Ochrana autorských práv je dobrá věc. Potíž je v tom, že na tuto dobrou věc se nabalila armáda parazitických "lepších sekretářek", které v životě nic nevyprodukují, ale přesto je jejich zisk z každého prodaného kusu uměleckého díla, respektive nosiče s uměleckým dílem, často větší než zisk umělcův.
Faktem je, že kdyby mi autoři třeba odborných IT knih nabídli koupi elektronické verze knihy přes internet za pětinu ceny tištěné verze, tak neváhám a kupuji desítky knih, ale protože za jednu tištěnou verzi chtějí tisícovku nebo víc, tak se na to vykašlu a počkám na možnost stažení "ripu" z netu.
Vydavatele to nenabidno levne, protoze MOC DOBRE vedi, ze takova kniha se pak sama rozsiri mezi uzivatele.
Kdyby ovsem existovala moznost, jak ochranit takovou knihu (tj. aby ji mohl pouzivat pouze dany uzivatel kdekoliv a kdykoliv), verte, ze by stala i mene nez petinu.
V tom případě nechápu, proč vydavatelé nesedí doma zamčení se všemi knihami... Neznám nic jednoduššího, než knihu, kterou jsem koupil, někomu půjčit, případně ji ofotit - to máte jako kopírování v elektronické podobě ne?
Naštěstí je od 1. ledna platná novela vládní vyhlášky ministerstva kultury, která odstranila největší zrůdnosti poplatků připravených za vlády ČSSD a vydaných min. Štěpánkem první koal. vlády ODS nakonec neschválené parlamentem.
Poplatky za HDD a flash karty byly sníženy téměř o řád (na desetinu) a mají jasně stanovený limit na jeden prodaný kus (flash 90 Kč + DPH, u HDD nad 1TB pouze 0,1 Kč za GB). U flash karty 64 GB tak byla cena (pouze změnou sazby) snížena zhruba o 800 Kč (vč. DPH).
Vzhledem k tomu, že za tu dobu taky o nějaký řád vzrostly kapacity paměťových médií, je ta zrůdnost úplně stejná, ne-li větší.
U disků nad 1TB se platí dokonce jen 0,1Kč za GB, ovšem když už se kapacity disků počítají na terabajty, je vhodnější říct, že to je stokoruna za každý TB.
Jenže podle Autorský zákon č. 121/2000 Sb. § 30 ve znění pozdějších... si SW legálně stáhnout nemůžeš. Ano bude to zdarma, ale riskuješ, že ti dají zaplatit pokutu (což už zdarma není) a nebo te zavřou (a tvůj čas taky zdarma není), takže to vlastně zdarma není...
Jak to myslel, ví jen on :). Češi jsou velice vynalézaví a jsou schopni si udělat program, aby jim u warezu měnil datum vždy na aktuální den, jen aby pak měli výmluvu. Že jim ta výmluva bude nanic je už druhá věc :).
jaka vymluva, u soudu rekne, ze to tak je. Soudce nezajima teorie, ale zalobce mu musi prokazat, ze protistrana zmenila datum. Jinak je to co rika pravda....
Zákony, které likvidují fungování konkurence a poškozují spotřebitele je třeba v rámci občanské neposlušnosti nedodržovat. Nikdo Mrkvosoftu nebrání, aby si tyto XP z Rapidu stáhl a začal je prodávat sám! Pokud to neudělá, tak ať nebrečí, že ti, kteří XP potřebují a nemají možnost je koupit si je seženou jinde zdarma!
Občanská neposlušnost, je používat Linux a SW pod volnou licencí, není to krást SW. Měl jsem o tobě větší mínění Krakonoši, jsi pro mě obyčejný zloděj.
Vzhledem k tomu, že mám legálně získanou licenci na XP professional corp. edition, tak mám právo si tuto verzi stáhnout, nainstalovat a používat. A když jsi tak moudrý, co poradíš těm, kteří XP kvůli HW potřebují? Mrkvosoft je už neprodává a Vista je zmetek, který postrádá ovladače pro většinu staršího, leč stále použitelného HW. O tom, že Linux dosud nedozrál pro použití na domácích počítačích není nutno diskutovat, to je prostě fakt a specielně aplikace pro zpracování audia, konkrétně přepis analogových nahrávek na CD pod Linuxem moc nefungují. Já sám Linux používám, specielně pro E-maily a Internet, ale v momentě, kdy chci dělat něco se zvukem, něco oskenovat, (můj A3 skener umí pracovat se 48 bitovým zobrazením, ale nefunguje pod Linuxem, ani pod Vistou), nebo zpracovat návrh plošného spoje, musím do Windows (což mne upřímně štve, ale bohužel...)
"tak mám právo si tuto verzi stáhnout, nainstalovat a používat."
To jsem si myslel kdysi taky, ale právní názor je mnohdy takový, že nemůžeš stahovat nějakou upravenou verzi na Internetu, protože to jednak není to, co jsi si koupil (nejde o název, ale o to, že je to binárně upraveno). Navíc je to upraveno většinou bez souhlasu vydavatele, který by s tím nesouhlasil, ba přímo to zakázal v licenci! Takže používáš něco v rozporu s licencí, a nebo něco takového... Já nejsem právník, jen ti chci říct, že jsi na tenkém ledě. Jistě máš to koupené, takže jsi krytý z hlediska koupě, ale když se ti bude někdo hodně hrabat v PC, tak tě může obvinit například z pozměňování software, které je proti licenci, a to si buď jistý, že to má každý SW v licenci, že ho nemůžeš měnit, dělat zpětný engineering atd, a všechny ty programy z undergroundu jsou změněné, protože jinak by většinou nejely...
"o poradíš těm, kteří XP kvůli HW potřebují?"
Já mám desktopu a notebooku taky dvě OEM licence Win XP, které jsem získal spolu s HW, a jak přejdu na nový HW, tak nasadím Vistu.
Já to nechápu. Když kupuješ HW, tak ho kupuješ proto, aby jsi na něj provozoval SW, ne? Takže například v roce 2000 koupíš HW a hned si na něj dáš Linux a nebo si koupíš OEM licenci na Windows například. Ale nechápu lidi, co teď v roce 2008 nadávají na to, že si na HW z roku 2000 nemůžou koupit Windows XP :), protože Windows XP už končí podpora atd... Co měli na tom PC těch 8 let? A jestli něco nelegálního, tak proboha ať mlčí, ať jsou rádi, že se na to nepřišlo, vyhodí ten svůj starý PC, a koupí si nový PC už s OEM WIndows a nebo Linuxem, a ať neřvou, že jakto, že je možné, že na svou o 3 generace starou mašinu (jedna generace je 1,5 až 2 roky) nemůžou dát Vistu!
Jinak nevěřím, že dnes nejde koupit OEM a nebo full Windows XP licenci z bazaru, či na inzerát, to mi opravdu neříkej. Eště na konci roku se dělaly akce na "legalizaci", takže někde musí jít sehnat. Nicméně je pravda, že XP, je už strašně starý systém, teď už začíná být stará pomalu i Vista a čeká se na nový, natož XPčko, nejde se tedy divit, že už XP nikde v obchodech není, ale v bazarech ji bude dost, byť s "bonusovým" HW, no není jedno, jestli koupíš SW za 2000 a nebo za 2000 z bazaru a k tomu máš celý starý PC :)? To je naopak pěkné ne? Si můžeš poskládat z horších dílů druhou záložní mašinku. A věř mi, že OEM licence jde přenášet, když ti neprojde automatická identifikace přes net, tak ta přes telefon projde.
Mám taky takového souseda, který se pořád snaží, do starého PC s HDD 10GB dát nový HDD 500 GB, či do ISA slotu dát AGP grafickou kartu a podobně :). HW je levný, prostě kup nový. Vím, že jsi důchodce, tak si kup notebook za 10k s Windows, určitě budeš spokojený... Ono o tom to je, koupit HW spolu se SW, a pak ho vyhodit, a ne shánět SW na 6 let starý HW...
"To jsem si myslel kdysi taky, ale právní názor je mnohdy takový, že nemůžeš stahovat nějakou upravenou verzi na Internetu, protože to jednak není to, co jsi si koupil"
To sice nemuze, jenze kdyz si clovek z internetu stahne verzi Windows XP s jiz integrovanym SP3 a pouzije pro ni sve legalne ziskane seriove cislo, nikdo mu nemuze nic rici, protoze stejneho efektu dosahne pouzitim sve kopie XP a nainstalovanim SP3. A ver tomu, nikdo nebude ztracet cas, zdali jsi neco pozmenil ci nikoliv (ostatne, neco takoveho ani NEJDE DOKAZAT). Proste: "kde mate licenci k tomu XP". "Tady". "Dekuji, sedi to".
Takze tvuj argument o nemoznosti menit SW je smesny. V pripade XP je tento system menen nejenom ruznymi zaplatami a service packy, ale take instalacemi ruznych programu.
Na audity je, i u policie, co jsem četl, speciální SW. Záleží na něm, jestli mu to bude vadit a nebo ne. A pokud použiješ upravenou kopii z netu, tak je prostě rozdílná, není to stejná binárka.
Víš co nereaguj na mě, jsi zase úplně mimo. Ty nejde dokázat :).
Ale pochop prosimte, ze ani tvoje nainstalovana verze Windows neni shodna s tou, co mas na instalacnim CD, a ze nainstalovanou verzi Windows zmenis, jakmile tam nainstalujes prvni zaplatu.
A jeste prosim pochop, ze integrace SP3 do instalacniho CD v principu probiha uplne stejne jako integrace SP3 do jiz nainstalovanych Windows. Pochopitelne, jinak by takova upravena instalace Windows ani nefungovala.
Podle současně platných zákonů si mohu zakoupený SW pro osobní potřebu upravit, nikde není psáno jakým způsobem a v jakém rozsahu, takže co není zakázáno, je povoleno. A pokud jde o nový HW, nevidím proč bych měl kvůli tomu, že Mrkvosoft vyrobí nekompatibilní zmetek, vyhazovat pětimístnou částku za HW a SW, který bude s tímto zmetkem kompatibilní, zejména když to, co mám mi bude ještě dokonale sloužit nejméně 6-8 let! Nutnost aktivace považuji za zbytečný opruz, protože svůj účel absolutně neplní a prodejci O. S. není vůbec nic do toho, na jakém HW jeho systém jede! NB jsem koupil před dvěma roky za 48.000 (sestavený na zakázku a podle mých potřeb). Vistashit v něm funguje a docela dobře, ale chybí ovladače pro 3 tiskárny, 2 skenery (také nic běžného za pár šupů) a nefungují v ní aplikace, které potřebuji. Takže jsem si sehnal XP corporate licenci a před měsícem provedl upgrade na XP Ultimate. A ty cracklé Office, NOD a další jsem okamžitě odinstaloval, takže v NB mám opravdu je holé XP Profi Corp. s SP3. A kupovat nový HW pokaždé, když Mrkvosoft pustí do světa další paskvil je zhovadilost.
Jenže právě je otázka, jestli ten downgrade z Vist na XP můžeš udělat a podle toho, co se psalo, tak OEM licence to neumožňuje, a umožňuje to až ta "drahá" krabicová licence, která stojí 2-3* tolik, než OEM.
Jde o to, co máš napsané v licenci, nejenže nemůžeš místo Vist si nainstalovat XP, když to v ní nemáš povoleno, a podle toho co se psalo to povoleno není, a ty máš jistě OEM u kterých to nejde.
Ale i drtivá většina výrobců SW mají přímo v licenci, že SW nemůžeš nijak měnit, takže nemůžeš stáhnout z Internetu pozměněný SW a používat ho.
Jeň tě chci informovat, aby jsi věděl, na čem jsi, o nic jiného mi nejde. Můžeš zůstat naprosto klidný, já zastávám stejný postoj jako ty!!! Jeň tě informuji o právní stránce věci, aby ses pak někdy nedivil... Taky se mi nelíbí, jaké jsou zákony a licence.
Podle mě v zákoně nikde není, že si můžeš upravovat SW, i když to je zakázáno licencí, kdyby to tam byly, tak by samozřejmě byly tyto body v licenční smlouvě neplatné, protože zákon ČR má větší váhu. Je tam jen něco o tom, že si můžeš udělat kopii, POKUD TO LICENCE NEZAKAZUJE!!! a ona to většinou zakazuje o zasahování do SW se tam nic nepíše. Pokud se mýlím, pouč mě, uveď v kterém zákoně to je a copy&pastni tady uvedenou pasáž.
Mě se uvedené věci taky nelíbí. Mám koupené dvě OEM Windows XP licence, k tomu asi desítku programů a pak hodně věcí pod GNU, kde jsou úpravy volnější. Rozhodně do OS Windows nezasahuji proti licenci.
Jen uvedu ještě jeden příklad, na který jsem zapoměl.
Vím, že v Německu kdysi bylo přímo zákonem povoleno nahrazovat HW klíče softvérově emulovanými, protože to poškozovalo uživatele. Bylo to u drachých SW, tak 10 let tomu.
Od té doby jsem ale neslyšel o jediném soudu, či zákonu (natož u nás v ČR), který by šel proti licenci...
Rád bych, aby byly mé práva spotřebitele větší, jsem na tvé straně, ale zákon je zákon, jen jsem ti chtěl napsat, jak to je...
Jo a že ti nefunguje scaner, je čistě tvůj problém, na základě toho si nemůžeš počínat nelegálně, to nic neospravedlňuje. Jak jsi to zjistil, měl jsi notebook vráti, a koupit si jiný bez OS, a přikoupit si k němu staré XP, či vyměnit připojený HW, a nebo zatlačit na výrobce, ať udělají drivery (což moc nejde).
Tenhle problém řeši více lidí, proto se mnohdy provádí downgrade, ale legálně a ne z OEM, jak jsi to udělal ty.
Krakonoš o tom psal už mnohokrát, takže vím, o čem mluví, a kdyby se sám neozval, odpovím za něj. On nedělal downgrade, on má licenci na XP, které využil, a ta licence na Vistu mu prostě zůstala navíc.
Jinak k těm licencím, nic ve zlém, ale myslím, že jim to moc žereš. Licence není zákon, a pokud ti licence zakazuje něco, co ti nezakazuje zákon, tak to vůbec nemusíš respektovat, je to jen jakési přání výrobce, který si tam může napsat co chce, ale žádnou právní váhu to nemá. To platí i o té kopii, kterou si můžeš klidně udělat, i když to licence zakazuje. SW můžeš klidně prodat, i když to licence zakazuje. Pozměnit podle potřeby též.
Je to pravda. To je elemntární pravidlo, že ti nemůže nikdo zakázat, ce nezakazuje zákon. Je to jako s tou smlouvou. Když ji budeš porušovat, může to vést k jejímu rozvázání, nemůže to však vést k trestnímu stíhání. V případě licence však ta smlouva není ani řádně uzavřena, takže tak asi. Prostě klasická smlouva to není. I kdyby si tam napsali nějakou sankci za porušení, budou ji moci jen těžko vymáhat. Maximálně by mohli vrátit peníze a požadovat odinstalaci programu.
Ale můžou ti zakázat co nezakazuje zákon, pokud k tomu dobrovolně přistoupíš.
Však od toho smlouvy jsou, že v nich lidé upravují své věci NAD RÁMEC ZÁKONA, jinak by neměly smysl.
U nás je vůbec vymahatelnost práva divná. Já jsem zvyklý na to, že co se domluví to platí, tedy když už s někým mluvím, tak to platí. U nás se sepisují smlouvy, které stejně nikdo nerespektuje, je to postavené na hlavu u nás.
Ale nejsem právník, jen to tak cítím. Ani se mi to nechce rozebírat, tomu nerozumím, právník nejsem, a nebudu to s někým za peníze konzultovat, jen abych to věděl.
Jako diskutovat vůbec o našem právním systému je nanic, když tady žaloby trvají 5 let, škoda slov a času, nad tím se snad shodneme.
Ja jen doufám, že tady někdy dorazí taková morálka, že když se s někým na něčem domluvíš, tak se to bude plnit, tohle já osobně používám a očekávám od lidí, já ani žádné smlouvy nesepisuji, kromě teda subjektů v ČR, bých dodavatelů, kteří to chtějí :).
Jenže smlouva je DOHODA podepsaných stran, sw licence je DIKTÁT jedné strany. Proto jsem taky napsal, že to smlouva ani není. Smlouvy by se měly dodržovat, to ano, ale sw licence si respekt nezaslouží.
Platí co jsem napsal. Na porušení licence nic nelegálního není a trestní stíhání za to nehrozí. A když vám do licence napíšou, že smíte sw používat maximálně hodinu denně, tak se tím klidně řiďte, mně je to jedno, já to respektovat nebudu. Jinak elektřinu můžete taky odmítnout, to je úplně to samé. Jenže v té smlouvě na elektřinu nejsou pitomosti typu kolik přístrojů si smíte do sítě připojit nebo kolik zásuvek smíte doma mít, takže s ní asi nebudete mít problém.
Nejde o porušování licence jen tak pro nic za nic, ale když ti bere nějaké základní právo, třeba chránit se proti poškození disku záložní kopií, tak buď jsi hlupák a budeš se slepě řídit kdejakým blábolem v licenci, nebo dáš přednost zdravému rozumu a tu zálohu si uděláš.
V okamžiku, kdy použiješ v argumentaci nazývání někoho hlupákem (ať tím myslíš kohokoliv, nevztahuji to na sebe...) s tebou nemá cenu dále diskutovat, protože jen ukazuješ svou úctu k názorům a postojům jiných. Opakuji, nikdo tě nenutí přijímat licenci, která se ti nelíbí. Měj se fajn.
Zákon č. 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon):
§ 66
Omezení rozsahu práv autora k počítačovému programu
(1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže
a) rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu, činí-li tak při zavedení a provozu počítačového programu nebo opravuje-li chyby počítačového programu,
Tak tomu nevěřím ani náhodou! Pokud se něco nedá získat z několika navzájem nezávislých zdrojů a vydyvatel to ví, bude se snažit vyždímat z potenciálních zájemců co nejvíc a specielně u nás! Kdyby nebylo možno CD a DVD kopírovat, stály by mnohem víc, než dnes. Náš Pan Nejmoudřejší tomu říká neviditelná ruka trhu a naši páni podnikatelé strašně prskají, když tato neviditelná ruka začne fackovat je, místo jejich zákazníků.
Možnosti, jak ochránit knihu (DRM), jsou vždy prolomitelné. Přesto na ně mnoho vydavatalů spoléhá.
Naproti tomu možnosti, jak označkovat každou kopii unikátní kódem (steganografie), a tím pádem vědět, kdo jí pustil do světa), jsou prakticky neomezené. Přesto je vydavatelé příliš nepoužívají.
Steganografie má velké problémy při konverzi formátů. Vesměs to dopadne tak, že se buď značka ztratí úplně, nebo sice přežije, ale zhoršuje kvalitu zdrojového textu (je například zakódovaná do mezer nebo volby fontu).
To je aspon trochu pouzitelne u online prodeje (kde se plati kreditkou a da se tak eventualne vysledovat kdo to koupil), ale nepouzitelne u pultoveho (kde nikdo nevystopuje kdo si koupil to dane CD z ty stovky co bylo na sklade).
no za soucasneho stavu ano - komu by se tam chtelo pro 1 CD? ale pokud by prodej byl online a nabidka siroka, tak skutecne nevidim problem a vetsina uziovatelu by podle me zaplatila a verim ze vynos by byl nasobny oproti dnesnimu stavu
Nabídka je omezená, ale MP 3 je řešením pouze pro posluchače techna a pro ty, kteří mají hudební hluch. Kdysi jsem se pokusil zkomprimovat do MP 3 jedno CD s Hawaii music. výsledek byl neposlouchatelný v porovnání s originálem a to přesto, že jsem použil velmi kvalitní SW a komprimaci s minimálními ztrátami. Komprese do WMA dopadla o poznání lépe, ale pořád to nebylo ono. Ještěže mám bohatý archiv kvalitně nahraných mgf pásků a vinylů a počítač s HW a SW výbavou, která mi umožňuje přepisovat analogové nahrávky na CD v prakticky profi kvalitě.
A nejen z Albertu. Pamatuji časy, kdy pekař na vesnici upekl chleba, který vydržel týden a stále byl poživatelný. Dnešní produkty jsou za dva dny chuťově příšerné, v lepším případě. V tom horším dostanete jako bonus vevnitř, šroubek, hřebík, červy, myš, plíseň... (možno doplnit prakticky cokoli). A MP 3 je ztrátová komprese, takže ochuzuje nahrávku hlavně o vyšší frekvence, čili hlavně harmonické kmitočty, takže dochází, zejména u melodické hudby, k ochuzení barvy zvuku a u stereofonních nahrávek i k posunu fází v kanálech, protože kvalita prostorových informací je závislá na vyšších frekvencích.
Vem CD,(akustickou hudbu), zkomprimuj ho na MP 3, sežeň si nějakou alespoň slušnou aparaturu (postačí kvalitní sluchátka) a poslouchej. Pokud neuslyšíš rozdíl, upaluj k ušaři, než bude pozdě.
Na Internetu nejsou jen mp3ky, ale i bezeztrátové FLACy, APE a další formáty. Je tam rozhodně větší výběr v bezeztrátových formátech (tak o několik řádů), než v prodejně s CD.
Běžná CD se produkují pouze a výhradně v CD normě, t. j. 16 bit a 41 kHz. Pokud by na nich bylo něco jiného, už by to nebyl CD Compact Disc a většina CD přehrávačů by ho odmítla přehrát. A z vlastní mnohočetné zkušenosti mohu potvrdit, že jakoukoli digitalizací se kvalita hudby degraduje a nejvíc, kupodivu, při prvním přepisu. Přepisuji si postupně svoji fonotéku a diskotéku na CD (mám toho celkem dost, takže to odhaduji ještě na 2-3 roky práce) a vždy bez výjimky zjišťuji, že nahrávka se po zdigitalizování, byť na 128 kHz a 32 bit, slyšitelně změní k horšímu. Další komprese, tedy na klasický CD formát už nahrávku, kupodivu, slyšitelně nepokazí. Průšvih nastane až po kompresi na MP 3, to už je v porovnání s analogovým originálem o něčem úplně jiném. (Ubyde hudba, přibydou pazvuky.) Elektronická hudba (občas zpracovávám i vinyly s rockem) snese digitalizaci i kompresi do MP 3 mnohem lépe, ale u akustické klasiky je digitalizace průšvih. Bohužel životnost analogových medií není nekonečná a přepis na CD je jediný způsob, jak poslouchat nahrávky a neničit nosič.
Krakonoši, audio CD, tedy red book je 16 bitů a 44 kilohertz vzorkovacího kmitočtu, ne 41 kHz.
Když jsem mluvil o FLAC a APE (vidím, že nevíš vůbec o co jde), tak to jsou speciální formáty pro počítač, které jsou bezeztrátové. Jednoduše vezmeš WAV, což je 1:1 kopie CD, či něčeho jiného, a převedeš ho na FLAC. Je to podobné, jako by jsi použil ZIP. Komprese je bezeztrátová, takže při dekompresi dostaneš PŮVODNÍ WAV, který bude bit po bitu stejný!!! ale tyto FLAC a APE formáty jsou dělané speciálně pro hudbu (oproti ZIPu, RARu), takže mají lepší kompresi.
Máš pak v PC bezeztrátově zkompresovanou hudbu, která je NAPROSTO!!! bit po bitu stejná, jako tvé CD. Kdykoliv ji můžeš přehrát, jako by jsi přehrával CD ve svém počitaši třeba ve WinAmpu, Foobaru, či jiném přehrávači (FLAC je opensource, takže je to formát otevřený a jeho specifikaci tak zná každý a každý ho i může upravit, či napsat koder/dekoder za 2000 let na něj) a zase kdykoliv můžeš tyto data v FLACu vypálit na CD audio či třeba DVD a dostaneš, pokud si zkoriguješ jitter a uděláš CUE (když ti na tom opravdu záleží), BIT PO BITU naprosto stejnou CD placku, jakou máš originál!!!
O mp3 se nemá vůbec smysl bavit, i na 320kb je špatná, to je záležitost roku 97, já jsm je začal používat před více než 10ti lety, dnes audiofilové používají už vůbec ne CD placky, ale vše mají doma na serveru uložené ve FLACu a pak mají přes síť připojené domácí malé přehrávače, s perfektními DA převodníky, a na ně repro za stovky tisíc, to je dnešní trend, klasické CD placky jsou už minulostí.
Pokud ti vadí digitálí zvuk jako takový, chyby v kvantizaci, či jak se jmenují ty drobné chyby mezi jednotlivými bity, tak nepoužívej CD taky, ale používej DVD audio, kde je více bitů i větší vzorkovací kmitočet, či zase lepší varianta je mít vše na počítači ve zkompresované ve FLACu při více než 16b a 44kHz (nezkoušel jsem). Akorát je pak rozumné si audio zálohovat, ale to opravdu není problém, při dnešních cenách 2 KČ za GB bez DPH, protože HDD odcházejí...
Takové jsou trendy Krakonoši mp3 je minulost, stejně jako CD, dnes je vše na počítači, nikomu už se ty placky nechce měnit, a ani si prohlížet booklety, když tu máme web a skupiny prodávají BEZEZTRÁTOVÉ NAHRÁVKY (stejně jako ztrátové mp3ky) přímo na webu, a mají tam i další informace.
Jinak já jsem taky člověk, který i na mé špatné aparatuře za 50k poznal v blind testu rozdíl mezi originálem a 192kb LAME mp3 (a par dalšími), když nám před rokem nikdo nevěřil, hodil vše na web ve bezeztrátovém FLACu a my měli hádat, co je lepší, horší a zo je ztrátové a ne, a pak až publikoval výsledky, prošel jsem 3 ze 4 testů. Takže taky mp3ky zrovna nemiluji a mám vše ve FLACu
Můžeš mě kontaktovat Krakonoši? Rád bych si s tebou pokecal o ukládání hudby, digitalizaci domácí sbírky a jak to bude... Na mé domovské stránce http://www.Adamek.biz/ mám kontakty, nejraději přes ICQ a nebo Skype, je to asi na delší diskusi, než jen na pár komentářů tady na fóru... Bych ti napsal, ale nikde jsem na tebe nenašel žádný kontakt...
Vydavatele by sice vedeli, ci kopie unikla do sveta, ale uz by neprokazali, ze to je vinou jejiho 'majitele', nebot ten by tvrdil, ze mu nekdo hacknul pocitac.
Oni to "moc dobře" tak maximálně "SI MYSLÍ". Ve skutečnosti je poměrně snadné zrovna u IT udělat obchodní model tak, aby lidi originály knih kupovali. Například kdyby originálně koupená kniha představovala slevu ve výši své ceny na s tématem knihy související školení nebo zkoušku (kniha za 500, školení za 15.000, tzn. výsledná cena školení: 14.500)...
pokračovat mohou, společnosti na tom budou ale pouze tratit, a pokud budou chtít na ty žaloby získat peníze podraží legální získání hudby, filmů ... a to odradí více lidí od kupování a radši začnou stahovat ... výsledkem bude bankrot nahrávacích společností ... ano jen tak dál
Ano, jen ať žaloby pokračují. Čím dřív RIAA a jí podobné organizace zbankrotují, tím líp. A k jiným koncům to stejně nepovede. Jediné, čím se dá tzv. pirátění omezit, je, nabízet umělecká díla (pokud se tak dá současné produkci říkat), za jejich reálnou cenu, tedy ne za to, co si producent usmyslí, ale za to, co jsou potenciální zákazníci ochotni zaplatit!
Ovsem copyright by nemel trvat po dobu 200 let. Vsiml jste si, jak se prodluzuje pokazde, kdy se blizi vyprseni copyrightu Mickey Mouse nebo neceho podobneho?
[urban legend]To je proto, aby nikdo nemohl Disneyům provést to co oni udělali s pohádkami bratří Grimmů[/urban legend] Souhlas, dokonce došlo k paradoxním situacím. Původně byla autorská práva 50 let, po jejich skončení byla kniha volná, ale pak se práva prodloužila na 70 let a nebylo možné jí vydávat volně.