici mobilni zarizeni. s podobnym napadem pry nedavno prisly kanadske aerolinky a zarvalo to prave na licencich MS).
Myslim si, ze ruznych technologii jako WAP apod. bude pribyvat, stejne jako pred 15 lety pribyvaly ruzne nekompatibilni graficke standardy (Hercules, EGA,CGA,VGA,SVGA). Protoze se jednalo o eru PC a ne slozitych distribuovanych a heterogennich systemu, tak se nakonec dominantnim stal system jeden. Internet je jiny a dost pochybuji, ze se ujme jeden univerzalni "zobrazovaci" system pro vsechno - internet byl, je a bude heterogenni.
Historie se trochu opakuje a stejne jako drive se museli pracne vytvaret aplikace v ruznych verzich pro ruzna zarizeni, tak dnes tvorime verzi pro MSIE, Netscape, WAP, Flash, voice, SMS .. lednicku :-) apod. Naklady na takovy vyvoj jsou vysoke a udrzba slozita. (ano - existuji pomucky, ale ty jsou stale jeste na urovni, kterou bych prirovnal k TurboVision knihovnam pred 12 lety).
Cilem by melo byt dosahnout stavu, kdy vyvojar vytvori serverove aplikace schopne pracovat v heterogennim prostredi internetu a nezajima se o typ okolnich/pristupovych zarizeni - podobne jako je tomu u Maca, X a MS Windows v desktop prostredi. Kazde zarizeni pak ma sva specifika nejen co do schopnosti zobrazovat, ale take co do vhodne funkcionality. Zadouci proto je, aby jednou napsana aplikace byla pristupna na jakemkoliv zarizeni a s jednoduse modifikovatelnou funkcionalitou relevantni k danemu zarizeni. Az tento stav nastane, tak to bude podobne, jako kdyz dnes vyrobite novou tiskarnu, nebo grafickou kartu a poskytnete k ni driver -> vsechny aplikace ji budou okamzite diky tomuto driveru podporovat.
Diky Jave muzete napsat business logiku aplikace, ktera 'bezi' kdekoliv. Diky XML muzete napsat 'resources', ktere se transformuji do pozadovaneho vystupu. Chybi vsak stredni vrstva - tzv. controller, ktera se stara o prezentacni logiku a umozni vyvinout aplikace zcela nezavisle na koncovem zarizeni. Tomu se rika M-V-C (model-view-controller ) paradigma a v prostredi internetovych aplikaci zatim neni zcela implementovano - zname ho vsak velmi dobre z desktopu.
Tento 'Controller' se dnes pise vetsinou pokazde znovu jako spagetovy kod napr. ve forme JSP/Servlet/ASP/PHP apod. U vetsich systemu se pak jedna o casovanou bombu z hlediska udrzby a neni prilis efektivni. U slozitejsich aplikaci je prave narocnost 'predelavani' controlleru jedna z brzd podpory noveho pristupoveho zarizeni.
Zminene XML transformace jsou pak vhodne v kombinaci s controllerem pro konverzi 'resources'.
Vyse popsana snaha o vrstvu prezentacni logiky (controlleru) serverovych aplikaci je predmetem napr. projektu HyperQbs framework (http://www.hyperqbs.org).
tak ja snad jako byvaly zamestanec poslu take link www.schemantix.com :-)
Ale stejne jsem si to precetl s chuti. Nemyslim, ze zrovna controller je ten nejvetsi problem, kdyz uz jsme tedy u toho. Uz vubec si nejsem jist, a vy take evidentne ne, nejakym sjednocenim technologii,a je mi s podivem, ze zrovna vam ve vasi pozici musim pripominat pomerne :-) dulezity prvek v rozhodovani tohoto typu a to netechnicke aspekty. Ja proste, a to zdaleka nejsem C(E|F|M|....)O, vim, ze casto firma zvoli jine reseni jen proto, ze se chce lisit od konkurence...
Chapu ale, ze se vam toto nebude cist uplne lehce a budete se snazit nejen me presvedcit o sve pravde, coz je naprosto OK a validni. Jen, ze budete muset nejprve okoli presvedcit o spravnosti "vaseho noveho paradigmatu vyvoje "internetovych" aplikaci...
nerad bych, aby se nam to zvrhlo v zabomysi diskuzi dvou 'mozna' konkurencnich firem.
zkusim to jeste jednou - clanek pana Peterky pojednava o tom, ze WAP moc uspesny neni, mozna taky proto, ze pro nej neni dostatek aplikaci. Vytvaret totiz nove Wap enabled verze stavajicich aplikaci muze byt u slozitejsich aplikaci narocne. U protokolu ICA to problem neni, protoze se jedna vlastne pouze o vzdaleny display.
Ted k memu nazoru - verim, ze ke sjednoceni technologii na urovni "browseru" v "brzke" dobe nedojde. Protoze, ano ted s Vami souhlasim, vetsina firem chce mit svou odlisnost. To je ale presne prostor pro middle-ware architektury, ktere odstini implementacni rozdily napr. ruznych browseru (pro jednoduchost pouzivejme tento termin) a jejich business logiky. To prosim neni uroven XSL transformaci.
Kdyz to slo v ere desktopu, proc by to neslo v ere server-side??? as a matter of fact .. to jde.
BTW dnes Vam kazdy systemovy integrator rekne, ze jeho hlavni kompetitivni vyhodou bude v budoucnosti schopnost zvladat middle-ware. Tim totiz efektivne premosti implementacni odlisnosti, ktere vy popisujete.
Z tohoto duvodu si take nemyslim ze menime paradigma vyvoje software, stejne jako Application Service Providing nemeni paradigma prodeje software. To vsechno uz tady jednou bylo (i to ICA :-), ale jak je videt - vyvoj technologii jde ve spirale a obcas se stare veci vraci do noveho kontextu.