A proč by se nemohl urychlit celý TPP?
To znamená spouštět nové vysílače DVB-T dřív, což se u muxu 1 děje a zároveň i dřív vypínat hlavní analogové vysílače. Lokální převaděče by mohly být v provozu až třeba do roku 2011.
Tentokrát jste pane Pamětníku trošku mimo.
1) TPP už byl porušen tím, že Prima samovolně přešla do muxu 2.
2) Místní převaděče se budou vždy vypínat později než hlavní analogové vysílače, takže se musí na jiný zdroj přeladit stejně.
3) Když se DVB-T vysílání spustí o rok dříve, může se klidně hlavní analogový vysílač vypnout také dříve, souběh zůstane zachován. Samozřejmě pokud TV chtějí platit za dvojí vysílání, ať si to platí a vysílají souběžně třeba 2 roky ;-)
Urychlit se to nedá, protože servisní firmy nestíhají rekonstrukce STA a naopak požadují zpoždění. :-))
Druhá věc je také technologická příprava ČRa i CDG. TPP bylo asi složitě vymyšleno kvůli kordinaci spouštění digitálních a následnému vypínání analogových vysílačů v ucelených oblastech. Proto to, ve většině případů, nelze dělat na přeskáčku. Také vypínání lokálních analogových převaděčů a jsou jich stovky, bude mít své následky a nebylo by seriózní, odstřihnout od TV i diváky na nich závislých. Ponechat je v provozu je sice možné, ale neměly by primární signál a jejich analogové vysílání by mohlo někde rušit DVB-T a někde zase naopak. TPP nelze řešit anarchisticky, všechna kolečka přechodu by měla do sebe zapadat. Také zákon hovoří o nějakém souběhu a neměl by se porušovat. Pokud ale jsou technické podmínky a nenastanou kolize kmitočtů, může se část DVB-T budovat rychleji.
Nejsem přehnaně ješitný, ale nepřipadám si ani trošku mimo.
ad 1) To, že někdo porušil TPP neznamená, že se už z TPP nemusí dodržovat nic.
ad 2) O tom, kdo bude a jak bude udržovat místní analogové převáděče tu můžeme diskutovat jak chceme, ale jsem přesvědčen, že s digitálními opakovači se to nedá srovnávat. Platí názor, že více než tisíc analogových převaděčů bude nahrazeno maximálně desítkami digi opakovačů a bude to stačit, zbytek pokrytí zajistí DVB-S. Nebude totiž vůle ze strany ČRa je provozovat a zda bude mít samospráva finance na místní opakovače je otázkou. Také se po odmlčení analogových primárních zdrojů nedá očekávat, že někdo bude na přechodné období financovat rekonstrukce analogových převáděčů na digitální primární příjem. Byly by to obecně vyhozené peníze.
ad 3) Tento bod je samozřejmě logický, jen ten dvouletý souběh by pravděpodobně blokoval další postup DVB-T. Ono těch volných kmitočtů, i na přechodnou dobu, opravdu moc není a co dokáže udělat za mrzutosti provoz DVB-T na přechodných kanálech zde už bylo diskutováno a je to už úplně jiné téma.
Tím vším jsem ale nechtěl tvrdit, že se digitalizace jako celek nedá urychlit, ale pokud by nebyly všechny kroky vhodně koordinovány, došlo by jen k anarchii, na kterou by nutně část diváků musela doplatit. Vyjímky ve zprovozňování vysílačů nevylučuji, ale urychlení může opět nadělat vrásky na čele firmám spravujícím STA, jak se děje již dnes. Také je věcí diskuse, zda hodně předčasné zprovoznění jen jednoho z MUXů je pro regionální digitalizaci samotnou jen pozitivní? Pro provozovatele, montéry STA i diváky asi úplně ne.