...
Tak rovnou mohli dát vše ČRa a říci ano ČRa jsou bezvýhradním pánem a mohou si v tomto státě dělat, co chtějí.Co si vzpomínám, tak v začátcích plánování "přechodných" sítí byl sice knitočtů pro DVB-T relativně nedostatek (protože nutnost zachování stávajícího analogu), ale přesto o jiných zájemcích o provoz sítí než ČRA, CDG a O2 slyšet nebylo. Čili nelze říct, že se "dalo ČRA", ale dalo se každému, kdo měl zájem.
A když bylo vidět, že O2 o rozvoj sítě zájem nemá, začalo se uvažovat i o možnosti odejmout kmitočty. Ale konstatovalo se, že o ně nikdo jiný aktuálně zájem stejně nemá.
DVB-T v klasickém celoplošném, až 100 %, pokrytí skutečně těžko může někdo dělat levněji než ČRA. Ale je tu velký prostor pro menší sítě ve stylu O2 nebo pro lokální vysílače. Získat kmitočty by momentálně už nebyl problém. Technicky a investičně nejde o moc náročnou akci. Přesto se do toho nikdo nehrne - existují snad 2 nebo 3 taková místa. ČRA jsou normální firma, a využívají dříve investované prostředky k dosažení zisku. Natolik strategickou pozici, aby se dalo hovořit o monopolu nemají. Rozhodli se nabízet drahé služby, které vyhovují pro hlavní programy ČT, Novy atd. Chce-li někdo low-cost vysílaní, pak není povinnost ČRA mu to zajišťovat. Klidně může vzniknout další síť úplně jiného provozovatele.
Nedostatek zájemců - TV stanic - můze být i proto, že už je pozdě, a nadějné TV projekty byly ukončeny z důvodu počátečních zmatků. To bych dával za vinu hlavně jim, že měli "velké oči" - "budeme dělat televizi" a ekonomicky to nevycházelo. Ale velká část viny je jistě i na státu, kdy se zpočátku očekával velký převis zájemců nad místem v sítích, tak se vymýšlela výběrová řízení na licence, dohady, odvolání atd. Z dnešního pohledu úplně zbytečné, když v DVB-T je tolik místa, že může vysílat každý, kdo na to má.