Bumbác 1 – volný kšeft s vyvlastněnými daty uživatelů
Kutilové z Redmondu připravili všem uživatelům služby MS Passport lahůdku, viz MS šmíruje data klientů na Internetu a kšeftuje s nimi. Pochutina byla tak dobře zabalená, že ji novináři vyštrachali takřka náhodou. Okusili ji a o svých dojmech zpravili veřejnost. MS Passport je součástí komplexnější služby MS HailStorm, coby předzvěsti MS.NETu. Psavci se shodli na tom, že to není ani k jídlu, ani k bruslení. Známky za detailně probranou sestavu dosáhly tak nízkých hodnot, že se ji MS rozhodl přepracovat. Napřed zmizely nebezpečné figury pro americkou veřejnost, poté i pro zbytek světa. První bumbác pod veřejnou kontrolou byl na světě.
Bumbác 2 – udávejte nám je a dostanete hodinky s vodotryskem
Ten patří typicky do rodu výkrutů s vydatnou podporou Redmondem zbožňovaných stratégů BSA, čerpajících z hlubin poznání od Machiavelliho až po KGB. Tato sestava patří k nejzlatějšímu fondu všeho, co kdy vyjelo na led. Ideový záměr dokonalý, silně motivační. Prodejci počítačů měli MS udávat své zákazníky, kteří si koupili pécéčka bez operačního systému. I tento bumbác měl svůj operační systém – a sice systém hodnocení udavačů. Čím víc bodů, tím větší naděje na cennější trofej – od sady her MS přes náramkové hodinky až po grillovací sadu se židlí (viz např. MS chce využívat prodejce počítačů k udávání).
Kritičtí rozhodčí nic nedbali slovutnosti hodnoceného génia a poslali ho s tím do… šaten. Minulý týden se MS rozhodl tuto sestavu kompletně zrušit. Údajně pro nepochopení svěžích záměrů P.T. publikem. Jak bumbáců přibývá, Redmond sám sebe počíná řadit k dlouhé řadě zneuznávaných géniů lidstva.
Bumbác 3 – dehonestování konkurence je drahé, i bumerangové
Když MS loni v říjnu vyjel s překrásnou kreací zlegračněného tučňáka Tuxe, symbolizujícího Linux, všichni linuxáci se upřímně pobavili, protože fór v tom přece jen nějaký byl. MS chtěl dosáhnout dehonestování Linuxu, ale poskytl medvědí službu sám sobě. Radši už to – pro velký úspěch – nezopakoval. :-) Už párkrát použil jmenovité dehonestování komerční konkurence. Naposledy v únoru t.r. Vyjel s kampaní „Can your Palm do that?“ (Dokáže tohle váš Palm?). Propagoval tak svou vlastní krabičku PDA. Výrobci Palmu se ovšem moc nesmáli a postěžovali si FTC, neboli Ministerstvu obchodu USA, které se už chystalo vznést žalobu vůči MS. MS toho honem nechal a údajně se dohodl mimosoudně (čili platil) – viz např. FTC charges Microsoft with deceptive advertising ze ZDNetu. Pro zajímavost – informace o tomto bumbácu byla i na serveru MSNBC, ale už ji odtud nějaké uklízečky vymetly. :-)
Bumbác 4 – vlezem tam woknama, zadníma vratama…
Jedna z nejroztomilejších bumbácovin MS pro znalce. Do rozšíření softwaru Front Page 98 MS zabudoval zadní vrata. Loni je našel jeden hacker. MS nezbylo, než přiznat barvu a sdělit, jak vrata zazdít – viz FP98: FrontPage 98 Server Extensions DLL Exposes Security Vulnerability z 27. ledna t.r. Udělal to ale tak potichu, že se o tom i uši oči špicující Wall Street Journal dozvěděl až v dubnu t.r. – viz diskusi Backdoor In Microsoft Web Software? na Slashdotu. MS celou věc dokreslil expresivně pokryteckou piruetkou, vyjadřující, že nic podobného nepatří do politiky MS. Hodnocení technického i uměleckého dojmu velmi slaboučké.
„Bojim, bojim“, jektají lidi ze státních institucí mnoha zemí tváří v tvář softwaru MS. A kde jen mohou, tam ho radši nenasazují (viz např. Softwarová paranoia – americký software zakázán v Německu. Zvláště paranoičtí čínští komunisti se s Windows a spol. rozžehnali nadobro (Linux forever :-) – viz např. To jsou věci po dvou deci zeleného čaje – Borland s Linuxem v Číně.
Bumbáců ještě povícero,
ale jeden se řítí i na mne – Mirek Zeman hudruje, článku se nedočkávaje. Nejošklivější bumbácy MS z rodu těch „za oponou“ jsou v dokumentech stále ještě neukončeného antitrustového řízení „Stát USA versus MS“. Díky němu se opona zvedla. Teď v tom MS už bruslí veřejně – a veřejnost je nejlepší posuzovatel provedení toku stále nových kreací „Made in Redmond“. Klouže to, když by nemělo, a drhne, když by to mělo klouzat. Co následuje? No přece bumbác! :-)
Přece jen si neodpustím ještě jeden potenciálně bumerangový bumbác. MS záměrně mrzačí MP3 ve Windows XP (nedovolí jejich uživatelům zaznamenávat MP3 na cédéčka v kvalitě vyšší než 56 kbps). Jak později vyplynulo na povrch, důvody jsou dva – MS nechce platit licenční poplatky jiným firmám a samozřejmě chce přinutit všechny k užívání svého vlastního formátu WMF, zde na úkor MP3. Bude to bumerang? Když přiletí, tak spolu s ním i další pěkný bumbác.
Na závěr trochu komičtější poloha. V době nelítostně kampaně MS proti otevřenému kódu – a GNU/GPL zvláště – se zjistilo, že MS má na svých stránkách WWW server s GNU/GPL. Psal jsem o něm v pátek – viz Hohóóóó – zdroják WWW serveru pod křídly MS…a GNU/GPL!:) – a v sobotu už zmizel. Další bumbác MS, který se musel rychle schovat pod koberec? :-)