A hlavně plno antén bude na Krkavec nasměrováno ještě z doby analogové TV Prima (51.k – 100KW) a ČT1, ČT2. Plzeň bude OK. V každém případě nemám žádnou chuť přidávat žádné další antény na střechu. Navíc si položme otázku proč? Co vysílají lokální multiplexy? Dá se říci, že nic. Otázkou je jak dlouho přežijí mini televizní stanice a tím pádem i ty pidi / mini muxy.
Nám teda jenom natočit anténu pro příjem MUX4 a RS7 nepomohlo. Pokud teda zároveň chceme přijímat i muxy 1, 2, 3. Hlavní problém je různá polarizace (určitá odchylka směru nevadí, jiná polarizace je ale průšvih). Kdyby aspoň tu polarizaci troubové sjednotili.
Tohle měl ale už dávno řešit ČTÚ, krucinál!
To je ještě v pohodě Ivane. Já zase budu mít problém s cenově přijatelným sloučením /K52 - K50 Slavonín/ pokud to budu chtít přijímat. Opravdu záleží hlavně na tom co tam bude, kvůli TV Noe to dělat nebudu, ty HD verze naopak to by bylo jiné kafe, nějak nechápu proč by se tomu měli bránit když multiplex pokrývá pouze krajská města, čili místa s největší hustotou obyvatelstva, vždyť to je naopak na toto přímo ideální řešení.
Já už tomu vůbec nerozumím , jaký je vlastně záměr Rs8, každému je přeci jasné že, pokrytí signálem bude špatné a nemůže se nikomu vyplatit takovým způsobem vysílat, asi v tom bude nějakej háček.Jako příklad uvedu vysílač Klíše -ůstí, tímto výkonem 501w vysílat je zcela zbytečné a chytne to opravdu pár lidí.Směrem na západ signál nedoletí téměř nikam.Záměr bude asi zcela jiný ale pro veřejnost nedostupný. Děkuji.
Dobrý den.
Já mám velké štěstí,že mám Brno Barvičova (V) a Velkou Javorinu (V) z jednoho směru,tak že chytám 42 CZ a SK stanic z jednoho směru na jedno vertikální plz.síto.Smůlu mám s RS 8 (V) z Barvičové,která vysílá jen 1KW.Jinak bych využil i na RS 8 tu stejnou anténu.Ve většině případů ostatních to však bohužel je,jak zde píšete.Hezký den přeje J.Z.
Ahoj krajane Antéňáku a to se máme ještě připravit na další pidi žárovečku v podobě RS-1 od Brabce... Konkrétně 56k z Chomutovska a ta RS-9 s 10W DAKR na 54k fakt kvalita jak fík mazanice co s ní prý dobře pokryjí Mostecko, Teplicko, Lounsko když v Mostě bez přímého výhledu na Široký vrch se to tluče nestabilně mezi paneláky... Hlavně, že dělají přenosy + záznamy z Lázeňské Teplické sezony v takové rozmázlé kompresní kvalitě, že skoro nerozeznáš obličej od okolí... RS-8 s 5kW Žižkov a jiný kmitočty tu pro Ústecko chyteš spíše ze směru od Prahy kde je problém s polarizací a hlavně z bývalého krajského Plzeňska = Krašov s Klínovcem či z středočeského Rakovníka + Němce Bavorské + Saské ale to Ústecké Kliše? hmm... fakt paráda když i se 100kW na západ svého kraje mají lidé problém chytat MUX-3 na 55k a MUX-1, 2 jim spustili na pokrytí z původně v DVB-T neuvažovaném Chomutovském Jedláku a východ kdysi Ústeckého kraje až po Děčín s přesahem dál na severozápad pokrývají z též z původně v DVB-T neuvažovaného Ještědu a Trutnov dolítne na některých dobrých místech až na Plzeňsko...
No každý nemá možnost dávat směrové antény na střechu se svým individuálním rozvodem... Malé kabelovky tj. profesionální antéňáci to ve většíně případů = mám mnoho důkazů tj. mohu doložit fotkami pokud nikdo nevěří? řeší těmi širokopásmovými "rybími kostmi" patrovými anténami na dva, někdy 3 směry tj. Ústí, Plzeň a Široký Vrch nebo Prahu ale i v těch směrech jsou ty vysílače na různých místech viz Pražské Ládví + Žižkov nebo to Plzeňsko zmíněné dva vysílače a ty další zmíněný Plzeňský jsou spíše směrovány na středojih takže narozdíl od analogu se k nám na severozápad už nedostávají narozdíl od třeba pochopitelně nestabilního MUX-1 ze Sušice... Ve vzduchu je guláš který málo komu chutná a nebude pro něj něco dělat aby se ho najedl... tj. ty stanice které stejně stojí za... raději je oželí.... protože mu stačí z okna jedna, vyjímečně dvě antény = víc jich tam stejně dát nemůže + strašák v podobě LTE filtrů zatím na pásmo 800Mhz a do budoucna už bude volné jen 21k až 41k pro televize díky mobilům.... což za nevysvětlíte Danovi Rozsívalovi... Ten vám akorát s jeho oblibou povýšeně vynadá, že jste líní pro příjem ze slabých či výkonově rozdílných kót něco dělat.... natož pokud mu řeknete, něco o připravovaném HD v DVB-T2 v novém kodeku když on má na té Moravě nedočkavě v době pokusů v Praze koupený ještě ten starší kodek který mu je a bude na, nechci použít nevhodné výrazy....
Tak tu RS-1 z Chomutova na 56k jsem dneska našel... http://www.digizone.cz/clanky/jedlova-hora-v-utery-s-vylukou/nazory/
Satelitní divák, který chce přijímat signály z více družic, také musí mít víc parabol (nebo multifocus), takže proč se tomu pořád někdo diví u DVB-T? Ostatně i v analogu byly anténní systémy s více anténami zcela běžná věc. Až pak najednou někdo vypustil tezi, že se všechno bude přijímat na jednu anténu a lidi skočili na špek. Teď se budou muset rychle vrátit do reálu...
Tak rozumný a zajištěný jedinec si pořídí Skylink, UPC, O2TV nebo něco lokálního, ideálně po drátu a v klidu. DVB-T je dle mého řešení pro socky (i když vzhledem k situaci v ČR si to žádá také slušné investice).
Sice mám v Plzni síto na balkoně a chytám vše co zde lze chytit + něco málo od sousedů, ale to čistě ze zájmového hlediska, jinak bych to sundal.
Od Skylinku jsem utekl k O2TV, důvodů je mnoho, ať už obrazová kvalita, možnost archivu, programová nabídka, nahrávání atd., ačkoliv nejsem televizní majiak, tak bych si s DVB-T rozhodně nevystačil.
RS8 je jen další bordel do vzduchu, upřímně bych všechno od 45 kanálu nahoru vyhradil pro mobilní broadband a vše co je pod převedl do DVB-T2, ale to by zde někdo musel myslet a mít trochu koule posunout se vpřed...
....a proč ne? sou lokality na venkově, kde prostě není dostatečná kabelová infrastruktura a lidé jsou odkázáni pouze na služby "wifinářů", těm těžko po netu bezproblémově půjde nějaké i-vysílání, streamy apod. Pokud jsou ještě v místě, kde je příjem DVB-T problém (sousední kanály-potíže se sloučením, rozbitý a nekvalitní signál, příjem třeba jen Muxu 1 a 2) je pro ně opravdu ten satelit jediným rozumným řešením. A pro většina z nich je schopna si v tomto směru pomoci samoinstalací, což u DVB-T již dnes neplatí a nebo platit přestává. Takže asi tak.
Tak dnes jsem po delší době proladil DVB-T, zda není něco nového. A chytil jsem tam nově RADIO ČAS ROCK, nevím jak dlouho tam už je. DVB-T mne až tak nezajímá a nesleduji ho. Nic méně to už je 77 televizní nebo rozhlasová stanice, co mi z DVB-T jde. To už je hodně slušné. 77 různých stanic jsem tam nikdy neočekával. To už je dobrá nebídka. 5 multiplexů z ČR, 4 multiplexy z NSR, 3 multiplexy z PL. 77 kousků celkem. To je slušné. To už se dá a i si tam člověk vybere.
Nic méně, ten ježek, co je k vůli tomu na baráku je opravdu ostudnost. A je to pouze záloha.
Hlavní a z 90% používaný mám SKY LINK.
Těch 10% jako první zálohu mám FreeSat by UPC Direct.
DVB- T je jen a pouze druhá záloha, je to prostě opičárna a hnus.
Nic méně 77 různých stanic. To už je slušná nabídka.
/ Kabelovky ani IPTV nepoužívám, nic takového v okolí není. Ovšem hlavní je prostě satelitní příjem. DVB-T je prostě na baráku hnus, proti kterému, ta jedna nebo dvě parabolické antány, pro satelitní příjem, jsou vrchol estetiky, nic méně funguje
to. 77 stanic v DVB-T je 77 stanic v DVB-T. /
Tak rádia tam má pouze ČR ani Němci ani Poláci je tam nemají.
Nevím proč tím sviní v ČR DVB-T,
když je pro ně určené DAB / DAB+.
Ale bohužel to tak v ČR dělají.
Pařízek tam má
Radio Čas Rock
a Radio Čas
V třetím multipexu je Proglas.
A v prvním multiplexu je
Český rozhlas Radiožurnál
Český rozhlas Dvojka
Český rozhlas Wave
Český rozhlas Jazz
Český rozhlas D-dur
Český rozhlas Junior
Český rozhlas Plus
Takže bez 10, no.
TV je 67.
Jsme bláznivá země, nevím proč tam u nás ta rádia strakají.
Ten zákon měl asi dopomoci České televizi k zisku vlastního multiplexu. Určitě se časem změní, protože ČT už chce rádia z muxu 1 vyhnat. Pro lidi bez netu je to ale zatím jediná cesta, jak poslouchat třeba rádio Eurojazz nebo D-dur, nebo dříve skvělé Leonardo, bohužel zrušené zpátečnickým ředitelem ČRo.
Tak proč se nepřestěhuješ? Orchestr alá třetí liga je dneska v každém větším městě kde je i signál všech našich pozemních DVB-T sítí. Ty raději budeš fňukat, že ti nic nehraje, místo toho abys pro příjem něco udělal. Přestěhuj se třeba do Práglu a budeš spokojený. A můžeš fidlat (nebo i založit orchestr) v hale hlavního nádraží.
..to je svatá pravda a ještě bych doplnil, že bude rozhodovat nejen potřeba a zájem, ale taky finanční hledisko úpravy. Už dnes se to prostě v ITA či malých STA mnohdy kvůli vysokým fin. nákladům nevyplatí. Míním případy kdyby bylo nutno kupovat např. KV,KK apod. Typickým případem jsou velká města a hlavně místa s příhraničním přesahem DVB-T.
že minimální frekvence u nás v ČR je cca 2x za měsíc. Já to si vyhopsám po žebříku na střechu, občas pohnu nějakým drátem, občas nasměruji jednu druhou třetí nebo čtvrtou anténu na ten "zaručeně správný směr" pokud přibude další MUX tak přidám pátou .... zkrátka pořád je na čem pracovat, když chci mít dostatečné množství kanálů v dostatečné kvalitě. Soused se mi vždycky směje. On má totiž satelit co na něj prý nešáhl několik let, ale já vím svý. Zlaté české ručičky jsou zlaté české ručičky... :-)
Nemáte tak docela pravdu, nevím jak v Čechách, ale na jihu a JV Moravy, tedy v silně křesťanském kraji, dosud není zemské pokrytí TV Noe (?!) a hodně diváků po něm prahne. Jinak ale souhlas! Radiokomunikace ale selhávají podobně jako v rozjezdu ČT D/ART, kdy jej umístily nejprve na regionální síť a málokdo pak tento program naladil - kvůli jinému směru, malému výkonu i jinému kanálu. Původně deklarovaným smyslem digitalizace byla právě jednoduchost, několik hlavních silných vysílačů, namířit na něj jednu širokopásmovou anténu a basta. Kvůli špatné obchodní politice a technické nepředvídavosti Radiokomunikací i ČTÚ ale rostou vysílače i jiných provozovatelů jako houby po dešti. Jako anténní technik budu mít asi práci donekonečna, anebo taky reklamace - projevuje se totiž rušení vysokorychlostním internetem (s provozovateli se asi soudit nemůžu) a možná že za pár let přijde DVB-T o další kanály při tzv. druhé kmitočtové dividendě (při té první mobilní internet sebral kanály 60-69). Tož tak a co s tím?
Pozor! Radiokomunikace ČT:D/Art neumístnily v regio síti (RS7), tam tyto programy umístila ČT. Až když nastal průšvih s nepokrytím a ČRa mezi tím pochopily, že Česká televize je pro ně strategickým zákazníkem, nabídly vedení ČT, že nové programy můžou vysílat v multiplexu 3 prakticky zadarmo.
A pokud se týká "technické nepředvídavosti Radiokomunikací" - co tím máte na mysli? Definitivní parametry vysílání z toho kterého VS totiž určuje ČTÚ, nikoli ČRa. A kromě toho - nemyslíte, že konkurence není na škodu? V případě muxu4 určitě ne. V případě RS 7 už ano, protože z regionální sítě byla vystavěna prakticky celoplošná síť s využítím kanálů GE06 bez výběrové řízení. Což je možné snad jedině v ČR... Avšak pod to se nepodepsaly ČRa, nýbrž výhradně ČTÚ!
TV NOE mohla dávno vysílat třeba v muxu 3. Je to jejich záležitost, takže to chce dát dotaz přímo jim, proč dodneška nejsou v DVB-T na Moravě.
RS7 nemá s Českými Radiokomunikacemi nic společného, tuto síť využívá Progress Digital s.r.o. Z toho také plyne jiné umístění vysílačů, než mají právě ČRa.
Nevím kdo kdy deklaroval, že smyslem digitalizace má být nějaká jednoduchost a ještě s nějakou jednou anténou namířenou kamsi na silný vysílač. Smyslem digitalizace byla hlavně úspora finančních nákladů na vysílání a rozšíření počtu stanic. A to se podařilo.
Souhlas, článek Honzy se povedl, je to trefné a nastavuje zrcadlo současnosti. Lidi jsou vesměs lenoši. Hýbat nebo přidávat další anténu kvůli malé volavce (nedůležitý kanál) rozhodně nebudou. Stačí, když mají problém nalézt signál pro svou nově pořízenou LEDku do ložnic nebo dětských pokojíků. Poslední dobou jsem zaznamenal trend v bezdrátových přenašečích A/V signálu, kdy hlavním zdrojem je např.satelit v obýváku. Včera zrovna jsem měl takový další případ - koupili si malou LEDku do kuchyně (tráví tam většinu času), ale nechtěli tahat koax a přidávat na střechu anténu, ideálním řešením byl právě tento přenašeč (Schweiger za 1300,-) a bylo vyřešeno - všechny satelitní programy v kuchyni i s možností přepínat :-)
sme na "domovej" sta mali (a stále na streche máme) stožiar s ôsmimi anténami a jednou parabolou. a to iba základné programy, bez zahraničia.
následne sme všetci prešli na satelit.
potom, ako "slávne" začali digitálne vysielania" som si (a jeden sused) kúpil anténu a skúšal loviť. výsledok je tri MUXy.
je tu ale jeden dosť podstatný detail - sme v tieni a keď vysiela miestny mux, verejnoprávny ukáže na "teplomeroch obrovskú silu a nulovú kvalitu signálu. našťastie, obce neobnovili financovanie lokálneho muxu a ten stíchol.
No vzhledem k cenám za šíření signálu u ČRa apod. tak se těm stanicím pomalu vyplatí koupit antény a nechat je namontovat na jednotlivé střechy :D Pokud by např. měli platit u ČRa 50mil. ročně a v nějakém reg. mux budou platit 50% nebo klidně 10%, tak si každý rok mohou dovolit nakoupit 50tis. antén (při 50%) :D :D :D