To je možné, že K39 je přidělen těmto oblastem pro vysílání DVB-T, ale pokud vím, tak tento kanál byl pro stanoviště Ostrava Hošťálkovice ČTÚ přidělěn už někdy koncem roku 1997 o instalovaném výkonu 2kW (vyzářený max. výkon ERP si už nevzpomínám a bohužel to už ani nedohledám, ale mělo to být snad do 20kW ERP). Dokonce vím, že už bylo těsně před podpisem smlouvy mezi ČRa a tehdejší firmou Galaxie p. Kindernaye z HK pro tv program GALAXIE, ale nakonec z toho pro mě neznámých důvodů sešlo a kolem K39 bylo až do února 2006 "ticho po pěšince" a pak na něm začal vysílat prozatímní MPX-A.....
K39 je v TPP určen pro "souběžné" vysílání, ale pro síť 3. Jako "finální" je K48. Zřejmě se předpokládá, že se vypne analog na K37 a na tento kanál přejde síť 2 s plným výkonem. Síť 3 se pak spustí s plným výkonem na K39 (dočasně do vypnutí analogu PRIMA/RTA na K48).
K39 je v ČR přidělen dle dokumentu ČTÚ pro oblasti Pardubice a jižní Čechy.
K32 je dočasný (ČTÚ si jej "vypůjčil od slováků), ale u K39 bych si tak jistý nebyl. V TPP je pro tento kanál uveden pro stanoviště Hošťálkovice dokonce výkon 100kW ERP. Je tak otázkou co se bude na tomto kanále vysílat po přechodu MPX2 a 3 na své definitívní kanály? Jestli DVB-H (pokud tento standart bude u nás vůbec spuštěn) nebo zde přejde MPX4 v situaci kdy by ČTÚ provozovateli TO2 přidělil jiné kanály než ty tzv. "šedesátkové", jak se o tom v rámci "Digitální dividendy" uvažuje.
Jsem rád , že jste si toho nesmyslu v článku všimnul a snažil se ho napravit.
Vidím, že je tam ještě nesmysl a to vysílání muxu 3. Pokud se nepletu tak mux 3 má vysílat na K 48 a ten že by nebyl obsazený? A analogová Prima že by ho uvolnila? Jediná možnost je, že to vypne skutečný majitel kmitočtu a to RTA. Anebo, že by "dočasně" vysílali 100kW na tom idiotském K32 ? ale to je pěkný nesmysl.
Vy už víte, pane Potůčku, že v Muxz 2 bude druhy kanal pravě Prima klub? Vždyť jsem tu nedavno cetl, ze se nevi, zda tato, nebo ta, s pracovnim nazvem "Prima 3" .. Jak to tedy je?...
Vždyť mux ČT je jediný na který se dá pořádně dívat. :-))) Ať kvalitou obrazu tak i obsahove.
Mux 2 klasicka Nova z 80% nepouzitelna, Nova Cinema z 99,9% nekoukatelna, Prima jakbysmet, Prima Klub si myslim, ze bude to same. A Barrandov taky tak z 80%.
Mux 3 se tezko hodnotit. Z1 a Ocko se vcelku daji, ale na satu jsou volne proto nehodnotim.
Mux 4 pro par jedincu ....
Nejsem přehnaně ješitný, ale nepřipadám si ani trošku mimo.
ad 1) To, že někdo porušil TPP neznamená, že se už z TPP nemusí dodržovat nic.
ad 2) O tom, kdo bude a jak bude udržovat místní analogové převáděče tu můžeme diskutovat jak chceme, ale jsem přesvědčen, že s digitálními opakovači se to nedá srovnávat. Platí názor, že více než tisíc analogových převaděčů bude nahrazeno maximálně desítkami digi opakovačů a bude to stačit, zbytek pokrytí zajistí DVB-S. Nebude totiž vůle ze strany ČRa je provozovat a zda bude mít samospráva finance na místní opakovače je otázkou. Také se po odmlčení analogových primárních zdrojů nedá očekávat, že někdo bude na přechodné období financovat rekonstrukce analogových převáděčů na digitální primární příjem. Byly by to obecně vyhozené peníze.
ad 3) Tento bod je samozřejmě logický, jen ten dvouletý souběh by pravděpodobně blokoval další postup DVB-T. Ono těch volných kmitočtů, i na přechodnou dobu, opravdu moc není a co dokáže udělat za mrzutosti provoz DVB-T na přechodných kanálech zde už bylo diskutováno a je to už úplně jiné téma.
Tím vším jsem ale nechtěl tvrdit, že se digitalizace jako celek nedá urychlit, ale pokud by nebyly všechny kroky vhodně koordinovány, došlo by jen k anarchii, na kterou by nutně část diváků musela doplatit. Vyjímky ve zprovozňování vysílačů nevylučuji, ale urychlení může opět nadělat vrásky na čele firmám spravujícím STA, jak se děje již dnes. Také je věcí diskuse, zda hodně předčasné zprovoznění jen jednoho z MUXů je pro regionální digitalizaci samotnou jen pozitivní? Pro provozovatele, montéry STA i diváky asi úplně ne.
Tentokrát jste pane Pamětníku trošku mimo.
1) TPP už byl porušen tím, že Prima samovolně přešla do muxu 2.
2) Místní převaděče se budou vždy vypínat později než hlavní analogové vysílače, takže se musí na jiný zdroj přeladit stejně.
3) Když se DVB-T vysílání spustí o rok dříve, může se klidně hlavní analogový vysílač vypnout také dříve, souběh zůstane zachován. Samozřejmě pokud TV chtějí platit za dvojí vysílání, ať si to platí a vysílají souběžně třeba 2 roky ;-)
Zde se ale diskutuje nad pojmem "výměna vysílací antény". Předpokládám, že se nejedná o výměnu antény určené pro analogové vysílání za anténu pro další analogové vysílání. Čili letošní výměna s pomocí Kamova se bude týkat DVB-T a během jeho operace bude také krátkodobě omezeno vysílání. I krátkodobé přepínání, z jedné sekce stávající antény na jinou, si vyžádá krátkodobé zhoršní DVB-T příjmu. Za chodu se to dělat nedá a asi snad ani nemusí. Ta délka krátkodobosti z diskuze nevyplývá.
Od 1. března se bude vysílat na K54 do AS, který byl na věž namontován v první polovině roku 1998 kdy v měsících červen až září probíhala výměna hlavního vysílacího AS pro UHF kanály 31, 48 a 51, (tehdy ještě bez vrtulníku za pomocí tzv. "montážní pomůcky"). Do této provizorní antény po dobu rekonstrukce vysílal program ČT1 K31 sníženým výkonem. Tento "provizorní" AS je umístěn ve výšce 110m od paty věže. Nevím jestli i vysílací technologie vysílače už bude definitívní nebo budou ČRa ještě do výměny hlavního AS budovat i nový DVB-T vysílač s definitívním instalovaným výkonem.
Dá se předpokládat, že při výměně anténního systému bude muset být vypnut vysílač krátkodobě kompletně a během přestavby by se mohlo krátkodobě vysílat sníženým výkonem z náhradních antén v jiné výšce. Těch pochopitelných příčin dočasného zhoršení signálu během přestavby může být pravděpodobně snad i více.
"Kvůli mezinárodní koordinaci kmitočtů ale nemohla z Hladnova vysílat vyšším výkonem než 1,2 kW..."
K54 je definitivní, nižší výkony jsou dány parametry stávajících antenních systémů. 100 kW v listopadu už vadit nebude?
Ten údaj 1,2 kW je asi výkon vysílače, ne ERP. Ve všech informačních tabulkách je uvedeno, že se vysílá s ERP 10 kW (stejně i síť 2). Sníženým výkonem (2 kW) vysílá kvůli mezinárodní koordinaci síť 3 (K32).
"...jakmile dojde na výměnu vysílací antény v Hošťákovicích, digitální signál z tohoto vysílače se krátkodobě zhorší"
Proč by se měl zhoršit? Jsou snad známy směrové parametry budoucího nového antenního systému? Stejně se zřejmě z něho bude vysílat už s plným výkonem.
Urychlit se to nedá, protože servisní firmy nestíhají rekonstrukce STA a naopak požadují zpoždění. :-))
Druhá věc je také technologická příprava ČRa i CDG. TPP bylo asi složitě vymyšleno kvůli kordinaci spouštění digitálních a následnému vypínání analogových vysílačů v ucelených oblastech. Proto to, ve většině případů, nelze dělat na přeskáčku. Také vypínání lokálních analogových převaděčů a jsou jich stovky, bude mít své následky a nebylo by seriózní, odstřihnout od TV i diváky na nich závislých. Ponechat je v provozu je sice možné, ale neměly by primární signál a jejich analogové vysílání by mohlo někde rušit DVB-T a někde zase naopak. TPP nelze řešit anarchisticky, všechna kolečka přechodu by měla do sebe zapadat. Také zákon hovoří o nějakém souběhu a neměl by se porušovat. Pokud ale jsou technické podmínky a nenastanou kolize kmitočtů, může se část DVB-T budovat rychleji.
A proč by se nemohl urychlit celý TPP?
To znamená spouštět nové vysílače DVB-T dřív, což se u muxu 1 děje a zároveň i dřív vypínat hlavní analogové vysílače. Lokální převaděče by mohly být v provozu až třeba do roku 2011.