Super, dekujeme za pouceni, jaky je potencial ceskych operatoru. Predpokladam, ze za potencial povazujete pocet polozenych vlaken x 64 vlnovych delek x 10 Gb/s. To je rozhodne super kalkulace. Doporucuji se tech operatoru otazat, kolikpak by stalo dosazeni tohoto potencialu. Ale problem neni v poctu vlaken, ale v cene technologii (=tech WDM a smerovacu).
Duvod jejich nezprovozneni je jednoduchy - cena. Prodavat draho kvuli zbytecnemu nakupu krabicek umi kazdy. Pokud se pak nedari prodavat draho a musi se prodavat za trzni cenu, dopadne dotycny jako nejmenovana spolecnost C*******l. Celkem bezne se uvadi, ze na svete je nasviceno mezi 5-7% optickych vlaken - asi to nebude nahoda :-)
Co se tyce technologie, nepsal jsem o Video On Demand, ale o zivem vysilani - coz, jak jiste vite, znamena neco jineho.
V CR je vicero firem, ktere delaji zive prenosy i video on demand. Je jen o jejich boj, zda si to vyvinou v CR, ci nikolivek. Stezovat si na uzivatele nema cenu - oni si vybiraji z nabidek na trhu a paklize to nedokazete nabidnout konkurenceschopne, nezbyva, nez zacit delat neco jineho :-)
Predpokladam, ze nam osvetlite, co je "shared streams technologie" v kontextu posilani videa po IP sitich. Je to nejaky ™ nejake spolecnosti?
Obavam se, ze si nerozumime. Vy pisete, ze doplnujete lambdy prubezne. To jiste dela kazdy. Kolik tech dva a pul gigovych lambd (STM-16) bezite paralelne? Jednu? Tri? Ctyri? Zkuste se podivat za hranice vsechnich dnu. Jak velkou volnou kapacitu pri zachovani redundance ma vase sit do ceskeho propojovaciho centra NIX.CZ?
Pokud v CR dojde k nejake zivelni katastrofe typu povodne 2002, je v CR prave ted jen jedna sit, odkud bude mozne zvladnout internetove vysilani pro CR. A to je sit CESNET2 - a to asi _neni_ idealni.
Vite ja nepredikuji, kolik jakou bude mit kapacitu disk (asi jste myslel IDE/ATA) nekdy v budoucnosti. Take neprezentuji zadnou konkretni platformu :-)
Proste jen poukazuji na zjevny fakt, ceske IP site nejsou na distribuci velkeho mnozstvi videa koncovym broadband uzivatelum pripraveny. Nejde o problem technologicky (protoze smerovace s 10GE nebo STM-64 porty na svete jsou), ale financni. A lze ho resit (nejmene o rad levneji) nasazenim CDN.
Ahoj Pavle,
CZ.NIX neexistuje. Mas-li na mysli infrastrukturu NIX.CZ, pak ty prepinace by neustaly 80% load na vetsine linek. A to z toho duvodu, ze by pravdepodobne bylo zahlcene jadro site NIX.CZ. Jmenovite vykony tech Catalystu je mozne najit na webu CISCO Systems (jde o 6500, SUP-720) :-)
Nicmene problem _NENI_ v NIX.CZ, protoze charakter provozu by byl jiny. Nestihaly by okruhy (a nasledne smerovace) tech ISP, u kterych jsou housovane zpravodajske weby. Takze na zahlceni jadra site NIX.CZ by nedoslo ...
Ahoj Pavle,
pri znalosti topologie a moznosti siti sdruzeni CESNET a NIX.CZ (a znam je dost dodrobne), neverim, ze by provoz z pripojek CESNETu dokazal zahltit NIX.CZ :-)
S kapacitou jadra NIX.CZ je to slozitejsi, protoze treba provoz s GTS muze jit v obou POPech NIX.CZ pres sbernici tech prepinacu, ktera zvladne vic nez 10 Gb/s.
Vez, ze jsem se tomu trosku v poslednich trech letech venoval a kolegove v predstavenstvu NIXu ani jeho zamestnanci jsou podle meho nazoru dostatecne na vysi.
Urcite existuje provoz, ktery dokaze infrastrukturu NIX.CZ neprijemne potrapit, ale rozhodne to neni provoz bezny. Jiste pochopis, ze nebudu davat vsanc byt i jen teoreticky navod na to, jak slozit infrastrukturu organizace, kde jsem byl tri roky clenem statutarniho organu :-)
No abych pravdu rekl, tak on nejenom ze neni postaven cesky Internet na takovyto obsah, on by zarval i CZ.NIX (viz posledni storm, byt se jednalo o neco jineho, verim, ze vzdalene podobne by se tvaril i obrovsky napor zajmu o vysilani z povodni, zejmena z on-line zpravodajskych vstupu) - nebo chces rici, ze by ty prepinace/huby co jsou v tech 4 kolokacich by zvladly rekneme 80% zatez na vetsine svych portu v takove kvalite a rychlosti jako to delaji dneska, kdyz jejich zatizeni je podstatne nizsi (pripadne zatizenych je jen par portu)? Ryba smrdi od hlavy, v tomto pripade od CZ.NIXu.
PS: Jinak celkove jsem s Tebou za jedno, byt to zdejsim diskutujicim muze pripadat ponekud zvlastni.
Michale, jenze ty uvazujes o jednom konkretnim schematu toku/distribuce - nabidnu jiny. Rekneme, ze by se pri nejake udalosti skutecne stalo to, ze zdrojem vysilani by byla sit CESNET2 - to znamena, ze v tuto chvili by mohlo byt proudovano 2x10Gbit dat... (nebo tech pripojek je aktualne vice)? Jednoduchym nahledem na aktualni topologii NIX.CZ zjistime, kolik portu na vystupni strane (ke komernim subjektum) by to naplnilo... - tak a ted mi rekni, zda-li stale trvas na svem odvaznem tvrzeni, ze k zahlceni jadra NIX.CZ, ktere dle dostupne dokumentace je stale na 10Gbitu, by nedoslo... A to zejmena s prihlednutim k faktu, ze vyjma zmineneho vysokokapacitniho prenosu by se musel uroutovat bezny provoz (ktery by v urcitych ohledech byl opet rapidne vyssi, v jinych ohledech by byl na nule) a tedy nemuzeme ani zdaleka uvazovat celou kapacitu jadra, ktera cini 10Gbitu...
...a tento clanek je presne ten pripad.
Potencial dvou nejvyznamejsich ceskych paternich operatoru je 300 Gbps na paterich a na vetvich 10-100 gigabitu za sekundu. V cesku je polozeno spousta kvalitnich optickych siti... ale bohuzel kvuli nezajmu a diletantstvi jak ze strany statni spravy, soukromych firem, tak i domacnosti neni duvod, respektive by se neoplatilo je sprovoznovat.
A navic v CR je jiz operator ktery ma system na Video On Demand (a to dokonce system z valne casti vyvinuty v CR!!!) ovsem jedine vyuziti ktere si nasel je v pripade kdy tento jisty operator potrebuje dat nekomu na strechu vysilaci stanici a na TV anteny tam jaksi nezbyva misto ... tak mily operator holt musi zadotovat digitalni televizi pro tohoto uzivatele. Proc se tahle technologie nedockala sirsiho vyuziti? A navic kdyz tento operator ma pro takovou sluzbu otestovanu a sprovoznenu celou sit??? No protoze uzivatele nejsou ochotni platit mesicne stokorunove castky ktere jiz stejne plati za kabelovou televizi ktera se hodnotou sluzby vubec neda srovnavat.
A to s tim ze kdyz mate napr. 100 klientu a kazdy potrebuje 512 kbps tak server potrebuje 5 Mbps nebo kolik, boze to je tak nehorazny nesmysl... to velmi snadno resi Shared Streams technologie. Stejne tak jako distribuovane last mile cache...
Ale napsat neco o tom jaka je skutecne situace to by taky autor o dane problematice musel nejdrive neco vedet!
Fakt plodná debata, jednotlivé lambdy doplnňujeme průběžně, až když je obsazená kapacita STM16kového kruhu. Internet v Čechách není zas až tak penetrován, jako v třeba v Japonsku nebo ve státech a podle vašeho článku by už musel padnout na čenich. Navíc po páteři nejede jenom internet, to je ta menší část provozu. Tak proboha přestaňte strašit lidi. Je vidět, že si na CESNETU opravdu jenom hrajete. Pamatuji kdysi presentaci v Brně kde podobný odborník z ČVUT tvrdilm, že strop kapacita ID Disku je 540MB, presentoval tam tenkrát BOX s magnetooptiky postavený na NOVELLu a tvrdil, že v roce 2005 si budem moc domácnost podobné zařízení o kapacitě 1GB běžně pořídit. Jak je vidět, technika jde do předu mnohem rychlej. Pokud chcete napsat článek o VoIP či videu nebo PtP sítích tak aby jste to přiblížil bližší veřejnosti, tak prosím je to užitečné, ale kvalita tohoto příspěvku na Lupě je opravdu příšerná. Ještě začnou psát odobné bláboli na ISDNku a už opravdu nebudu mít co číst.