No aspon slovensky regulacny organ nezastava nazor, ze L-band prekypuje volnym priestorom. Preposielam relevantne casti odpovede spravy kmitoctoveho spektra:
1.
Licenciu na digitálne vysielanie prideľuje Rada pre vysielanie a retransmisiu. Na Telekomunikačnom úrade sa prideľuje frekvencia vydaním povolenia na prevádzkovanie rádiového zariadenia (ďalej len povolenie).
V súčasnosti úrad nevydáva povolenie na vysielanie DAB na Slovensku z nasledovných dôvodov: Slovensko má pridelené pre vysielanie DAB allotmenty v pásme VHF pre kanály 5, 10, 11, 12, ale zatiaľ nie sú skoordinované jednotlivé assignmenty (teda konkrétne vysielače s konkrétnymi parametrami). Problémom je aj veľké množstvo prevádzkovaných televíznych kanálov v týchto pásmach. Na kanáli 10,11,12 je prevádzkovaných približne po 80 vysielačov, ktoré v súčasnosti bránia prideľovaniu digitálneho rozhlasu.
2.
L-BAND je určený pre rozhlasovú službu na lokálne pokrytia, avšak toto pásmo je v súčasnosti blokované pre využitie kvôli obranným systémom v niektorých susedných krajinách. V rámci Európskej únie sa veľmi intenzívne uvažuje s týmto pásmom pre mobilné televízne služby.
Hehe. Napadlo mne, že můžeme poňouknot p.Štěpána S. zda neslyšel, že by chtěla testovat Noe TV ? Proglas už má zvuk odzkoušený. A o Noe jsem zaslechl nějaké fámy, že měli zmizet z DVB-T nebo co. Pak se to sice dementovalo nebo se potvrdil ještě rok nebo tak něco, ale nijak moc jistě to neznělo. Tak, že by se první spustili pro změnu v T-DAB/DMB L Bandu, na ostro. Třeba.
Ale nepochopil. Však v DVB-S/C/T je to podobné, tam máš přece také na transporderu nebo v tom pozemním muxu nějakou tu televizi, nějaké to rádio a nějaká ta data třeba nové firmaware. Ale právě. Většina lidí používá satelitní přijímač pro příjem televizních stanic. Myslím si, že jsem jednou z vyjímek, co to používá hlavně pro rádiové stanice. U DVB-T se vůbec mluví o tom, že tam rádia ani nepatří. No tak pouze projevuji obavy, že pokud i toto bude plné televizních stanic a jak správně říkáš v každém MHD ti z toho pojedou nějaké místní info bloky.
Samozřejmě plné místní reklamy. Tak, že o nějaká rádia v tom se potom už nebude zajímavat vůbec nikdo a nebude to pro nikoho ani prioritou. Proto bych se nedivil, když by tam Lagardere mělo dříve svojí televizi ( když tedy tvrdí,všude, jak po ní touží) nežli třeba Evropu 2. Prostě si myslím, že to tam ta televize prostě utluče. I když tam třeba pár rádiových stanic pojede, ale nebude to prioritou. Tou bude ta televize.
K tomu bych chtel pripomenout jednu zajimavou vec, ktera by mohla zajimat "zelene ekologisty".
Vsimni se kmitoctu 177kHz: http://www.hermanboel.eu/emwg/online-lw.htm
Od noci do rana se vysila s 150kW v DRM (slysim to doma perfekne i na vnitrni feritku) a pak pres den pres ten samej vysilac (stanoviste Oranienburg, modulator, PA, antena) analogove v AM s 500kW.
Je to stanice Deutschlandradio Kultur.
A prave ten vykonovej rozdil (a tim padem spotreba elektriny) mezi AM a DRM pro STEJNE POKRYTI. Takze s nasi Topolnou by i pri mensim vykonu v DRM pokryli spolehlive celou republiku (misto 650kW by mohli jet jen 250-300kW) a Jadranske pobrezi pro nase obcany na letni dovolene.
Neni to tak jednoduche jak pises.
Podivejme se treba na kmitocet 1071kHz.
Vsimni si vysilace nejblize ke Slovensku..Domamil.
Pres den 20kW v noci 0kW.
Takze pres den pokryje tak nejak Brno az temer ke Zlinu...takze by nerusil pres den Slovensko. A jelikoz je v noci vetsi pokryti, tak se pro jistotu v noci nevysila vubec. Viz problematika vysilani Country Radia.
Ty kmitocty jsou spravne s ohledem na pokryti, vykon (den/noc) a vzdalenosti mezi vysilaci.
Takze by se to vzajeme "nevygumovalo".
Schvalne se podivej kolik stanic v Eurooblasti vysila na stejnem kmitoctu: http://www.hermanboel.eu/emwg/online-lw.htm http://www.hermanboel.eu/emwg/online-mw1.htm http://www.hermanboel.eu/emwg/online-mw2.htm
Je fakt, ze se to nekdy nepovede tak uplne.
Takze na dlouhych vlnach 252kHz nemuzu poslouchat v DRM Irske radio (100kW), protoze z Alziru ho gumuje analog AM Radio Alger Internacional s 1500kW.
Duvod proc nemuzu v noci poslouchat Country Radio jsou Taliani s vykonem 25kW a obcas se do toho primichaj nejaci "tatari".
A prave vyhodou DRM je, ze pokud vysilaj vysilace na stejnem kmitoctu, tak tvuj prijimac "si vybere" ten lepsi signal a pusti ti audio do repraku bez ruseni a gumovani jinych stanic a samozrejme bez uniu, praskani atd..co znas z AM.
Asi si to nepochopil.
Z ciste technickeho hlediska ja jen norma T-DAB se standardizovanym kanalem o sirce cca 1.5MHz.
To ze tato norma umoznuje vysilat RUZNY CONTENT (obsah) je vec jina.
Ano norma T-DAB umoznuje i soucasne najednou vysilat v obsahu rozhlasove stanice v MP2 (Eureka 147 T-DAB), tak i v MP4-AAC+v2 (T-DAB+), ale soucasne dokonce i mobilni televizi (T-DAB/DMB).
See: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/t-dab/protokol_T-DAB.png
Ale mimo tehle 3 veci system umoznuje PARALELNE prenos stream dat (napriklad pro TPEG...nahrada TMC) a IP paketovych dat (treba webove stranky, nebo reklamy na LCD cedule reklamich firem).
To co jsem na mysli jsou 2 veci:
1)
V pasmu L je HROMADA VOLNYCH kanalu pro CZE jak pro mobilni televizi, tak pro rozhlas pripadne obe dohromady v jednom-dvou MUXech.
Jestli se dobre pamatuji, tak mame 2 celoplosky a 13 lokalnich kanalu (kraje, taky jde z nich sestavit "celoplosky") a 13 mistnich kanalu (krajska/okresni mesta).
See, mapa na strane 22: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/cra/CRa_zkusenosti_rozhlas_051022.ppt
2)
Zajem byl o nekolik sluzeb, TV DMB je jen jedna z nich.
Tebe by treba mohla zaujmout moznost si stahnout pisnicku/videoklip dane rozhlasove stanice, pres mobil si nejen vybrat, ale i zaplatit a tobe by do SD karty v prijimaci dosla pomoci IP paket data pisnicka a info o interpretovi.
Jine zaujala moznost pohyblive reklamy. Treba na obrazovce v busu MHD se objevi info, ze po vystoupeni na nasledujici zastavce je pouhych 30m od tebe prodejna s dnesni akci kilove kure za 14,- Kc. ..... treba :)
No moment, 1071 kHz, 1287 kHz a 1485 kHz su aj u nas na Slovensku. Pokial si spravne pamatam 1287 kHz bola synchronna siet pokryvajuca cele niekdajsie Ceskoslovensko. Na uzemi Slovenska boli minimalne 3 vysielace. Svojho casu bezal Interprogram Radio Praha, potom tu siet zdedila slobnodna Europa.
Co sa tyka 1071 kHz, nevedel som, ze aj na tomto kmitocte bola planovana synchronna siet. Roky na nom bezala madarska Patria v Bratislave, ktora bola vypnuta lne pred cca rokom. Minule Vianoce som ho este mohol tu v Bratislave pocuvat.
1485 kHz je zase siet po byvalom Radiu Ceskoslovensko (predtym Hviezda). Myslim, ze situacia je podobna ako v pripade 1287 kHz. Minimalne tu na Slovensku sa ta frekvencia dost pouzivala. Neviem, kde bol vysielac, tipoval by som na Nitru, kde bol aj 1098 kHz (cosi ako vase 945 kHz).
Takze vsetky uvedene kmitocty asi nie su k dispozicii na okamzite pouzitie na celom uzemi CR. Mozno 1233 kHz.
Jo. Takže aby dříve než nějakého Dance rádia nebo nějakého netového rádia jsme se v tom daleko dříve nedočkali nějaké další Nova TV. Teď sem zkopnu pár uryvků z různých článků, co tady tak v poslední době lAGARDERE nažvanili. O TV. Takže mají možnost. V podstatě jim může ta TV v DMB hned běžet, že jo ?
,,Česká pobočka koncernu Lagardére, která v Česku provozuje rádia Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Bonton aradio DJ, plánuje vstoupit na televizní trh. Lagardére chce provozovat dvě tématické stanice.
"Ano, po roce 2011 se chceme zaměřit na televizní trh. Přípravy na to již běží," uvedl v rozhovoru pro ekonomický deník E15 Michel Freischmann, ředitel Lagardere Česká republika. "My jsme vždy žádali a budeme žádat o tematické televize, konkrétně o televizi pro ženy a televizi pro mladé," doplnil Freischmann. "Digitální televize bude mít ale smysl, až se vytvoří digitální televizní trh. Tedy až Nova a Prima začnou vysílat digitálně," poznamenal M. Fleischmann."
,, Michel Fleischmann, prezident Lagardere CZ se významně pokoušel ovlivňovat licenční digitální řízení. Chtěl získat minimálně jednu pozici v DVB-T pro projekt TF1.
Proč zrovna byla ve hře TF1, přestože se francouzská mediální skupina přihlásila do digitálního tendru s dvěma projekty? Mohou za to okolnosti.
Fleischmann stále tvrdí, že se pro jeho skupinu vyplatí provozovat minimálně dvě digitální televize. Byl by ale rád, kdyby získal aspoň jednu pozici...
""
,,Fleischmann v rok a půl trvajícím licenčním digitálním řízení usiloval o dvě pozice - kanály TE2 a TF1. Letos začátkem dubna si zažil hořkou porážku. Už podruhé. Poprvé o televizi usiloval v roce 1993. Tehdy ale licenci získal projekt TV Nova, který představoval Vladimír Železný."
,,Lagardere má nový cíl. V DVB-T chce nabídnout až čtyři kanály. „Určitě půjdeme do licenčního řízení opět s TE2, TF1. A máme v plánu i třetí a čtvrtý program,“ prozrazuje Fleischmann.
Nechce být však konkrétní z důvodu kopírování konkurencí. „Odkážu jen na Francii, kde naše skupina provozuje tři digitální televize.“
Konkrétně Europe 2 TV (www.europe2tv.fr), Gulli (www.gullitv.fr), Canal J (www.canalj.net)."
No, ale to jen potvrzuješ to, co píše Robert. Říkáš, že jsi se ptal na TELEVIZI, tedy na DMB. Robert také mluví o TELEVIZI (DMB). Domnívám se, že z této strany opravdu asi nebezpečí hrozí. Tedy využítí nikoli na ,,rádiové T-DAB" ale na T-DAB s obrázky. Protože bude zájem spustit mobilní televize např. do dálkových autobusů, metra. O tom celou dobu mluví a píší. A právě DMB by se jim proto asi hodilo. Oni chtějí dodávat reklamu s obrazem. Ne jenom tu zvukovou. Ale já nechci ,,obrázky", mně jde pouze o rádia. Takže pociťuji jako příznivce rozhlasu, tedy hudby bez obrázků, které mě pouze ruší. Tlak z dvou stran. Jedna strana je ta, která si tu chce zajistit FM do roku 2020 a tvrdí, že bez nich to nepůjde. A druhá zase naopak je ta, která už by tam chtěla nikoli rádio, ale rovnou televizi.
A o tom píše Robert. Pokud by se opravdu počítalo i když s volným L Bandem pouze na DMB, tedy televizi, tedy T-DAB s obrázky.
Pasmo L je VOLNE a k dispozici okamzite. Asi pred 3 rokama jsem mluvil s Dvorakem o vyuziti 2 kanalu v L bandu pro mobilni televizi T-DAB/DMB. V podstate se mi vyjadril na zpusob ... "konecne, uz aby to jelo".
To musi byt makacka a zahul na postu reditele digitalni divize, vymyslet uvedene nesmysly, gratuluji ;-) . A zastupce reditele useku techniky CRo je nemlich to same, viz predchozi aktualita, skoda pro CRo.
T-DAB/III je na Moravě volné už teď! Nevím, co brání ve spuštění tohoto vysílání okamžitě? Jen na Ostravsku je dost stanic, které se do pásma FM nedostaly a musejí vysílat přes net. Ty by po tom skočily, jako pes po klobásce :-)) !!
Presne tak: http://www.dxradio.cz/prehled_am.asp
Perfektni pro SFN sit s antenama CFA (setri penize za elektriku v PA, jsou male a navic narozdil od "dratovek" maji i zisk!!).
1071kHz:
Praha 60/25kW, Michovo Hradiste 25/25kW, Domamil 20/0kW, Hradec Kralove 10/10kW, Ceske Budejovice 3/0kW, Karlovy Vary 3/0kW, Litvinov 1/1kW
1233kHz:
Praha-Melnik 760/760kW, Ceske Budejovice 60/60kW, Karlovy Vary 50/50kW, Ostrava 30/30kW, Plzen 30/30kW, Brno 25/25kW, Hradec Kralove 20/20kW, Strakonice 7/7kW, Liberec 2/2kW
1287kHz:
Litomysl 302/302kW, Strakonice 40/40kW, Domamil 30/30kW, Praha 30/30kW, Karlovy Vary 20/40kW, Ostrava 4/4kW
Bohuzel 945kHz je jedn denni kmitocet (6/18h).
Hromada lokalit je pro kmitocet 1485kHz, 1584kHz a 1602kHz.
No a pochopitelne 41 kanalu na 26MHz.
S tym pasmom L nie som si tak isty. Obratil som sa na nas telekomunickacny urad s dotazom na moznosti spustit vysielanie v tomto pasme. Zo spravy kmitoctoveho spektra som dostal odpoved, ze v EU sa uvazuje nad vyuzitim tohto pasma na TV sluzby. Podobne by to malo byt aj v CR. Pokusy Teleco su mozno uplne platonicke. Nuz a v pasme VHF sa aspon na Slovensku vysielat neda, lebo neprebehla digitalizacia a nebolo uvolnene. Tam je CR znacne popredu.
Zda se mi, ze pan Zoufal je opravdu zoufaly.
Digitalizovat muzou uz ted bez diginovely.
DRM je volne a k dispozici jiz TED.
T-DAB/L je volny a k dispozici jiz TED
T-DAB/III bude k dispozici az v roce 2012, to je fakt.
Ale pokud "visej" jen na tom DABu, tak v krajich to muzou rozjet uz ted v L pasmu.
A to nemluvim o DRM.... SV a 26MHz pasma jsou volna uz TED!!