Vlákno názorů k článku Klasické viry končí, nová éra přichází od A.S. Pergill - které jsou schopné zpomalit počítač až k nepoužitelnosti,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 1. 2012 10:00

    A.S. Pergill (neregistrovaný)

    které jsou schopné zpomalit počítač až k nepoužitelnosti, je daleko jednodušší používat linux a win nasazovat pouze off-line a jen na nenahraditelné win-only aplikace (kterých je mimo hry relativně málo). Daleko větším problémem jsou win-only síťové hry, protože ty představují naprosto jednoznačný magnet na viry (už proto, že je zpravidla nutné před jejich spuštěním vypnout antivir, aby se udržel výkon počítače).

  • 22. 1. 2012 9:20

    bn (neregistrovaný)

    Linux je odolný proti virům, protože se nikomu nevyplatí pro něj viry psát. Přiznej si to, je ho drtivá menšina. Ale s jeho rozšířením by se pro něj viry objevily. Jako se objevují postupně pro Android, což je vlastně taky Linux.

  • 22. 1. 2012 10:36

    A.S. Pergill (neregistrovaný)

    Problém je jinde: Naprostá většina uživatelů Windows je zvyklá pracovat pod administrátorským účtem, takže jakákoli breberka, která jim vnikne do počítače, má automaticky administrátorská práva. Je to reziduum dob minimálně po W XP včetně, kde prostě některé základní aplikace nešly spustit bez administrátorských práv (ano, odborník v ceně 1500 Kč/hod práce to po několikahodinovém laborování dokázal nastavit např, Office na korektní chování a potřeboval jste ho akorát po každém větším upgrade systému - tedy několikrát ročně, ale naprostá většina uživatelů do toho z "neznámých důvodů" nešla). Na linuxu může breberka něco udělat jen na souborech konkrétního uživatele, protože tam je uživatelský a administrátorský účet důsledně oddělen. A jsem-li paranoidní, mohu si v systému vytvořit extra účet pro práce s připojením na síť (s velmi omezenými právy, i třeba zápisu na disk - mohu např. směřovat vše co chci stáhnout na USB flešku) a "normální" účet na práci off-line.
    A pokud má Android pouze jeden účet s administrátorskými právy, tak holt na něm viry budou řádit. Z linuxových distribucí dříve nebo později začne ze stejných důvodů chytat viry Ubuntu.

  • 22. 1. 2012 13:16

    nazir

    "jen na souborech konkrétního uživatele"?

    JEN? Takové soubory jsou snad to nejdůležitější, vše ostatní lze snadno obnovit...

    Ostatně, už jsem se mnohokrát setkal s logováním do kdm/gdm/etc jako root, to není o operačním systému, to je pouze o idiotech u klávesnic...

  • 22. 1. 2012 19:41

    Jindra Šaur

    Soubory uživatele jsou sice to nejdůležitější, ale pokud spíš jde o to, že pokud si to uživatel zaneřádí, lze mu ještě z jiného uživatelského profilu pomoct. Pokud na Win BFU s právy admina klikne na každou skákající opičku a nainstaluje každou věc, která má velký nápis ZDARMA, tak mu pomůže jenom reinstalace. :-(
    Ale jak píšeš - problém je mezi židlí a klávesnicí..... A nedají si říct a nedají...

  • 23. 1. 2012 10:08

    x (neregistrovaný)

    Drtiva vetsina viru se nesnazi znicit data, ale ovladnout stroj k pozdejsimu vyuziti. Nehlede na to, ze virus se potrebuje spoustet po startu a to se s user pravy sice zajistit da, ale jen pro daneho konkretniho usera, nikoli obecne "na pocitac" => napr se nedaji odposlechnout hesla jinych uzivatelu.

    Nehlede na to, ze na widlich jednoduse spousta veci bez admina stale nefunguje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).