To je super, to mi fakt uniklo. Muzes jmenovat operatory a typy pripojek (aspon ramcove)? Uz se tesim, az doma naladim svoje oblibena mbone vysilani :-)
Tondo,
nemam duvod Ti neverit, ale slovni spojeni "hodne velky poskytovatel ADSL pripojek" nerika nic ani o ISP, ani o pripojkach. Vim, ze treba GTS a VUT ziskali pred pulrokem vyzkumny grant na overovani chovani multicastove distribuce videa, ale vysledky jsem zatim nikde nenasel.
Nerozumim te poznamce, ze v pripage multicastu narazis na politicke problemy.
Ano v IP telekomunikacich se s tim nepocita, respektive se pocita s davkovym charakterem prenosu. Jenze video je trosku, troku neco jineho nez telefony nebo web.
Obavam se, ze si nerozumime. Jak chcete pres p2p stahovat zivy prenos? Ano, znam ten projekt, ktery ziskal podporu EBU, nicmene jeho pouzitenost je skutecne problematicka. Zkousel jste ten system?
Pokud jsem Vam spravne rozumel, pak si rozumime v tom, ze zive prenosy povazuji svym charakterem na neco jineho nez bezny provoz.
V pripade P2P siti se provoz rozprostre do velkeho mnozstvi siti a pripojek (coz je OK), zatimco v pripade ziveho prenosu musime mit jeden zdroj (a to uz OK neni). Uzke misto neni agregovana kapacita vsech siti, ale uzkym mistem je prave ta pripojka na strane serveru.
Protoze skupinove adresovani v CR neposkytuje zadna verejna IP sit. Chodi to na pateri CESNET2 a par sitich univerzit.
Stav ve svete neni o moc radostnejsi. On ten multicast ma i nejake ty mouchy a jeho implementace do smerovacu neni uplne nejstastnejsi.
Ano, bezesporu by pouziti skupinoveho adresovani s sebou prineslo ulehceni pri spotrebe pasma. Nicmene jeho implementace neni idealni :-(
Jen malo lidi na podpore jakehokoliv operatora vi cosi o skupinovem adresovani :-)
Vite, me DWDM rika pomerne hodne. Zrovna tak vim (docela presne), jak vypada DWDM infratruktura site CESNET2. Pokud se tyce site CESNET2, pouziva jinou radu smerovacu nez GTS (GTS pouziva CISCO GSR - 12xxx, CESNET CISCO par GSR a hlavne OSR 7609, ktere jsou mensi a levnejsi). GTS take pouziva SDH a gigabit ethernet, CESNET 10 gigabit ethernet, gigabit ethernet a SDH.
Jak jiste vite, tak DWDM pracuje na rozhrani prvni a druhe vrstvy, nicmene IP pracuje na vrstve treti. Na zabezpeceni provozu treti vrtsvy potrebujete smerovace. Kdyz se podivate do ceniku vyrobcu a odectete koeficient slevy, jeste porad to vychazi na pomerne slusnou sumicku. |vlast kdyz nepotrebujete jen jednu krabici. A samozrejme, rozhrani do DWDM take ejsou uplne zadarmo :-)
Michale, jak jsem psal, uvnitr AS nikoli mezi AS, takze mbone traffic ti nedotece. Prikladem muze byt jeden nas hodne velky poskytovatel ADSL pripojek.
MPBGP neni sice slozita vec, ale v pripade multicastu narazite spise na politicke problemy nez technicke.
Nikdo nebude navysovat, ale az bude opravdu treba tak zjistime, ze ji nikdo nema a mozna bude mit za XY dni/hodin... - to je podobne jako byste rekl, ze logistika k retailu se da zvladnout bez skladu a velkoobchodu... - taky pitomost, vidte? a pritom princip, na ktery narazel Michal a Vy mu oponujete je tentyz...
To si opravdu nerozumime. Reknu to polopaticky: Video On Demand povazujete za neco jineho nez klasicy IP prenos. Ja jsem chtel jenom rici, ze pokud nekdo stahuje filmy via p2p, tak generuje stejny provoz jako VoIP a ze z pohledu IP je to stejne...
to neni pravda, ze by multicast fungoval jenom v Cesneti siti. Obecny problem je v mezi AS komunikaci, ale uvnitr AS vetsina velkych operatoru vesele multicastuje.
Nevěřím vlastním očím, o čem to proboha píšete? Kapacita sítě a kapacita páteřních ROUTERů jsou dvě věci. Navýšení kapacity sítě řádově o desítky GB není vůbec žádný problém, pokud Vám něco říká DWDM. Co se týče routerů, tak se dá také plynule navyšovat, tak nechápu co to tady žvaníte. CESNET pokud vím má úplně odlišnou technologii než společnosti Telecom a GTS Novera. Ty poslední dvě používají SDH a DWDM a až na nich následně IP a ATM. Nikdo přeci nebude nafukovat kapacitu, když pro ní zatím není odbyt. Mimo to jsou tu ještě společnosti jako ČDT a ČEZNET. A ty vlastní též optická vlákna a na nich SDH. Jde jen o to, jestli seženou dostatek zákazníků k tomu, aby se rozhodli provést upgrade na DWDM. Takhle to vypadá, že LUPA už neví o čem psát.
No a hlavně se přeci v telekomunikacíćh NIKDY nepočítá s tím, že budou naráz službu sledovat všichni, tzn. článek bych radši smazal :-). To bychom se pak třeba nechápavě mohli divit, jak to, že je tolik mobilů, když kapacita BTS je X krát menší, to samé platí o fixních sítích.
Jestli to neni tak trochu skoda. Rozhodne multicast takovouhle situaci resi elegantne (ovsem je jasne, ze pak mroutery maji holt navic pozadavky na mapovani madres).
Existuje moznost pripojit se na nektery mrouter pres tunel. To je ale trochu proti duchu multicastu.
BTW. kdyz jsem psal na technickou podporu UPC, jestli podporuji multicast, tak mi ani nebyli schopni odpovedet. Furt tvrdili neco o tom, ez filtruji jen nejaky jeden port, ale netusili co to multicast je, nedokazali pochopit, ze se nemuzu zaregistrovat na madresu.
Kvalita clanku na Lupe je mizerna, tak se ani nedivte temto nesmyslum. Ale z druhe strany na Lupe Vam nenapise clanek nekdo z IP-byznesu protoze o paternich vecicich se moc public nediskutuje, jsou to vice mene interni firemni zalezitosti. Krome Cesnetu veskere mapy siti operatoru jsou hodne symbolicke...