Ja bych to s tim odstrelem starych a davno prekonanych technologii zase tak cerne nevidel. Vetsina domacnosti napriklad dodnes jako hlavni zaznamove medium pro video pouziva VHS, system stary pres 30 let. Prehravac CD-Audio (pres 20 let) ma take kazdy a nezda se, ze by se misto CD vyrazne uchytilo neco jineho.
Jiste, vzdy budou nove moderni a mnohem dokonalejsi technologie, ale vzdy kdyz se jedna o media a formaty, chova se naprosta vetsina zajemcu prevazne konzervativne, tj. proc vyhazovat stary rekorder/prehravac kdyz mi vyhovuje a mam v nem desitky (nekteri i stovky) nahravek? Je to logicke a i kdyz by vyrobci velmi radi uvadeli na trh stale nove a nove technologicke novinky, masove se jich uchyti vzdy jen mizive procento.
Jsem osobne toho nazoru, ze DVD-Video z komercni sfery jen tak neco nevytlaci. Ostatne, obavam se, ze podpora Blue-ray diskum (a ted si to asi z ruznych stran odnesu, ale pocitam s tim) je motivovana zejmena snahami znemoznit kvalitni digitalni kopirovani (jak jiste kazdy vi u DVD-Video je porizeni presne digitalni kopie otazkou stisknuti nekolika malo tlacitek), tedy ochrana autorskych prav. Dalsim motivem je pak snaha najit ucel prodeje HD televizoru, ktere jsou pro stavajici rozliseni de facto zbytecnym luxusem.
Mam rad technicke novinky a kdo me zna osobne, vi ze jsem mel vzdycky kazdou technicky progresivni novinku prvni a oni si to pak koupili za 3 roky taky (samozrejme za destinu puvodni ceny :)), ale vsechno ma sve meze. DVD-Video a MPEG-2 obecne mi prijde pro projekci na bezne televizi naprosto dostacujici (pri cenach do 10 Kc za DVD medium uz vubec neni co resit) a kdyz chci videt nejaky film v opravdu dobre kvalite (uprimne receno, malokdy je o co stat), jdu na nej do kina.
Zdravi Radek Donat, DVBTshop.net
Ač nerad, musím souhlasit. Přestože mám doma několik set-top boxů a teoreticky můžu nahrávat na HDD, když už si chci něco z televize nahrát (což je tak jednou za dva roky), použiji VHS, protože jsem na to zvyklý. Mám doma od staré elektroniky až po tu nejmodernější a vůbec mi to nevadí. Normální CD si přehrávám na mém 3 roky starém hifi systému, CD s MP3 na DVD přehrávači, DVD přehrávače umí dnes zastoupit funkce HIFI systému, ale to přece není důvod, abych jednotlivé elektronické hračky odnášel do sběrného dvora... S těmi notebooky si dovolím nesouhlasit, jsem ten typ člověka, který musí mít každý rok nový kousek :) Elektronika a výpočetní technika je moc fajn koníček, ale v posledních letech již nepatřím mezi ty, kteří musí mít každou technickou novinku dovezenou přímo z USA nebo Asie (jen občas neodolám... :), protože koho bude za tři roky zajímat, že mě to stálo v přepočtu 20.000,- když to v nejbližším elektru koupí za pár stovek. Moje rada při výběru elektroniky: technické novinky jsou moc fajn, ale je třeba při nákupu zkoumat užitnou hodnotu (kombinace vlastností a ceny), nejen na hodnotu inovativní.
..jinak článek je pěkný a podle je i závěr ok - mpeg2 zatím asi vyhraje (přechod na mpeg4 nevidím ale nějak dramaticky obtížný, myslím, že pro diváka to zase bude po 5 až 8 letech cca 2k navíc)
Jaký nestíháme? Nikdo si přece nic kupovat nemusí a v komplu si v pohodě přehrajete skoro cokoliv a novej kodek je otázka 5 min.
Pro rozšíření technologie udělá samozřejmě nejvíc to když českej Pepa někde letos uvidí čutanou v HDTV z Germánie (a obě oblympiády taky).
Pak to pak bude chtít každej. :D
Lidi jsou schopný vypláznout nesmyslný částky když něco opravdu chtěj :D
Min těch 12 000 dolarovejch milionářů co žije v ČR si to určitě pořídí.
Konstatujete naprosto presna fakta, ale skladate z nich naprosto chybne zavery. Pokud stat rozhodne udelat z desetitsicu prijimacu podlozky pod kvetinac, nebude se dat asi nic delat, ale uz prave proto to podle meho nazoru neudela. Asi jeste set-top-box (tj. budouci podlozku) doma nemate, ze? :-)
Mylite se predevsim v predpokladu, ze jeste lze o necem rozhodnout, ale podivejte se, v Evrope uz prece neni co rezat, uz je totiz davno rozriznuto, a to rozhodnutim zemi, v nichz uz DVB-T s MPEG-2 radu let vyuzivaji statisice domacnosti a zvysuji NAM tim vyber a zaroven snizuji cenu set-top boxu na unosnou miru. Ano, souhlasim, ze pokud by dnes byli na zelene louce, rozhodli by se jinak. Zadne BY ale neplati. Ta zelena louka jiz hodne davno neni ani u nich, ale uz nekolik let neni ani u nas (coz zrejme nevite nebo nechcete vedet), takze chcete-li zacit stavet, musite nejdriv zacit borit. Pocatecni podminky tohoto rozhodnuti jiz ani zdaleka nejsou nulove a jiz nikdo je nikdy nevynuluje (nema-li ztratit politicke body a vyhodu evropskeho i svetoveho trhu).
Stale tvrdim, ze rozhodnuti zda zkonvertovat 6.rokem bezici DVB-T vysilani z MPEG-2 do MPEG-4 AVC jiz davno prestalo byt otazkou technickou, ale pouze politickou. Ano, jako technik dobre vim ze MPEG-4 AVC umoznuje mnohem dokonalejsi kompresi nez MPEG-2, ale vzhledem k jeho zpetne nekompatibilite by bezne neplacene vysilani v nem za stavajiciho stavu spustil jen silenec (politicko-ekonomicky kamikadze). Pod jedoucim vlakem plnym tisicu lidi proste koleje nevymenite. A jak pravi klasik: Muzeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak vsechno co proti tomu dnes muzeme delat :-).
Zdravi Radek Donat, DVBTshop.net
No, já mám zatím jen PCI kartu v počítadle, bydlím 50 km od Prahy vzdušnou čarou a Multiplex A chytám na kanálovou anténu na střeše docela v pohodě, takže STB bych - zatím - vyhazovat nemusel. V případě přechodu na MPEG4 předpokládám, že se objeví spousta nových STB a možná i "obojetných" i na MPEG2. Ale když vidím jak jde digitv rychle u nás na svět, tak bych se ani o stávající STB moc nebál. Podle mého teď začít vysílat v MPEG4 by spoustu lidí odradilo, protože zrovna velký výběr přijímačů není. A lepší nějaká digitv v MPEG2 než žádná.
Souhlas. Obojetne prijimace se jiste casem objevi, mozna zacnou nove stanice velmi opatrne (s rizikem, ze budou mit zlomek divaku nez stanice v MPEG-2) zkouset nove technologie, ale zmenit kodovani u volne sirenych stanic, ktere se jiz nekolik let vysilaji (a prijimaji) v dosud jedinem formatu MPEG-2 by podle meho nazoru digitalizaci zbrzdilo jeste vic nez jak se o to leta snazi politici za masivni podpory stavajicich televizi. Doufam, ze si to panove z Ceskeho telecomu a dalsi hazarderi se slovicky a zkratkami dostatecne uvedomujete. A velmi doufam, ze zbrzdeni digitalizace neni Vas zamer (nekdy o tom vazne pochybuji).
Je treba taky domyslet jakou obsahovou kvalitu by asi melo 24 TV stanic, ktere by se daly napraskat v MPEG-4 AVC misto 12-15 TV stanic kodovanych jako dnes v MPEG-2. A take zda se tolik stanic v CR vubec je schopno uzivit. Ze se v dohledne dobe neuzivi ani jedna ceska pozemne sirena stanice s programy v HD rozliseni je myslim jasne kazdemu, kdo neni ekonomicky trouba (uvedte prosim laskave nekdo na kolik prijdou vysilaci prava na celovecerni film v HD rozliseni, aby se pani akademici konecne uz probrali).
Zdravi Radek Donat, DVBTshop.net
Ano, ale jen aby nedoslo k mateni verejnosti a zbytecnym dotazum, ktere bohuzel denne od zmatenych ctenaru techto prispevku dostavame: Porad tu nekdo neco rika o nejakych set-top boxech, ktere snad MPEG-4 AVC umi. Pokud vim, dosud neexistuje ani jeden jediny komercne dostupny stolni DVB-T prijimac, ktery by umel zpracovat MPEG-4 AVC. Nemohou jej tedy ani mit zadni divaci. Je to ciste akademicky experiment se studiovou technikou, pripadne pro PC.
Zdravi Radek Donat, DVBTshop.net
Samozrejme ze to upgradem firmwaru vyresit pujde, hned jak najdete firmware ktery tomu televizoru overclockuje zaletovany CPU na zhruba trojnasobny vykon :) :) :)
Za prve se mi opravdu moc nezda ze MPEG4 bere oproti MPEG2 polovicni bitrate (pri stejne kvalite a pri stejne delce GOP), podle mne ta uspora bude podstatne mensi. Za druhe az bude zruseno analogove vysilani, kde kazdy porad chytate zhruba na 2-3 frekvencich (kvuli prekryvu vysilacu) bude v eteru jako vymeteno, nebude problem pridat klidne dalsi desitku multiplexu. "Stary" MPEG2 da v super kvalite 4-5 kanalu na multiplex, coz je po vynasobeni poctem multiplexu az az.. Proste nejak nevidim potrebu pro "usporneji" kodovani (samozrejme jinou nez politicke duvody).
ale ano protoze pokud si nekdo koupi set-top box s mpeg4 avc dekoderem tak muze casem povysit firmware pristroje a dosahnout toho ze z SDTV set-top boxu udela HDTV set-top box a nebude jej muset menit pri nabehu HDTV vysilani a priznejme si ze HDTV je budoucnosti televizniho vysilani a bez MPEG4 AVC kompresniho standardu se proste neobejde ... a aby si kazdy musel porad menit set-top box pri jakekoliv zmene v televiznim vysilani to je fakt skoda ... - a kdyz je mozne povysit firmware pristroju s mpeg dekoderem z sdtv na hdtv pres komponentni vystup mozno pripojit k hd ready! televizi s komponentnimi vstupy ...
Souhlas. Problém je v souběžném vysílání analog+digitál. Televize nechtějí platit dvoje peníze. Když už řádné DVB-T vysílání, tak na to potřebují diváky. Proto zatím vysílají jen tam, kde vysílají. Dneska má jen pár diváků STB s MPEG-4 a v prodeji také skoro nejsou. Takové vysílání DVB-T by televize neplatily. Jak to udělat? Místo rozšiřování na další vysílače naopak vypnout řádné vysílání a opět několik let experimentu s MPEG-4? Buďme rádi, že se to nějak posouvá. Leda že by stát nařídil vypnout analog třeba 6.6.2006. :-)) Pak by stálo za to přejít na MPEG-4 hned i za tu oběť podložek pod květináče. Ono nás to stejně čeká.
Otevření diskuze o jiném formátu než MPEG2 zbrzdí nástup DVB-T. Je to novinka a už se o ní pochybuje. Klasická analogová televize vydržela min.50 let a toto se má měnit chvilku po oficiálním zahájení. Technicky je to jasné - MPEG4, ale když nejsou STB v současnosti, tak si mnoho lidí počká a problém digi televize se odkládá. Navíc nejsou v současnosti TV přijímač s digitálním tunerem a ani já dva ovladače nechci.
Již dávno měl být formát ošetřen (politicky)a garantován na určitou dobu, např. do roku 2010, v přechodném období by pak bylo možno zakoupit STB s oběma formáty.
Zůstávan na anologu a zatím mi nic nechybí a nic vyhazovat nebudu. :)
Píšete, že máte doma několik set-top boxů. Potřeboval bych si nějkaý ůořídit. Můžete mi nějaký doporučit?
Uvažuji o Digipalu 2, ale tuším, že nemá Scart s RGB, takže bych raději něco s RGB. Ale tento mi všuchni doporučují. Bude rozdíl v kvalitě obrazu? Děkuji. Jaký byste mi doporučil? (nepotřebuji PVR ani dual apod.)
Dovolim si s Vasim nazorem nesouhlasit.
Z obecneho hlediska sice mozna mate pravdu, ale v kontextu clanku (MPEG2 x MPEG4) podle meho nazoru ne.
V pripade techniky, kde si "vystacite sam" opravdu mozna muzete igorovat beh casu a okolni deni. Mate-li napr. video VHS a dostatek kazet, pak Vam jiste nic nebrani je spokojene vyuzivat dalsi 30 let, resp. do prvni neopravitelne poruchy. Stejne tak CD s Karlem a Helenou jiste muze dobre slouzit dlouho.
Avsak v oblast TV vysilani si sam proste nevystacite. Zde nemuzete fungovat jako uzavreny system, protoze jste zcela zavisly na dodavce programu. No a zde opravdu plati, ze pokud se Stat rozhodne od zitrka prejit z MPEG2 na MPEG4, tak svuj krasny, nablyskany a technicky bezvadne funkcni pristroj muzete pouzit jen jako podlozku pod kvetinac.
Prave proto zde velmi-velmi zalezi na dobrem rozhodnuti a silne zde plati, ze je treba nejmene 3x merit, nez jednou riznu. Mimo jine i proto me desi, ze i pan reditel RRTV (ano, ta komicka figurka) bude mit do tohoto rozhodnuti co mluvit.
Pokud muzu svuj osobni nazor : dosahuje-li MPEG4 AVC i pri kratkem GOPu (coz je velmi dulezite) vyrazne lepsiho kompresniho pomeru, pak by melo byt rozhodnuto v jeho prospech, protoze se rozhodovani dela na dlouhou dobu. To, ze v soucasne dobe neni nabidka trhu prilis siroka je myslim mensi zlo, nez pripadna nutnost pozdejsi zmeny.
A kdybych mel prsten Arabelin, pak bych zaridil, aby se vyrobci elektroniky shodli na standardu vymenitelnych dekoderu (nejlepe uzivatelsky vymenitelnych, podobne jako napr. CAM). A kdyby byl ten prsten opravdu ve forme a pri sile, tak bych si jeste pral, aby se shodli i na standardu vymenitelnych tuneru, takze by se pristroj dal pouzit pro DVB-T, S i C.
Dekuji za optani a za Vas nazor.
STB mam (F3-FOX) a protoze jsem z Brna, tak ho i rutinne vyuzivam. Takze jsem v podobne situaci jako je Cesko: pokud dojde ke zmene, tak o neco prijdu. Ale zatim neprijdu jeste o moc (ja jen o 1 STB, v celem Cesku o nejake tisice STB). Takze jeste porad je to situace, kdy cena za pripadnou zmenu je sice nenulova, ale jeste unosna. Zatim totiz vetsina zarizeni budou asi celkem lacine STB. Az se casem jejich pocet znekolikanasobi a az se zacnou vic prodavat drazsi digitalni TV a ruzne vyssi modely STB s HDD, tak pak uz opravdu cesta zpet nebude.
Jinak s Vami a klasikem bohuzel musim souhlasit :-(
a nevite jestli treba to nepujde resit cestou noveho firmwaru pro tento televizor??? ze by jej pripravil technisat ... a jak je to s prijmem HDTV na tomto televizoru??? podle vyrobce je tento televizor pripraven pro HDTV vysilani - to ma znamenat pouze ze je HD Ready! a ze je zapotrebi pro HDTV vysilani ve DVB-S nutny HDTV DVB-S2 set-top box s podporou MPEG4 ... a pro HDTV vysilani v DVB-T nutny HDTV DVB-T set-top box s podporou MPEG4??? to same v pripade DVB-C ... jak to je ... prosim upresnete to ... dekuji
Digipal II je velmi dobrá volba, scart výstupy má dva, ve scart výstupu pro TV nabízí RGB, CVBS a S-Video režimy, ano rozdíl je znatelný, ale záleží i na kvalitě TV příjimače. VCR scart výstup nabízí pouze režimy CVBS a S-Video.