Prodejen k výběru dost, ale ne v každé požadované dostanete, specielně Megapixel mívá v uvádění novinek často náskok. Jenže pořád je lepší, uvést nepravdivé údaje a tím v databázi nepřítele udělat totální binec, než se s hádat s prodavačem, ten je ten poslední, kdo za tuto hovězinu může a pokud nebude prodávat a dodávat data, bude, jako ,,neproduktivní" vyhozen.
Já problém vidím v tom, že dnes na internetu neuděláte NIC, aniž byste k tomu museli poskytnout svoje soukromí. Takže smysl těch zákonů vidím v tom, že ZAKÁŽÍ tyto informace požadovat. Je sice snadné říci nenakupujte v daném obchodě, ale když KAŽDÝ obchod před nákupem vyžaduje informaci i kterou rukou si utíráte zadek (nadneseně řečeno), tak má člověk dělat co? Vrátit se zpátky na stromy? Na druhou stranu souhlasím, že většina lidí je schopná na net poslat opravdu kde co.
To že má stínový profil na Facebooku, s reálným jménem, telefonním číslem a mailem, propojený se všemi příbuznými, kamarády i obchodními partnery, kteří synchronizovali svůj mobil s FB je pouze spekulace. exituje synchronizace kontaktů z mobilu do FB a pak synchronizace z FB do mobilu ono to není to samé.
Může mít nemusí může jich tam být víc.Víte kolik takvý stínový profil farnta má už přiřazených čísel a mailových adres...
Rozhodně z hlediska veřejné ochrany ochrany soukromí nejsou tak stínové profily tak ožehavé protože nejsou dostupný soukromím ani firemním subjektům které jsou na Facebooku a zatím nic nevyvrátilo že by byly pro něco jiného než pro interní využití samotného FB.
A ta filozofie je dobra k cemu konkretne? Co vam asi tak brani, zaplatit nejaky spravni poplatek, s tim ze katastr kontaktuje majitele nemovitosti, kdyz mu neco chcete? Co vam brani, podat trebas na jednatele zalobu, s tim, ze policie/soud si uz zjistit, kde bydli? Proc by takovy udaj mel byt verejny? Je to k necemu dobre? Dtto zverejnovani vyrocni zpravy, coz vice nez 90% firem nedela ... a nikdo se neodvazuje je za to ani popotahovat ... ??
Dtto, k cemu jsou dobre povinosti typu zverejneni majetkovych pomeru clenu vlady ... kdyz to nidko nedela? A nikdo je za to nijak nepopotahuje?
Když jste jednatelem firmy (to není každý management), tak odpovídáte velmi sirně za chování firmy. Určitě víc než majitel. A proto musíte být dohledatelný.
Je to stejná filozofie, jako že jsou majitelé nemovitostí vedeni na veřejném katastru, nebo v obchodním rejstříku jsou uveřejňovány výroční zprávy firem.
Ad 1) viz vejs, to ze sluzbu aktivne nevyuzivate != ze vas ona sluzba prostrednicvim vaseho okoli neregistruje. A tomu nemate vubec zadnou moznost zabranit - leda by ste se narodil na pustem ostrove a zastrelil kazdyho, kdo se priblizi na mene nez 100 mil ...
A kuprikladu smirovaci GPS budete mit v aute zanedlouho povinne. Nasledne to nekdo vylepsi o autorizaci ksichtem ... a pak nekdo prijde na napad, ze ztoho jak cumite se da zjistit, jestli nejste pod parou ... takze vam vase vlastni auto bud vubec nenastartuje... nebo na vas rovnou zavola zamestnance agentury P&Ch.
Neni pak nijak technicky nerealny, ze na vas prijdou domu a obvini vas trebas z vrazdy/znasilneni/... proste proto, ze ste nekde sel, podrbal se na hlave a vypad vam tam vlas ... proste proto, ze uz miminum budou povine odebirany vzorky dna.
http://blog.nic.cz/2012/06/01/zmeny-v-pravidlech-registrace-prinaseji-i-moznost-skryt-dalsi-udaje/
Jednou z drobných změn je úprava přílohy č. 1, podle které může nově být v kontaktu poštovní adresa označena jako neveřejný údaj... bude moci údaje skrýt pouze subjekt, který prošel tzv. validací – jednoduchým a bezplatným ověřením údajů prostřednictvím služby mojeID. U takto ověřených subjektů bude CZ.NIC bezpečně vědět, že kontakt patří fyzické osobě, která bude mít možnost skrýt svou poštovní adresu a navíc získá možnost využívat výhod validovaného kontaktu služby mojeID na řadě serverů, kam se lze s využitím mojeID přihlásit.
Vida, to by byl první argument, který by mne MojeID přiměl používat.
Akorát ho mezi Hlavními výhodami služby http://www.mojeid.cz/page/1856/hlavni-vyhody-sluzby/ nevidím. Může někdo potvrdit/vyvrátit, že to tak v praxi funguje (t.j. dá se docílit, aby soukromá adresa nebyla vidět přes whois)?
To je ten problém, že lidi to prostě NECHÁPOU. Když se někdo zeptá na nějaké soukromé info na ulici, pravděpodobně dostane do držky, email se hodí do koše, ale pak jde a "pseudosoukromě" zveřejní na sociální síti i barvu ranního ho*na. Ale nechápe.
Nejsmutnější na tom je, že většina to nepochopí, ani když je vlastní hloupost nakope do zadku. Když dojde k nějakému zneužití, nadávají na kdeco a obviňují kdekoho, dovolávají se ochrany státu ala "právní úprava, která by požadovala po provozovatelích, aby základní nastavení bylo nezveřejňovat údaje/příspěvky a zveřejnit je jednotlivě až na základě souhlasu autora". Že to byli oni, kdo jejich soukromí hodil do kanálu a dobrovolně o sobě vše vyžvanil, je ani nenapadne.
Tady bohužel nepomůže žádná edukace, ani v podobě článku, ani za peníze z dotací. Oni to prostě nechápou a nikdy chápat nebudou.
Mýlíte se. Máte stínový profil na Facebooku, s reálným jménem, telefonním číslem a mailem, propojený se všemi příbuznými, kamarády i obchodními partnery, kteří synchronizovali svůj mobil s FB.
Já jsem si kdysi založil LinkedIn, už dlouho ho aktivně nepoužívám, ale pořád se mi tam nabízí jako "přátelé" noví a noví lidé, se kterými mám společné jen to, že jsem jim poskytl svoji mailovou adresu.
Ad 2. - Eh? Je to úplně stejné, jako u starších lidí. Je malá část, kteří se o počítače zajímají na úrovni a přemýšlejí i u práce s Internetem. A pak většina, která dává "ožralé" fotky na fejsko, navzájem si je lajkují, a ti největší frajeři umí stáhnout hru z nějakého warezu a aplikovat crack. Ještě větší frajeři alespoň nelezou na warservery s oficiálním mailem :-D
Add 1: To je sice pravda, ale s takovou by po Vás nakonec mohli chtít kolonoskopi a výtěř ze spoda při koupi pečiva. Nebo kopii zprávy od zubaře při koup pasty. Sem to s takovým argumentem necháme zajít? No co, však si ho nekupujte. Nelíbí se argument, že když někomu něco prodávám, můžu mít nárok na cokoliv. To je cesta do pekel. Nehledě na to, jak se pak s takovýma informace obvykle nedbale zachází ....
Přesně. Na faceB k označování lidí na fotkách a okamžitému zdílení / rozesílání existuje dokonce služba v každé fotogalerii a ještě to ty nebožáky k tomu vyzívá. FaceB údajně dělí populaci na 3 skupiny - Aktivní uživatelé, občasní uživatelé a ti co facebook nemají. Vtip je v tom, že i když FB nemáte, tak Vás stejně do skupinky zařadí, do té poslední. Ale je to jednoduché: Napište své jméno do googlu a raduje te .... ;-)
Tak mi se už stalo v kameném obchodě TS Boh......, že po mě kvůli spojce usb za 40 kč chtěli i adresu a že to bez toho prý nejde vytisknou fakturu. Pche. Nakonec mi ji ten hoch prodal i bez toho. Pro mne to je spíš o tom, co poskytnete a o tom, jak velkou drzostí onen obchod oplývá. každý ať si udělá názor sám.
To jsem si myslel taky.
Než jsem našel svou maličkost na ksichtoknize a v pozadí byla slečna, zjevně ne příliš oblečená. Z jediné fotky bez popisku vyplývalo, že jsem každodenním návštěvníkem strip baru. Takže každý HR specialista, který tohle najde, si pomyslí, že nejsem ideální kandidát na respektovanou pracovní pozici v bance (příklad). Vysvětlení, že fotka vznikla v jiném kontextu, bude vždy znít jako výmluva.
Mí kamarádi nejsou zvědaví na idiotské sociální sítě. Jedinou rozumnou sociální sítí je pořádná hospoda s dobrým pivem. A fotky na internet nedává nikdo z mých přátel, pokud mi je známo. Nevím proč bychom je tam konec konců cpali a vystavovali. Lepší je zasmát se nad jejich prohlížením v té hospodě.
No prosím, ale pokud vás někdo zmíní bez vašeho vědomí a třeba i neúmyslně, nepřímo, jste prostě na internetu.
Například "chytří" kamarádi vyvěsí na stránkách fotografii, na které jste mimo jiné i vy. K tomu napíší např. "Pařba aneb jak jsme si užívali lehkých holek..." a můžete mít na problém zaděláno, i když jste za těmi holkami nešel. Jen Vás někdo vyfotil se sklenkou v ruce na nějakém oficiální rautu (který byl před onou návštěvou lehkých paní), když jste zrovna něco povídal nějaké ženě přímo do ucha (Třeba to byla servírka a vy jste se ptal na toalety...), protože tam bylo narváno a hluk...
Hezké zamyšlení Michale, souhlasím s Vámi. Jen bych dodal dvě věci:
1. Nikdo uživatele nenutí k využívání služeb, které vyžadují osobní informace, může se vždy rozhodnout svobodně a případně danou službu nevyužít.
2. Máte-li děti, určitě vidíte posun nové generace k větší opatrnosti, jejich znalost a porozumění inetu je většinou na velmi vysoké úrovni.
Vytvářet tedy podobnou legislativu je tak trochu pokusem o ochranu neochránitelného. Ale hlavně poukazuje na neschopnost většiny lidí nést odpovědnost za své jednání, ať už na inetu nebo v běžném životě. Říká se tomu sociální inženýrství...
"Proč má proboha každý na světě mít možnost najít si na internetu adresu mého soukromého bydliště jen proto, že pracuji v managementu společnosti, která mně nepatří?"
Jj, tohle mi taky dost vadí.
A když jsme u toho - rejstřík domén taky soukromé adresy ukazuje a imho je to ještě větší problém než ten obchodní rejstřík.
Největším průšvihem v tomto ohledu jsou registrace, které není možné provést pod nickem, ale pod skutečným jménem, datem narození a jako třešničku na dort telefonní číslo k tomu...
Bohužel, spousta lidí má tak silné potřeby sociálně komunikovat, že klidně svolí i třeba s tím, že veškerá data nahraná na danou sociální síť jsou v tom okamžiku majetkem oné sítě. Klidně svolí s tím, že daná síť může tato data dále používat a modifikovat dle své vlastní vůle.....
Pokud bychom se chtěli přeci jen nějak bránit dle zákona, pak netuším, jak dokázat, že daná sociální síť má data využívá navzdory zákonu, když pominu to, že pro onu soc. síť platí pravidla státu, ve kterém "podniká"...
Myslím, že k tomu není již více co dodat...
A přeci jen uvedu malou perličku závěrem. Jak jednou začnete fungovat na internetu nebo vás na internetu někdo zmíní, jste nesmazatelně zaznamenáni. Uvedu osobní příklad. Jako teenager jsem chodil s jednou holkou (tehdy to byla velká láska ;..-)... , rozešli jsem se a 25 let jsem ji neviděl. Nyní jsem si na ní vzpomněl a rozhodl jsem se ji najít. Jediné co jsem znal bylo původní místo bydliště a jméno (ovšem jen rodné, tj. za svobodna). 1/2 dne jsem pátral a už jsem myslel, že prostě není k nalezení, ale nakonec jsem ji přeci jen našel... Stačila k tomu "evidence" na spolužácích... Jenom doplním ta dívka má zrakové zdravotní postižení, takže pokud internet využívá (proč ne, dnes to s díky technice lze), tak zřejmě minimálně. Kromě odkazů a textů cizích lidí jsem její vlastní prezentaci nenalez (To ovšem neznamená, že nějaká její prezentace neexistuje, jen může být prostě špatně dohledatelná.)...
Kavárenský slint - to je můj první dojem ze článku. Autor horuje pro edukaci mas, ale neříká kdo a jak to má dělat. To máme ve volném čase obcházet ostatní byty v domě a dělat zdarma školení? Nebo je smyslem článku získání státních dotací na školení mas pro nějaké firmy?
Přirovnání s potkáním neznámé osoby na ulici je podobné situací, kdy někdo neznámý pošle tyto otázky mailem. Většina lidí tento dopis zahodí.
K uváděným příkladům z virtuálního světa by byly vhodnější následující přirovnání:
V supermarketu zaplatím kartou - obchod od tohoto okamžiku má moje jméno, číslo karty, můj obličej (pokladny snímá kamerou), částečně mé nákupní zvyky. Jak se to liší od situace, kdy zaplatím kartou v internetovém obchodě či když při registraci mobilu zadám číslo karty?
Když jsem v dávné minulosti chtěl komunikovat se známými, požádal jsem Telecom o zřízení pevné telefonní linky. Telecom poté mé osobní údaje (jméno, adresu, tituly, ...) zveřejnil v telefonním seznamu. Za určitý poplatek bylo možné zveřejnění odmítnout, ale většina vlastníků se zveřejněním souhlasila. Jak se to liší od současné situace, kdy pro komunikaci se používají sociální sítě, které při registraci chtějí osobní údaje (jméno, e-mail, fotku, věk, ...) a část z nich zveřejní? S určitým úsilím mohu dosáhnout toho, že většina těchto údajů nebude veřejná.
Osobní údaje poskytuji jak ve fyzickém, tak ve virtuálním světě s určitou důvěrou v to, že druhá strana jich nezneužije. Pokud supermarket zveřejní mé osobní údaje, tak u soudu pravděpodobně získám odškodné.
V případě virtuálního světa je to hlavně v případě zahraničních firem obtížnější či nemožné. Šance získat odškodné od Facebooku za zveřejnění údajů, které jsem dříve u něho označil za soukromé, se limitně blíží nule.
Zveřejňování osobních informací na sociálních sítích (fotky, aktuální místo pobytu, ...) - nebyla by vhodnější právní úprava, která by požadovala po provozovatelích, aby základní nastavení bylo nezveřejňovat údaje/příspěvky a zveřejnit je jednotlivě až na základě souhlasu autora? Z hlediska ochrany soukromí by to bylo účinnější, než nějaká edukace. Nejsem si jist, zda by poté bylo rentabilní provozovat bezplatné sociální sítě.
Jediné řešení je, tyhle vyzvědače balamutit a sabotovat. Nákup objektivu v Megapixelu: Prodavač: částka převyšuje 10.000 Kč, takže potřebuji vaše jméno, telefon a E-mail. Já: nedám, na to nemáte právo. Prodavač: tak budete mít smůlu a já vám to neprodám: Já: Tak dobře: Jarmil Novák, telefon 962 999 952, internet nemám a platím hotově. Pokud databáze těchto vyzvědačů zahltíme takovýmito údaji, přijdou brzy na to, že je s tím jen zbytečná práce a dají pokoj.
S tím se dá jenom souhlasit. Jen je škoda, že těch nezodpodpovědných, co z pocitu bezpečí svého domova zadávají osobní údaje do internetového všechprostoru, se k velmi srozumitelnému názoru Michala F. nedostane. Neboť tady si přece nepokecají s těma úžasnýma a přátelskýma lidičkama jako např. na FB;-)