Nemuze se vyplatit? Tak pokud srovnavate se stahovanim z free serveru, tak tp samozrejme levnejsi nebude. 300 Kc jsou dva listky do kina nebo zhruba 3 DVD.
Samozrejme je to pro ty, co maji radi serialy v anglictine. Ja si milerad projedu treba Family Guy nebo Buffy the Vampire Slayer v originale :) To jsou kultovni serialy a v Cechach jsem dodnes nemel legalni moznost, jak si je pustit.
Uvědom si laskavě, že se především jedná o ZÁBAVU.
Učit se anglicky je jistě chválihodné, jenže v kontextu maximálního možného osekání nákladů provozovatele, neboť jedině o tohle zde jde*, je to zcela nevěrohodné, co říkáš.
* Kdyby šlo o výuku angličtiny, tak jsou volitelně, snadno přepínatelné, OBOJE titulky. České i anglické. Co je to za výuku, když u mnoha frází žák neporozumí? To si má říci "no tak nerozumím", a co má být? K čemu to je?
Ani mě tak netrápí, že tam nějaký seriál není. Byť to ukazuje jak jsou ty mediální práva šílenost, když nemají práva ani na vlastní seriál.
Mnohem větší problém mi přijde absence HD. Vybral jsem si prostřední kvalitu, a je to maximálně tak v 480p
V roce 2016 chci aby to byla alespoň 720p. Za tohle platit fakt nehodlám.
Tak si ho teda precitajte, pretoze neskutocne placate vy sam ...
Sud konstatoval ze vnutrostatna pravna uprava, ktora nerozlisuje medzi kopiou zo zakonneho zdroja a kopiou z neautorizovaneho zdroja alebo rovno piratskeho zdroja, nemoze byt tolerovana.
Chcete odporucit kurz na anglictinu? Ta vasa je totiz dost biedna, pretoze to co pisete ako nespochybnitelne sud jednoznacne spochybnil.
No ak mate posudok o svojom znizenom IQ (comu by som sa necudoval) tak nakoniec by vam mozno argumantacia na "nevedel som ze ak to stiahnem z piratebay cez torrenty, tak to je nelegalny zdroj" aj vysla.
Viete ako sa hovori - neznalost neospravedlnuje. Ked si nie ste isty v legalnosti svojho konania, nemate v nom pokracovat, inak budete niest nasledky.
P.S.
https://www.britishcouncil.cz/en/exam/ielts (skuste nieco taketo)
no v podstate ma pravdu. Autorsky zakon je plne v komeptenci vlady dane zeme a EU ma cast svych narizeni, ktere jsou pro clenske zeme zavazne. Obecne je za byrokracii povazovano nejake, casto zbytecne, jednani, vyplnovani, handrkovani a nejcasteji ze statnim aparatem. Takze v podstate ano. Jedna se o byrokracii EU a dalsich zemi.
Kdyby tedy blbost nadnasela, minimalne nejaky ten gram az kilo by dolu slo....
A to stahování se bere z ničeho? Ne, stahování je 1 k 1 ke sdílení. Nemluvě o tom, že spousta lidí filmy stahuje torrentem, kde je automaticky i sdílí. A ani si toho možná nejsou vědomi.
Nemluvě o tom, že stažení je sice podle českého práva legální. Ale primárně tím bylo myšleno na to, aby si člověk mohl stáhnout něco, co už má i v legálním držení. Pokud si člověk vyrobí kopii koupeného DVD filmu, nebo si překopíruje své zakopené hudební soubory, je to v pořádku z pohledu práva i morálky.
Pokud si ale stahuji film a pak se na něj i dívám, tím už k porušování autorských práv dochází. Pokud ten sledovaný film nesleduji legální cestou a nemám k němu zakoupená práva.
Kdo nikdy nestáhnul film ať hodí kamenem. Ale alespoň bychom si měli přiznat, co to v tu chvíli znamená. A minimálně se netvářit, že je to OK, alespoň to černý svědomí by morální člověk očekával.
Vy jste se na tu EU zbytečně moc upnul. Tohle s EU fakt nemá nic společného. Kdyby to souviselo s EU, tak by omezený přístup k filmům nebyl třeba i v Austrálii, Japonsku a kdekoli jinde po světě.
Tohle si hlídají autorské svazy. Jsou to de facto takové oborové kartely, které si dohodly, jak spolu budou obchodovat. Jednotlivé státy jen vymáhají obchodní právo a autorské právo. Tj. že pokud je někdo něčeho vlastník, tak si sám určuje, jestli a jak své dílo někomu poskytne. Je to jeho výsostné právo. Můžeme s tím nesouhlasit. Ale pokud člověk není náturou komunista, který považuje znárodňování soukromého majetku za relevantní přístup, tak s tím nic víc moc nenaděláme.
Ta EU se paradoxně poslední dobou snaží prosadit to, že služba musí být nabízena bez regionálních omezení. A udělat na to regulaci, za které byste ji měl jako divák spíš tleskat. Jestli je to ale uplně korektní, z pohledu obchrany soukromého vlastnictví, to už si uplně nejsem.
Z nových věcí tam není vůbec nic. No big Bang theory, ne Simpsni ne Interstellar ne Hobbit. Je tam tak 2-3 roky stará a starší nabídka.
Dokud tam nebude alespoň to co v US tak to vůbec nemá význam.
Za to ale pravděpodobně Netflix moc nemůže, prostě byrokracie EU a dalších zemí. Nezbývá než čekat.
Odpověď od supportu:
Oh alright, well no worries, since the service was just released today, there will be some options, features and titles that are not available right away, but through some patches you will see more and more things added to your service.
Jenze tohle je pokrytectvi. Muzeme tu probirat zakon zleva, zprava, skrz na skrz, ale teto diskuze se ja nezucastnim, protoze se na to divam z pozice reality, podstaty. To kdyz budeme mit zakon, ze se smi vrazdit, tak se tu budete ohanet, ze je to v poradku? Jinak. Proc se plati poplatek z medii? Odtud zacnete. Jenze vam ten zakon zrejme proste vyhovuje, vse je v poradku, tak co. Zkuste si neco vytvorit, natocit nejaky dobry film za vlastni penize a pak sledujte, jak si lide porizuji kopii pro vlastni potrebu. Udelejte pak selficko a postnete ho sem prosim. Rad se podivam, jak se budete tvarit. A kdyz se dokazete chytnout za nos, tak jiste uznate, ze ono to spolu tak nejak vsechno souvisi, osa, hloupe zakony. Coz, jsme cesi...
Proč konec stahování? Tahle služba bude akorát pro pár jedinců, co se potřebují chlubit, že si takovou službu, kde je všechno anglicky, můžou dovolit a že všemu rozumí.
A věta, že důvody pro stahování videí z internetu mizí jeden za druhým, není jen směšná, ale přímo trapná. Žádný odliv důvodů se nekoná.
Ani závislák na seriálech nezačne skákat, jak oni pískaj, když do teď na něj ...
Nejsem odborník, ale tohle s autorskám zákonem přeci vůbec nesouvisí.
S autorským zákonem má co do činění, pokud někdo krade obsah.
Tohle je o tom, že firma A za svý náklady natočí film. A chce na něm logicky vydělat. A chce na něm logicky vydělat co nejvíc to jde. Takže to prodává firmám X, Y a Z, aby to ty firmy pouštěly svým divákům a té firmě A za to zaplatily.
A stejně jako je jiná cena za housku, jiná cena za oběd a jiná cena za all inclusive v hotelu, tak i nakupující firmy si volí vhodný obchodní model.
Třeba Nova si nakoupí práva jen pro ČR, protože ji sledují prakticky jen diváci v ČR. A nakupovat celosvětovou licenci by byl ekonomický nesmysl. Proto si zas v Německu práva na stejný film koupí zas třeba RTL.
Na všechno musí být nějaký byznys plán. Odhad, jestli se ten nákup zaplatí. A iděláně to přinese i nějaký zisk.
No a kdyby si Nova nakoupila na nějaký časový období na konkrétní film, aby ho mohla dát na Voyo .. a zaplatila si exkluzivitu .. aby jí to přitáhlo diváky .. tak to je ten důvod, proč pak nemůže jednoduše později přijít Netflix a mít stejná práva pro stejný region. Té Nově s Voyo by se to nevyplatilo, protože by velká část platících klientů odešla a jí by zbyly jen ty náklady na nákup práv.
Vybral jste si tu standard , kde lupa.cz postla screenshot, ze standard ma HD, ale vy jste po registraci zjistil, ze tam maji jen 480p?
Tak to je opravdu bozi sluzba. Nevidim v ni cokoliv co by nas melo nyni presvedcit k jejimu porizdni.
To je dal stale vyhodnejsi platit americkou verzi a pristupovat k ni pomoci VPNky s US IP adresou
"Netflix tak přichází na trh „opevněný“ — plný místní tvorby, o kterou se s ním její producenti sotva budou chtít dělit, protože už mají dávno vybudované vlastní kanály k divákovi". Vlastní kanály k divákovi? To nemůžete přece myslet vážně. Naposledy si tuhle stěžoval zase pan Svěrák na stahovače. A proč? Protože dosud právě žádný kanál nedokázali prosadit. Ta zmínka o Playtvákovi už jen potrvzuje kvalitu tohoto názoru. Ne, u nás skutečně NENÍ žádný alternativní možnost k nelegálnímu stahování. Dobře funguje aerovod, kde je nabídka omezená. Na alze je to lepší, avšak ta dobře nefunguje. O2 jsem jednou zkusil a místo titulků se mi objevil rozsypaný čaj, na reklamaci mi za tři roky neodpověděli. Voyo a spol neberu vážně. Ovšem to slovo "opevnění" to vlastně náš trh dobře vystihuje. Úplně stejně jsme asi totiž opevnění v hudbě pro rádia, kde se hrajou 5x denně stejný normalizační shity. Ale nestěžuju si, já tu opevněnou tvorbu prostě nekonzumuji. Co mě akorát rozpaluje do běla jsou doslova mafiánské organizace OSA a Integram.
"Byť to ukazuje jak jsou ty mediální práva šílenost, když nemají práva ani na vlastní seriál."
Ale oni ta prava porad maji, OMG. Jen je – pro CR – uz prodali. Cemu na tom proboha nerozumite? To je tak vazne obtizne pochopit, ze kdyz prodam firme X treba 2000 traktoru s tim, ze je muze prodavat v CR, protoze ja je tam prodavat nebudu, pak je logicke, ze tuto cast sve umluvy dodrzim.
Vždyť jsou to jen dvě stovky. To máš skoro jak lístek do kina. Mně spíš vadí, že je tam jen malý zlomek filmů z toho, co mají k dispozici v Americe. Přitom je to za stejnou cenu. Až budu mít takový výběr filmů a seriálu jako mají v Americe, tak si to zaplatim. Kvůli pár filmům ale ne.
Skutekně? No, znám obecný anglickou český slovník, dokonce máme doma i slovník anglicko český technický.... ale kdepakže je slovník latinos gangu z jižní části LA? I když je pravda, ten přepis do titulků napoví, a tuhle část řeší.
No, druhá věc je, že si můžeme být jisti, že tato firma si nenajme takového překladatele, který by to uměl správně. Jestliže dodavatelé NOVY/ČT platí překladatelům to co platí, tak hanebná úroveň překladů zcela odpovídá zaplacené ceně. Natožpak tato firma, které je líto platit i to málo.
Měl jsem za to, že se pohybuje v rovině internetu (stejně jako Netflix), takže jaké máte doma slovníky není moc relevantní. A se slangem latinos z jižní části LA bude mít pravděpodobně problém i drtivá většina zákazníků Netflix v USA, takže na tom budete stejně špatně jako oni, tady výhoda "rodilého mluvčího" odpadá.
A k druhé části ano, to je pointa, kvalitní překlad okrajových věcí nikdo nezaplatí, ať už jde o dabing či titulky, není to ale právě argument pro to se začít učit rozumět bez prostředíků (tedy vedle té možnosti se na Netflix vybodnout)?
Ad test - "Český autorský zákon tato pravidla implementuje ve čtvrtém díle první hlavy zákona (Omezení práva autorského), v jehož § 29 je popsán trojstupňový test a v dalších částech (§§ 30–39) jsou popsána odpovídající omezení autorova výhradního práva. Spadají sem tzv. volná užití (umožňující užití některých děl pro osobní potřebu)..."
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fair_use
"Tříkrokový test má svůj původ v mezinárodním právu autorském. Výklad tohoto ustanovení tak musí být v souladu s mezinárodními závazky, které Česká republika na základě mezinárodních smluv přijala. Z tohoto důvodu představují výklady tzv. tříkrokového testu provedené mezinárodními organizacemi základní interpretační pomůcku i z pohledu českého autorského práva."
https://otik.uk.zcu.cz/bitstream/handle/11025/4946/Mimosmluvni_uziti_autorskych_del.pdf?sequence=1
Při kopii pro osobní potřebu z legálního i z nelegálního zdroje bude v obou případech autorovi chybět poplatek za příslušnou kopii (zároveň bude v obou případech uhrazen poplatek za médium). Proč je (má být) z hlediska interpretace jedna varianta zkopírování ospravedlnitelná a druhá nikoli (nebo naopak)? (Tím nijak nenaznačuji, že to má být jinak, jen mě zajímá teoretická a logická stránka věci.)
Překvapivě to není krádež, ale zatajení věci. Pokud je hodnota větší než nepatrná, tak se opravdu dopouštíte trestného činu. Viz např. http://finance.idnes.cz/nechate-li-si-nalezenou-petitisicovku-riskujete-az-rok-vezeni-p7p-/karty.aspx?c=A100309_130049_viteze_bab
FAQ říká toto:
https://help.netflix.com/en/node/13844
A (ne)překvapivě, když se podíváte po webu na diskuze o netflix HD, tak se ukazuje, že si uživatelé to HIGH v mnoha případech prostě nepřepnou.
Pak se dá samozřejmě řešit rychlost připojení vs bitrate a desítky dalších důvodů, proč to nejede. Ale těžko můžete od streamu očekávat kvalitu blu-ray.
"Realita je však taková, že zde jde jen o kompenzaci či náhradu za zákonem dovolené užití chráněných autorských děl, a to nejen hudebních." Jaké zákonem dovolené užití? Že si mohu udělat vlastní kopii zakoupeného díla? Za to musí všichni platit? To vy obhajujete? A proč tedy většina křičí, že stahování je ok, protože není trestné? OSA je pro mne absolutně nedůvěryhodná organizace. Jejich podstata je pouze vybírat peníze, nic víc. Sakra, to je opravdu tak těžké vidět v souvislostech? Klidně se ale zaplétejte dál do slovíček. Třeba až vás osa někdy obviní z čehosi, tak vám to taky pěkně vysvětlí. Podobně jako vy mě teď :).
Vidíte, já tak schopný jako vy nejsem, takže vím, že se jazyk každé země, kde jsem kdy cestoval/pracoval, případně kam se ještě podívám, nenaučím. Nemám ani tolik peněz, abych si všude platil tlumočníka. Proto mi nezbývá než se spoléhat na to, že i v jiných zemích jsou lidé, kteří se (podobně jako já) domluví nějakými takzvanými světovými jazyky a ne jen svojí mateřštinou. Protože asi nějak tušíme, že ne každý, kdo do naší krásné země na pár dní či týdnů přijede, bude plyně mluvit místním jazykem a spíš bude rád, že zvládne pár základních frází na přežití.
A možná vás to překvapí, ale ono to funguje.
Co se týká práce v zahraničí - to vůbec nebylo obsahem mého příspěvku. Ale mám to také za sebou a odvážím si tvrdit, že oborů, ve kterých se prosadíte v zahraničí, aniž byste potřeboval jazykové znalosti moc nebude. A zahraniční firmy v ČR také od určité úrovně pozice nezaměstnají člověka, který by neuměl pracovní jazyk firmy. Dokonce jsou firmy, dělají vstupní pohovory v cizím jazyce a některé i v několika jazycích. Ale vy si vlastně platíte ty tlumočníky...
Ale no tak, EU a státy přece nemusejí vymáhat každou blbost. Navíc kartelové dohody a dělení trhu mezi monopolní dodavatele jsou typicky nelegální. U "autorských práv", tohoto času spíše monopolů pro distribuci, je na tom ale postavený celý byznys, což asi bude základ zmíněných problémů.
"Že si mohu udělat vlastní kopii zakoupeného díla? Za to musí všichni platit? To vy obhajujete?"
O _zakoupeném_ díle zákon nic neříká. Já to neobhajuji, jen poukazuji na to, jak to je. A uvedl jsem to v reakci na Vaše slova "zakon ktery kazdeho obvinuje z kradeze" ve snaze ukázat, že o žádné kolektivní obvinění z krádeže nejde. Nic víc, nic míň.
V čem je tedy problém? Že se za kopie platí (to by měl autor díla uvítat spíš než přechozí bezpoplatkový stav, ne)?
"A proč tedy většina křičí, že stahování je ok, protože není trestné?"
Nerozumím, jak to myšlenkově souvisí s výše napsaným. Rozveďte, v čem je (podle vás) rozpor mezi jedním a druhým. Vadí vám, že křičí, nebo má jít o potenciální rozdíl mezi "netrestné" a "ok"?
"OSA je pro mne absolutně nedůvěryhodná organizace. Jejich podstata je pouze vybírat peníze, nic víc."
OSA je mi ukradená, ale co s těmi vybranými penězi dělá? Pokud je nevyplácí zpět autorům, resp. pokud provádí něco nelegálního, tak byste měl podat trestní oznámení, ne?
"Sakra, to je opravdu tak těžké vidět v souvislostech?"
Nevím (a nechci hádat naslepo), jaké souvislosti máte na mysli, na to mluvíte příliš tajnosubně. Ne každý je odborník na OSU a spol. :) Myslím, že by bylo užitečné, kdybyste kromě mnohoznačných otázek napsal i svůj souvislý pohled na věc.
"Pokud si ale stahuji film a pak se na něj i dívám, tím už k porušování autorských práv dochází. Pokud ten sledovaný film nesleduji legální cestou a nemám k němu zakoupená práva."
Můžete to nějak rozvést? Jak jste sám uvedl, stahování je legální. Jak tedy může člověk zároveň takovým stahováním (neuvažuji teď variantu torrent) a sledováním porušovat platný aut. zákon?
(Zajímá mě v první řadě to, co říká zákon, ne to, co mohlo být myšleno. Na druhou stranu mi rozhodně nejde o nějakou obhajobu sdílečů, ale pouze o to, co tedy vlastně může (nebo už nemůže) být, s ohledem na platnou právní úpravu a mechanismus poplatků, přípustné z hlediska diváka/posluchače.)
hluboko pod úrovní "pirátění", kdy to mohu sledovat off - line (Lupa se mi na chalupě načítá kolem minuty), mohu si na to sehnat titulky atd.
Vysoce omezená nabídka je "třešnička na dortu".
Mimochodem, ta v diskusi zmíněná Alza představuje alespoň tu výhodu, že můžu zajít na výdejnu, předplatit si zboží (i hotově) a po obdržení hesla si to stáhnout. Takže nemusím posílat údaje o své kartě po internetu a čekat, kdy se z ní začnou ozývat srkavé zvuky.
Když si vezmu pětistovku, kterou vítr honí někde po parku, je to krádež? Internet je stejný veřejný prostor, jako ten park a pokud někdo porušil zákon, tak jedině ten, kdo to na net bez souhlasu autora dal. Já, coby uživatel nemám možnost, jak zjistit, zda to ,,umělecké dílo" je na netu legálně, nebo ne a, upřímně řečeno, nevidím nejmenší důvod, proč bych to zjišťovat měl. To je starost autora, pokud mu to vadí a orgánů, činných v trestním řízení.
Jak sem jiz napsal, zopakujte si zakladni skolu, nejspis tak neco kolem prvni tridy. Soud rozhodoval o tom, zda je mozne vyberem poplatku z medii automaticky legalizovat libovolny obsah na nich. Nerekl ani carku o tom, zda je mozne nejaky typ uzivani del vyjmout z ochrany.
Cele to totiz vychazelo z toho, ze se vsemozni zlodeji typu OSA a spol ohaneji prave mnzotvim prodanych medii, a pozaduji poplatky z nich, pricemz argumentuji piratstvim. A proto byl soud pozadan o to, aby rozhodl, zda lze piratsky obsah do poplatku zahrnout.
Ostatne, i zde zminovana Bernska umluva rika, ze dila maji byt chranena, ale nikoli jak.
Pro lidi z ustavu choromyslnych jako jste vy, potom priklad:
http://download.nohavica.cz:8080/praha2006/audio/prazska_palena_2006.torrent
Ocekavam analyzu toho, zda a pripadne proc a na zaklade ceho jde ci nejde o legalni zdroj.
Pripadne muzete vyrazit na https://www.youtube.com/ a zacit zavirat vsechny jeho uzivatele. Protoze 90% toho co tam je, je tam v rozporu s autorskym pravem. Nevidim absolutne zadny rozdil vuci ulozto a dalsim.
Aha a on někdo zjistí, když tu pětistovku odnesu na policii, komu patřila a vrátí mu ji? Hihihi, jako fór dobrý. A pokud půjde o pětitisícovku, je to o tom samém. Jo, když to bude v deskách, nebo nějaké tašce, či v prkenici, kde bude něco, podle čeho se dá majitel identifikovat, tak mu to odnesu osobně.
A co je tedy ta realita prosím? Vy pořád píšete, jak je všechno blbě, ze stahovačů děláte horší zločince než ze šiřitelů... Dobrá, ale já bych uvítal, kdybyste napsal, jak to tedy má fungovat správně (a jak toho chcete v praxi dosáhnout). Zrušit poplatky z médií? Změnit zákon? Zrušit/blokovat torrenty a sdílecí servery?
"To kdyz budeme mit zakon, ze se smi vrazdit, tak se tu budete ohanet, ze je to v poradku?"
Nějaký absurdnější příměr byste neměl? Jinak, hovořil jsem o legálnosti, ne o tom, co je v pořádku. Přečtěte si můj prapůvodní příspěvek. Cituji:
"Pokud vím, tak stahování filmů je dle českých zákonů legální, nelegální je šíření. (Tím neříkám nic o morální stránce věci.)"
K tomu ještě doplním - tu morální stránku věci z mého pohledu ovlivňuje fakt, že se (v současnosti) platí poplatek z médií (například).
"Proc se plati poplatek z medii?"
Jako bakšiš za možnost vytvářet kopie pro osobní potřebu.
"Jenze vam ten zakon zrejme proste vyhovuje, vse je v poradku, tak co."
O tom, zda _mně osobně_ zákon vyhovuje nebo nevyhovuje, ani o tom, co _já osobně_ kupuji nebo stahuji nebo šířím, nic neříkám. Zkuste méně předjímat. Pouze diskutuji a vycházím pro účely diskuse z toho, že zákon něco umožňuje a zároveň za tu možnost něco požaduje (divák dostane kopii, autor dostane bakšiš).
"Zkuste si neco vytvorit, natocit nejaky dobry film za vlastni penize a pak sledujte, jak si lide porizuji kopii pro vlastni potrebu."
To je myslím trochu demagogie, ale pokud bych opravdu mohl nějak (jak?) sledovat, jak konkrétní lidé dělají konkrétní kopie, věděl bych i to, z jakého zdroje. Co by mi pak bránilo zasáhnout (resp. požádat o to příslušné "orgány") proti šiřiteli?
Aby nedošlo k nedorozumění, já v jistém ohledu chápu, co chcete říct (jen mi přijde, že pod mým zájmem o debatu vidíte na straně mé osoby zbytečně kdoví co nekalého), ale i pokud se tu (teoreticky) my dva na něčem shodneme, stahovači budou, dokud budou nelegální zdroje, nebo se mýlím? (Abyste mi zas něco nepodsouval, předem uvádím, že tím nic neobhajuji, jen to beru v kontextu např. boje proti drogám, kdy je efektivnější zásah proti distributorům než uživatelům.)
Nerozumím jedné věci - vy jste obecně proti jakýmkoli kopiím pro vlastní potřebu; když se chce člověk podívat na to, co neviděl ve vysílání v reálném čase v televizi, nemůže použít nahrávku z rekordéru, musí si koupit DVD? (Škoda, že jste trochu času, který věnujete nálekpování "nesprávných" názorů a posuzování protiřečníků, nevěnoval věcné odpovědi na mou předchozí otázku o placeném vysílání.)
P. S. Nevím, jak to má souviset s Čechy... Stahuje se (ať už je to správné nebo ne) všude.
Herr Rübezahl, to možná platilo ve velmi raných devadesátkách, kdy postkomunističtí Čechoslováci vyráželi do velkého světa vybavení angličtinou od přeškolené ruštinářky, co byla o dvě lekce napřed.
Teď už dávno ne.
Můžete si můžete vybrat desítky jazykových škol s rodilými mluvčími, cizí jazyky mají děti už i ve školce, na jazykové pobyty do zahraničí se jezdí i základky, střední školu i VŠ můžete absolovat v zahraničí rovnou. A pokud nemůžete, můžete třeba poslouchat přes internet zahraniční rádia, číst zahraniční noviny nebo se třeba dívat na seriály na Netflixu.
Ale samozřejmě, vyžaduje to trochu motivace a trochu snahy.
Nemluvě o tom, že i ti angličtí "native speakers" si často rozumí asi jako Pražák se Šlonzakem.
Vy tu melete naučené nesmysly, já to zažil na vlastní kůži. V zájezdu jsme měli několik podnikatelů, kteří sice angličtinu slovem i písmem ovládali, (v zahraničí uzavírali obchody, jezdili po celé Evropě), ale jen tak dlouho, než si ji zkusili s letištním personálem. Naštěstí mne a kamarádku odbavoval člověk, který česky uměl, takže jsem se s ním domluvil lépe, než oni s rodilým Američanem u vedlejší přepážky.
Chromecast nikdy (od Google se držím dál), tablety a smarthpony nevedu (zbytečnost), přes HDMI z PC mi nepojede zvuk skrze BD přehrávač do kvalitních beden...A vůbec, ovládat to bude stejně porod v jakékoli variantě - bez myši a klávesnice prostě to je vždy zdlouhavé a nepraktické.
Do kina nechodím, asijské filmy tam nedávaj :-)
Na Slovensko. Mají tam suprové termální lázně, příznivé ceny, s každým se bez problémů domluvím a nejsou tam slimáci a pokud tam nějací problémoví jedinci jsou, tak hezky zalezlí v místech, kam běžný turista nikdy nepřijde. A v USA jsem byl s Fischerem. Nejvíc se mi líbilo na Havaji, protože je to sice 50. stát USA, ale mentalita domorodců je té americké na hony vzdálena, mají mnohem blíž k nám, než ke svým dříve protektorům a později okupantům.
Přiznejte si, že přechod z plnohodnotného jazyka na skřeky bez použitelných gramatických pravidel, pro jejichž zápis neexistují použitelná pravidla ortografická, je problematičtější než přechod z jednoho plnohodnotného jazyka na druhý nebo ze skřeků na plnohodnotný jazyk.
To nebude o EU, to je spis o drzitelich prav. Jeste stale nechapou, ze kdyz daji film ke stazeni v den premiery v kine, tak ze na nej mozna prijde o 10% lidi min do toho kina, ale o 100% vic jim za nej zaplati. Druhy den si totiz uz gratis stahnou rip a pokud se zadari, tak mozna i nejaky ten screener, a do mesice brd rip. A kdyz se za rok zjevi v nabidce podobnych sluzeb, tak uz jej bud davno videli, nebo davno vedi, ze nestoji za zlamanou gresli.
Nejde ani zdaleka jen o nabidku obsahu, ale i o pouzitelnost. Avi/mkv ... prehraje cokoli a kdykoli. Ve druhem sledu, staci se podivat (napr) na gog. Jednotlive hry z nej mizi, a nekdy se znovu objevuji, podle toho, kdo se jak zrovna vyspi (kdo kde zrovna krachnul a ziskal prava). Pri predstave, ze budu sledovat nejaky serial, a po 1/2 zmizi z nabidky, protoze ...
jj, ale drzitele prav si prosadili (nejcsteji teda prave ti) tu legislativu k tomu. A ten aparat k prosazovani v podstate prave EU a clenske zeme maji a nazaklade toho hnusu vynucuji. Ale samozrejme je to porad stejna pisnicka, proste je autorsky zakon prasarna nejhrubsiho zrna pomerne zasadni setkani s realitou by mu prospelo.
Pro 007 - co prosím? O jakém mém postoji hovoříš? Jen jsem napsal svůj názor na platný aut. zákon.
Pokud s tím názorem nesouhlasíš, fajn, ale možná bys mohl místo zbytečného fňukání ad hominem napsat, co tedy věta "Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla" znamená podle tebe.
"Všichni si kvůli tobě"
Nepřeceňuj mé schopnosti. :) Já ten zákon ani vyhlášku s poplatky (od jejichž placení nejsem zproštěn, jak si možná mylně myslíš) nevymyslel.
Raspberry Pi 2 + https://osmc.tv/ + https://www.hifiberry.com/
za 2500 přehrajete skoro cokoli, ovládání mobilem, ovladačem na tv nebo třeba ovladačem od playstationu. stačí šipky a pár tlačítek, pustit se dají velmi pohodlně i torrenty (včetně titulků).
Bylo by dobre si to rozhodnuti nejdrive precist, nez zacnete placat.
Cele to rozhodnuti se tyka vyhradne a pouze vyberu poplatku, a soud pouze konstatoval, ze nelze vybirat poplatky z medii a tim legalizovat jakykoli obsah na nich.
V zadnem pripade ani ne vterinu nezpochybnil legalitu stazeni libovolnych dat. Mimochodem, jsem zvedav, jak budete urcovat, co je a co neni legalni zdroj ... uz se tesim.
Víte co je výhoda EU? Třeba to, že čeština je její oficiální jazyk. Takže si to každý může přečíst i česky.
http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2014-04/cp140058cs.pdf
Mimochodem, to je pouze tisková zpráva a nikoliv rozsudek.
A to si jako myslíte, že vaši "průměrní Češi" v životě nepotkají cizince? Nepojedou do zahraničí na dovolenou? Ono ta konkurenceschopnost není jen ekonomická veličina a i kdyby byla, instalatér nebo prodavačka, pokud se naučí německy nebo anglicky, zjistí, že se jim to sakra vyplatí.
Jste blb od narození, nebo neumíte pochopit text psaný jinou formou než tou, kterou znáte z nějakého pofidérního vzdělávacího ústavu? Samozřejmě jsem neměl na mysli ty, co se naučili cizí jazyk, (a jazyk, který nedorostl k fonetické formě a význam některých slov je nutno hádat z kontextu věty je pro mne hatmatilka), ale jistý stát, který svou historii začal genocidou původních obyvatel!
Naučené nesmysly? OK.
Já si zase nedovedu představit lidi, kteří by (vašimi slovy) "angličtinu slovem i písmem ovládali, (v zahraničí uzavírali obchody, jezdili po celé Evropě)" a zároveň se nebyli schopni domluvit s letištním personálem. Buď tedy angličtinu slovem nebo byl letištní personál podobné kategorie, jako londýnský taxikář, s jehož "cockney rowdie" dialektem měl problémy i můj kanadský kolega, se kterým jsem tam byl na služebce.
Jenže to už pak není problém (ne)znalosti jazyka (u anglofonního Kanaďana bych nepředpokládál, že anglicky neumí), ale jen otázka praktické zkušenosti s daným akcentem. A ta se dá získat různými způsoby. Třeba sledováním filmů v originálním znění se stejnojazyčnými titulky na netflixu :-P
Pak by mě zajímalo, co bystě dělal, kdyby na té přepážce nebyl člověk, co mluví česky? Letěl byste dalším letadlem zpět do Prahy?
Nebo si prostě vymýšlíte :-)
Ve firmě jsme taky měli pár takovejch, co byli přesvědčeni o své nenahraditelnosti a ignorovali samozřejmosti jako znalost světových jazyků. Když pak každej takovej vůl potřebuje tlumočníka, aby mohl vůbec komunikovat s vlastním zaměstnavatelem (a platit dalšího zaměstance), tak se snimi rychle rozloučili.
Tak je pravda, že pokud máme světu co nabídnout, mateřština nám postačí.
Jenže ten výsledek pak vypadá asi takto:
http://www.ao30free.com/video/enza-milf-interview-2591.html
http://www.ao30free.com/video/ria-black-interview-2553.html
(NSFW, doufám, že to projde) :-D
Ale vy jste samozřejmě ta výjimka, co potvrzuje pravidlo, co?
'Evropský soud rozhodl, že beztrestně lze stahovat data pouze z legálních zdrojů"
Press release: http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2014-04/cp140058en.pdf
Takze nie, od 10.04.2014 kedy padlo rozhodnutie ES, ktore sa automaticky stalo soucastou prava EU, ktore je nadradene narodnemu pravu (v tejto otazke), je stahovanie z nelegalneho zdroja nelegalne a postihovatelne. Takze nie len sirenie, ale uz stiahnutie je porusenim autorskeho zakona
"je to vlastne pekne krast a neplatit"
- "neplatit" (což je podle mě nutný předpoklad té krádeže, minimálně z etického hlediska) by dle mého platilo jen tehdy, kdyby neexistoval žádný poplatek z médií atd.
Ještě jedna rovina: Pokud si někdo stáhne film (vytvoří kopii, ne zálohu; torrenty samozřejmě neuvažuji, protože tam jde i o sdílení, o tom jsem psal jinde v této diskusi), který později poběží (nebo už běžel) v jím placené České televizi nebo na jím (nepřímo - jakožto zákazníkem zadavatelů reklamy) placené Nově, a třeba 2x se na takový film podívá - jaké chybějící "nezaplacení" vznikne oproti situaci, kdy by sledoval na dané vysilání a pak si pořad nahrál na rekordér a 2x se na ten film podíval?
(Jak jsem již uvedl jinde, rozhodně mi nejde o nějakou obhajobu sdílečů či čehokoli nekalého, ale pouze o to, co může (nebo už nemůže) být legálně a morálně přípustné z hlediska diváka/posluchače.)
"zakon ktery kazdeho obvinuje z kradeze"
- Cituji: "V tomto spočívá největší omyl veřejnosti, která se domnívá, že náhradní odměny jsou zde proto, aby vykompenzovaly pirátskou (nelegální) činnost, a to paušálně všech uživatelů (kolektivní presumpce viny). Realita je však taková, že zde jde jen o kompenzaci či náhradu za zákonem dovolené užití chráněných autorských děl, a to nejen hudebních."
http://www.osa.cz/dolni-menu/pt%C3%A1te-se/nenahran%C3%A9-nosi%C4%8De-a-p%C5%99%C3%ADstroje.aspx
Učit se, specielně anglicky, v Česku, znamená jen tolik, že v Anglii, nebo USA si sice přečtete a přeložíte psaný text, ale v momentě, kdy se zkusíte domluvit, zjistíte, že nerozumíte jim a oni nerozumí vám. Je to podobné, jako když se spisovně mluvící Pražský vysokoškolák bude snažit domluvit s domorodcem z Brněnského Radlasu, nebo nějakým šlonzakem Ostravakem.
Tato diskuze začala, protože se části diskutujících nezdálo krakonošovo přesvědčení, že znalost cizích jazyků u "průměrných Čechů" je zbytečnost. Já ani spousta dalších lidí, si to, jak se zdá, nemyslíme. Hotovo.
A mimochodem, ty stovky hodin jazyka stihnou děti už na ZŠ. To je docela dobrý základ, ne?
Tak cizince nejspíše někdy v životě potkají. Ale proč kvůli těm pár vzácným okamžikům investovat minimálně stovky hodin do zvládnutí aspoň základů cizího jazyka? A co když ten cizinec nakonec právě tu řeč umět nebude? To by fakt naštvalo, kdyby se ji učili jen kvůli těm setkáním.
Na dovolenou do zahraničí asi taky párkrát vyrazí, třeba vyvalit se na pláž do Hurghady s asistencí české delegátky. A bavit se s místními možná ani nechtějí, nějaké to smlouvání na trhu zvládnou rukama nohama.
A nepopírám, že umět cizí řeč otevírá možnosti těm, kteří umějí, na individuální rovině s tím nemám problém. Jen mi není jasné, proč by měl cizí jazyk ovládat "každý", když se ta prodavačka naučí anglicky a německy a půjde třeba na recepci lepšího hotelu, pořád bude potřeba někdo, kdo bude prodávat tam, odkud odešla.
V šuplíku se mi povaluje patentová listina. Dokumentace je volně k nahlédnutí na webových stránkách UPV a každý, kdo má v hlavě mozek a netrpí lachtaní nemocí, si může můj vynález vyrobit sám, (není to nijak moc složité) pro svoji osobní potřebu a ročně ušetřit statisíce. A představte si, že mi to ani trochu nevadí! Vadí mi nenažranost tzv. umělců, kteří tvoří humus pokleslé kvality s životností pár týdnů a nevědí, co za něj chtít!
Názor mám. A sice ten, že jsme Češi, jsme tady doma a kdo se sem chce sáčkovat, ať se naučí česky, nebo ať se vrátí, odkud přišel. Kvůli tomu, že neumím anglicky se ve zbytku světa nikdo vzrušovat nebude, takže proč bych se měl já doma učit cizí hatmatilku jen proto, aby to nějaký hejhula, který se na nás chce stejně jen bezpracně nakasovat, měl jednodušší?!?!
Otázka je, zda učení řeči cizinců není vlastizrada. Zda to není takový důkaz lásky k vlasti. Pak je otázka zda takového člověka vyživovat a hledět si ho jako občana. Cizí jazyk může mít jako takový zadní vrátka, že když bude nejhůř, tak uteče. Tím nemyslím službu vlasti ve zbrani v případě potřeby.
Pokud pojedu do zahraničí na dovolenou, je ,aspoň pro mne, zcela samozřejmé, že se buď naučím jazyk, nebo si seženu tlumočníka. A totéž by mělo automaticky platit pro každého cizince, který pojede na dovolenou k nám. Že někdo, kdo odjede pracovat do zahraničí, tam v 99% dostane nejen mnohem lepší plat, ale i mnohem lepší podmínky k práci, (a mnohdy stačí jít pracovat k zahraniční firmě; pokud umíte, tak na jazykových znalostech trvat nebudou a s platem vylezete na trojnásobek toho, co na stejné pozici dostanete u české firmy - osobní zkušenost), je jen do nebe volající ostuda a smrdutá vizitka českých podvodnikatelů.
A já další komentář přesto zkusím, bavíme se o průměrných Češích, průměrný Čech je účetní, co Vám udělá daňové přiznání, instalatér, co Vám opraví prasklou trubku, prodavačka v potravinách, v nichž nakupujete, řidič autobusu, co vozí Vaše děti do školy, úřednice, k níž jdete kvůli výměně občanky, skladník, který najde ve skladu notebook, jenž jste si objednal...
Jak pomůže naší konkurenceschopnosti, když se tito lidé naučí anglicky? Ano, jsme docela malá země, ale ne až tak malá země, aby se většina obyvatelstva pracovně přímo orientovala na zahraničí, je toho tolik, co je potřeba zajistit pro místní obyvatelstvo. A i ve firmě, jejíž zákazníci jsou ze zahraničí, zdaleka není nutné, aby každý zaměstnanec uměl cizí řeč.
Nepopírám, že by nám jako celku výrazně pomohlo, kdyby řekněme "horních" 20 % umělo anglicky na úrovni dovolující bez problémů zhlédnout libovolný film či seriál na US Netflixu. Ale průměrný Čech?
Zoro, Tomas: Ano, jiste, lidi si delaji zalohu pro svou osobni potrebu. Stazenou odkudsi z torrentu, jiste. No tak, panove... Zakon jsi nevymyslel, ale kdyz se zamyslime nad souvislostmi... To je prave ono. Nekdo si rekne "uz jsem si predplatil, tak co", jinymu tyto zakony vyhovuji od zacatku a vsichni jsou tak nejak spokojeni, ze? Ze je to cely na palici uz ale mnoha lidem unika, jenze nikdo se moc nebouri, protoze je to vlastne pekne krast a neplatit. Znarodneni, leta 50... Obycejny clovek si ty zakony prece taky nevymyslel a vsadim se, ze nekomu i vyhovovaly. Samozrejme, jina doba, ja tim chci jen rict, ze kazdy denne hlasuje svymi kroky, svou aktivitou a rozhodne si nemyslim, ze kazdy stahovac by si rekl "to je hrozny, nesouhlasim, jde to proti memu presvedceni ale co mam delat, jsem holt nucen to ukrast." :-). Vzdyt i timto OSA a spol argumentuje. Ne, zakon ktery kazdeho obvinuje z kradeze neuznavam, i kdyz musim respektovat. A proto ani nezuznavam moznost, kterou mi umoznuje. Kradez zustane kradezi a muze to omllouvat treba tisic priblblejch zakonu prolobovanych podobnymi mafianskymi utvary.
Pokud se filmům a seriálům nevěnuji mnoho (tzn. nečumím furt na bednu), pak se mi předplatné nikdy nemůže vyplatit, navíc jak to "dostanu" do televize - bude to podporovat? A vůbec, kolik tam asi najdu asijských filmů a seriálů? :-) Americká (i evropská) produkce už mne hezkých pár let moc uspokojuje, je mi líto, stal se ze mne náročnější divák. Vrazit DVD/BD/flashku s filmy do BD přehrávače mi furt přijde praktičtější, navíc se nemusím bát, že moje telka chytí nějaké breberky z netu či mne budou špiclovat co na ní vůbec dělám...
Šmejdi jako ty svým postojem přímo podporují politiku OSA a Integramu, které své postupy obhajují nelegálním šířením. Všichni si kvůli tobě kupujeme média s poplatkem pro tyto mafiánské organizace. Kdejaká lidová kapela musí platit poplatky a to stále i za písně, kde není autor ani znám. Pokud si budu pouštět pouze zahraniční tvorbu, jejichž autoři od OSA samozřejmě nic nedostanou, stejně musím platit, protože vlastním přijímač. Tohleto všechno ty svým přístupem podporuješ, protože nemůžeš říct "Ok, za konkrétní film/album zaplatím, ale odmítám paušální obvinění všech občanů ČR, že jsou zloději".