Vysílač byl na Ještědu otevřen naposledy 10.7.2004 (podle fotek co mám) a pánové z ČRa tam tehdy nám návštěvníkům tvrdili, že Ještěd je řízen dálkově z Prahy, takže tam byli v podstatě asi jen na nějaké zásadní problémy, takový lehčí dohled. A co jsem viděl? Spoustu "škatulí" (dnes se tomu říká asi rack) naládovaných elektronikou s knoflíkama, kontrolkama, měřákama a pak stádečko velkých černých krabic s nápisem TESLA z kterých vedly koaxy, takové "tenké" :-)
Potěšil jste mě svým příspěvkem.
On už ted´Ještěd nepatří mezi primární vysílače a budoucnost má nejistou.Nikdo přesně neví jaký bude mít význam v systému DVB-T.
Ale služeb tohoto vysílače využívá velké množství jiných provozovatelů telekomunikačních služeb.
Na Ještědu jsou 3TV 10kW vysilače osazené elekronkami se 100% rezervou a jeden vysílač TV o výkonu 2 kW. Mimo to 5 FM. Ale i na takto velkých střediscích vedení rozdělilo osazenstvo dle kvalifikace na obsluhujíci a údržbu. V budoucnu i Ještěd bude bez obsluhy. Již jsem tam 8let nebyl.
Děkuji za informace pane Klášterko.
Někdy kolem roku 2000,nepamatuji přesně,byl den otevřených dveří na vysílači Ještěd.Tak jsem tam byl se synem podívat se na vysílací středisko,které bylo mimořádně otevřeno návštěvníkům.V té době tam byla trvalá obsluha.
Opodstatnění to mělo.Kdo by se za mimořádných podmínek dostal na Ještěd k případné opravě na vysílačích.
Proto tam byla trvalá obsluha.
Základních vysílačů je poměrně hodně v horských podmínkách,kde je hlavně v zimních podmínkách je problém se vůbec dostat.
I když neznám podmínky ČRa,tak si stejně myslím,že základní(primární)vysílače mají trvalou obsluhu.
Něco jiného je pravděpodobně u vysílačů menšího významu a lepší dostupnosti.
Samozrejme s Vami souhlasim, vyjezdy jsou minimalni. Co vsak ja mam zkusenost obcas potrebujete neco prepojit (hotline), pripadne vymenit nejaky blok (tim myslim vstupni obvody). Vlhkost, zapadla odholena izolace, hlodavec, nacnuty IO, spatny FirmWare. Zkratka chybovost kdy chvili jede, chvili nejede. V pripade vsak nahodne chybovosti Vam ridici obvod nemusi dobre prepnout na zalozni okruh a dispecerovi se to nedari prepnout rucne na dalku, .... Jsou to vyjjimky, ale pak ta doba z kratkeho vypadku je trosku delsi.
Zažil jsem pouze eru analogu. Lampové vysilače měly 100% rezervu. V případě poruchy se automatiky zapnul náhradní vysílač. Tranzistorové vysilače mají 100% rezervován budič. Výkonové zesílení obstarávájí 500 nebo 1000W bloky sdružené na požadovaný výkon. V případě výpadku jednoho z bloků je pokles patrný pouze na pokraji pokrývaného území. Závada je ihned signalizována dispečerovi. Ten zajistí potřebné.
Jasne ze ano, a nez tam technik dojede a dojde k danemu zarizeni, tak to nejakou tu 5timinutu trva. A to jsou presne ty delky vypadku plus nejak mala minutka odstraneni ve vetsine pripadu.
Pokud vím, tak Radiokomunikace v rámci úspor nemají dohled skoro nikde. V ČR jsou tuším jedno nebo dvě dohledová centra, trvalá obsluha snad není už na žádném vysílači.
tak dalsi pokus, uvidime.
Ano, bylo by super aby se vysilalo z jedne koty, ale problem je, ze to jsou budovy CRa. Kdyby byl majitel treba kraj a misto by si musely pronajimat i CRa, tak ani popel. Takto by to dopadlo minimalne stejne spatne jako s Telekomem, ne-li jeste hur. Ale zase nikde jinde ve svete se technologii WiFi nezabyva tolik lidi jako u nas coz je dobre. Jen netusim jake technologie by museli lide vymyslet pokud by delali komunitni site pro sireni TV.
Kdyby se vysílalo z primárního vysílače z Hošt´álkovic,tak si neužijete takovou legraci.
Můj názor je pořád stejný.A to,aby všechny čtyři MUXY vysílaly z primárních a sekundárních vysílačů ČRa.