Ne že bych chtěl být urýpaný, ale mistr Glisník mluví o ceně za jednu satelitní platformu. Co když televize chce vysílat i v CS linku, UPC nebo DIGI TV?
O + a - televizních platforem šíření už zde bylo napsáno tolik a pořád se objevují příspěvky, jakoby jejich autoři byli hluší a slepí. Třeba ta bezkonkurenčnost DVB-S nad DVB-T. Proč by mělo být satelitní vysílání v budoucnu "JISTĚ" levnější? Na orbitu povede nákladní výtah? S rozšiřováním HD a 3D budou klesat vysílací náklady? Pokrokový mobilní satelitní příjem bude levnější? Mnohonásobný příjem DVB-S v domácnosti bude levnější? DVB-S tuner bude základním vybavením všech TV přijímačů? A nelze jen argumentovat náklady na straně vysílání. U free formy jsou divákům sice lhostejné, ale co budou přijímat a za kolik, následně zpětně ovlivňuje i cenu distribuce.
Na druhé straně je všem jasné, že nynější DVB-T šíření je dražší a kapacitně slabší. Na straně diváků je ale sledování existujícího DVB-T jednodušší a při zákonité inovací TV přístrojů ani ne "za hubičku", jak bylo jinde výše řečeno, ale "zadarmo".
pamětníku, pitvat náklady či někoho zisk nemá smysl, jednak ty cenu nedělají a taky do skutečného účetnictví žádné firmy nikdo jiný nežli pár zasvěcených nevidí.. Podstatné je, že každá cena je výsledkem konkurence a vztahu nabídka/poptávka. Samozřejmě, kdo má nižší náklady nežli tržní cena má výhodu a větší zis: Kdo má náklady vyšší, má nižší zisk nebo zbankrotuje. Ceny ČRa jsou asi ovlivněny monopolem (nemají vlastně konkurenci), možná tak i ceny na Astře, ale realita je taková, že ČRa nabízejí vysílání jednoho programu za 10x víc nežli Astra. Jak na tuto nabídku reaguje poptávka - diváci - stačí se podívat - snad každý, kdo má možnost mít satelit, tak to má
Predpokladejme, že se to týka distribuční trasy. Pokud je to jinak tak musí být o program zájem a v tom případě je i možné, že tyto platformy dokonce vyrobci programu platí, pokud je tomu naopak, musí programer platit za distribuci i jinde. Třeba HBO - Amos si platí a na zbytku je to na jednotlivých operátorech.
p. Glisník mluví o průměrné ceně za přenosovou kapacitu jednoho programu v SD. Funguje to asi následovně, neberte mé čísla vážně - provider si pronajme od majitele družice TP v DVB-S, za ten zaplatí třeba 1 mil. EUR ročně, nebo 100 tis měsíčně apd. Provider tuto kapacitu prodá jednotlivým stanicím, kolik stanic je na TP záleží na požadavcích jednotlivých stanic na kvalitu a od toho se odvijí cena za pronajatou kapacitu. Např. 6 stanic na TP, každá 7-8MB (to záleží na vlastnostech TP), pronájem např roční, cena pro každou stanici 20 000 éček.
Pepo, Skylink žádný satelit nevlastní. Je potřeba si nejprve zjistit informace, kdo které TP pronajímá a pak je jasné, že ani takový TP 12525 nemá se Skylinkem nic společného, resp. jen to, že Skylink, ale i CS Link tyto programy kódují a za tuto službu inkasují od ČT nějaký bakšiš.
Sport 1 je práce CS Linku a jeho magyar dodavatele, HD Programy které?
kdo to vlastní nnení tak podstané, podstatné je za kolik tam lze vysílat. V každém p. Glisník říká, ža náklady vysílání na satelitu jsou jen cca 10% těch v DVB-T. To je hodně (spolu s dalšími přednostmi - pokrytí, množství programů) bezkonkurečně výhodnější nežli DVB-T a jistě satelitní vysílání bude v budoucnu stále levnější s pokračujícím technickým vývojem.
Ak chce televízia vysielať v niektorej platforme, tak má 2 možnosti....
1. hradí si vysielanie sama.
2. za to, že ju distribútor vysiela si nechá platiť.
Je jasné kto akú alternatívu preferuje. Väčšina TV, ktoré sú v ponuke Digi, alebo UPC (pravdepodobne všetky) buď za svoje šírenie v týchto platformách neplatia nič, ale skôr dostávajú od distribútorov nejaké drobné späť.
Moment a je řeč o DVB-S (tedy MPEG-2) nebo DVB-S2 (tedy MPEG-4)? To je dost zásadní rozdíl, řekl bych. Pokud vím, tak u MPEG-4 stačí na stejnou kvalitu obrazu a zvuku jen poloviční datový tok, než je tomu u MPEG-2, takže i ta cena je DVB-S2 poloviční, než u DVB-S. Je to tak?
pamětníku fakta hovoří...jistě sledujete vývoj cen satelitní přijímací techniky, Předpokládám že i ty rakety a elektronika a software na satelitu zlevňuje. technika pro příjem vysílání DVB-T sice zlevňuje taky a jistě je digi vysílání levnější nežli byl analog. Ale pořád z jedné pozice na satelitu může vysílat stovky/tisíce programů a s minimální energetickou náročnost (na satelitu mají solární elektrárnu bez dotací :))
NEMLUVÍM O TECHNICKÉ ZÁLEŽITOSTI. JAKO OBVYKLE DĚLÁTE, ŽE NEVÍTE O CO JDE. Mluvím o tom, že když si tady v tom státě vymysleli ten digitalizační DVB-T bordel. Tak jste měl modelově třeba 7 domů. Každý po 12 bytech. Třetině ve vyšších patrech to šlo na pokojovku, takže nic nechtěli. Další třetina používala dávno DVB-S a nechtěla to a ta poslední třetina brečela, že to potřebuje a že jinak budou bez televize. A teď absolvujte 7 rozhádáných schůzí. Dejte je dohromady tak aby to odsouhlasili. A aby se to mohlo tedy udělat. Včetně těch dvou třetin, co to nepotřebují. Pěkně děkuju. Až si příště někdo vymyslí zase takovouhle kravinu. Tak říkám rovnou. NASRAT. To je vše.
vůbec ten prodej paneláků a dalších bytových domů po bytech, je velkou tikající bombou. Asi to nešlo politicky jinak, ale jeden majitel = jeden kdo rozhoduje.
Nejsem miliardář a proto mne skutečné koncové ceny provozování televizních satelitů zbytečně nevzrušují. V elektronických technologiích ale není pravdou to, že se s časem automaticky snižují ceny, jen se obvykle zvyšuje jejich užitná hodnota a proto některé ceny naopak relativně rostou. Stále nejsou rakety spotřební materiál, který dokáží na koleně dělat čínští venkované. Aby se zaručila jejich vyšší spolehlivost, konstruují se složitější a tudíž i dražší. Pokud by bylo pravdou, že vysílání z družice je brnkačka, nebyly by nutné ty manévry, které vždy nastanou, pokud nějaký satelit selže, nebo se nepovede vynést na orbitu plánované družice. Je ale pravdou, že družice nejsou závislé na nějakém ČEZu, slunce to zařídí, ale celé to energetické hospodářství také není zadarmo. Pokud vysílá více stanic na více transpordérech, spotřebují také více energie a tu jim mohou dodat jen výkonnější a dražší solární systémy. Perpeta mobile to nejsou. Dále uznávám, že příjem DVB-S v pořizovacích nákladech zlevňuje a když se k tomu přidá nějaká forma pirátského příjmu, potom to někomu připadá dokonce levné. Také netuším, jak ČRa kalkulují ceny vysílání. Vypadá to tak, že za každou stanici si nechá patřičně zaplatit. U poskytovatelů DVB-S vysílání je snad cena jednotná, bez ohledu na to, kolik kanálů stanice používá? Asi ne a proto argument o existenci tisíců stanic na jedné pozici o cenách za jeden kanál nic neříká. Jen se pravděpodobně všeobecná režie rozpočítá na více zákazníků. Také argumentujete s tisíci programy z jediné pozice, ale to nepředstavuje jediný satelit s pár transpordéry. Ostatně, pokud vím, v našich končinách by bylo teoreticky možné jen z pozice 13°E přijímat víc než jeden tisíc stanic. Do tohoto počtu bych si dovolil nezapočítávat statické obrázky s telefoním číslem na erotické služby, které kvalita obrazu jentaktak dovolí vyluštit. Proto považuji přehánění s tisíci programů za zbytečné, vždyť i reálné stovky jsou mnohokrát víc, než může nabídnout DVB-T. :-))
jo a taky všichni kdo vysílají, tak vysílají i na satelitu. Tedy kromě malých regionálních TV, které jsou na internetu - tady chybí ty malé lokální muxy, pro ty jediné by bylo vysílání v DVB-T výhodnější nežli satelit.
Pepo, o cenách se tedy nemá cenu bavit. Rozdíl mezi Astrou a ČRa také všichni známe. Ale termín "snad každý" už realitu neobráží. Satelit nemá každý, kdo by ho mohl mít, ale maximálně ten, kdo ho chce mít a má pro to podmínky. Není divné, že stejnou situaci dokážeme posuzovat tak odlišně? Přitom se domnívám, že jsem pravdě blíž.
pane pamětníku, satelit má 30% (?) koncesionářů, k tomu je dost lidí, kteří nemají satelit s kartou. Další mají kabel či O2TV (většinou protože satelit mít nemůžou a tohle ano) a zbývají ti, kdo mají možnost jen DVB-T. Takže mi z toho vychází, kdo má možnost, má snad každý satelit Uvedl jsem i v předchozím příspěvku "snad každý" protože samozřejmě vycházím z toho, co vidím na domech. Skylink má jistě lepší průzkum situace na trhu. Docela by mi ta čísla zajímala.
A od gdy souvisi druh modulace s kompresnim formatem transport streamu ?
Vzdyt MPEG4 jde vysilat v DVB-S a MPEG2 v DVB-S2.
Stejne jako pozemak v DVB-T se vysila MPEG4 a v DVB-T2 MPEG2.
A neb prenosove kapacite UTP Ethernet kabelu (100Mbps) je sumak v jakem kompresnim kodeku se pres tento kabel prenasi IPTV.
Lokalni MUXy jso dle EBU/WARC MUX5 a MUX6.
Rozdat kmitocty se muze a asi i bude, az kompletne skonci analog.
MUXy 1 az 4 jsou ve WARCu psane jako celoplosne.
Ani CTU s tim nehne.
Problémy s příjmem kterékoliv TV platformy dokáže vygenerovat každý "neumětel". Konkrétní zkušenost s digitalizací STA sice nemám, ale že by její konverze z analogu do DVB-S byla jednodušší a levnější, než na DVB-T, to si opravdu nedovedu ani představit. Od samého začátku budování DVB-T se připouštělo, že pozemní pokrytí nebude 100%, zbytek si zařídí na vlastní náklady sami diváci.
To je celkem jednoduché, protože mají tendence nahradit MPEG2 za MPEG4 čímž tam toho zase nacpou více, čímž to pro jednu stanici vyjde levněji... Tedy narvané SD programy na jednom TRP.
Ono by se i v DVB-T ušetřilo, stačil jeden mux v MPEG4 a byl by klid.
Není pravda, že sledování vysílání DVB-T je jednodušší... Běžte si popovídat s někým kdo řešil tahanice kolem STA. Osobně to nikomu nepřeji. Anebo si běžte popovídat s někým, kdo prostě žádný vysílač DVB-T nechytí. Znám zde z okolí dva takové případy. A představte si satelitní signál chytí a 23,5°E jim jede jak z praku.