„Mel by zobrazit veskere informace a to tak, aby se vlk nazral a koza zustala cela -- tedy aby uzivatel dostal, co potrebuje, ale aby forma byla dost daleko od puvodne zamyslene“
Chyba v HTML kódu je chyba ve struktuře, tedy v informacích, nikoliv ve formě. Formu zobrazení udávají jiné technologie. Bylo by podivné, kdyby prohlížeč při chybě v HTML ignoroval CSS.
„aby to autora stranky donutilo to opravit.“
Co když chybu udělá prohlížeč? Nebo prostředník?
„Kdyby prohlizec TBL byl striktni, autorum prvotnich stranek by nezbylo nez dodrzovat pravidla“
Striktní vůči jakým pravidlům? Byla to jediná implementace HTML parseru, takže pravidla utvářela. Žádný „standard“ neexistoval. Překřížení elementů nebyla chyba, ale vlastnost.
Od té doby se různá standardizační tělesa marně snažila našroubovat samorostlé HTML do pravidel SGML a později i do XML. Výsledkem úsilí je pouze větší bordel: ke konfliktům implementací se přidaly (mnohdy zbytečné) konflikty mezi specifikacemi a implementacemi a nakonec nečekaně i konflikty mezi specifikacemi navzájem. Vznikly zbrusu nové nekompatibility jen kvůli striktnímu dodržování posvátných slov W3C.
Prosím o výčet konkrétních věcí, které by sis na místě Timova prohlížeče vynucoval.
„Kdyby se od zacatku muselo, pravidla by se dodrzovala a dneska bychom nemuseli resit tolik problemu a vyjimek.“
Navzdory všem výjimkám Timův jazyk báječně funguje. Problémy jsou řešitelné a schopnost přečíst pár myriád dokumentů stojí za tu námahu.
Je tu pochopitelně i možnost udělat za minulostí tlustou čáru, zahodit sedmnáct let pěstěný jazyk a násilně protlačit náhražku z porcelánu. Znám třeba jeden web, který tlačí tak usilovně, že je všem vyjma Exploreru posílán jako XML. Projde sice i validátorem, ale vyhledávačům nechutná. Za takovou oběť při tlačení dostane autor čestnou medaili od W3C a přes držku od zadavatele, až si toho všimne. Pardon za další ad hominem :-)
„O kolik delsi bude HTML6 nez HTML5?“
Na tom nezáleží. Kodérská etika se během posledních let upnula k absolutní interoperabilitě. Je docela jedno, jak velká specifikace ji zajišťuje.
Krom toho odhaduji, že sémantika [X]HTML 5 + syntaxe HTML 5 + DOM 5 bude jako celek menší než HTML 4 + SGML + DOM 2 (HTML). Cílem znovuzrozené aktivity je především popsání existujícího stavu a ten je (v syntaxi) jednodušší, než tvrdily dosavadní HTML specifikace.
„pokud se bude web vyvijet tim stylem, ze se vzdycky prizpusobime hovadinam, ktere nekdo vymysli“
Můžeme předstírat, že neexistují. Komu to pomůže? Odpusť menší ad hominem: Ty snad nepoužíváš kýmsi vymyšlené „hovadiny“ zbytečně se spoléhající na porušování specifikací?
„A jadra webovych prohlizecu budou za 10 let vypadat jak, budu na Firefox potrebovat 2GB pameti“
Tak strmý růst nehrozí. A kdyby, tak se v té době budeš dvěma pidigigabajtům smát.
„aby se tam veslo renderovaci jadro, ktere postihne a odfiltruje vsechny paskvily“
Bavíme se o HTML nebo o CSS? O rozebírání struktury nebo o vykreslování? Na obyčejný HTML parser potřebuješ menší zdroje než na CSS renderer.